Creative Sound Blaster X-FI Platinum

Creative Sound Blaster X-FI Platinum

Kada smo pre izvesnog vremena pričali o Audigy 4 u Full varijanti, najavili smo da Creative izbacuje novi serijal zvučnih kartica, X-Fi, koji bi trebalo da zameni Audigy seriju. X-Fi serijal se relativno skoro i pojavio u prodaji u čak četiri varijante, od kojih je Platinum koji je do sada slovio za najluksuzniju tek drugi na tabeli. Hijerahijski, Creative je ovog puta postavio stvari na sledeći način: Music, Platinum, Fatal1ty FPS i Elite Pro. Music je na

    Sadržaj

       

      Nemanja Jevtić

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum

      Kada smo pre izvesnog vremena pričali o Audigy 4 u Full varijanti, najavili smo da Creative izbacuje novi serijal zvučnih kartica, X-Fi, koji bi trebalo da zameni Audigy seriju. X-Fi serijal se relativno skoro i pojavio u prodaji u čak četiri varijante, od kojih je Platinum koji je do sada slovio za najluksuzniju tek drugi na tabeli.

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum kutija

      Hijerahijski, Creative je ovog puta postavio stvari na sledeći način: Music, Platinum, Fatal1ty FPS i Elite Pro. Music je naravno ona “najklasičnija” varijatna, Platinum koji smo dobili na test je varijanta sa 5.25″ modulom, Fatal1ty takođe, dok samo Elite Pro varijanta poseduje odvojeni eksterni komandni modul. Kada je X-Fi u pitanju, pored premijere nove kartice, Creative je prešao još jedan “Milestone” i sa Fatal1ty modelom postao prvi i valjda i jedini proizvođač zvučnih kartica čiji proizvod nosi ime poznatog Pro Gamer-a Johnathana “Fatal1ty” Wendela kao znak “endorsmenta”. Sam endorsment u profesionalnom igranju igrica (da, da i to postoji) nije nikakva specijalna novost, ali se do sada bazirala i generalno završavala na matičnim pločama, grafičkim karticama i eventulano custom kućištima, miševima ili GamePad-ovima. Pitanje je šta tačno Creative želi da postigne ovim potezom, ali dobro, valjda je njima jasno; svakako bi daleko logičnije bilo da nosi ime nekog poznatog muzičara / DJ-a / muzičkog producenta. Bilo kako bilo, šta je tu je i pred nama je, a na početku treba napomenuti da nikakve fizičke razlike između samih kartica nema, pa je samo pitanje šta vam tačno treba i u kom obliku tj. šta vam praktičnije leži na radnoj površini: eksterni modul ili 5.25″ modul, ili i krajnjem slučaju samo zvučna kartica. X-Fi je skraćenica za “Extreme Fidelity”, pošto Creative iz nekog razloga smatra da je High Fidelity stvar prošlosti. Kada je prošlost u pitanju, Creative je takođe na svojoj Web prezentaciji okačio i tekst koji se bavi istorijatom i razvojem njihovih zvučnih kartica od vremena DOS-a pa sve do danas, zaključno sa svojim novim mezimčetom. Još od vremena kada ste slušali mono tiru-liru-lit, pogotron Komandera Kina, preko “Sub Zero Wins” do X-Fi-a Creative je bio i ostao sinonim za zvučnu kartu. Nekada su te kartice bile stvarno vrhunske, nekada više prepumpane marketingom i nabijenom cenom, ipak ono što nikako ne možemo da poreknemo je da su uvek bile veoma kvalitetne. Uslovljeno time da Creative realno na svetskom tržištu i nije imao zavidnog konkurenta, mogli su da se ponašaju i daleko nonšalantnije ali nisu. Zbog toga im svaka čast.

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum kartica

      Audigy serijal kartica promolio je nos na tržište 2001 i samom Creativeu je bilo jasno da čak iako su izbacili dovoljno kvalitetnu zvučnu karticu za kućnog korisnika i audio-entuzijastu, mašina ne sme da se zaustavi. Sad, kako se na polju audio tehnologije i percepcije zvuka od strane čula sluha nije ništa radikalno promenilo, pitanje je šta je to čime Creative može da namami kupce da se ponovo uhvate za novčanik i potroše ogromne pare na karticu koja 1. može da se koristi za obradu ali ne i za snimanje zvuka sa više od dva kanala u istom trenutku 2. ne treba baš svakome, barem ne u tolikoj meri.

