Logitech Alto

Logitech Alto

Uz moderan notebook među prvim stavkama na vašoj listi dodatne opreme se sigurno nalazi i neki fensi dodatak kao nezaobilazna stavka ili makar status-simbol. Ukratko, predstavljamo vam Logitech Alto i obećavamo vam da nije u pitanju još jedan set zvučnika nego nešto znatno korisnije...

    Sadržaj

      Darko Angeleski
      Logitech AltoLaptop “hara” tržištem, kažu brojke najnovijih istraživanja, a i na našem susednom Bench-Market sajtu prikazi notebook računara prirodno preuzimaju ulogu dominantne komponente u savremenom poslovnom i kućnom okruženju. A kako i ne bi? Cena ovih lepotana vrtoglavo se spustila na nivo prosečnih desktop konfiguracija, a ni po performansama ne zaostaju u kritičnoj meri. Pitate se šta je to što ljude, ne samo strogo poslovnih profila, ultimativno navodi na kupovinu i uopšte fascinira celim konceptom? Iskreno se nadamo da ste pažljivo pročitali uporedni test notebooka u kategoriji do 800 evra, čiji je autor naš glavni i odgovorni urednik, a koji vrlo slikovito opisuje trenutnu situaciju ne samo na svetskom, već i na domaćem tržištu – odgovora na ovo pitanje ima na pretek…
      Kako to obično i biva kada je neka novotarija u pitanju – novopečeni “notebukista”, moja malenkost i autor ovih redova – je potpuno oduševljen celokupnim konceptom mobilnih računara koji je Adam Osborne uvideo još davne 1980. Neobjašnjiv osećaj koji se u meni izgubio penzionisanjem svog C64 “debeljka” prelaskom na desktop PC, kao da se na volšebni način ponovo vratio prelaskom na mobilnu platformu. Ponovo je tu ono ushićenje kada svaki put pritisnem “Power” dugme, a tek oduševljenje samim računarom za poneti koji vas uvek verno prati; ultimativni motiv svih onih koji su se poslednjih godina okrenuli svetloj strani Sile 🙂 čiji je balans svojevremno ozbiljno uzdrman napadom desktop PC klonova…

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Elem, šta nam je to ovoga puta pripremio, a ko drugi nego inventivni Logitech? U pitanju je jedna zaista fenomenalna stvarčica koja ća dobrodoći svima onima koji za svojim notebookom provode i previše vremena kod kuće ili na poslu, a koji od osnovnih mogućnosti jednog prenosivog računara, kada je komfor u pitanju, ipak očekuju nešto više. Mnogo više.
      Dobro, svesni smo svih prednosti notebooka naspram njegovog desktop ekvivalenta, ali ubrzo ćemo iskusiti i određene zamke koje donose mobilne varijante. Razumljivo, to su savršeno opravdani nedostaci koji postoje bez obzira na to da li je reč o ultra-portabilnoj sub-notebook ili desktop replacement kategoriji, samo su ti nedostaci izraženi u manjoj meri kako se njihova veličina povećava. Sve je to u redu ako imate izbora i možete da birate bez obzira na težinu i veličinu, ali ne treba zaboraviti ključni faktor: njegovo veličanstvo mobilnost koja raste u obrnutoj srazmeri s dimenzijama.

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Zar vam se ne čini da se pomalo vrtimo u krug? Za početak, na primer, ne možemo odvojiti ugrađenu tastaturu i ekran i postaviti ih na proizvoljnu međusobnu udaljenost na radnom stolu. Takav luksuz vlasnik notebooka jednostavno nema. Upravo zbog toga i postoje dodatni USB konektori preko kojih se može priključiti full-size eksterna tastatura. Ali, šta ćemo sa ekranom? Ekran je i dalje deo celine i podešen je na fiksnu visinu. Stručnjaci preporučuju prav ugao kod laktova kada naslonite dlanove na tastaturu i visinu ekrana u visini vaših očiju. Ukoliko posedujete kancelariju ili prostrani radni sto, svakako bi idealno bilo da sebi obezbedite i klasični monitor na koji ćete povezivati VGA izlaz notebooka, ali ovo je ujedno i najskuplje moguće rešenje, koje pritom nije ni mobilno. Zahteve nije ni malo jednostavno ispuniti, čak ni kod 17″ notebook verzija. Logitech se pozabavio ovim problemom i kao ultimativno rešenje predstavio: Alto.

