Apple Mighty Mouse

Apple Mighty Mouse

Svih ovih godina Apple je tvrdoglavo odbijao da uz Mekintoše ponudi i miševe koji imaju više od jednog tastera. Vremena se menjaju, pa je sa najavom Intel procesora u novim Mekovima, Apple predstavio i svoje viđenje miša sa više tastera. Da li to znači i definitvno približavanje Apple-a PC svetu ?

    Sadržaj

      Delimir Tasić Jedna od prvih komercijalno dostupnih miševa za kućne računare isporučivao se uz Apple Lisa – preteču modernih računara. Kako je to bio prvi računar sa implementiranim grafičkim korisničkim intefrejsom javila se potreba za dovoljno efikasnim i istovremeno jeftinim za ekonomsku eksploataciju upravljačkim uređajem. Prvi miš koji je Apple isporučio još daleke 1983. godine imao je na sebi samo jedan taster što je koncept koji je kalifornijska kompanija podržavala sve do 2005. godine! Reč je naravno o “kugličnom” mišu, koji je u to vreme predstavljao pravu revoluciju. Treba napomenuti da je na ideju o upotrebi miša kao primarnog upravljačkog uređaja došao Xerox-ov razvojni tim, a Steve Jobs je prilikom posete dotičnoj kompaniji odlučio da implementira pomenute tehnologije su Lisa-u. Kasnije je i Microsoft prihvatio dotičnu tehnologiju.

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Apple mouse koji se isporučivao uz Lisa-u povezivao se posredstvom serijskog porta, da bi Apple kasnije 1987. godine implementirao ADB (Apple Desktop Bus) kao primarnu konekciju za periferije na Macintosh-u narednih petnaest godina. Tako je 1987. predstavljen prvi Apple ADB mouse, a kasnije i njegova druga revizija koja je imala ergonomski oblik. To je bilo vreme kada su računarske periferije počele polako da se prilagođavaju ergonomskim principima…

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Apple ADB mouse

      Apple ADB mouse 2

      Predstavljanjem prvog iMac računara, Apple je odlučio da pređe na USB vezu koja je u to vreme već predstavljala tržišni standard. Revolucionarni dizajn prvog iMac-a nije zaobišao ni prvi Apple USB mouse koji se isporučivao uz popularni model. To je bio prvi Apple miš koji je u potpunosti podržavao Plug and Play konekciju i koji je u potpunosti bio kompatibilan i sa PC računarima. Nažalost i dalje je imao samo jedan taster, a Apple nije te 1998. godine ni u najavi imao miša sa više tastera…

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Predstavljanje Pro Mouse-a 2000. godine uvelo je novo dizajnersko rešenje kada su Apple periferije i računari uopšte u pitanju. Upotreba providne plastike se prkatikuje i dan-danas, a jedan od prvih podjednako smelih sa dizajnerske tačke gledišta, Apple računara bio je G4 Cube. Paralelno sa Apple Pro Mouse-om bila je predstavljena i adekvatna tastatura…

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Nakon toga, 2003. godine predstavljen je novi standardni Apple miš koji se i danas isporučuje uz većinu Macintosh računara, a Apple Wireless mouse na koji najviše podseća najnoviji Mighty Mouse korisito je Bluetooth konekciju sa računarom što je koncept koji je počeo da se sve više primenjuje u to vreme, da bi danas postao dominanantan kada su high-end perfirerije u pitanju…

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Kako će novi Mac računari biti bazirani na arhitetkuri sličnoj PC-ju u budućnosti će biti sasvim uobičajena situacija da na jednom računaru radimo sa Mac OS X i Windows operativnim sistemom. Tehnologija Virtuelizacije (Vanderpool) koju će Intel uskoro predstaviti na svojim procesorima dodatno će olakšati ceo postupak. Ali, kako raditi u Windows-u sa dosadašnjim Apple miševima koji imaju na sebi samo jedan taster. Čak i Mac OS X ima jako dobru podršku za miševe koji imaju više tastera, a kontekstni meniji se koriste podjednako često kao i pod Windows-om. Sve u svemu bilo je krajnje vreme da se miš sa više tastera predstavi odavno, a realna potreba ukazaće se već početkom sledeće godine kada svetlo dana ugledaju novi Mekintoši zasnovani na Intel procesorima…

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Mouse all Mighty Mighty Mouse nije karakter iz crtanih filmova, već predstavlja naslednika dobro poznatog Apple optičkog miša kojeg je za potrebe kalifornijske kompanije proizvodio Logitech. Stara verzija, koja se i dalje isporučuje uz određene serije Mekova, odlikovala se zanimljivim dizajnom koji se sastojao od kombinacije bele i providne plastike. Pritiskom na telo miša, postizao se klik. Ipak, spomenuti miš i nije bio previše pogodan za dugotrajan rad korisnicima koji su naviknuti na kvalitetnije modele Logitech-a ili Microsoft-a. Apple miš je bio previše lagan, a ni sama optika mu nije bila jača strana. Međutim, veliki broj starijih Apple korisnika, navikao je na rad sa jednim tasterom i pravo je čudo kako je Apple uspeo da pomiri dve naizgled nepomirive krajnosti.

