Altec Lansing VS-3151R i 151LE

Altec Lansing VS-3151R i 151LE

 

Činjenica stoji da je tokom 2005. godine Altec Lansing kompletene svoje kreativne napore usmerio na 2.1 komplete, gde smo imali priliku da vidimo neke od najboljih kompleta ikada povezane na računar, a u kasnijem periodu i potpuno neobjašnjivom fenomenu masovne proizvodnje zvučnika sa iPoda, što je očigledno tržišno isplativo, inače se verovatno ne bi bavili time u tolikoj meri. VS 3151, u normalnoj konstalaciji, predstavljao bi tamo

    Sadržaj

       

      Nemanja Jevtić

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE logo

      Ako je sudeću po krajnje suženoj trenutnoj ponudi Altec Lansinga na oficijelnom sajtu, sve se čini da Altec sprema nešto veliko i to veoma uskoro. Malo po malo, Altec je sa svoje web prezentacije povlačio model po model, pa “spade knjiga na dva slova”; pod surround (5.1) trenutno možete pronaći samo tri kompleta: GT5051, VS 3151 i 151LE. Ako bismo dalje zalazili u detalje, GT 5051 i nije pravi 5.1 sistem, obzirom da mu se zadnji sateliti nalaze na vrhu prednjih, pa deduktivno dolazimo do zaključka da preostala dva sve što Altec trenutno nudi od 5.1 sistema. Ako bismo se bavili pretpostvavkama, možda Altecu i ostalima kad smo već kod toga, 5.1 sistemi ne idu toliko dobro kao kada su se isti pojavili i u kratkom roku bukvalno preplavili tržište ili Altec sprema kompletne nove linije koje se tradicionalno pojavljuju početkom decembra, u vreme Katoličkog Božića i nove godine, tj. perioda opšteg i nekontrolisanog shopping-ludila. Činjenica stoji da je tokom 2005. godine Altec Lansing kompletene svoje kreativne napore usmerio na 2.1 komplete, gde smo imali priliku da vidimo neke od najboljih kompleta ikada povezane na računar, a u kasnijem periodu i potpuno neobjašnjivom fenomenu masovne proizvodnje zvučnika sa iPoda, što je očigledno tržišno isplativo, inače se verovatno ne bi bavili time u tolikoj meri. VS 3151, u normalnoj konstalaciji, predstavljao bi tamo neko treće ili peto rešenje od strane Alteca, a trenutna situacija nalaže da je sada, eto, skoro jedino. Stoga, novi modeli u punom svetlu.

      Altec Lansing VS3151

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE izlog

      Po prvi put u istoriji testiranja Altecovih zvučnika moramo da napomenemo da se Altec nije ni u kojoj meri bavio dizajnom, barem ne na način na koji smo od njih navikli. Ovaj VS komplet ne bi izgledao toliko “obično” da ga je potpisao neki “no name” proizvođač, ali obzirom da je u pitanju Altec, očekivali smo daleko više. Druga stavka je svakako činjenica da iz nekog razloga zvučnici nisu “FLAT”, što je maltene postao sinonim za Altec Lansing, već predstavljaju neko rešenje koje ne bi bilo toliko čudno da se pojavilo na primer 1999. godine, zajedno sa Creative Inspire zvučnicima. U toj konstalaciji sve bi bilo krajnje logično i opravdano, ovako se svakako stiče utisak kompleta konstruisanog na brzinu tek da se, eto, ima i neki 5.1 u ponudi. Ono što VS 3151 nudi, za cenu tek nešto manju od neprevaziđenog 5100 modela je takođe u velikoj disproporciji; iako je Altec ovde insistirao na “glasno, glasno, glasno”, ovaj komplet jednostavno nije ni tamo ni ovamo. Atlec VS3151 u suštini ne predstavlja loš komplet zvučnika ni po kojoj osnovi, ali jednostavno nije ono što bismo očekivali od Alteca u bilo kom cenovnom rangu.

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE satelit zvucnik

      Ono što je bolja strana ovog kompleta je solidno dobra reprodukcija, od čega na svu sreću Altec nije odustao, osrednja ali dovoljna glasnoća, i daljinski upravljač. Insistiranje da svi zvučnici treba da se potčine portabl mp3 plejerima je i ovde, prirodno, veoma naglašena, pa tako i na samoj ambalaži i na kontrolnom modulu stoji da sistem raspolaže opcijom raščlanjavanja stereo zapisa na više kanala; iako VS3151 to ne radi savršeno, npr. po principu Dolby Pro Logic II, njegovo interno raslojavanje može da proizvede zadovoljavajuće rezultate; u svakom slučaju bolje i glasnije od stavljanja samo dva zvučnika u funkciju. Na samom kotrolnom modulu nalazi se dvopoložajni prekidač za korišćenje šestokanalog ili 2/4 kanalnog izlaza iz računara odakle sistem dalje sam procenjuje šta i kako bi trebao da radi, uz napomenu da iste modalitete možete da koristite i pri povezivanju sa konzolama. U svakom od satelita nalazi se po jedan 2″ širokopojasni zvučnik, što je za Altec i Creative bio čest i dovoljan izbor, međutim češći problem kod ovakvih kompleta je što niskotonac, proporcionalno smanjenih dimenzije i zvučnika 5.25″ nikada nije mogao da isporuči sasvim dovoljno podrške za satelite koji često mogu da budu preoštri. Altec se naravno potrudio da taj nedostatak u većoj meri koriguje, ali jednostavno, uslovljeni dimenzijama i kvalitetom izrade kako bi se postigla niža cena kompleta, apsolutno rešenje teško da je fizički moguće.

