Logitech G300 - svestranost u malom pakovanju

Logitech G300 - svestranost u malom pakovanju

Pre izvesnog vremena smo uputili kritiku na račun Logitecha, odnosno njihove trenutne (ne)zastupljenosti kako na tržištu uopšteno, tako i u našoj redakciji. Kao da je kritika urodila plodom - makar na nekom apstraktnom nivou, pa je nakon najnovije tastature, modela K750 Solar, odmah na test stigao i trenutno vrlo atraktivni miš, Logitech G300. Naslednik najboljih, vrlo primamljive cene, naoko vrlo neobičnog izgleda, barem na papiru, ovaj novitet izgl

    Sadržaj

      Miloš Jevtić
      Odavno tržište nije samo Logitech. Nekada je bilo tako, ali sada, veliki broj igrača pretenduje na titulu najvećeg na tržištu. Međutim, moramo priznati da Logitech, iako u poslednje vreme vrlo tih, i povučen ipak i dalje zna da napravi periferiju, i to vrlo dobru! Tako, iako malo iz senke, najavljen je model G300 koji je kod korisnika iščekivan sa velikim nestrpljenjem. Sitgao je na tržište, prave recenzije o njemu praktično i nema, te je red da malo podrobnije pogledamo ovog mališu.

      Kada kažemo mališu, zaista tako i mislimo, ne zato što je miš kao miš u pitanju, već zato što G300 sa svojim dimenzijama jedva prebacuje veličinu notebook miša. Vrlo interesantan i pre svega hrabar potez iz Logitecha, koji će čini nam se sve one zahtevne gejmere ipak naterati da potragu za idealnim mišem nastave negde drugde. Sa druge strane, baš ti zahtevni gejmeri vrlo verovatno ni neće gledati miša čija je preporučena maloprodajna cena oko 40$ (čitaj 40€ u Evropi). Dakle priča je jasna, ukoliko imate veliku šaku (kao autor teksta) ili se spremite na period privikavanja od barem nedelju dana ili odmah u startu potražite veći proizvod koji će vam bolje pristajati. Disclaimer: Kada smo već kod privikavanja, srećna okolnost je što je miš kod nas na testu bio duži vremenski period, tj. duže od nekoliko dana. Inače, da je tekst pisan po utiscima nakon prvog ili drugog dana, mišljenja, iskustva i zaključci bi bili značajno različiti od onih koje ćemo izneti kasnije u tekstu, prevashodno negativni, upravo iz razloga što miš zbog svojih specifičnih dimenzija i specifično postavljenih tastera zahteva duži period privikavanja. Vremena se menjaju, navike takođe a i neka pravila sa njima. Nekada je bilo bitno da pakovanje bude što „nakrcanije“ raznoraznom opremom, a sada su sve prisutnija pakovanja gde ćete naći kupljeni proizvod i uglavnom ništa više osim toga, sem eventualno nekog uputstva. Takav slučaj je, pogađate, i ovde. U klasičnoj „Logitechovskoj“ kutiji na kojoj dominiraju zelenkasto crne nijanse i miš koji se providi kroz plastični poklopac se nalaze samo miš i uputstvo, te je čak i CD sa propratnim softverom izostao. Koliko god je potrebno uvek skinuti najnoviju verziju softvera, zgodno je imati barem neku osnovu u paketu u slučaju da nema interneta u blizini.
       

       
      U prethodnom, velikom uporednom testu periferija, bilo je „pritužbi“ da je velika većina miševa namenjena isključivo i samo desnorukim korisnicima, što je nažalost potpuna istina. U Logitechu su izgleda ovoga puta imali u vidu i levoruke korisnike, te je ovaj model takozvanog „ambidextrous“ dizajna, odnosno, apsolutno je identičan gledali ga sa leve ili pak desne strane. Ova činjenica sa sobom povlači i to da će i levoruki i desnoruki korisnici jednako udobno moći da koriste model G300. Ovakav dizajn je da kažemo, nametnuo i potrebu da se klasični „back i forward“ tasteri pomere sa standardnog „palac“ mesta, na gornju površinu, odmah do levog odnosno desnog klika. Na prvi pogled, a i na prvo korišćenje, jako zbunjujuće. Jednostavno, prsti nisu navikli da idu na tu stranu i konstantno smo palcem tražili tastere na standardnom mestu. Međutim, umesto njih, na tom mestu smo mogli da nađemo iskjučivo ležište za palac obloženo vrlo kvalitetnom perforiranom gumom, koja će sprečiti eventualno klizanje ruke i poboljšati samo ležanje miša u ruci. Takođe, na oba boka, prateći konture pomenute gume se nalaze i LED-ovi čiju boju možete menjati putem softvera, a ima ih čak sedam, plus crna koja jelte ne svetli.   