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Dakle, Mighty Mouse može da se ponaša i kao miš sa jednim i kao miš sa čak četiri tastera. Da bi se to postiglo, morala se opet primeniti „svemirska“ tehnologija. Naime, sve funkcioniše kao i pre, kod Apple Mouse-a, gornja površina izrađena je iz jednog dela i pritiskom na leđa miša dobija se klik efekat. Ono što je zapanjujuće jeste da je Apple, na mestima gde bi trebalo da se nalaze levi i desni taster implementirao senzore dodira, tako da kada gornji sloj miša pritisnete na levoj strani, dobijate levi klik, a pritiskom na desnu stranu postiže se desni klik. To nije sve, u sredini se nalazi malena skrol kuglica, pa ukoliko pritisnete miš u ovom delu dobićete srednji klik, a sa strane su još dve površine osetljive na dodir, čime se dobija četvrti taster. Komplikovanije od ovoga teško da je moglo. Međutim, ovakav pristup je bio neophodan, kako bi se dodatni tasteri mogli isključiti, a istovremeno ne naruši osećaj rada pomoću standardnog Apple miša sa jednim tasterom. Loša strana ovog koncepta, a koja se tiče i ergonomije, jeste što nije moguće pritisnuti „desni taster“ miša, dok se prst nalazi na „levom tasteru“. Naime, kako sve vreme ustvari pritiskate isti taster koji ima različitu osetljivost na svojoj levoj i desnoj strani, problem nastaje kada su istovremeno aktivirane obe površine osetljive na dodir. Najbolja su jednostavna rešenja, nekada je neko pametan rekao…

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Apple Mighty Mouse, dolazi u maloj kutiji, pomalo netipičnoj za moderne miševe. Unutar pakovanja nalazi se samo miš, nešto štampanog materijala i CD sa softverom koji se ne mora instalirati. Drajveri nisu potrebno, jer su implementirani u Mac OS X 10.4.2. Ukoliko imate neki stariji MacOS, moraćete ga nadograditi na 10.4.2 ukoliko želite potpunu funkcionalnost „moćnog miša“. Windows korisnici takođe su lišeni brige oko drajvera, jer sa uobičajenim Windows drajverima za USB miša, Mighty Mouse radi savršeno dobro. Po defaultu, kada se Mighty Mouse, poveže na Mekintoš ponaša se kao miš sa jednim tasterom što se može promeniti u System Preferences panelu. Kod PC-ja je obrnuto, miš odmah radi kao model sa četiri tastera i niša se po tom pitanju ne može menjati u Control Panel-u (a i bilo bi malo uvrnuto da pod Windows-om imate miša sa jednim tasterom). Ono što se u Control Panel-u Windows-a može menjati jeste brzina akceleracije kursora i slične uobičajene opcije.

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Sam miš izrađen je od plastike veoma dobre završne obrade, ali sa ergonomske tačke gledišta autor teksta imao je priliku da radi i sa mnogo boljim miševima. Mighty Mouse, je naime, veoma nizak pa se nenaviknut dlan sve vreme i ne oslanja na telo miša što može dovesti do zamora prstiju. Navikavanju nimalo ne doprinosi mala težina Mighty Mouse-a, pa se ni u kom slučaju neće pokazati dobro u igrama. Optika je prosečna, kada su moderni miševi u pitanju i stekli smo utisak da je nešto lošija nego u slučaju najnovijih Microsoft Explorer modela. Da bi bio još više različit u odnosu na svoje PC rođake, Mighty Mouse, nema skrol točkić, već skrol kuglicu. Već smo imali prilike da vidimo miševe koji umesto skrol točkića imaju skrol površinu osetljivu na dodir (npr. Logitech V500), pa smo očekivali tako nešto i od Apple-a. Ipak, izgleda da su i megalomani iz kalifornijske pomislili da je to previše, pa su se odlučili za kuglicu veoma malih dimenzija. To sa druge strane, znači da je omogućen skrol u svim smerovima. Kada se osloni prst na skrol kuglicu ista se ugiba, pa se na kraju osećaj svodi na onaj koji imate kada koristite skrol površinu osetljivu na dodir kod Logitech V500 miša. Pomalo je nezgodno skrolovati levo-desno, ali jedno Microsoft Tilt-Whell ima neku realnu upotrebnu vrednost po tom pitanju. Logitech V500 sa svojom površinom osetljivom na dodir ima previše mali prostor za prevlačenje prsta ukoliko želite da sadržaje na ekranu pomerate levo-desno. To isto važi i za Mighty Mouse, ali je njegova upotrebna vrednost nešto viša u ovoj situaciji u poređenju sa Logitech V500 mišem. Bez premca je Microsoft IntelliMouse Explorer ili bilo koji drugi model sa Tilt-Whell-om, jer kada se koristi mogućnost skrola po horizontali točkić se ponaša kao poluga.

