Nebojša Todorović
Kao što smo već rekli, Cooler Master je predstavio nedavno dva nova seta slušalica. Reč je naravno o predstavnicima nove MasterPulse serije. Najveće iznenađenje ove sezone u kategoriji slušalica je MasterPulse Over-Ear koji nam se izuzetno dopao i po našem mišljenju predstavlja najbolji iznos u cenovnoj klasi od oko 70 EUR u koju bi trebao da se uklopi. Sada je tu i Pro verzija istih slušalica koja donosi nekoliko dodatnih opcija zajedno sa blago povećanom cenom. Glavno pitanje je – da li dodatna investicija ima smisla i treba li se zadržati na već fantastičnom osnovnom modelu?
Cooler Master MasterPulse Pro Over-Ear
Vizuelno, MasterPulse Pro se ne razlikuje od non-Pro varijante i zaista bi malo ko mogao da napravi razliku između ovih slušalica bez priključivanja i obraćanja pažnje na detalje. Ukratko, ukoliko želite opis MasterPulse Pro modela to bi izgledalo ovako: “MasterPulse Pro je MasterPulse uz dodatak USB konekcije, zvučne karte na kablu i RGB LED osvetljenja”.
Kao i “običan” MasterPulse osnovu čini aluminijumska konstrukcija koja nosi sve ostale elemente. Ovu dizajnersku filozofiju koriste mnoge aktuelne gejming slušalice, jer taj pristup smanjuje težinu, eliminiše dosta plastičnih komponenti i čini da ukupni utisak bude bolji i uverljiviji.
Sa unutrašnje strane se nalazi kožni “rajf” koji se nosi na čeličnim sajlama. Udobni debeli jastučići lepo naležu na glave svih dimenzija, a nema delova koji se izvlače. Spojevi su fantastični, a upotrebljeni su brojni šrafovi koji obezbeđuju čvrstinu kompletne konstrukcije.
Jastučići na samim slušalicama su takođe kožni i beskrajno udobni. Kombinacija visokog stepena prilagodljivosti i velikih jastučića omogućava da MasterPulse deluje daleko lakše od 392 grama koliko teži i zbog toga je udoban i tokom dugačkih višesatnih sesija igranja ili slušanja muzike. Pritom, posebno bismo istakli da slušalice jako stabilno stoje na glavi i ne deluju kao da bi mogle da spadnu nakon par naglih pokreta glavom. Ukratko, reč je o veoma udobnim slušalicama i to važi jednako za Pro i “non-Pro” verziju.
Ista priča se nastavlja i na polju ugrađenih zvučniku. Dakle, ugrađeni su drajveri od 44 milimetra što je negde između uobičajenih 40mm i nešto ređih 50mm. Prema rečima proizvođača impedansa je prilično visokih 50 oma, mada većina novijih matičnih ploča podržava slušalice i do 600 oma. Takođe, osetljivost je prilično visokih 118 dB kada je BassFX tehnologija aktivna, odnosno 109 dB kada je izključena.
BassFX je nova tehnologija koju smo videli prvi put kod Pitch Pro in-ear slušalica. Koncept je vrlo jednostavan. Na same slušalice su postavljeni plastični poklopci. Kada ih skinete smanjujete pasivnu izolaciju zvuka i pojačavate niske tonove. Kada su poklopci montirani, bas je malo redukovan, ali su srednji tonovi istaknutiji, a pasivna izloacija buke je veća. Sjajan detalj je činjenica da su ovi poklopci postavljeni putem izuzetno snažnih magneta. Takođe, Cooler Master na ovom linku daje podatke potrebne kada poželite da napravite svoje poklopce na 3D štampaču. Na ovaj način MasterPulse podržava Cooler Masterovu “Make it Yours” filozofiju što je za svaku preporuku.
Ovde dolazimo i do prve razlike između običnog i Pro modela. Naime, Cooler Master je ugradio LED osvetljenje koje može da menja boju po potrebi. Ne samo da biste je tek tako promenili, već i kako biste mogli da promenite predefinisani ekvilajzer, jer se uz ovaj model dobija i USB audio karta specifično dizajnirana za MasterPulse Pro o čemu možete da pročitati ispod.
Zanimljivo je kako isto rešenje u dva scenarija može da bude odlično i pomalo besmisleno. Govorimo o integrisanom mikforonu koji je apsolutno sjajan pristup za klasične slušalice koje imaju 3.5-milimetarski priključak i koje će se verovatno često nositi radi slušanja muzike na pametnom telefonu ili prenosnom plejeru. Sa druge strane, na varijanti koja se oslanja isključivo na USB konektor, integrisani mikrofon praktično ne donosi nikakvu prednost. Istina, prenošenje je donekle olakšano, ali objektivno gledano, zasebni mikrofon sa usmerenim prikupljanjem signala će svakako biti bolji za potrebe gejminga. Posebno u bučnijim uslovima kao što su igraonice. Dobra vest je da je mikrofon veoma dobar, ali bi ugradnja regularnog igračkog monitora u ovom slučaju zaista imala više smisla.
Kada smo već kod toga, kabl je se pokazao kao vrlo kvalitetan. Iako ne deluje robusno poput pletenih kablova kod nekih drugih modela, pljosnati kabl se ne mrsi u džepu ili torbi, a deluje otporno na duže staze. Još samo da je modularan i zaista ne bismo imali nijednu zamerku na MasterPulse.