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum kartica dekoder

      Creative X-Fi Platinum

      Nekoliko faktora su uticali na to da X-Fi postane to što jeste u varijanti u kojoj se prodaje i reklamira: gotovo svaka matična ploča poseduje integrisanu zvučnu karticu sa 5.1 izlazima a neke od njih imaju čak i digitalne izlaze što je sigurno većini korisnika sasvim zadovoljavajuće rešenje; mnogi luksuzniji kompleti zvučnika imaju integrisane dekodere za AC3 i DTS DPLII pa gotovo da i ne koriste resurse zvučne kartice; ukoliko kupite X-Fi ili Audigy karticu apsurdno je da ne posedujete vrhunske zvučnike a sve su šanse da će takav komplet već imati hardversku podršku za sve što vam treba, barem što se reprodukcije tiče. Gde je onda prednost X-Fi kartice? Pri povezivanju na Hi-Fi pojačalo sa kvalitetnim stereo zvučnicima. Da li se već na prvi pogled čuje razlika između Audigy-a i X-Fi-a? Apsolutno.

       

      X-FI

      Audigy (EMU10K2.5)

      Razlika

      Tranzistori

      51,100,100

      4,600,100

      11X

      Logic Gates

      1,613,658

      200,000

      8X

      Proces izrade

      0.13-micron, 1.2V core

      0.18-micron, 1.8V core

       

      Clock frekvencija

      400MHz

      200MHz

      2X

      Procesuiranje

      10,340 MIPS

      424+ MIPS

      24.4X

      X-Fi evidentno donosi niz poboljšanja u odnosu na Audigy serijal, iako smo se kod prvog susreta sa Audigy-jem zapitali šta li dalje mogu da izmisle, od kojih je daleko najbitniji poboljšani audio oputput, najviše zbog implementacije 24-bit-nog Crystallizer-a na sve modele kartica. Dve luksuznije varijante, Fatal1ty i Elite imaju na sebi još dodatnih 64MB Ram memorije kako bi dodatno rasteretile mašinu mada se ni naš testirani model iako bez memorije nije preterano borio niti za memorijsko niti za procesorsko vreme. Postoje još neka nominalna unapređenja u odnosu na Audigy 4 serijal od kojih je prvo još podignutija barijera odnosa signal – šum (Signal-to-noise-Ratio) koja je kod Audigy-a iznosila 113dB a ovde je 116dB. Slično Audigy-u i X-Fi modeli poseduju 24bitne AD i DA konvertore sa podrškom do 96kHz i izlazima za 7.1 sisteme zvučnika. Tri od četiri modela X-Fi koriste Cirrus Logic CS4382 8-kanalni DAC (korišćena kod Audigy 2ZS), dok Elite Pro model koristi četiri stereo Cirrus Logic CS4398 DAC-ova (korišćeno kod Audigy 4 modela). U slučaju da koristite karticu za snimanje signala, podržani samplerate-ovi se kreću u rasponu od 8 do 96kHz na 16 ili 24 bita.

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum dekoder kartica i daljninski

      Ključna razlika između XFI-a i svih ostalih kartica trenutno na tržištu, pa i Audigy-a leži u XFI-ovom tretmanu audio signala koji je Creative konačno uspeo da „rastereti“.

      Ranije kartice funkcionisale su po principu linearnog prolaza zvučnog signala kroz SRC (Sample Rate Converter) u filter pa u mikser do DSP-a, što u slučaju da baratate sa jednim ili par stereo ili mono signala i nije neki veliki problem. Međutim, pri obradi ili simultanom puštanju recimo deset ili više različitih zvukova kao što to može da bude slučaj pri miksu pesme ili albuma, zvučnu karticu dovodite u situaciju da neki od njih nepotrebne predugo „putuju“ po zvučnoj karti i prolaze kroz filtere koje ne koriste da biste im tek naknadno zadali dodatne filtere pa ih vratili u krug, naišli na relativno sporiji odziv komandama i…jasno vam je gde ovo sve ide.

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum tehnologija

      XFI nas upoznaje sa novim principom tretmana nazvanim „Audio Ring“ koji korenito menja ovaj princip. Kod Audio Ring-a jedan „Voice“ direktno, dakle bez ikakvog procesuiranja ulazi preko transporta u „prsten“ odakle može po potrebi otići tamo gde treba zarad izvršenja samo onih potrebnih operacija. Simultano, ova operacija mo`e se primeniti na 127 glasova (4096 internih audio kanala).

