Logitech C922 Pro Stream web kamera

Logitech C922 Pro Stream web kamera

Spadate li u kategoriju “strimera”? Ukoliko vam je nejasno o čemu govorimo, onda ovo definitivno nije pravi uređaj za vas. Sa druge strane, ukoliko ste ikada želeli da podelite sa vaskolikim internetom svoje misli, gejmplej snimke ili utiske bilo koje vrste, možda je C922 Pro Stream web kamera prava stvar za vas. Jedno je sigurno - stvorena je da olakša život upravo ovoj kategoriji korisnika po mnogo čemu...

    Sadržaj

      Filip MajkićGejming je prerastao u pravi pravcati kulturni fenomen, koji je daleko prevazišao samo igranje. Nekada smo igrali igru na svojim računarima prelazivši misije i kampanje. Potom je došao koncept multipleja, najpre u mreži a potom preko interneta, pa kooperativnog igranja i slično. Međutim, sa razvojem videa i pratećih servisa, igranje više nije moglo ostati u izvornim okvirima. Potrebno je pričati o igrama, potrebno je gledati nekoga kako prelazi, pronaći savete, čuti nečije reakcije. Iz ozbiljnog hobija se pokrenuo ozbiljan biznis. Za sve one koji se pronalaze u ovim rečima, Logitech ima novi proizvod.
      logitech_uredjaji_22_s.jpg
      Naravno, C922 Pro Stream web kamera nije ograničena samo na ovu kategoriju korisnika, ali je sasvim sigurno da je njoj prevashodno namenjena. YouTube i Twitch su nešto na čemu odrastaju mlade generacije, a opšta dostupnost interneta je omogućila svima da se pokažu i ponude svoje ideje i zamisli drugima, bili u prilici da to monetizuju ili ne. Tu su brojne čet aplikacije, web konferencije i drugi vidovi korišćenja. No, vratimo se samom uređaju…
      Pakovanje
      C922 stiže u vrlo kompaktnom pakovanju sa jasno istaknutim obeležjima Logitecha, ali i osnovnih karakteristika proizvoda. U suštini, veoma je sličan modelu C920, uz par sitnijih izmena. Ispod haube je već druga priča, ali otom potom. U pakovanju se nalazi tripod, što je sjajna vest. Zahvaljujući njemu možete fino podesiti web kameru po visini (za do 18,5 centimetara) ili određenom uglu, odnosno dobiti širi dijapazon opcija.
      logitech_uredjaji_42_s.jpg
      Ukoliko vam napredne mogućnosti nisu potrebne, tu je uvek zakačaljka kojom je možete staviti na vrh laptopa ili monitora. U pakovanju se još dobijaju osnovno uputstvo, kao i kod za XSplit, sa kojim se Logitech udružio. Na raspolaganju vam je tromesečna licenca za XSplit softver za emitovanje na Twitch, YouTube i druge servise.
      logitech_uredjaji_43_s.jpg
      Uređaj
      Najvažnija stavka jeste unapređenje koje C922 donosi ispod haube. U stanju je da snima i strimuje video u 1080p rezoluciji u 30 frejmova u sekundi, kao i 720p video u 60 frejmova u sekundi, što je opcija koja se nikako ne bi smela zanemariti. Osim toga, uz C922 se isporučuje softver za dinamičku promenu pozadine Personify ChromaCam, koji korisniku omogućava da promene pozadinu scene. Drugim rečima, reč je o nekoj vrsti zamene za “zeleni ekran”, odnosno Green Screen koji se koristi za implementiranje specijalnih efekata. Naravno, nije reč o podjednako efikasnoj zameni, i svakako da profesionalno odrađeni efekti deluju za klasu bolje, ali za amatersku upotrebu – sasvim dovoljno.
      logitech_uredjaji_46_s.jpg