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Sa konstrukcijske tačke gledišta Mighty Mouse jeste zanimljiv proizvod. Tehnologija koja je implementirana unutar njega, veoma je kompleksna, ali čini se da je breme prošlih vremena pomalo narušilo funkcionalnost miša u slučaju da mu aktivirate sva četiri tastera. Problem sa istovremenim pritiskom „levog i desnog tastera“ postoji, ali se na njega možete navići (šta se mora nije teško). Međutim, postavlja se pitanje, zašto se navikavati kada na tržištu postoji veliki broj veoma kvalitetnih miševa niske cene…

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije


      Drajveri

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Apple na samoj ambalaži navodi da vam za upotrebu Mighty Mouse-a treba, MacOS X 10.4.2 Tiger ili Windows 2000/XP. Ni u jednom ni uz drugom slučaju nije vam potreban dodatni drajver. Funkcije dodatnih tastera moguće je programirati po sopstvenoj želji, pa je tako srednjem tasteru po defaultu dodeljena funkcija aktiviranja Dashboard-a, a četvrtom tasteru, koji se nalazi na boku miša, dodeljena je Expose funkcija. Mi smo samo zamenili uloge ova dva tastera, jer je mnogo lakše menjati aktivne prozore klikom na srednji taster. Da biste imali spomenute mogućnosti morate apdejtovati operativni sistem na 10.4.2 verziju, jer se dodatni panel za kontrolu Mighty Mouse miša nalazi u paketu tek od verzije 10.4.2.

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      Mighty Mouse u praksi

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferije

      karakteristike, statistike, apple mighty mouse periferijeOptika koja je ugrađena u Mighty Mouse dovoljno je poboljšana u odnosu na uobičajeni Apple Mouse, ali je ipak iza najboljih miševa iz „PC sveta“. Tokom rada na refleksivnoj polozi silver boje desilo nam se par puta da strelica preskoči. Ipak, u najvećem broju situacija, Mighty Mouse je sasvim uporediv sa bilo kojim Logitech ili Microsoft mišem. Kako Mekintoš nije igračka platforma, performanse Mighty Mouse-a u igrama su potpuno nebitne, a okoreli igrači će u ovoj cenovnoj klasi svakako pre odabrati npr. Logitech MX518 ili G5. Još jedna negativna strana dizajna koju smo primetili tokom višednevnog rada sa Mighty Mouse-om odnosi se na skupljanje prljavštine. Naime, bele plastika od koje je Mighty Mouse izrađen može se solidno zaprljati već nakon par dana rada, a udubljeni Apple logo idealan je za skupljanje nečistoće sa dlanova. Kada se toma doda npr. rad u toku letnjih meseci kada se dlanovi više znoje i uvede se u celu priču faktor uglačane bele plastike od koje je izrađen Mighty Mouse ergonomija se dodatno pogoršava. Kada su subjektivne odlike ergonomije Mighty Mouse-a u pitanju one zavise od veličine dlana. Autor teksta nije imao problem da se navikne na rad sa Mighty Mouse-om i, ako se zanemare problemi koji su gore opisani, oblik novog Apple miša je sasvim korektan. Ne možemo reći da je rad sa Mighty Mouse-om komforan kao sa IntelliMouse Explorer-om ili Logitech G5 mišem, ali daleko od toga da je neudoban. Treba napomenuti i to da Mighty Mouse ima jako kratak kabl, koji je predviđen da se uključi u USB port na Apple tastaturi. Nadamo se da će Apple uskoro predstaviti poboljšanju, Bluetooth verziju Mighty Mouse-a, ali i da će na PowerBook i iBook mašinama dodati senzore dodira na tasteru koji se nalazi uz touch pad. Ukoliko ste dugogodišnji Apple korisnika dodatni taster vam ne treba, pa ćete samim tim biti zadovoljni i sa starim Apple mišem koji se još uvek isporučuje uz nove Mekintoše. Sa druge strane, ako ste PC korisnik, koji je prešao na Mekintoš ili isti koristi paralelno sa PC-jem, sva je prilika da ćete se odlučiti za periferije na koje ste se od ranije navikli.
      Mighty Mouse na test ustupio Comtrade Computers, zvanični distributer Apple proizvoda za SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test