ASUS Xonar Essence One

ASUS Xonar Essence One

Do pre samo nekoliko godina smo se na pomen kompanije ASUS razmišljali koja će nam matična ploča ili pak grafička kartica stići na test. Međutim, vreme u kome živimo, teče neobično brzo i putevi su često nepredvidivi. ASUS je ne tako davno počeo da snabdeva tržišta svojim zvučnim kartama, među kojima je bilo modela itekako vrednih pomena, poput Essence ST/STX ili Xonara D2 modela, koji su definitivno imali šta da ponude tržištu. Ovih dana je ASUS, rekli bismo, iznenadio sve…

    Sadržaj

      Miloš Jevtić Pre nego što krenemo kako u sam opis, tako i iznošenje utisaka moraćemo da spomenemo nekoliko vrlo bitnih detalja, odnosno činjenica koje su vrlo bitne kako biste na pravi način interpretirali test. Benchmark, kao sajt koji se bavi raznim aspektima IT tehnologija nije, (niti će ikada biti), sajt koji se bavi Hi-Fi problematikom u prevelikom obimu. Isto kao što ni pojedini Hi-Fi forumi neće biti specijalisti za testiranje matičnih ploča, periferija, tableta… Druga činjenica je i to da je svako uho drugačije i da svako, pomenuto uho, drugačije prima i reaguje na zvuk te je ova kategorija, koliko god pojedini „stručnjaci“ pričali, ipak potpuno subjektivna stvar! Dakle, mišljenja u istim okolnostima se mogu apsolutno razlikovati između dve osobe, te ćemo se mi u ovom tekstu fokusirati i iznositi potpuno subjektivni utisak koji ne mora biti i 100% tačan! Pored samog autora ovog testa koji „i jeste i nije“ u Hi-Fi vodama, prilikom preslu&ˇavanja testnih numera, bio je prisutan i još jedan od članova Benchmark foruma čija je oprema i korišćena za potrebe testiranja. Pored kvalitetnih uređaja koje poseduje, pomenuti korisnik je dugo godina upravo u Hi-Fi vodama pa će zajednički utisci biti prenešeni u ovim redovima.

      Osnovni pojmovi Kako ne bismo dalje „svirali“ u prazno, red je da pređemo i na sam uređaj tj da kažemo i nešto o njemu. Ali, pre toga, red je upoznati se sa nekom osnovnom terminologijom koju još uvek nismo na sajtu obradili te ćemo upravo sad spomenuti pojedine termine koji su konkretno za audio tehniku vrlo bitni. Sigurno ste čuli i za „Bit rate“, „Sample rate“, a možda i „Upsampling“. Ako ste audiofil, verovatno će vam ovaj deo biti dosadan, ako pak niste, pročitajte u kratkim crtama šta gore pomenuti termini zapravo znače a spominju se „šakom i kapom“ kada je Essence One u pitanju.

      Bit rate Osnovna merna jedinica podatka je upravo Bit. Ako gledamo sam, prost prevod na maternji jezik, dobijamo „ratu“ bitova, odnosno količinu istih. Nije daleko od istine, te Bit rate predstavlja količinu podataka prenetu u datoj jedinici vremena. Kao što (uglavnom) više piksela znači i kvalitetniju sliku, tako veći Bit rate daje bogatiji zvuk i svakako veći fajl. Sample rate – Krenimo u istom ritmu. Sample je u bukvalnom prevodu – uzorak. A Sample rate predstavlja broj „uzoraka“ zvuka u sekundi, a merna jedinica mu je Hz odnosno KHz. Analogija je apsolutno identična kao i malopre, što više pomenutih semplova – kvalitet zvuka je na višem nivou! Upsampling – Ako vam oko samo na trenutak odluta u gornji pasus shvatićete da Upsampling ima određene veze sa Sample rateom. Ako ste to pomislili, potpuno ste u pravu, Upsampling upravo služi da bi povećao Sample rate, a sve zarad što višeg kvaliteta zvuka. Verovatno se pitate zašto se zvuk uopšte poboljšava i otkuda taj „loš“ zvuk. Razlog je i više nego jasan, a svi ste se susreli sa istim, slobodno možemo reći – hiljadu puta. Naime, ne tako davno, rodila se potreba da nam se sva muzika koju smo konzumirali sa ploča prenese na naše drage PC-jeve. Kako se ova radnja dešava pre gotovo 20 godina, preciznije 1993. godine jasno je da su tada naši ljubimci bilo poprilično „škrti“ sa prostorom, te je bilo potrebno realno ogromne fajlove nekako spakovati u manje kako bismo ipak mogli da imamo kakvu-takvu muzičku kolekciju na računaru. E, u tom momentu, dolazimo i do kompresije fajlova, odnosno do pojave Mp3 datoteka koje oni pravi audiofili jednostavno ne prihvataju. Iako podržavamo takvo razmišljanje, jednostavno je daleko lakše baratati sa manjim fajlovima i iste skladištiti, na sad već relativno prostranim hard diskovima.

