Altec Lansing 2.1 zvučni sistemi Q2, 2005

Altec Lansing 2.1 zvučni sistemi Q2, 2005

 

U vreme kada nas mnogobrojni proizvođači računarskih zvučnika bombarduju zvučnim sistemima čiji se broj satelita ozbiljno bliži dvocifrenom, čuveni Altec Lansing nastavlja sa 2.1 sistemima. Na "prvu loptu" potpuno neobično, ali Altec se i dalje uzda u svoje kvalitete a to su glasnost i kvalitet na prvom mestu...evo i pregleda njihove ponude

    Sadržaj

       

      Nemanja Jevtić

      Altec Lansing 2.1 zvučni sistemi Q2, 2005

      Altec Lansing važi za proizvođača koji pri izradi kompleta zvučnika veoma retko, čak gotovo nikada, ne greši. Altec je jedan od prvih koji se ozbiljno uhvatio u koštac sa računarskim zvučnicima, među prvima krenuo sa proizvodnjom kompleta sa više od dva zvučnika i obezbedio time sebi jednu od vodećih pozicija na tržištu. Naravno, kada je ovaj proizvođač u pitanju, priča sa gotovo nikada nije završavala samo na isporuci kvalitetnog zvuka, Altec Lansing je uvek veoma prednjačio i u dizajnu i raznim tehnološkim inovacijama. Iz svega navedenog, Altec Lansing ima razne nagrade za industrijski dizajn, a njihovi kompleti zvučnika drastično su se u poslednjih nekoliko godina približili ozbiljnoj audio tehnici, i retko se doživljavaju kao “ono što svira pored kompa”.

      Kako su u momentu kada su to shvatili, Creative i Logitech krenuli u ozbiljnu ofanzivu, Altec je sve više počeo da se povlači iz sveta 5.1 i prešao na još solidniji razvoj 2.1 kompleta. Ovaj povratak korenima možda iz prve nije izgledao nimalo logično, obzirom na prisutstvo GigaWorksa i Z680/5500 kompleta, ali Altec je smatrao da je tržište prezasićeno mnogosatelitnim kompletima koji su, istini za volju, počeli da liče kao jaje jajetu. Stoga, idemo na ozbiljan 2.1. Malo je reći da nimalo nisu omanuli. Iako se radi o dva već prisutna i jednom novom modelu, jedan od ova tri Alteca bi svaki ozbiljan korisnik račuara kome je stalo do zvuka trebalo da ima pored sebe.

      Altec Lansing MX5021

       

      Altec Lansing MX5021 zvucnici

      Ovaj komplet je u izvesnom smislu i najavio celu tarapanu oko Altecove ideje da počne sa prozviodnjom veoma glasnih i kvalitetnih 2.1 kompleta. Najklasičnijeg mogućeg dizajna i, do sada potpuno neiskorišćenog “Piano Finish-a” ovaj komplet nekako vraća celu priču o računarskim zvučnicim na sam početak. Upravo zbog toga, mada krajnje čudno, MX5021, najmanje dizajnerski intervenisan komplet, svira glasno i dobro, i zauzima minimalno prostora. 5021 potpada u klasu Altecovog “Powered Audio”. Ono što se krije iza tog Powered a što ne pripada drugim kompletima je prvenstveno snaga i kvalitet reprodukcije na zadatoj snazi. Primera radi, tokom testa sva tri kompleta retko smo bilo koji komplet pojačavali na više od deset posto snage, osim u naučne svrhe.

      Altec Lansing MX5021 sateliti

      Kada je izbor zvučnika koji se uzmu u opticaj za satelite u pitanju, Altec je odlučio da na momenat napusti “Neodimium” flat zvučnike, i vrati se kutiji i dvosistemskim zvučnicima. U svakom od satelita, ili bolje reći zvučnika, nalaze se po dva srednjetonska i jedan visokotonski zvučnik. Sama činjenica da se Altec odlučio za čak dva 5 inčna zvučnika po satelitu govori dovoljno o tome koliko će sistem glasno raditi već na prvi pogled. Sami sateliti su dosta uski po dubini, i ne zauzimaju previše radnog prostora, a u slučaju da za to postoje mogućnosti ili potreba, mogu se našrafiti na zid sa samo po jednim šrafom jer nisu ni preterano teški. Kada je izbor zvučnika i ostalih komponenata za sistem zvučnika u pitanju, uvek se polazi od pretpostavke da će se u 90% slučajeva slušati zvuk koji je kodiran na ovaj ili onaj način.