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum system

      Ono što kartici donosi epitet PRO je svakako činjenica da u nju i iz nje možete povezati šta god vam padne na pamet. Na samoj kartici ne nalazi se pozlaćeni 3.5mm izlazi za zvučnike i Flexijack, 3.5mm ulaz koji softverom možete pretvoriti u linijski, mikrofonski ili digitalni I/O (Input/Output). Na unutrašnjem delu kartice nalazi se četvoropinski Molex u funkciji Auxilary ulaza i 26pinski interfejs za 5.25' modul. Taj 26pinski, za neupućene jeste varijanta IDE kabla blago prerađena za potrebe X-Fi-a koji se povezuje na modul pa ukoliko imate manje kućište i slabije napajanje možda je bolja solucija za vas varijatna sa eksternom konzolom ili bez konzole uopšte, obzirom da i sama kartica i 5.25″ modula zahtevaju po jedno 4pinsko (flopi) napajanje. Takođe, još od prvog Audigy 1 5.25″ modula poznato nam je da isti neviđeno vuče struju iz napajanja pa stoga oprezno, u slučaju da napajate dosta uređaje pregorevanje napajanje nije isključeno kao varijanta. Na modulu zapravo dolazi do izražaja sva funkcionalnost ove kartice jer se na njemu nalaze gotovo svi poznati stanradi ulaza i izlaza; optički i koaksijalni (SPDIF) ulazi i izlazi, jedan par RCA ulaza, Midi In/Out, i 6.35 (banana) ulaz za slušalice sa ručnom kontrolom   i flexi 6.35mm ulaz za linijski ili mikrofonski signal, takođe sa ručnom kontrolom. Na samom vrhu nalazi se infra crveni prijemnik, stoga, pretpostavljate, X-Fi ima daljinski upravljač.

      Softver

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum softver

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum podesavanje

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum software setup

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum softver

      Ono gde je Creative oduvek bio čak i preširoke ruke je isporučeni softver koga ovde ima u neograničenim količinama. Čak ga ima u tolikoj meri da ćete po prvobtnoj instalaciji softera biti upitani za namenu kartice kako bi Instaler procenio šta vam treba a šta ne. Ovo je prvi zabeleženi slučaj tog tipa, pa se tako pri instalaciji možete odlučiti za Entertainment, Audio Creation ili Game Mode. Šta god da ste izabrali kasnije lako možete promeniti iz “Mode Switcher” aplikacije a izbor režima rada kartice najviše će se odnositi na izgled glavnog miksera.

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum software

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum klavir

      software Creative Sound Blaster X-FI Platinum

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum ekvilajzer

      Creative je ostao veran svom padajućem meniju, uvedenom još kod Live! serijala kartica, a u odnosu na Audigy, ovde je evidentan pomak u brzini podizanja softvera zvučne pri samom startovanju računara. Softver, naravno, dolazi u bataljonima, a da se ne bi bavili svakim pojedinačno, dovoljno je reći da Platinum varijanta poseduje skoro sve što bi vam moglo zatrebati za bilo koji od ponuđena tri režima rada. Za one koji najviše igraju igre, u EAX 5.0 paketu sadržan je i patch za Doom 3, zatim sledi sijaset plejera za digitalne medije, DVD Audio (koji nije preterano zaživeo kao standard) i karaoke; mada implementacija Cirrus Logic čipa na X-Fi kartica sugeriše da može da reprodukuje i SACD (Super Audio CD), ovaj format se u PC DVD/CD čitačima prepoznaje kao običan CD tako da je u nemoguće utvrditi da li će i kako SACD raditi na ovim karticama.

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum software settings

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum podesavanje

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum sistem

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum software

      Zatim sledi i nekoliko setup konzola pomoću kojih možete obavljati preciznije kalibracije zvučnika i testirati iste, uključujući i Bass Menagement u slučaju da mislite da vam nešto previše izlazi na nisotonsu ili ne koristite niskotonac uopšte. Za one koji se bave produkcijom, Creative je uključio, pored njihove midi klavijature za većim brojem manje ili više funkcionalnih farbi, i Audio Editor (koji ne podržava Mac-ov AIF format u obradi!), a dodatna razlika između Platinum i Elite Pro modela je što Elite Pro u softverskom paketu sadrži i CuBase LE, WaveLab Lite i Amplitube SE (Plug In sa gitarskim efektima, izuzetno dobar), pa se tu već i može pričati o nekom ozbiljnijem kućnom “Creation Modu”.