      Prvi kontakt
      Doking-stanice za notebook računare svakako nisu novost, ali mali je broj proizvođača koji nude i ovu vrste periferije uz svoje računare kao opciju, a to su obično specijalizovani modeli koji su dizajnirani samo za određene serije. Logitech je kreirao univerzalni proizvod, a inspiraciju za njegovo ime je očigledno pronašao u italijasnkom jeziku (alto = visok, uzvišen; prim.aut.). Alto Logitech svrstava u advanced kategoriju računarskih periferija visoke klase koju zajedno čine i jedan diNovo Edge, MX i VX Revolution serija miševa, kao i Z-10 (ne, nije u pitanju Zastava 10 :)) set zvučnika. Rekli bismo sasvim razumljivo, jer ovo nije nešto što će interesovati prosečne korisnike. Da li je visoki Alto svrstan u visoku klasu s razlogom, uskoro ćemo i lično proveriti.
      Logitech Alto

      Dimenzije:

      širina
      visina (Alto zatvoren)
      visina tastature (Alto otvoren)
      dubina (Alto zatvoren)
      dubina (Alto otvoren)

      427.8 mm 35.7 mm 22.2 mm 237.0 mm 486.1 mm

      Masa:
      1.95 kg

      Max. masa notebooka:

      4 kg

      Interfejs:
      USB 2.0

      Interkonekcije:
      3x USB 2.0 5V DC adapter (opcioni)

      Podržani operativni sistemi:
      Windows 2000/XP/Vista

      Sadržaj pakovanja:

      Alto tastatura štampano uputstvo

      Tastatura (broj tastera):

      108

      Garancija:
      5 godina

      Cena:
      99 €

      Alto zvanično podržava isključivo novije Windows operativne sisteme, ali ova periferija će u osnovi raditi i na MacOS X platformi. Nakon povezivanja, MacOS će automatski pokrenuti dijagnostički alat koji će od vas zahtevati da identifikujete pojedinačne tastere i nakon toga će sve raditi bez problema.
      Pakovanje u kome nam stiže Alto je neobično masivno, gledajući preliminarne fotografije posumnjali smo da je za izradu ove izuzetne periferije metal dominantni materijal. Po otvaranju pakovanja, iluzije o tome su prestale. Alto je prvenstveno sačinjen od neobičnog spoja gume i plastike, ali i delom od namagnetisanog metala koji je smešten u samom postolju. Težina periferije (bez prateće kutije) je skoro 2 kilograma, 200-nak grama manje od autorovog notebooka sa sve baterijom!

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Kada je sklopljen, Alto zaista deluje poput izduženog laptopa i meri dimenzije 427.8 x 32.7 x 237.0 mm. Alto je oivičen sjajnom crnom plastikom koja na gornjoj strani poseduje interesantnu teksturisanu površ koja je izuzetno podložna otiscima prstiju (jedva odradismo foto-sešn :)) ispod koje je smeštena sama tastatura. Sa druge strane je standardna matirana crna (znatno otpornija na otiske) ispod koje se zapravo krije čitava pokretna platforma. Obe polovine su sastavljene elastičnom debljom gumom koja na samom spoju sa teksturisanom polovinom sadrži i mali nosač koji se može izvući (inače služi za blago izdizanje tastature po želji). Kada je rasklopljen, “raspon krila” našeg visokoletača iznosi prostranih 427.8 x 486.1 mm!
      Iz svega do sad navedenog, jasno je da Alto i jeste i nije portabilan, ali je njegova “ultimativna sudbina” u suštini stacionarna primena u kancelariji ili kod kuće na prostranom stolu. Za svakodnevni transport svakako morate obezbediti odgovarajuću torbu, jer Alto teško da može stati u standardnu torbu čak i od većeg notebooka.