      Najrasprostranjenija kompresija, mp3, funkcioniše po nekoliko jednostavnih principa od kojih je osnovni literalno odsecanje određenih frekvencija za koje se smatra da ljudsko uvo ne percipira u potpunosti. S tim u vezi, mp3 se drastično deformiše pri puštanju na većoj snazi, pogotovu u nižim frekvencijama, što Altec jako dobro zna, tako da je MX 5021 jedan od retkih primera gde se ovaj nedostatak dosta kompenzuje. Laički posmatrano, MX 5021 možete odvrtati i odvrtati i odvrtati bez preterano naglašene deformacije u zvuku, što je kada su računarski zvučnici u pitanju prava retkost. Apsorberska mrežica može da se skine sa zvučnika što se i nije pokazalo kao sjajna ideja jer MX 5021 ume da bude pomala naglašen u visokim tonovima; upravo iz tog razloga je u reviziji 2 ovog kompleta (komplet bele boje), ova mogućnost ukinuta.

      Altec Lansing MX5021 sub

      Međutim, ono što je Altecova najjača tačka je odnos u radu između satelita i niskotonca. I ovde je taj pricip ispoštovan u potpunosti, pa je niskotonac MX 5021, iako deluje predimenzionirano i koristi samo jedan 8-inčni zvučnik sa zadnjim izduvnikom, krajnje dovoljan za sve “bas potrebe” sistema. Na poleđini niskotonca nalazi se “komandna tabla” sistema, tj. ulaz za komandni modul i direktnu vezu sa satelitima (ogoljena žica bez konektora). Isti princip povezivanja je i na samim satelitima, pa se ukoliko se pokaže potreba, kablovi mogu zameniti za duže ili kraće kablove. Na samom niskotoncu stoji i mali THX logotip, što znači da je sistem prošao testiranje Lukasove firme da zadovoljava njihove tehničke zahteve, a prava je retkost da oni svoj sertifikat izdaju 2.1 kompletu.

      Altec Lansing MX5021 daljinski i kontroler jacine zvuka

      Komandni modul MX 5021 se u potpunosti uklapa u dizajn celog sistema i na njemu se nalaze tasteri za uključenje sistema, odnosno kontrolu visokih i niskih tonova. Glasnoća i kontrola niskih i visokih tonova se obavljaju preko istog džoga, što je Altecov standardni manir, a iste komande nalaze se i na daljinskom upravljaču za kog na modulu postoji i nosač. Na desnom boku modula nalazi se dodatni 3.5mm ulaz za, primera radi mp3 plejer, te 3.5mm izlaz za slušalice . Jedini objektivan prigovor MX 5021 kompletu je taj da Altec i dalje uporno odbija bilo kakav vid digitalne konekcije, što bi ovaj sistem stavilo bez diskusije na sam vrh 2.1 kompleta. Kada je cena sistema u pitanju, iako ona može delovati previsoko za sistem sa “samo” dva zvučnika i jednim niskotoncem, krajnje je opravdana što postaje jasno pri slušanju prve pesme sa ovog sistema.

      Altec Lansing MX5021 kontrola jacine zvuka

      Altec Lansing MX5021 daljinski

      Specifikacija

      Nivo zvučnog pritiska (SPL): 103 dB
      Totalna snaga sistema: 90 Watts RMS
      Sateliti: 20 Watts/channel @ 6 ohms @ 10% THD @ 150 – 18000 Hz
      Niskotonac: 50 Watts @ 4 ohms @ 10% THD @ 40 – 150 Hz
      Radna frekvencija: 30 Hz -22 kHz
      Dimenzije satelita: 132 mm (W) x 63 mm (D) x 260 mm (H)
      Dimenzije niskotonca: 220 mm (W) x 310 mm (D) x 398 mm (H)
      Cena: 13290.48 dinara

