Gigabyte Aivia Xenon

Gigabyte Aivia Xenon

Simbioza sistema inputa karakterističnih za ono što smo nekada, mi veterani zvali "PC računarima", tj. desktop računarima, i za ono što se danas uglavnom podrazumeva kada kažete "računar", tj. laptopovima, je bila neminovna. U domenu miševa nema se puno toga još reći - ali zato ima prostora za kreiranje pojedinih uređaja koji će doneti drugačiji pristup i stvoriti drugačiji osećaj u radu. Možda ona neće biti za svakoga, ali će za pojedine kategorije korisnika ovakva rešenja biti idealna. Upoznajmo Gigabyte Aivia Xenon, uređaj koji šeta prostorom između miša i tačpeda...

    Sadržaj

      Filip Majkić Gigabyte Aivia Xenon je sasvim poseban uređaj. Reč je o bežičnom mišu koji vrši dvostruku funkciju, služeći i kao tačped.  Ne treba kriti da je inspiracija za ovaj proizvod došla iz Apple Magic Mouse-a, ali je svakako tačno da je Gigabyte uneo nešto sasvim posebno u ovaj uređaj. Dakle, gde su jake strane ovog miša?

      Najvažnija stvar kod Xenona jeste u tome što se njegova gornja površina može koristiti poput tačpeda. Režim tačpeda (de)aktivirate pritiskom na taster sa strane, te tako možete “šetati” između režima u kome se koristi kao klasičan miš i režima gde ga koristite poput tačpeda. Zašto je ovo bitno? Pa, u PC svetu ovakve primene dobijaju širi kontekst, budući da postoji mnoštvo situacija kada niste udaljeni par (desetina) centimetara od ekrana. Zamislite, recimo, da imate HTPC povezan na veliki televizor.

      U takvim situacijama, na primer, browsing internetom nije baš udoban sa klasičnim mišem, jer morate da dođete do klizača koji je skroz na boku. To nije nikakav problem kada ste direktno ispred ekrana, bilo laptopa bilo monitora desktopa, ali jeste kada ste udaljeni po nekoliko metara i dok se “borite” da zapazite kursor miša na ekranu visoke rezolucije. Tada je neuporedivo lakše nakon klika na neku stranicu preći u tačped režim i skrolovati pomoću naprave kao što je Aivia Xenon.

      Sam Aivia Xenon karakteriše trapezoidni oblik i uređaj je prilično kockast. Reč je o bežičnom mišu-tačpedu, koji dolazi sa mikro risiverom koji možete lako zabosti u računar i zaboraviti na njega. Sa dometom od desetak metara, korisnik neće imati nikakvih problema i miš je moguće koristiti i u veoma prostranim sobama.

      Dizajn miša je kockast, i svakako nije savršeno ergonomski, kao što je recimo Krypton miš, ali sa druge strane, neophodnost ravne površine koja bi bila korišćena kao tačped prosto nameće takvu vrstu dizajna. Visina miša iznosi 19 milimetara i on je prilično kompaktan, generalno. Dimenzije od 95 x 55 milimetara su manje od, recimo, Magic Mouse-a, ali je zbog ugaonog dizajna on generalno prilično “veran” kao tačped.

      Kada govorimo o tehničkim specifikacijama, istaknimo da miš raspolaže laserskim senzorom od 1000 DPI. Takođe, broj reportova u sekundi iznosi 125, tako da sa te strane miš ima sasvim solidnu odzivnost, koja će biti više nego dovoljna za skoro sve korisnike računara. Masa iznosi 68 grama, a napaja se putem dve AAA baterije.

       
       
       Pri samom korišćenju, Xenon ima jednu manu kada ga koristite poput klasičnog miša – pošto je čitava gornja površina levi klik, za desni klik se zapravo koristi taster sa strane. Nije moguće programirati da desni deo gornje površine, koja je kontinualna, funkcioniše kao desni klik, pa se mora zapravo koristiti desni bočni taster. No, to je sitnica, na koju se korisnik izuzetno brzo navikava. Korisnici će u paketu dobiti uputstvo sa detaljnim prikazima nekih multitač komandi, koje možete i sami podešavati pomoću softvera koji možete preuzeti sa Gigabyte sajta.

      Pomoću softvera koji se isporučuje uz miša, možete da izmenite neke gesture komande, odnosno da prilagodite komande eventualnim željama, ili drugačijem sistemu koji vam se čini prirodnijim ili na koji ste navikli korišćenjem notebook računara. Takođe, moguće je menjati neke rudimentarne stvari, ali koje verovatno nećete posebno prilagođavati jer se radi o bazičnim funkcijama miša. Obratite pažnju tokom samog korišćenja na podelu uređaja po zonama, jer postoje touchpad zona i zona za skrolovanje. U principu, navići ćete se bez po muke i u kratkom roku, ali eto, čisto da ta stvar ne ostane nespomenuta.

      Sveukupno, izuzetno smo prijatno iznenađeni upotrebljivošću ovog proizvoda. Ponovo vas vraćamo na uvodno izlaganje, i našu konstataciju vezanu za upotrebljivost ovog proizvoda u zavisnosti od tipa korisnika i njihovih preferiranja vezanih za korišćenje računara. Dok za korisnike koji koriste računar iz neposredne blizine u kombinaciji sa miševima ovakav koncept nije na prvu ruku najjasniji, za one koji koriste kompjutere uparene sa ekranima koji stoje nešto dalje, Aivia Xenon predstavlja odličan izbor! Usled toga, kao i veoma dobrih karakteristika, dodeljujemo mu Value for Money priznanje našeg sajta.

       
      Prednosti: – Dopadljiv dizajn – Konfigurabilnost zahvaljujući softveru – Solidna upotrebljivost – Bežičan, sa velikim dometom – Odličan izbor za “korišćenje računara iz fotelje” Nedostaci: – Položaj desnog tastera nije baš najsrećniji jer se gornja površina u celosti ponaša kao levi taster miša – Nije za korisnike sa većim šakama – Ako prenosite periferiju, ne postoji mesto unutar miša za smeštanje risivera Cena: 42 evra Uređaj na test ustupio Gigabyte.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test