      Ovde, u ovom delu stupa na scenu uređaj o kome ćemo vam danas govoriti. Kako ne biste kupovali nove ploče i slično, i time zamenili trenutnu biblioteku Mp3 fajlova dovoljno je kupiti jedan DAC, na primer Asus Essence One i biti svedok, kako od ipak „slabašnog“ Mp3 fajla ipak dobijate vrlo dobar izlazni rezultat. Pre nego što pređemo na sam uređaj spomenućemo još jednu vrlo bitnu stavku. DAC (Digital-to-Analog Converter) – iliti uređaj koji konvertuje digitalni signal u analogni, koji mi zapravo čujemo. Dakle zvučnici isključivo reprodukuju analogni signal, te nam je svakako DAC neophodan, a vrlo često niste bili ni svesni da se on nalazi kraj vas. Isto tako, zvučne kartice poseduju DAC u sebi, s tim što je naravno, bolje i kvalitetnije rešenje uzeti eksterni DAC uređaj koji će raditi samo taj deo posla. E upravo u ovu kategoriju spada ASUS model sa testa, te nakon što smo vas “malo udavili” napokon dolazimo i do samog Essence One uređaja.  

      U popriličnoj, i pre svega poteškoj kutiji neće vam mnogo trebati da nađete sam DAC pošto sa svojim gabaritima zauzima najveći deo nje. Činjenica koja govori u prilog tome je i ta, da je paket opreme koji dolazi uz ovaj uređaj, najblaže rečeno – skroman. Strujni kabl, USB kabl kao i 6.3-3.5 mm stereo adapter su sve što ćete naći u pakovanju. Ovaj potez je mač sa dve oštrice jer će se prosečan korisnik najverovatnije naći u problemu jer nema potrebne kablove za povezivanje ovog uređaja sa ostalima, dok će oni „napredniji“ pozdraviti ovu odluku jer ionako imaju svoje kablove, a uključivanje ostalih u paket bi samo podgilo ionako visoku cenu.

      Kao što vidite na slici, novi model krase slične figure koje su karakteristične za celu Essence seriju zvučnih karti. Inače ova slika predstavlja drevnog zmaja koji u Kini ima simbol dugovečnosti što aludira na postojanost kako zvuka tako i samog proizvoda (slobodna interpretacija autora). Kod ovog tipa uređaja, gledano spolja, najbitnija su dva fronta, prednji i zadnji. Ovde su se na prednjem panelu, gledano sa leva na desno našli: On/Off taster, taster kojim se uključuje/isključuje upsampling sa signalnom lampicom, taster za prebacivanje tipa konekcije između koaksijalne, toslink (optičke) i USB konekcije takođe sa signalnim lampicama kao i mute taster koji i nije tako česta pojava na DAC uređajima. Najveći točkić, koji definitivno ne možete promašiti je zadužen za kontrolu jačine zvuka dok su pored njega svoje mesto našle signalne lampice koje prikazuju koji je trenutni Sample rate numere. Drugi po veličini točkić je posvećen isključivo kontroli jačine zvuka na slušalicama, te se do njega nalazi i konektor za slušalice.

      Kada se prebacite na zadnju stranu, situacija je naravno drugačija, a pozadi se nalaze svi izlazi/ulazi kojih ima zaista dosta, da ne kažemo previše. Takođe sa leva na desno tu su: Unbalanced RCA Output odnosno line-out, zatim, Balanced XLR Output, Coaxial S/PDIF input, Toslik Optical input, USB port, i strujni priključak, koji kao što se vidi, se može menjati po potrebi. Složićete se, sjajan izbor konekcija za svačiji ukus! Kada se pak skine metalni poklopac koji skriva unutrašnje komponente dolazimo do nekoliko vrlo zanimljvih rešenja, poput zamenljivih op-ampova koji direktno donose mogućnost daljeg „personalizovanja“ zvuka, odnosno prilagođavanja sopstvenom ukusu. Isto tako, tu je i interno napajanje čiji je cilj da eliminiše sve šumove i isporuči što kvalitetniji signal. Ima tu još interesantnih rešenja, a mi ćemo pobrojati sve komponente koje su ugrađene pa će definitivno svako videti ono što ga zanima.