      Altec Lansing FX6021

      Altec Lansing FX6021 zvucnici

      FX6021 predstavlja nastavak Altecove tendencije da razvija sisteme u maniru ATP3 sa kojim su se definitivno proslavili. I ovaj sistem takođe pripada porodici “Powered Audio”, što automatski znači 1. Glasnoća i 2. Kvalitet. Ipak, u poređenju sa MX5021, 6021 deluje više “računarski” nego li “HiFi”. Shodno tome, sistem se i tako ponaša, iako Altec tvrdi da je u pitanju potpuna revolucija u načinu slušanja muzike. Glavna marketinška zavrzlama kompleta FX 6021 sastoji se u tome da FX6021 donosi InConcert tehnologiju, koja obezbeđuje vrhunsko slušanje. Sve ovo ide u prilog tezi da čak ni veliki Altec nije imun na propagandne slogane koji često nemaju preterano veze sa realnošću.

      Altec Lansing FX6021 sateliti

      U satelitima FX 6021 nalazi se po čak šest širokopojasnih neodimijumskih zvučnika koje Altec koristi još od modela 5100. Međutim, ono što je pomenuta InConcert tehnologija donela kao novinu jeste korišćenje čak tri odvojena pojačala koja napajaju 12, u zbiru oba satelita, neodimijumskih zvučnika. Sateliti kopmleta 6021 dizajnirani su kao vrlo tanki i visoki zbog čega se moraju postaviti na malo teže postolje pomoću koga možete određivati ugao sviranja u odnosu na to gde ste ih postavili. Svi Altecovi kompleti su odlično magnetno izolovani pa ih bez ikakve bojazni možete postaviti blizu monitora. Sateliti se na niskotonac povezuju preko debelih kablova, obzirom da koriste po tri pojačala, pa se time mogućnost kačenja satelita na zid drastično smanjuje, budući da su kablovi sivi i estetski krajnje neprihvatljivi. Iako veoma glasni i bučni i bez preterane distorzije i do 80% snage sistema, utisak je da ovi sateliti zvuče pomalo “mehanički”, barem kada je repordukcija mp3-a u pitanju.

      Altec Lansing FX6021 sub

      Niskotonac FX 6021 deluje neverovatno malo u odnosu na dimenzije satelita i deklarisanu snagu sistema. Mada, kada se uzme u obzir da se u satelitima nalaze širokopojasni zvučnici, sve i ne deluje toliko nerealno; iako spakovan u kutiju tek malo veću od oba satelita, niskotonac ovog kompleta nudi da sistem bude čak i izraženiji u niskim tonovima nego neki drugi čiji su niskotonci daleko gabaritniji. Sam dizajn satelita i niskotonca, te vrlo specifična nijansa sive boje u kojoj se proizvode televizori i standalone DVD uređaji, odmah sugeriše da biste sistem mogli korisiti za DVD uređaj, TV ili neku od igračkih konzola. S tim u vezi, Altec je na poleđinu niskotonca pored standardnog 3.5mm ulaza uključio i stereo RCA (činčevi) ulaz, mada kao i kod MX5021 modela ne postoji prekidač za izbor ulaza što znači da će sistem reprodukovati sve zvučne izvore koje pustite u njega. Komandni modul je krajnje sličan modelu MX 5021, pa se i na njemu takođe nalazi izlaz za slušalice i još jedan 3.5mm AUX ulaz. I FX 6021 poseduje daljinski upravljač, što je obzirom na cenu kompleta moralo da se dogodi.

      Altec Lansing FX6021 kontrola zvuka i daljinski

      Specifikacija

      Nivo zvučnog pritiska (SPL): 105db
      Totalna snaga sistema: 75 Watts RMS
      Sateliti: 12.5 Watts/channel @ 4 ohms @ 10% THD @ 180 – 15000 Hz
      Niskotonac: 50 Watts @ 4 ohms @ 10% THD @ 40 – 180 Hz
      Radna frekvencija: 32Hz – 18kHz
      Dimenzije satelita: 64mm (W) x 191mm (D) x 365mm (H)
      Dimenzije niskotonca: 216mm (W) x 198mm (D) x 406mm (H)
      Cena: 15548.76 din

      Altec Lansing CS21

      Altec Lansing CS21 zvucnici

      CS21 ili “Concert Stage 2.1” sistem čini najjednostavniji zamisliv 2.1 komplet , samo daleko pojačane snage. Kada je ovaj komplet u pitanju, veoma je očigledno da se Altec nimalo nije potrudio da nam ponudi bilo kakav zanimljiv dizajn ili tehnološku inovaciju, pa čak ni gram dodatne opreme. Ono što je pak neosporno, jeste snaga i kvalitet reprodukcije i blaga disproporcija u ceni. Altec se očito namerio da naplaćuje samo sirovu snagu, pa je CS21 komplet u situaciji da košta tek malo manje od MX5021 a za taj novac nema gotovo nikakve komande osim onih za glasnoću na desnom satelitu. Dakle, nema modula, nema daljinskog upravljača i nema kontrole niskih i visokih tonova osim onih iz softverskog plejera.