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE zvucnik

      Činjenica stoji da na ovim zvučnicima igrice i DVD filmovi daleko bolje zvučne nego li muzika, kojoj ipak, paradoksalno fali realističnosti. Ipak, od kada su se ozbiljnije konzole uključile u igru, 5.1 sistemi kao da su izgubili na funkciji što se muzike tiče, a i sam Altec u svakom trenutku može da se pozove na argument da za audiofile ima fenomenalna rešenja u vidu 2.1 kompleta. Pored krajnje tipiziranog Altecovog daljinskog upravljača, sistem poseduje i kontrolni modul na kome možete obavljati podešavnja u vezi sistema: glasnoću i odnose surround satelita, centralnog satelita i niskotonca. Svi sateliti se povezuju sa niskonocem, koji se 9-pinskim kablom povezuje sa kontrolnim modulom iz koga se dalje račvaju tri stereo 3.5mm ulaza za zvučnu kartu. Kako se nikako ne biste prevarili kod vezivanja bilo satelita ili ulaza za zvučnu kartu, sve je jasno odvojeno bojama, a i sateliti na ulazima imaju nazubce koji obezbeđuju da svaki satelit može da uđe isključivo u predviđeno ležište na niskotoncu.

      Altec Lansing 151LE

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE

      Ovaj omaleni komplet je možda idiličnije rešenje, jer košta skoro duplo manje, a objektivno nudi veoma sličnu stvar. Odakle Altecu potreba da pravi zvučnike i to 5.1 zvučnike ispod “stotke”; jedini racionalni odgovor bi bio da više ne mogu da se nosi sa najezdom nefirmiranih proizvođača koji su bukvalno preplavili tržište. Ovaj model takođe ne bi bio ovoliko opskuran pre 5 – 6 godina, kada bi bio idealan konkurent tadašnjem šampionu, Creative Inspire-u. Upravo je taj Inspire poslužio kao inspiracija za 151LE ali je, u dobroj tradiciji Alteca ovaj sistem daleko interesantniji i kvalitetniji, opet, uslovno rečeno, u proporcijama veoma niske cene za koju teško da ćete dobiti nešto kvalitetnije od ovoga.

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE sub

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE vufer

      Kao i u priči sa pređašnjim modelom, i ovde ništa nije epohalno i specijalno zanimljivo, ovo je jednostavno jedan od onih sistema koji biste lagano mogli dobiti isporučeno uz neku konfiguraciju gde vam dugo ne bi padalo napamet da ga menjate, jer je sasvim zadovoljavajuć za sviranje muzike, razumno glasno gledanje filmova i ubijanje mutiranih vanzemaljaca ili mutiranih bivših pripadnika vaše elitne jedince. Da bi bio ovoliko pristupačan, Altec je odustao kod ovog modela i od gvozdenih postolja za satelite i od wall mounta i od daljinskog upravljača i od odvojenog modula pa su vam manipulativne mogućnosti ovog sistema krajnje ograničene na smanjivanje i pojačavanje.

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE konektori

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE satelit

      Kao i gorepomunti i doleopisani poseduje slično raslojavanje stereo signala po svim aktivnim kanalima u slučaju da ga uposlite kakvom konzolom, što bi u suštini i bila odlična ideja, jer ko normalan u sred utakmice razmišlja kako mu zvuči komentator i šta se oni sa tribina dernjaju? Naravno, niko. Kada su ovako mali i jeftiniji sistemi u pitanju, nije preterano bitno šta je korišćeno od opreme za ovaj ili onaj satelit, krajnji komentar može saopštiti daleko više od raznih tehničkih podataka; u tom smislu 151LE bismo nazvali zadovoljavajućim, ali ni gram više od toga.

      Altec Lansing VS-3151R i 151LE satelit

      Rezime

      Zaključak je, barem kada su ovakvi kompleti u pitanju, krajnje teško doneti. Kod modela 151LE je apsolutno sve na mestu i u proporcijama, pogotovo, ako se uzme u obzir da u ponuđenom rangu i nema preterno boljih solucija. VS model je, opet, diskutabilno isplativ za trajnije rešenje, što ne znači da bi ga pri izboru trebalo a priori eliminisati. Jednostavno, ukoliko je moguće probajte da ih čujete odakle sve postaje kristalno jasno. Ovde je sve krajnje korektno ali “korektno” nikada nije bilo ono na šta smo navikli od Alteca i nikada ne bi trebalo da postane ono čime bismo se i mi i oni zadovoljavali.

      Altec Lansing VS-3151R

      Tip Sistema

      5.1

      Freq. Response

      40 Hz – 20 kHz

      Subwoofer (W RMS)

      20

      Sateliti (W RMS)

      5 X 5

      Ulazi/izlazi

      3×3.5mm analogni

      RMS snaga

      45W

      cena €

      93

      ustupio

      PC Centar, 011 / 397 45 20

      Altec Lansing 151LE

      Tip Sistema

      5.1

      Freq. Response

      120Hz 30Khz

      Subwoofer (W RMS)

      12

      Sateliti (W RMS)

      5 X 4.5

      Ulazi/izlazi

      3×3.5mm analogni

      RMS snaga

      35W

      cena €

      58

      ustupio

      PC Centar, 011 / 397 45 20

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test