Ugrađeni daljinac je tanak i lagan, pa i pored nešto većih dimenzija ne zauzima previše mesta i ne smeta. Ima prekidač za podešavanje boje ili njeno gašenje, izmenu režima između stereo i virtuelnog 7.1 surround zvuka. Takođe, tu je i pojačavanje, odnosno smanjivanje jačine zvuka, promena ekvilajzera i gašenje mikrofona. U svakom slučaju, veliki broj podešavanja.
Kutija u kojoj stiže MasterPulse Over-Ear je minimalistički dizajnirana, sa slikom proizvoda na prednjoj strani i istaknutom BassFX tehnologijom. Međutim, kako se prednja strana otvara poput knjige, sa unutrašnje strane pronalazimo dodatnu sliku sa leve i pravi proizvod sa desne strane. Poleđina kutije ne otkriva gotovo ništa, osim tek poneku stavku ukratko na nekoliko jezika.
[modul]specifikacija=9040[/modul]
Sadržaj kutije nije posebno bogat. Osim slušalica smo pronašli adapter za povezivanje slušalica na PC, izuzetno kratku dokumentaciju i to je praktično sve. Za razliku od nekih skupljih modela uz koje dobijate pregršt dodataka, MasterPulse je očigledno sav budžet uložio u kvalitet samih slušalica, što će mnogi itekako pozdraviti.
Izolacija zvuka
Praktično sve karakteristike u pogledu izolacije zvuka koje važe za klasičan, važe i za Pro model. To je i logično, imajući u vidu da je suštinski reč o istim slušalicama. Izolacija zvuka je vrlo dobra, mada ne bismo svrstali MasterPulse među najbolje u ovoj kategoriji. Kingston HyperX Cloud ili Asus Vulcan su, na primer, prilično bolji. Ukoliko ostavite poklopce situacija je znatno bolja nego ukoliko ih skinete. U suštini možemo reći da je izolacija 80 ili 90% onoga što nude najbolji u klasi, tako da možemo da kažemo da ukoliko ne vršite direktno poređenje, MasterPulse je odličan.
Mikrofon
Kao što smo već rekli, MasterPulse Pro ima mikrofon smešten u kućištu levog zvučnika. Dok je to kod MasterPulse osnovnog modela odličan pristup, kod Pro verzije bi ipak bilo bolje imati klasičan mikrofon koji je nešto usmereniji i koje je moguće primaći ustima radi što manje skupljanja šuma iz okoline. Ipak, dobra vest da je ovo veoma dobar i kvalitetan omnidirekcioni mikrofon, pa je ova mana nešto manje izražena.
Zvuk – Gejming
MasterPulse se pokazao odlično u domenu igara, a Pro verzija je još bolja. Prosto, kvalitetni zvučnici sada imaju podršku od USB zvučnog procesora koji se nalazi u daljincu. Tu je softverska emulacija 7.1 Surround zvuka koji doprinosi osećaju prostora tokom igranja. Takođe, uz nekoliko ekvilajzera možete bolje da prilagodite zvuk svojim potrebama i željama.
Zvuk – Razgovor
Kombinacija dobrog mikrofona i izraženog visokog spektra tonova osigurava odličnu komunikaciju. Stoga, upotreba Skype-a i sličnih programa za audio komunikaciju će predstavljati sjajno iskustvo. Kao konferencijski headset MasterPulse zvuči sjajno, tako da ćete u ovom aspektu dobiti zaista puno.
Zvuk – Muzika
Na polju muzike, MasterPulse Pro nudi veći stepen prilagodljivosti od standardne verzije. Već smo ustanovili da zvuk iz ugrađenih 44-milimetarskih zvučnika izvanredan. Ukoliko ste više orijentisani na klasičan “HiFi” kvalitet, zadržaćete poklopce i dobiti sjajan tonalitet koji za ovu klasu gejming slušalica nudi precizne i dobro balansirane visoke i niske tonove. Najčešća slaba tačka u vidu srednjih tonova je odlično rešena, pa je kvalitet zaista natprosečan imajući u vidu da MasterPulse Pro nije prevashodno namenjen audiofilima. Pritom, ukoliko ste više raspoloženi za muziku kojoj je potreban snažniji bas, sve što je potrebno jeste da skinete poklopce. Tada gubite malo u pogledu srednjeg spektra, ali vam to neće biti bitno. Na sve to dodajte promenu ekvilajzera i jasno je da će MasterPulse Pro ispratiti zahteve većine korisnika.
Zaključak
MasterPulse Pro je odličan proizvod gledano van konteksta, ali zbog veće cene nailazi na ozbiljnu konkurenciju, pre svega iz same Cooler Master ponude u vidu osnovne verzije MasterPulse Over-Ear modela. Štaviše, mi bismo radije odabrali pristupačniju verziju, jer nam LED osvetljenje nije toliko važno. Takođe, imamo utisak da 3.5-milimetarski priključak koji nudi veću fleksibilnost, a jedino čega se odričete su virtualni 7.1 zvuk koji verujemo da će većina lako da preboli kako bi dobili sve-u-jednom proizvod u vidu standardne verzije MasterPulse slušalica koje smatramo trenutnim “BestBuy” proizvodom u klasi i van nje. Sve to ne znači da ovaj model nije odlično rešenje – svi oni kojima bi pomenute stavke značile svakako će biti izuzetno zadovoljni generalnim nivoom kvaliteta koje MasterPuls Pro Over-Ear nudi!
Prednosti: – Udobnost – Kvalitet izrade- LED osvetljenje- USB Audio procesor u daljincu- BassFX- Kvalitet zvuka u svim scenarijima- 7.1 Surround
Nedostaci: – Osnovni MasterPulse Over-Ear deluje kao praktičnija opcija
Cena: oko 95 EUR
Uređaj na test ustupio Cooler Master.