      Altec Lansing CS21 sateliti

      Za razliku od MX5021 kompleta, u satelitima CS21 nalaze se po jedan 1-inčni visokotonac i jedan 5-inčni širokopojasni zvučnik, što ove satelite čini izuzetno glasnim i prijatnim za slušanje. Kao i kod MX modela, apsorberi se mogu skidati sa satelita, samo što je opšti utisak da su ovi sateliti sa mrvicu bolje balansirani, makar što se reprodukcije visokih tonova tiče, pa je možda iz tog razloga Altec bezobrazno pretpostavio da vam naknadne kontrole uopšte i ne trebaju. Sateliti nisu predviđeni za “Wall Mount”, na njihovim podnožjima se nalaze žabice kojim se određuje ugao sviranja, slični principu koji se koristio za podizanje tastatura. Ono što je krajnje iritantno kada su CS21 sateliti u pitanju jeste činjenica da je Altec Lansing, ničim izazvano, odlučio da na oba satelita stavi veoma jaku plavu diodu odmah pored logotipa proizvođača. Ovo u praksi znači dosta odvlačenja pažnje ukoliko su vam sateliti postavljeni u nivo sa očima. Da sve bude još gore, čak i u apsorberu postoji otvor za inkrimisane lampice, pa je sreća u nesreći što diode makar svetle konstantno umesto da blinkaju.

      Altec Lansing CS21 kontrola jacine tona

      Niskotonac CS21, na svu sreću ne poseduje svetleće diode, ali poseduje 6.5-inčni “Long Throw” zvučnik, koji u poređenju sa dva opisana kompleta radi daleko bolje. Na njegovoj poleđini su takođe konektorski ulazi za zvučnike i dodatni 3.5mm ulaz, koji je ruku na srce, trebalo da se nađe na satelitu pored izlaza za slušalice, jer se postavka niskotnca vrši jednom nakon čega se nikome “tamo više ne silazi”. Na samom niskontoncu je i komanda za nivo niskih tonova (Creative/Logitech princip), što bi takođe bio veliki minus, jer sada bukvalno sva podešavanja morate obavljati iz softvera.

      Specifikacija

      Nivo zvučnog pritiska (SPL): 108 dB
      Totalna snaga sistema: 110 Watts RMS
      Sateliti: 30W/channel @ 8 ohms @ 10% THD @ 140 – 20000 Hz
      Niskotonac: 50W @ 4 ohms @ 10% THD @ 27 – 113 Hz Radna frekvencija: 35 Hz – 18 kHz (-10dB)
      Dimenzije satelita: 109 mm (W) x 114 mm (D) x 210 mm (H)
      Dimenzije niskotonca: 190 mm (W) x 309 mm (D) x 365 mm (H)
      Cena: 10108.80 din

      Komparativno…

      Iako su u pitanju tri vrhunska i neverovatno glasna sistema, tas ipak preterže na stranu MX 5021 kompleta. Mx 5021 i cenovno i svirački čini najkompletniji Altecov 2.1 sistem, i najkompetlniji 2.1 sistem trenutno na tržištu. Zanemarljivo niže cene, CS21 nema eksterne komande što je neoprostivo, dok je FX 6021 blago precenjen a nije ni korak bliže kvalitetu reprodukcije od MX-a. Ipak, ono što je pozitivno jeste da Altec ne prestaje da radi, te da će u budućnosti sasvim sigurno nastaviti sa dobrim poslom i postati ozbiljan konkurent čak i HiFi proizvođačima. U međuvremenu, bilo bi lepo videti 5.1 revizije ovih kompleta, ako ništa drugo…

      Zvučnike za potrebe testa ustupio “PC Centar“, distributer Altec Lansing-a za SCG

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test