Creative Audigy 4 Pro

Creative Audigy 4 Pro

 

Creative je svoju izuzetno uspešnu familiju zvučnih kartica obogatio novim modelom očekivanog naziva - Audigy 4 Pro. Ceo paket obuhvata vrlo kvalitetno izrađenu PCI karticu, zajedno sa poznatim eksternim modulom i velikim brojem audio ulaza i izlaza. Softverski paket je još bogatiji, a hardveru se malo šta može zameriti, međutim, da li nova kartica zaslužuje epitet četvrte generacije?

    Sadržaj

       

      Nemanja Jevtić

      SB Audigy 4 Pro

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      U svetlu nove Creative akcije / promocije X-Fi serijala zvučnih kartica, rešili smo da za očigledan ispraćaj Audigy serijalu još jednom prođemo kroz ovaj više nego popularni serijal i njegovu konačnu reviziju. Nakon raznoraznih revizija Audigy 2 modela (ZS Video Editor, ZS LapTop, Value, NX), svi smo željno iščekivali da vidimo šta će od poboljšanja doneti Audigy 3. Iznenađenje je bilo neverovatno onog trenutka kada se na tržištu pojavio Audigy 4 pro. Naravno, jurnuli smo na mrežu da polgedamo u čemu je trik, i da li je moguće da smo bili toliko neažurni da smo uspeli da propustimo čitavu generaciju zvučnih karti. Odgovor je bio još nezamisliviji: serija 3 ne postoji, dok serija 4 poznaje samo Pro varijantu. Iz ove perspektive, neće biti ni serije 5 jer je u toku promocija čak četiri različita modela X-Fi modela. Elem, zašto je četvorka toliko bitna i superiorna da bi koštala koliko košta? Kome to u stvari treba? Da li je moguće da će Creative od običnog Gamera zahtevati da za zvuk izdvoji čak i više nego li za 3D kartu koja je daleko preča stavka? Da li će se profesionalni korisnik ikrenuti Creativu i šta taj Audigy može da mu ponudi? Sve što možemo je da pobrojimo stvarno vidna unapređenja u domenu zvučnih karti koja je Audigy 4 Pro doneo i zaključak u svakom slučaju prepustimo vama i vašim potrebama.

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta pakovanje

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Šta je sve u kutiji?

      1. PCI zvučna kartica
      2. Daljinski upravljač
      3. AD_LINK kabl
      4. Eksterni modul
      5. 3.5mm na 6.5mm adapter
      6. Creative drajveri i softver
      7. čak dve popularne igre u Full izdanju, Thief: Deadly Shadows (DVD) i Hitman: Contracts (DVD)
      8. Cubase LE
      9. WaveLab Lite 2.5
      10. Fruity Loops Studio 4 Creative Edition

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta drajveri

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta daljinski

       

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta daljinski upravljac

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Ako još uvek niste impresionirani možda bi trebalo da se zapitate uz koji hardver se dobija toliko puno prateće opreme. Ako krenemo redom, na samoj kartici se nalazi nova generacija 24bit/96kHz ADC i DAC (Digital – Analog Converter i obratno) sa zapanjujućim odnosm signal-šum (Signal-to-noise-ratio) od 113dB što su performanse dovoljne da jedan uređaj ponese titulu “PRO”, obzirom da ispunjavaju normu “Studio Quality”. Takođe Audigy 4 može da se pohvali i 32bitnim digitalnim procesiranjem zvuk koji u teoriji može da iznese čak 192db dinamičkog opsega (odnos između najtišeg i najglasnijeg zvuka ili signala). Sada, po prirodi ljudskog sluha, ljudsko uvo poseduje dinamički opseg od oko 120dB između praga čujnosti (najtiši ton koji možete da registrujete) i praga bola (koji definitivno ne želite da registrujete, obzirom da čulo sluha ne poseduje regenerativne sposobnosti), stoga i epitet “teorijskih 192dB”. Najniži prag čujnosti, kontirnuirani signal između 2000 i 4000Hz može da registruje osoba sa odličnim sluhom u laboratorijskim uslovima (zvučno izolovana “gluva” soba) i njemu je data referenca od 0dB.

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta konektori

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Obzirom da se zvuk registruje i interpretira u mozgu kao pomeranje vazdušnih čestica, ukoliko vaše čulo sluha ne bi bilo ograničeno, registrovali biste nasumično pomeranje atoma u vazduhu i naravno, pod tom hipotezom, svaka komunikacija bi bila nemoguća. Čitava ova eksplikacija služi tome da pokaže koliko se proizvođači hardvera često služe i bespotrebnim stvarima pri marketinškim prezentacijama proizvoda. Sledeća stavka koju bi trebalo pojasniti je maksimum od 96kHz/24bita koju Audigy može da toleriše pri digitalizaciji (unosu) nekog analognom signala. Kada bilo koji analogni izvor, povezan analognim kablom, bilo da je on magnetofon, gramogon, audio kaseta, CD ili MD povezan RCA kablovima povežete sa računarom i želite da digitalizujete, ideja je svakako da to uradite što vernije originalu.