       
      USB Audio processor: C-Media CMI6631 S/PDIF receiver: AKM AK4113 DSP: ADI ADSP-21261 DAC: TI PCM1795 Swappable Op-amps: NE5532 Film Cap: WIMA FKP2/FKS2 Swappable Op-amps: LM4562 (for speaker out) Swappable Op-amps: LME4972NA (for Headphone out) Headphone Amplifier: NS LME49600TS (for Headphone out) Sve pomenuto je, bar kada se radi o marketinškoj strani sposobno da obezbedi poprilično impresivne brojke poput 8x maksimalnog upsamplinga, SNR vrednosti od 120dB, kao i napajanja slušalica čija je impdeansa čak 600 oma. Sumnjamo da bi se iko požalio na ovakve specifikacije, ali ipak, praksa je vrlo često potpuno drugačija od onoga što je napisano na kutiji, te je najbolje to proveriti, što smo mi i učinili.
       

      Output Signal-to-Noise Ratio (A-Weighted) (Front-out)
      120 dB

      Output THD+N at 1kHz (Front-out)
      0.000316 %(-110 dB)

      Frequency Response (-3dB, 24bit/192KHz input)
      10 Hz to 48 KHz

      Output/Input Full-Scale Voltage:
       

      Balanced Output
      4 Vrms ( Vp-p)

      Unbalanced Output
      2 Vrms ( Vp-p)

      Headphone
      7 Vrms ( Vp-p)

      Bus Compatibility
      USB

      Chipset
      Audio Processor :C-Media CM6631 High-Definition Sound Processor

      Sample Rate and Resolution
      Analog Playback Sample Rate and Resolution :

      44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit

      S/PDIF Digital Input :

      44.1K/48K/96K/192KHz @ 16bit/24bit

      ASIO 2.0 Driver Support :

      Hz @ with very low latency

      Upsampling capability :

      I/O Ports
      Analog Output Jack : 

      2 x 3.5mm RCA jack

      1 x 6.3mm RCA jack 

      2 x Balanced Output (XLR)

      2 x Digital S/PDIF Input : 1 x Coaxial, 1 x Toslink

      1 x USB Input

      Accessories
      Driver CD x 1

      6.3mm to 3.5mm stereo adapter x 1

      Audio Precision (AP) test report x 1

      User manual x 1

      USB cable x 1

      Power cord x 1

      Dimensions
      261.33 x 230 x 60.65 mm ( L x W x H )

      Note
      Some versions may have 2 power cords for different countries

       
      Test se sastojao iz dve „ture“, prva se odnosila na konekciju preko USB porta, dok smo nakon toga sistem povezali putem, optičkog kabla. Nažalost, treću turu nismo mogli da istestiramo iza razloga što nismo mogli da obezbedimo dovoljno kvalitetne slušalice. Jednostavno, period testiranje je bio kratak, a nabaviti slušalice od nekoliko stotina evra na test je u Srbiji teško izvodljivo, da ne kažemo nemoguće, te vam uz veliko izvinjenje ostajemo dužni ovaj deo priče.Najveća prednost ovog DAC-a je upravo posedovanje USB konekcije, što će u prevodu reći, možete ga kačiti kako na laptopove tako i na računare tim putem. To vam direktno daje mogućnost da vašeg prenosnika učinite vrlo upotrebljivom spravom, kada je reč o Hi-Fi, tj. barem bi trebalo da bude tako.

