Pozitivne ocene
- Kompaktni format
- Povoljna cena s obzirom na kvalitet i mogućnosti
- Odlične mogućnosti prilagođene potrebama videografa u doba društvenih mreža
- Širok izbor RF objektiva
Negativne ocene
- Snimanje pri direktnom suncu može biti ograničeno
Canon EOS R50 V je kompaktna, ali veoma sposobna kamera za one koji bi da načine “naredni korak” i uđu u svet profesionalne videografije.
Značaj videa kao sredstva komunikacije i zabave je u konstantnom porastu i rekli bismo da ne samo da ne pokazuje znake usporavanja, već nastavlja sa eksponencijalnim rastom. Praktično, svako od nas u nekoj formi koristi video, makar to bilo da sa prijateljima ili rodbinom podeli neki zanimljiv događaj.
Za nekih osam godina od kako se Benchmark bavi video izveštavanjem koje je bez ikakve dileme pisanu formu bacilo u drugi plan, značaj mnogih drugih društvenih mreža iskočio je u prvi plan. Samo što se YouTube-a tiče, broj dnevno okačenih videa je možda i 50 puta veći nego tada. Danas, video snimaju bukvalno svi – i skoro da nema jednostavnijeg načina da doprete do drugih.
I dok većini korisnika mobilni telefon pruža sve što bi ikada poželeli od video snimanja, u doba sve veće popularnosti društvenih mreža i različitih sadržaja na njima, polako raste jedan specifičan segment kreatora sadržaja koji zahtevaju nešto više u pogledu kvaliteta, ali po povoljnijoj ceni i uz više fleksibilnosti u odnosu na tradicionalnu profesionalnu video opremu.
Kamere poput naših Canon C300 ili manje C70 su vrhunski alati, ali ne obavezno i ne optimalno rešenje za vrlo male timove ili pojedince koji pri stvaranju sadržaja često moraju da opremu svugde ponesu sa sobom, budu spremni da je na bilo kom mestu podese i snime sadržaj, često sami, a da rezultat bude ispravan i adekvatnog kvaliteta.
Canon je naravno kompanija sa vrhunskom reputacijom u domenu foto i video opreme, ali im je čini se dugo trebalo da u svoj portfolio, između profesionalnih cinema modela i prosumer kamera, uglave i jedan model baš za ovaj segment tržišta. Bilo je tu manjih foto aparata sa video mogućnostima, ali ne baš pravog uređaja sa fokusom na video.
Da li malo kasne u tom pogledu? Pa, i da i ne, jer je u pitanju ipak kompanija koja stvari radi na sopstveni način i na visokom nivou. Ovo jesu iskoristili neki manji i fleksibilniji igrači poput DJI-a, čiji je Osmo Pocket 3 namenjen upravo tom segmentu, ali na jedan znatno drugačiji način od tradicionalnih foto i video kamera.

Canonov odgovor je stigao pre oko mesec dana u vidu EOS R50 V modela, koji sa sobom očekivano donosi mnoge prednosti tog “tradicionalnijeg pristupa”, ali i znanja, umeća i “minulog rada” kompanije kao što je Canon. U pitanju je formalno naslednik EOS R50, ali sa V dodatkom u oznaci koji označava – video na prvom mestu.
Dakle, propisna mirrorless kamera izmenjivim objektivima i naprednim video i foto funkcijama koje je u startu stavljaju u drugačiju kategoriju u odnosu na pomenuti DJI model. Pogledajmo o čemu se radi, šta su prednosti i mane i koji profil korisnika će imati najviše koristi od jednog ovakvog uređaja.
Canon EOS R50 V – Dizajn, ergonomija i ekran
Najpre, treba reći da je u pitanju vrlo kompaktna kamera, možda ne baš potpuno najmanjeg formata koji smo videli u mirrorless svetu, ali ne ni daleko od toga sa oko 12 x 7.4cm i 4.5cm debljine. Ovo je itekako poželjno za one koji žele da je stalno nose sa sobom i imaju pri ruci i u tom smislu je razlika primetna u odnosu na prosumer fotoaparate standardne veličine, pa čak i u odnosu na originalni R50.
Uz to, konture tela su malo svedenije, grip je manji, optičko tražilo je izostavljeno, pa je Canon EOS R50 V vrlo zgodan za rukovanje i nošenje, iako ga nećete baš onako komotno smestiti u ruku kao neki veći aparat. S druge strane, manji grip kameru čini lakšom za držanje kontra, odnosno ka vama, što će ciljnoj publici ovog modela verovatno ne retko zatrebati. Grip i površina sa suprotne strane su standardno presvučeni gumom rebraste površine radi čvršćeg hvata.