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Prvi kontakt s Altom je svakako “šokantan”, guma oko zgloba i na samom postolju nosača je izuzetno mekana i na prvi pogled ne uliva preterano poverenje, a uz sve to je izuzetno podložna lepljenju prašine. Ipak, vremenom se privikavate na celokupan dizajn, završna obrada plastike je standardno solidna. Na pojedinim spojevima ima krckanja, nije da nismo primetili.
      Pokretna platforma je u kompletu sačinjena od plastike, središnjim delom vrlo efektno uglačana do visokog sjaja koja se savršeno utapa u Dashboard. U gornjem delu je presvučena finijom gumom (baš kao i odmorište za dlanove na tastaturi), dok se donji deo nosača završava gumenim branicima kao glavnim osloncem notebooka. Pozadi je smešten mali žljeb u koji se zaključava plastična platforma kojim se sprečava neplanirano “sletanje”.
      Kako Alto ne poseduje ni jedan jedini mehanizam za sigurnosno učvršćivanje samog notebooka za platformu pod nagibom, guma je zaista prirodno odabrani materijal. Zbog samog trenja, postavljeni računar biće razumno stabilan i neće se događati “proklizavanje”, čak i kada lagano pomerate čitavu platformu po stolu.

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      USB kabl sa konektorom same tastature obmotan je oko specijalno izlivenog kanala koji je smešten iza pokretne platforme. Kada je vreme za pokret, dovoljno je ukloniti notebook, osloboditi sigurnosni žljeb, spustiti pokretnu platformu u ravnotežnu poziciju, spakovati kabl u kanal i preklopiti Alto-a na identičan način kao i notebook. Nema nikakvih sigurnosnih bravica zahvaljujući magnetnom postolju oba kraja i sve se obavlja u roku od 30-tak sekundi!

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Neposredno iza USB kabla je u samoj plastici po obodu postavljena gumena traka (nosač) sa nekoliko zareza i krugova poređanih po veličini, Logitech ovaj feature naziva intelignenti cable managment. Svakako da ovo može biti korisno, posebno ako Alto koristite kao nepokretnu radnu stanicu.

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Inteligentno rešenje problema

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Desno od platforme je smeštena kontrolna tabla odnosno pomenuti Dashboard koji pored vrlo prijatnih LED indikatora sadrži i jednostavni klizni prekidač kojim se tastatura može privremeno zaključati. U produžetku se na samom obodu nalaze 3 USB konektora (za štampač, skener, kameru, miš…), kao i priključak za eksterni +5V DC adapter. USB hab je izuzetno koristan, obzirom da vam Alto uzima 1 slot sa notebooka, ali vam zauzvrat drugarski vraća 3. 🙂

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Alto Dashboard

      USB Hub & +5V DC konektor

      Njihova pozicija je dakle smeštena sa zadnje strane, što nam otkriva logiku kojom su se dizajneri u Logitech-u rukovodili. Obzirom da Alto u kombinaciji sa notebookom zaista predstavlja mini-desktop, sasvim je prirodno da će korisnici poželeti da uredno iza stola sakriju sve neželjene kablove. Naravno, treba povesti računa i o maksimalnom strujnom opterećenju dodatnih USB portova, a zbog toga je i predviđen poseban priključak za eksterni DC adapter. Adapter, na žalost, nije deo osnovnog paketa već se kupuje zasebno. Obzirom na cenu same periferije, ovo je veliki minus.

      San svakog notebooka: full-size tastatura
      Svakako najvažniji deo ovog kompleta je postojanje full-size tastature, element zbog koga su i dimenzije čitave periferije unapred predodređene. Alto komplet je širok skoro čitavih 43 cm, što je u principu dovoljno za sve veličine modela prenosnih računara do 17″.
      Prvi pogled na layout nam jasno govori da je ovo jedna sasvim standardna Logitech tastatura, uz dodatak nekoliko (ne)standardnih shortcut funkcija. U pitanju je Plug & Play proizvod koji se isporučuje bez drajvera i softvera iako je na našem pakovanju greškom naznačeno prisustvo CD-a, što je i zvanično obrazloženo na Logitech sajtu (ovo je u početku izazvalo brojne nesporazume kod korisnika).