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta slika

      eksterno napajanje Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      kuler Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Sampling (uzorkovanje) CD medije sa audio zapisom obavlja se na 44.100Hz / 16 bit-a zašta je utvrđeno da je krajnje dovoljno da se očuva inicijalni kvalitet zvuka (Hi-Fi(delity) se odnosi na “Visoku verodostojnoist originalnom izvoru”). Sada, u profesionalnom video editingu, ta cifra je malo veća 48kHz po sekudni (48 hiljada oscilacija u sekundi), dok je Audigy 4 PRO u mogućnosti da pri uzorkovanju napravi 96.000 oscilacija u sekundi i dodeli 24 bita dodatne informacije. Ako proračunate, to je ravno dvostruko profesionalnom standardu video obrade, pa je realno zapitati se da je bilo koji analogni izvor vredno uzorkovati “toliko realno” za potrebe bilo kakve obrade, kada ćete u svakom slučaju kasnije taj audio izvor morati da, uslovno rečeno, degradirate za duplo ili više pri narezivanju na mediju. Da vam dokaže čaroliju, Creative je stavio u paket DVD Audio Sampler, disk sa numerama manje poznatih izvođača različitih muzičkih žanrova uzorkovanu upravo na pomenutoj maksimalnoj cifri kako biste mogli da primetite razliku i jasno uvideli da ste ceo život bili gluvi pored ušiju i da će Creative evidentno pomeriti standard jer su samo oni u pravu a akustičari nisu. Ironiju na stranu, poznato je da je ključna stavka ili kamen spoticanja uvek bio zvučnik, pa u odnosu na to koliko dobre zvučnike posedujete i koliko mašte uložite da probate da zamislite originalni snimak, utoliko ćete shvatiti koliko je uzorak od 96kHz verniji onome od 48. U teoriji naravno da jeste, ali da li je ta razlika primetna u dovoljnoj meri? Ne bi smo rekli. Idemo dalje.

      dekoder Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      dekoder Creative Audigy 4 Pro zvucna karta zvucnika

      potenciometri Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      konektori Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Audigy 4 podržava, hardverski, dekoding raznih tipova DVD audio zapisa od kojih su svakako najbitniji Dolby Digital EX i DTS ES (NEO6), i poseduje podršku za 5/6/7.1 sisteme, koje takođe možete kupiti od Creative-a. Ovo svakako nije preterana novina obzirom da Creative već duže vreme proizvodi modul DDTS-100 koji pored svega ima i Dolby Pro Logic II dekoder, što je komotno moglo da se nađe i na Audigy-u 4 PRO. Umesto toga, Creative je ikorporirao CMSS 3D koji pravi sličnu stvar, sa malo lošijim rezultatom (up mix stereo signala na 5/7.1 zvučni sistem). Ukoliko se pak odlučite za Audigy 4 za potrebe reprodukcije, možda je i najbolje rešenje uzeti njihov komplet zvučnika, jer bi nelogično u toj varijatni dati pare na sistem koji i sam po sebi sadrži pomenute dekodere, kakvi su Logitech Z 680 ili Z-5500; u slučaju da vam treba i kvalitetno slušanje i kvalitetno snimanje, onda sve ima daleko više smisla. Ipak, pomalo je apsurdno pretpostaviti da će se bilo ko baviti profesionalnim snimanjem i miksovanjem zvuka ili recimo produkcijom i miksom ploče koristeći računarski par zvučnika za monitore.