Kad smo kod selfi snimanja, Canon EOS R50 V poseduje i 3” monitor koji se može okretati u svim pravcima, pa ga možete postaviti uz samu poleđinu aparata pri standardnom snimanju, okrenuti ka napred kada snimate sami sebe, ili u bilo koju poziciju između ako vam je to potrebno.
Ekran je IPS tipa i vrlo dobrog prikaza i vidljivosti, iako pri jakom suncu naravno neće baš biti idealna zamena za optičko tražilo. Većina videografa, pogotovo onih koji snimaju za društvene mreže i tako gleda u ekran kao referencu, pa odluka da se ono izostavi kako bi se zadržala kompaktnost po našem mišljenju opravdana.
Kad smo kod snimanja za društvene mreže i kompaktnosti, pored uobičajenog navoja za stativ na dnu uređaja, Canon EOS R50 V poseduje i jedan na desnom boku, koji omogućuje da se bez dodatnih kaveza kamera montira za vertikalno snimanje.
Ako snimate vertikalno i selfi, ekran za monitoring će u tom slučaju biti iznad aparata, a Canon je na prednju stranu dodao još jedan taster za aktivaciju snimanja, kako bi što više pojednostavio selfi snimanje. Tu je čak i indikatorska dioda koja će vam jasno dati do znanja kada je snimanje u toku, za svaki slučaj.
Dodaci, praktičnost i fleksibilnost
Kako bi dodatno olakšao život onima koji često snimaju u pokretu i na nasumičnim lokacijama, Canon kao opciju nudi i HG-100TBR Tripod Grip koji sa EOS R50 V čini izuzetno praktičnu kombinaciju. U pitanju je kvalitetna i lagana kombinacija ručke odnosno selfi-stika i malog stativa, koji možete nositi sa sobom kad zatreba, ili jednostavno nositi aparat na njemu za lako selfi snimanje ili stabilnije standardno.
Ako ga postavite na podlogu, moguće je podešavanje ugla i rotacije, a posebna poslastica je odvojivi bežični daljinski koji omogućuje aktivaciju snimanja i autofokusa, kao i kontrolu zuma. Uz sve do sada pomenuto, zaista video setup koji je neverovatno lako postaviti i podesiti kako biste snimili kvalitetan video, a ako ste pritom vi u kadru i snimate sebe, rekli bismo da je ovo čak i daleko najzgodnija kombinacija koju smo videli do sada za tu svrhu, čak i u odnosu na pomenuti DJI Osmo Pocket 3.

Treba reći doduše da će za dugotrajno snimanje vloga u pokretu Pocket 3 ipak biti u prednosti iz dva razloga. Prvi je što je ta kamera teška 179g, dakle u gram kao Canonov Tripod Grip, dok je EOS R50 V dodatnih 370g za telo i 180g za vrlo lagani 14-30 objektiv o kome ćemo detaljnije uskoro. Dakle, 739g, što iako je relativno lagano za jednu profesionalnu kameru, i nikakav problem za držanje, nakon par sati vloga u pokretu ipak pravi razliku.
Drugi razlog je to što je Pocket 3 kombinacija kamere i gimbala, dok Canon EOS R50 V ne poseduje in-body stabilizaciju, već samo digitalnu, plus optičku stabilizaciju samog objektiva. Daleko od toga da R50 V neće moći da pravi odlične snimke i u pokretu, ali mu to ipak nije primarna namena, pa će oni kojima je taj segment bitan, za maksimalne rezultate ipak morati da kameru upare sa dodatnim gimbalom. Dobra vest je da, s obzirom na malu veličinu i težinu, neće biti potreban neki robustan gimbal, već posao rade i relativno bazični i povoljni modeli.
Ako se zapitate, zašto biste to radili ako već postoji all-in-one rešenje, odgovor je da je ova kamera ipak mnogo više od toga i neverovatno sposoban alat za sve aspekte posla kojim se bavi neko ko je kreator sadržaja. Nije stvar samo u snimanju vloga, treba napraviti i profesionalne fotografije za društvene mreže, snimiti pokrivalice nekog proizvoda, zumirati nešto i još puno toga što vam u dinamičnom poslu kao što je videografija može zatrebati.