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Raspored osnovnih tastera je praktično standardan za Logitech tastature. Naslon za dlanove je već tradicionalno presvučen veoma finom gumom, koji je celom dužinom namagnetisan tako da prilikom sklapanja Alto-a nema potrebe za dodatnim sigurnosnim mehanizmima za zaključavanje. Površina naslona je izuzetno prijatna za dlanove, mada ni ona nije otporna na otiske.
      Tasteri su dampirani i veoma kruti, a u kucanju proizvode veoma prigušeni zvuk. Tastatura mnogima neće odgovarati, ali će isto tako i mnogima biti savršena. U pitanju je izuzetno subjektivna ocena i svaki naš komentar može biti u potpunosti irelevantan u individualnom slučaju. Kako je Logitech Alto integrisani komplet, jasno je da promena tastature nije moguća, te vam savetujemo da posetite obližnjeg prodavca, lično probate tastaturu pre kupovine i samostalno procenite da li ona u potpunosti odgovara vašim afinitetima. Čim čitate ovaj test, jasno je da dosta vremena provodite u kucanju, a tastatura je pored miša najznačajniji ulazni uređaj. Nema ničeg goreg nego trpeti nelagodnost sopstvenog hardvera. Na kraju, sve je i stvar navike; lično sam u početku imao problema, ali nakon nekoliko dana druženja (i usput kucanja ovog opisa :)) postepeno sam se privikao. Ono što se eventualno može zameriti tastaturi je neobično mali font koji je upotrebljen pri markiranju tastera, a ako ste još navikli da radite u mraku, TFT ekran vam sigurno neće bacati dovoljno svetla.

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Funkcijski tasteri su skraćeni i imaju dvostruko plići hôd u odnosu na regularne. U principu, to nije problematično jer se isti ređe koriste, ali nekim korisnicima orijentacija zbog njihove veličine može biti otežana (opet, stvar navike), posebno kada su Insert/Print Screen tasteri u pitanju. Fn (funkcijski) taster Logitech tastature u kombinaciji sa F1..F12 tasterima poziva određene aplikacije i kontroliše njihov rad. Ovaj Fn taster nema nikakve veze sa Fn tasterom na samom notebooku koji u kombinaciji sa F1..F12 tasterima (na notebook tastaturi) kontroliše neke opštije parametre računara (osvetljenje ekrana, jačinu zvuka, stand-by itd.).

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Funkcijske komande [1] Fn + [2] F1…F12 tasteri pozivaju alternativne komande [3] F1 Search / F2 Email client / F3 Web browser / F4 Media Player [4] F5-F8 Windows Media Player playback kontrole [5] F9-F12 Web browser kontrole (Back / Forward / Fullscreen / Refresh) [6] Calculator i Stand-by tasteri [7] Volume – / Mute / Volume + tasteri

      Programirane komande (Fn + F1..F12) rade besprekorno, mada smo naišli na “problem” kada se pozivala multimedijalna aplikacija (Fn+F4). Naime, kombinacija Fn+F4 je u našem slučaju pokretala Winamp, dok kontrole Fn + F5/F6/F7/F8 nisu funkcionisale s istom. Razlog je u tome što su F5-F8 kontrole standardno programirane za Windows Media Player (zaista funkcionišu kada je WMP manuelno pokrenut), međutim, Logitech nije pružio odgovarajuću softversku podršku i mogućnost reprogramiranja tastature. Sa druge strane, upotreba standardnih USB drajvera garantuje maksimalnu kompatibilnost sa svim računarima koje posedujete, pa se tu već lome koplja šta bi bilo bolje. Ipak, ni ovaj problem nije nemoguće rešiti, sa zgodnim alatima kao što je KeyTweak i sličnim mogu se dodeliti proizvoljne funkcije svim raspoloživim kombinacijama.