      Creative Sound Blaster X-FI Platinum daljinski

      Što se tiče samog daljinskog upravljača, zanimljivo je da, osim što ima verovatno najviše komandi u istoriji daljinskog upravljača, može da se koristi i u ostalim Windows aplikacijama koji mogu da ga podrže (ova funkcija se uključuje u “Remote Control Setting/Enable control of Windows Applications”). Audigy i Live! su umeli da se bune povremeno od kada je Windows XP ušao u zvaničnu upotrebu, pa je Creative stalno izbacivao niz update-a naročito za igrice od kojih neke čak nisu želele ni da reprodukuju zvuk u izvesnim situacijama, a kod XFI modela Creative je očigledno odlučio da veliki deo vremena posveti baš ovom problemu, tako da ovde sve radi brzo, funkcionalno i stabilno. Pod funkcionlano podrazumevamo da podešavanja kartice ili programa nisu preterano konfuzna čak i za one koji se prvi put susreću sa ovakvim podešavanjima, a sve je krajnje uprošćeno kroz niz Walkthrough menija koji vam detaljno objašanjavaju šta se trenutno događa, na šta da obratite pažnju i šta treba da uradite ako se događa “to i to”.

       

      X-Fi Xtreme Music

      X-Fi Platinum

      X-Fi Fatal1ty FPS

      X-Fi Elite Pro

      Modul

      ne poseduje

      5.25modul

      5.25modul

      eksterni modul

      Interni RAM (“X-RAM”)

      ne poseduje

      ne poseduje

      64MB

      64MB

      Softver

      Bazni softver

      Bazni softver +

      Bazni softver +

      Bazni softver +

       

       

      Vienna SoundFont Studio

      Vienna SoundFont Studio

      Vienna SoundFont Studio

       

       

      Console Launcher

      Console Launcher

      Console Launcher

       

       

      Volume Panel

      Volume Panel

      Volume Panel

       

       

      WaveStudio

      WaveStudio

      WaveStudio

       

       

      Creative Media Toolbox

      Creative Media Toolbox

      Creative Media Toolbox

       

       

      Creative Diagnostics

      Creative Diagnostics

      Creative Diagnostics

       

       

       

       

      CuBase LE

       

       

       

       

      WaveLab Lite

       

       

       

       

      Amplitube SE

      Daljinski

      ne poseduje

      da

      da

      da

      Bazni softver:

       

       

       

       

      Doom 3 Sound Blaster EAX patch

       

       

       

       

      Entertainment Mode

       

       

       

       

      Audio Creation Mode

       

       

       

       

      Game Mode

       

       

       

       

      Mode Switcher

       

       

       

       

      Audio Console

       

       

       

       

      Creative MediaSource

       

       

       

       

      Creative MediaSource DVD-Audio Player

       

       

       

       

      DTS Neo:6 Settings

       

       

       

       

      Karaoke Player

       

       

       

       

      Entertainment Center

       

       

       

       

      Smart Recorder

       

       

       

       

      SoundFont Bank Manager

       

       

       

       

      Speaker Connection Wizard

       

       

       

       

      THX Setup Console

       

       

       

       

      Kod testa novih X-Fi kartica nekako se samo od sebe nameće pitanje da li je svakom korisniku računara potrebna ovoliko skupa zvučna kartica za svakodnevnu upotrebu, pogotovo još ako na sve ima i integrisanu na ploči koja do sada nije pravila probleme? Isto pitanje postavili smo i kod Audigy serijala i na njega odgovora jednostavno nema. Creative je tu gde je i radi to što radi a ako želite vrhunski računar u datom trenutku imajte u vidu da je izvuk njegova integralna komponenta (i zvučna kartica i zvučnici!). Procenu naravno ostavljamo vama, ali napominjemo da X-Fi serijal u bilo kojoj varijatni za ponuđenu cenu ima šta kvalitetno da ponudi.

      Creative Sound Blaster X-Fi Platinum na test ustupio Computer Land

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test