      software Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta ekvilajzer

      plejer Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Na samoj kartici nalazi se puki minimum potrebnih konektora: 3 x 3.5mm izlaza (za 5.1 sistem zvučnika), ad_link i FireWire (IEEE1394) konektor. Kartica se napaja iz napajanja računara ( mali flopi konektor) i njen adapter se takođe nalazi u paketu. Pomoću ad-Linka kartica se povezuje sa eksternim modulom na kome tek prava zabava počinje. Još od SB Live! modela, Creative je shvatio da korisnike neviđeno mrzi da se svakih pet minuta zavlače iza računara i prebadaju kablove pa je shodno tome napravio LiveDrive koje se ugrađivao u CD otvor na kućištu. Kasinije je tu ideju proširio Hercules sa Game Theatre XP serijalom zvučnih kartica i ponudio korisniku potpuno nezavisnu desktop jedinicu na kojoj se krajnje zgodno nalaze svi konektori. I Creative je shvatio da od CD Bay-a mrka kapa, pa se i on opredelio za eksterne jedinice koje su kasnije doživele čak i samostalna izdanja sa ugrađenom zvučnom karticom (Extigy). Audigy 4 Pro modul na sebi donosi stvarno sve zamislive standarde sa kojima se možete susresti i koji mogu da vam zatrebaju u prirodi. Sa prednje strane nalaze se 1 x FireWire, optički In i Out, 2 x 1.4″ stereo ulaza Line in i mikrofonski, te dva potenciometra, jedan za mikorfonski “boost” i jedan za glasnoću sistema i CMSS prekidač. Zadnji deo ima prihvat za ad_link i FireWire kabl, još jedan FireWire konektor, jedan par RCA ulaza, Midi in i Out, SPDIF IN i OUT i 3.5mm digitalni izlaz. Stvarno luksuzno, i teško da postoji varijanta u kojoj ne možete da povežete svu audio tehniku kojom eventualno raspolažete na ovaj modul. Sistem poseduje i daljinski upravljač koji možete namestiti da radi i sa raznim drugim programima uz malo truda.

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta ekvilajzer

      plejer Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      podesavanje Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Što se sam softverske podrške tiče, Creative je uz drajversku podršku sadržao i razne programe za podešavanje sistema (THX Optimizer, ) EAX settings, i različite nezavisen ekvalajzere, a kao krunska aplikacija paketa dolazi nam MediaSource, Creative-ova vizija audio plejera. Pored njega, koji ne može da se pohvali ikakvim naprednim funkcijama a da ih već nismo videli u Winampu koji pritom podržava beskonačno mnogo plug-inova, postoje još i Smart Recorder za unos audio materijala, razna podešavanja zvučnika i EAX preseta. Za sadržane igre ste verovatno čuli a veoma lep gest od strane Creative-a je što je sadržao i Cubase, doduše LE (Light Edition) i Fruity Loops, takođe specijalnu verziju. Većina korisnika koja se bavi zvukom na PC računarima sigurno je čula ili se na bilo koji način susrela sa Cubase-om; za neupućene to je verovatno najpopularniji program za audio produkciju, dakle snimanje i obrada višekanalnog zapisa. Fruity Loops je program koji se najčešće koristi za programiranje ritam mašina obzirom da u sebi sadrži more semplova raznih bubnjeva i podržava i midi i WAV semplova vaše privatne kolekcije, dok je za snalaženje i rad u njemu potrebno možda par sati rada i provaljivanja opcija.

      suround Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      karaoke klavir Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      suround settings Creative Audigy 4 Pro zvucna karta

      Da rezimiramo: Audigy 4 Pro jeste po svakom kriterijumu vrhunska zvučna kartica. Ima fenomelnu reprodukciju (na kvalitetnom kompletu zvučnika), i ima sve što vam je potrebno za audio produkciju u kućnim uslovima. Kada se sve sabere na gomilu, ukoliko imate potrebe za produkcijom, Audigy 4 pro može da bude rešenje, jer je po ceni u te svrhe prijvatljiva i isplativa. Ukoliko imate nameru da se sa računorom zabavljate u smislu gledanja filmova, slušanja muzike i periodičnog igranja igara, možda je daleko pametnije da obratite pažnju na neki od Audigy 2 modela, makar i onu OEM varijantu koja će i takva ispuniti očekivanja. U ostalom, u punom nazivu ove kartice i stoji “PRO” za one koji se u tome prepoznaju. Za one druge, ovo ne vredi uloženih para. U prilog tome govore i ostale Creative kartice od kojih neke podržavaju (konačno) višekanalno snimanje, a da li je Creative dovoljno jak i konkurentan da se infiltrira u profesionalne sutdije za snimanje muzike ostaje tek da se vidi.

      Creative Audigy 4 Pro zvucna karta logo na kartici

      Videćemo koliko će toga “prosečnom korisniku” doneti nova X-fi serija, za koju Creative ima očiglednu nameru da pravi u više varijacija. Dobro, skupo, radi dobro ali ne treba svakome. I, naravno, potpuno besmisleno bez veoma kvalitetnog kompleta zvučnika.

      Creative Audigy 4 PRO
      SNTR 113db
      DAC 24bit/96kHz
      ADC 24bit/96kHz
      Ulazi/izlazi analogni/digitalni, svi tipovi, Midi in + out

      cena: € 305

      Kontakt: ComputerLand 011 / 397 63 04 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test