       
      Driver verzija – 1.14.4 (28.12.2012) Moramo ovde istaći reviziju drajvera, imajući u vidu da se zaista radi o izuzetno bitnoj stavci. Potencijalnim korisnicima želimo da skrenemo pažnju koliko je bitna samo jedna revizija drajvera kada je u pitanju zvuk na ovoj vrsti uređaja, a sigurno će ih vremenom biti još, i situacija će se, pretpostavljamo, sa svakom novom revizijom drastično poboljšavati. Naime, nakon instalacije nove verzije drajvera, sistem je prosto propevao, odnosno prosvirao. Boljitak u performansama tj. kvalitetu zvuka je osetan u kompletnom spektru, te su niski tonovi daleko dominantiji nego ranije, visoki su sada sniženi, dok je srednji spektar ostao manje više nepromenjen. Cela ova slika doprinosi mnogo boljem “filingu” i tome da možemo reći da se zaista poradilo u Asusu na problemu drajvera. Sa druge strane, ostajemo pri svom, optika je optika, i USB će ipak morati da sačeka da još malo sazri kako bi se zvuk mogao do kraja porediti sa pandanom preko optičkog kabla. Toslink – optički priključak

      Nakon ispitivanja zvuka preko USB-a, prešli smo na testiranje identičnog sistema, ali ovoga puta putem optičkog kabla. Iste numere, isti sistem, iste udobne fotelje. Slika, kao da smo drugi, još kvalitetniji uređaj prikačili na sistem. Visoki tonovi zaista vrlo precizni, sjajno oslikavaju kompletnu sliku, i bez i jednog sekunda razmišljanja možete prepoznati odakle zvuk dolazi, sa tom boljkom da su opet za nijansu prenaglašeni. Srednji, definitivno sjajni, daju dovoljnu dubinu i pokrivaju zaista visok nivo detalja, te uz malo glasnije visoke odaju vrlo, vrlo dobar kompletan utisak. Sa novijim drajverima koje smo koristili, stvar se dramatično popravila kada su niski tonovi u pitanju. Niski tonovi sad definitivno postoje i “dobro sviraju”, ali ovde imamo blagu zamerku na njihovu nedefinisanost, tj previše su blagi, a pojedine numere jednostavno zahtevaju jači, tvrđi i izraženiji nizak spektar tonova. Da se razumemo, daleko od toga da su loši, ali im fali barem još jedan stepenik da bismo ih okarakterisali kao sjajne. Test sistem: – Pink Triangle PT Too + Audio Technica AT-OC9ML/III MC glava (gramofon) – Classe Audio DR-5 (pretpojačivač) – Jeff Rowland Model 1 (pojačalo) – AR-91 (drajveri upakovani u ručno pravljene kutije sa modifikovanom skretnicom) Vrlo verovatno će vam zapasti za oko prva stavka – gramofon. Njega smo koristili kao reper prilikom poređenja kako bismo mogli da kažemo da li zvuk posle obrade DAC-a ima barem približno sličan kvalitet zvuka, kao izvorna ploča. Bez da zalazimo u detalje – nema! Zvuk i sa ovog, prosečnog gramofona je daleko ispred druge kombinacije koju smo danas opisivali. Razloga može biti gomilu, od loše konverzije izvornog fajla u Mp3 pa nadalje. Zaključak ASUS je definitivno prva kompanija iz PC sveta koja se odvažila i ušla u ove, Hi-Fi vode. Pre svega na ovoj ideji, i smelosti im treba čestitati. Ući na tržište, koje je toliko „nakrcano“, sa toliko već iskusnih igrača i poznatih imena je hrabar potez i za svaku pohvalu. Prvi mačići se u vodu bacaju – kaže naš narod. Međutim, ne bismo mi tek tako Essence One bacili u vodu. Ovo je uređaj koji će vam definitivno pružiti kvalitetan ugođaj kada je audio u pitanju. Da biste prave čari ovog sistema čuli isto tako će vam biti potreban vrlo kvalitetan audio sistem koji će moći na veran način da reprodukuje zvuk. Dakle, ni ne pokušavajte ovog Asusa da uparite sa bilo čim nekvalitetnim jer nećete dobiti željene rezultate. Poznata je činjenica da kompletan audio sistem zvuči onoliko loše koliko zvuči najlošija komponenta.

      Mi samo možemo da zaključimo ovaj test sa još jednim pozdravom za potez kompanije ASUS i njenu želju da uđe na potpuno novo tržište. Nadamo se da će biti sve bolji i bolji i da ćemo se uskoro družiti sa nekim novim proizvodom iz njihove kuhinje. Prednosti: – Dizajn – Izbor komponenti – Mogućnost zamene op-ampova – Veliki broj konekcija Mane: – Nedostatak daljinca – (Uslovno) Cena  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test