E, u tome je nesumnjivo najjača strana i velika prednost Canon EOS R50 V, jer je u pitanju prava mirrorless kamera, sa foto i video pedigreom ove kompanije i mogućnošću upotrebe izmenjivih objektiva. To praktično znači da su fleksibilnost onoga što je sa R50 V moguće napraviti, kao i plafon mogućeg kvaliteta daleko od bilo kog telefona ili prenosne kamere poput Pocket 3.
Canon EOS R50 V – Objektivi
Kao i svi modeli R serije, ova kamera koristi RF mount za objektive, pa će vam na raspolaganju biti baš širok dijapazon objektiva, od povoljnijih i kompaktnijih poput ovog 14-30 na testu, do prime objektiva vrhunskih performansi, pa i telefoto objektiva veličine koja višestruko prevazilazi sam aparat. Uz par pažljivo odabranih i Canon EOS R50 V je moguće uraditi praktično sve što zamislite.
Konkretan objektiv na testu je jedna od opcija dostupnih u kit kompletu koja je zapravo savršena kombinacija sa ovom kamerom, jer je vrlo lagan i kompaktan, a pruža koristan opseg od 14mm do 30mm, odnosno 21.8 do 46.8mm kada se uračuna crop faktor od 1.56, što je nešto uži kadar od onoga što vam na telefonima daju ultraširoka i glavna kamera, ali svakako pokriva opseg od vrlo širokog kadra korisnog za selfi snimanje do nekog “normalnog” pogleda.
Nije baš najbži, od F/4 do f/6.3, pa mu snimanje noću i zamućenje pozadine nisu jača strana, ali je definitivno praktičan za većinu korisnika kojima je ova kamera i namenjena. Najbolja stvar u vezi ovog objektiva je što uvek ostaje istih dimenzija, jer se zum obavlja interno.

Uz to, mehanizam je potpuno tih i glatko se kreće, pa je moguće menjati zum tokom snimanja, bez vidljivih potresa ili zvuka koji će kvariti snimak. Kad se tu uračunaju i tradicionalno odličan Canonov autofokus koji može pratiti lice i i objekte, kao i daljinski za kontrolu zuma, mnogih kreativnih ograničenja na koje smo navikli zapravo neće biti, što omogućuje zanimljivije kadrove čak i kada snimate sami.
Kad pominjemo zum, njega pored daljinca možete kontrolisati i na samom aparatu putem poluge na okidaču ispod desnog kažišprsta, ali i na prstenu na samom objektivu, koji po našem mišljenju nudi i najfiniju kontrolu. Mali pokret prstena i poluge će zumirati vrlo polako, a veći brže.
Kontrole i dodatne mogućnosti
Kad smo kod kontrola, svako ko je koristio neki od Canon fotoaparata će verujemo odmah biti na poznatoj teritoriji što se tiče funkcija i rasporeda. Specifičnost ovog modela u odnosu na većinu, pa i svog prethodnika EOS R50 je potpuni fokus na video, pa će na kružnom izborniku modova snimanja samo jedan biti posvećen fotografiji, dok su svi ostali različite varijacije posvećene videu.
Potpuno automatski mod će biti od koristi početnicima i onima koji snimaju sami i u pokretu, sa detekcijom scene i podešavanjem parametara putem AI-a. Tu su i Slow&Fast mod za automatski slowmotion, Special Scene sa tri podmoda za ispeglanu kožu, prioritet fokusu objekata koji su blizu objektiva ili maksimalnu stabilizaciju, plus uobičajeni Shutter Priority, aperture priority, auto exposure i sl. podmodovi u normalnom režimu snimanja, i tri korisnička moda koja možete podesiti po želji.
Uz to, Canon je implementirao i mogućnosti korišćenja R50 V kao web kamere putem USB porta, što će dobro doći onima koji se bave streamingom, a žele da kvalitet podignu na profesionalni nivo. Pored toga, tu je i mogućnost live streaminga direktno na društvene mreže uz pomoć vašeg telefona, pa možemo reći da ova kamera pokriva praktično sve scenarije i potrebe kreatora sadržaja u ovom trenutku.

A kad pominjemo telefon, neko će reći “pa ja sve to mogu u nekoj meri i mobilnim telefonom”. Možete, da, ali u momentu kada, a verujem da se to svima desilo, zazvoni telefon a vi dajete najbolje od sebe dok se snimate, ili iskače bezbroj poruka na ekranu – znate da će vas to dekoncentrisati, pokvariti momentum u kome se nalazite.