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Dashboard [1] Aktivnost USB Hub 1/2/3 priključaka [2] DC 5V eksterni adapter [3] Keyboard Lock/Unlock status [4] Caps Lock indikator [5] Num Lock indikator

      Dashboard je vrlo efektni modni detalj koji je posebno izdvojen desno od pokretne platforme. Kažemo “modni” iz prostog razloga što je njegova funkcionalna uloga vrlo diskutabilna. Prvenstveno, jer ga jednim delom i sam notebook zaklanja, a ovo smo primetili koristeći 14-cu, zamislite situaciju s nekom 17-com! Logitech je sve prisutne indikatore po mom ličnom mišljenju komotno mogao smestiti na samu tastaturu, tako bi više prostora ostalo za izradu robusnijeg i simetrično centriranog nosača, a i preglednost indikatora na samoj tastaturi bila bi neuporedivo veća. Osim toga, pozicija tradicionalnih Num Lock i Caps Lock indikatora nisu na mestu gde su desktop korisnici navikli, pa morate usmeravati pogled na sasvim drugu stranu. Ipak, Logitech ne bi bio Logitech kada ne bi unosio određene inovacije, a vizuelni efekat svakako nije izostao!

      Altometar: Na visini zadatka
      Možda vam i ne deluje tako, ali Alto svakako predstavlja početak jedne mini-revolucije. Sve subjektivne i objektivne, opravdane ili neopravdane zamerke na stranu, Alto je zaista na visini zadatka kada jednom postavite notebook na postolje i krenete da radite. Osećaj je znatno drugačiji od uobičajenog položaja, praktično se osećate kao da ste kupili novi (desktop?) računar. A da budem i potpuno iskren, gledanje filmova je znatno udobnije. 🙂

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Ipak, ovakav položaj notebooka potencijalno ima i svojih mana. Na prednjoj strani se kod mnogobrojnih modela nalaze audio konektori, čitač kartica i sl. kojima pristup postaje otežan uprkos posebno oblikovanim gumenim branicima, tako da se morate nekako “snalaziti” bez njih ili privremeno izdizati notebook.
      Ono što bi pojedini korisnici poželeli kod Alto kompleta je integrisani touchpad, bez obzira što je cilj ovog kompleta emulacija desktop okruženja. Lično, nedostatak touchpada je nešto što mi je nedostajalo samo tokom prvih nekoliko sati korišćenja – krene ruka ka sredini, ali sve što tamo zatekne je Space taster. Istina, touchpad nećete zateći kod desktop konfiguracija, ali i pored Alto-a, vi i dalje radite za notebookom i to je verovatno stvar navike, ali i stvar psihologije. Ipak, značajan broj korisnika touchpad koristi samo u ekstremnoj nuždi i ako spadate u tu kategoriju, možete u potpunosti ignorisati ovu opasku. U suprotnom…

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      karakteristike, statistike, logitech alto periferije

      Ekstremni ljubitelji svojih notebook računara poželeli bi i implementirani aktivni sistem hlađenja u pokretnu platformu (poput Notepal serije kulera), ali to bi već bio zaista vrhunski stepen luksuza i ekstravagancije. Kada smo već pomenuli hlađenje, primetili smo da se naš notebook primetno manje grejao zbog poboljšane cirkulacije vazduha u vertikalnom položaju. Tome je zapravo doprineo veći razmak između usisnog kulera i izdignute platforme u odnosu na standardni razmak koji obezbeđuju odstojnici.
      I eto, stigli smo do samog kraja našeg druženja. I pored svega, Alto na kraju nevoljno vraćamo distributeru. Za sam kraj pregleda sumiramo naše pozitivne i negativne utiske uz iskrenu nadu da će Logitech sa novom generacijom Alto-a ispraviti neke nedostatke i uvesti neka nova poboljšanja, a vama iskreno savetujemo da ovaj komplet obavezno probate.
      Prednosti:

      Plug & Play
      3 x USB Hub
      5-godišnja garancija
      Ergonomski položaj ruku i tela
      Gumirani delovi protiv klizanja
      Topla i skučena tastatura je stvar prošlosti
      Notebook se efikasnije hladi u uspravnom položaju

      Primedbe:

      Za mnoge korisnike Alto karakteriše previsoka cena
      Izostavljen +5V DC adapater za zahtevnije USB uređaje
      Pristup prednjim portovima na notebooku postaje otežan ili nemoguć
      Pozicija Dashboard-a nije idealna, veći računari zaklanjaju deo indikatora
      Guma privlači prašinu koja narušava vizuelni utisak; površine podložne otiscima Logitech Alto smo za potrebe testa dobili ljubaznošću kompanije Logitech.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test