      Objektiv od f/2.8 i ugao od 78 stepeni obećavaju puno u realnoj izvedbi. Imajući u vidu da su realni scenariji korišćenja ili u čet aplikacijama, ili pak smeštanje vaše glave u ugao tokom igranja neke igre zarad grafičkog prikaza vašeg komentarisanja, sve je na nivou i sasvim je dovoljno. Najzad, tu su i dual stereo mikrofoni sa noise cancellation funkcijom. Oba mikrofona su omnidirekcionalni, tako da nije bitno na koji način ćete uperiti kameru ili kako ćete sedeti, što sve korisniku omogućava više opcija i bolje prilagođavanje. U krajnjoj instanci, slušaoci i gledaoci dobijaju veći užitak. Kad smo kod toga, C922 podržava tzv. “Automatic Low Light Correction” opciju, što je idealno u situacijama gde je osvetljenje slabije, dolazi do dimljenja ili brze promene uslova osvetljenja u sobama sa dosta monitora.Kamera se prepoznaje automatski pod Windows 10 operativnim sistemom. U suštini, tokom boravka u našoj redakciji ponašala se veoma lepo, bez primetnih lagova ili problema bilo koje vrste. Ponekad bi na koji sekund došlo do blage i jedva primetne deformacije ivica našeg lica, odnosno glave, ali to se desi samo na sekund i primetno je samo kada se pažljivo fokusirate na prikaz i pratite ga izuzetno detaljno. Istina je da nismo profesionalni strimeri, ali valjda i naši utisci vrede nešto, zar ne? Probali smo kameru i sa OBS (Open Broadcast Software), koji povremeno koristimo za snimanje videa i naleteli na problem – srećom, na internetu smo videli da je rešenje u tome da je za promenu pozadine potrebno koristiti 32-bitnu verziju softvera. Nakon toga, sve je funkcionisalo bez ikakvih problema.
      logitech_uredjaji_47_s.jpg
      Šta još reći? Sa 1.8 metara dužine, USB kabl bi postideo i neke igračke miševe. Kada je kompatibilnost u pitanju, podržani su svi noviji operativni sistemi, uključujući tu Windows verzije iznad “sedmice”, kao i Mac OS, Chrome, ali i Android. Kao što smo rekli, ova web kamera standardno radi sa raznim aplikacijama, ali pretpostavljamo da se korisnici neće opredeljivati za ovaj model ukoliko nisu sigurni šta tačno dobijaju.
      Zaključak
      Ukoliko želite da se dobro zabavite, dobijete interesantne mogućnosti kada je reč o softveru, ili vam je samo potrebna dobra web kamera, Logitech definitivno ima dobro rešenje. Međutim, tu se uvek postavlja pitanje cene. Ukoliko ne spadate u grupu korisnika kojima dobro dođu dirketni benefiti C922 Pro Stream web kamere, uvek imate na raspolaganju pristupačnije rešenje. Recimo, C920 i dalje odlično služi i hardverski je praktično identičan novajliji. Manje-više, samo softver pravi neku bitniju razliku, i jedino unapređenje u hardverskom smislu jeste u senzoru koji sada može 720p da snima u 60 fps umesto u 30 fps.
      logitech_uredjaji_48_s.jpg
      Ostavljajući to po strani, C922 je definitivno odličan i zaokružen proizvod. Nudi dobre hardverske mogućnosti, interesantne opcije, tripod za fino podešavanje, softver koji omogućava svašta. No, po ceni koja iznosi oko 120 evra, toplo se nadamo da zapravo imate način da monetizujete strimovanje, jer je ovo prilično skupa investicija…ali, ukoliko imate, da li vam je uopšte potrebna C922 Pro Stream? Pitanje na koje samo vi možete dati odgovor.
      Prednosti:– Solidno striming rešenje- Softverska podrška – Dobar kvalitet video i audio snimanja- Uklanjanje pozadine- Zanimljivo rešenje za početnike u strimovanje i one kojima treba “sve u jednom” uređaj
      Nedostaci:– Uklanjanje pozadine van aplikacije koja se isporučuje sa kamerom ne radi sa 64-bitnim aplikacijama- Visoka cena
      Web kameru na test ustupio Logitech.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test