Senzor, modovi snimanja
Kad smo kod snimanja, Canon EOS R50 V dolazi sa 24.2 MP APS-C senzorom koji će davati video u 6K rezoluciji, koji kamera svede na 4K i tako ga isporuči korisniku. Dakle, nije formalno 6K kamera, ali je kvalitet ipak bolji od prirodnog 4K senzora, a za veliku većinu korisnika je to zapravo i optimalna varijanta, jer dobijate manje i lakše upotrebljive fajlove, ali uz viši kvalitet.
Takođe, kamera će vam ponuditi i opciju da snimate odmah upotrebljive fajlove u standardnom ili HDR formatu, kao i desetobitni C-LOG 3 radi naknadne kolor korekcije, što je naredni korak za oni koji žele video sa kreativnijim ili profesionalnijim izgledom. Plus, tu su i alati poput indikacije manuelnog fokusa, false color i sl, koji se ne viđaju redovno cinema klase.
To je još jedna stvar koju bismo istakli kod EOS R50 V – u pitanju je kamera koja može biti potpuno jednostavna za početnike, ali ih i ispratiti na duže staze dok podižu svoje znanje i umeće do profesionalnog nivoa. Za novac koji košta, a o tome ćemo na kraju, vrlo dobra investicija na duže staze za svakoga ko je ozbiljan u bavljenju kreiranjem sadržaja.
Što se proširenja tiče, uz solidan zvuk sa same kamere, moguće je dodati i eksterni mikrofon ili bežičnu bubicu putem 3.5mm konektora, kao i mnoštvo dodataka putem hotshue porta na vrhu.
Oni koji koriste kamere profesionalno i za duže snimanje, verovatno su svesni čestog problema kod kamera malog formata, a koji se tiče pregrevanja i dužine snimanja. Canon EOS R50 V je deklarisan na do dva sata neprekidnog 4K snimanja, što je vrlo korektno čak i za situacije kao što je snimanje podcasta i sl, a za kameru u ovoj klasi odlično.
U praksi, kamera je zaista sposobna za dugo snimanje bez značajnog zagrevanja, ali smo primetili da je pri snimanju napolju sa direktnom izloženošću suncu imala tendenciju da izbacuje upozorenja, čak i ako fizički ne deluje vruće. Kako je pomerite u senku, sve je ok. Da li je u stvar u tome što je senzor blizu površine, pa je osetljiviji na sunce ili nešto drugo, tek, o tome treba voditi računa.
Naravno, mi smo snimali u najkvalitetnijem modu, dok će manje zahtevni modovi biti i manje skloni ovome. R50 V koristi Canon LP-E17 baterije koje sa jednim punjenjem pružaju oko sat i petnaest minuta snimanja, mada je kameru moguće koristiti i uz USB napajanje, što je vrlo praktično. Kad pominjemo USB, transfer snimljenog materijala je vrlo brz, 10GB/s, što itekako dobro dođe u praksi, pogotovo ako snimate C-Log.
Canon EOS R50 V – Utisci i cena
Sve u svemu, Canon EOS R50 V je kamera koja na pravi način popunjava jedan segment koji u aktuelnom trenutku itekako ima smisla za mnoge korisnike koji se bave kreiranjem sadržaja, početnike, ili one koji znaju šta rade, ali žele alat sa dobrim odnosom cene, kvaliteta i mogućnosti.
Jednako je dobra opcija za one koji žele da načine naredni korak u pogledu kvaliteta i one koji kupuju prvu kameru i žele nešto što na duge staze može da ih isprati i u kontinuitetu daje sve bolje rezultate kako raste znanje i umeće.
Imamo tih primera i u okruženju, gde prijatelji pitaju šta bi bilo dobro rešenje, a da ne košta čitavo bogatstvo. Rekli bismo da je upravo jedna ovakva kamera dobra polazna osnova za svakog ko kreće u video produkciju






Canon EOS R50V je sa nama nedavno išla i na put u Njujork i itekako pomogla na tom putu. Naročito kada je trebalo da snimimo duži video zapis, kada bi pomenuti tripod postavili na sto ispred sebe, ali takođe i kada bi trebalo zumirati udaljenije objekte, visoke zgrade, gde klasična VLOG kamera nije bila od preterane koristi.
Što se cene tiče, Canon EOS R50 V na domaćem tržištu košta 89.680 dinara samo za telo, t.j. oko 760€, komplet sa RF S14-30mm objektivom koji ste videli na testu je ravno 1000€, dok je Content Creator set sa objektivom i tripod postoljem 123.900 dinara, t.j. oko 1050€, što je po našem mišljenju i optimalna opcija. Ono što se dobija za taj novac je jedno sveobuhvatno rešenje koje bez dileme ima našu preporuku.