      Ono što nas je potpuno iznenadilo na ovom modelu je upravo prisustvo velikog broja tastera. Velikog broja znači – čak 9 programabilnih tastera, ako u tu grupu uvrstite i levi i desni klik kojima takođe možete promeniti funkciju. Ovo je ipak brojka kojom se ni mnogo „ozbiljniji“ miševi ne mogu podičiti. Kako bi njihova funkcija bila dovedena do maksimuma, moguće im je zadavati i komande sa tastature, snimati makro vrednosti, te će vam ovaj, iako prevashodno gejmerski miš fantastično poslužiti u svakodnevnim „office“ radnjama. Dobitnu kombinaciju ne treba menjati. Ovom logikom su se očigledno vodili inženjeri te su svi tasteri baš onakvi na kakve smo navikli u Logitech proizvodima. Levi i desni taster, iako malo kraći zbog samih dimenzija miša su vrlo osetljivi te odgovaraju na komande vrlo brzo, uz klasičan klik koji se ne može svrstati u tih. Ostali tasteri, ako izuzememo poziciju takođe vrlo precizno odgovaraju na klik te proizvode apsolutno isti zvuk kao pomenuta, prednja dva. Jedinu kontru „udaraju“ dva tastera koja se nalaze iza skrola. Fabrički, služiće za odabir nekog od tri predefinisana profila te se i neće toliko često koristiti kao ostali. Kada priča dođe do skrol točkića on je, jednom rečju – sjajan. Iako, u skladu sa celinom, nešto manjih dimanzija, sjajno leži pod prstom i ima vrlo kratak i jasan, precizan hod, te ne postoji mogućnost da „prevrtite“ željeno oružje. Klik mu je nešto tvrđi, ali opet, ništa tragično da bismo mu to zamerili.
       

       
      Možda ste i primetili do sada, da ovom modelu praktično nismo našli pravu zamerku, ako se izuzme period privikavanja koji je poprilično dug. Evo prve, i zaista velike zamerke, a nalazi se na slici iznad. Kompletan „donji postroj“ je izrađen od crvene plastike što i ne bi bilo toliko strašno da se ta crvena boja ne prostire ipak malo i  sa gornje strane miša pa ga najblaže rečeno naružuje. Cela priča izgleda još „kako-tako“ ukoliko vam je u profilu podešena crvena boja za LED-ove. U suprotnom, ako je recimo plava u pitanju, pa dodate sivu gornju površinu, crnu „šajni“ plastiku sa strane, perforiranu gumu i crvenu podlogu – izgleda, nikako drugačije nego kao cirkus. Zašto je baš izbor pao na crvenu boju, nije nam najjasnije, ali bismo svakako više voleli da je umesto nje crna boja preuzela primat. Inače, za “pogon” ovog Logitecha je zadužen optički senzor od 2500 DPI, koji je svoj posao obavljao i više nego korektno tokom testa, pritom je jako dobro poslužio i za više nego kratki CoD MW3. Jako precizan, i prilikom podizanja od podloge, završio je naš test sa veoma visokom ocenom. Softver i zaključak Logitech je po ovom pitanju definitivno učinio dosta toga, prevashodno da bi se razlikovao od konkurencije. Kontrolna jedinica je veoma pregledna, i bukvalno su vam sve komande na dohvat ruke, odnosno klika. Sve je na svom, nekom, logičnom mestu, i nema „1001“ funkcije koja će vas pre zbuniti nego doneti nešto dobro.
       

       

       
      Spomenuli smo ranije u tekstu da je moguće sačuvati do 3 profila na samom mišu. Isto tako je moguće koristiti automatski instalirane profile sa kompjutera gde se nalaze pretežno sve popularne, trenutno aktuelne igre. Isto tako, nije zgoreg ponoviti da možete korisiti i makro vrednosti koje će koristiti tastere sa tastature, poput „Ctrl + C“, „Ctrl + V“, i ostalih svakodnevnih funkcija koje će vam trebati nebrojano puta.  
       

       

       
      Zakjučak Insistirali smo, insistiramo i dalje da je potrebno vreme privikavanja na model G300 osetno duže nego za ostale miševe. Jednostavno, kompletno odskače od onoga na šta ste navikli. Na dimenzije smo se navikli, ali na nedostatak odnosno potpuno drugu poziciju „back i forward“ tastera je jako teško privići se jer to znači i pomeranje prsta sa levog/desnog klika. Jednostavno, mesto za ove tastere nije praktično i na to ćete se jako, jako teško navići. Na kulturu rada i preciznost, kako u igrama, tako i u svakodnevnom radu, kao i mogućnosti prilagođavanja sopstvenim željama koje nudi ovaj miš, nemamo zamerki. Da li je bolji od modela G400 i družine koju „nasleđuje“? Teško, prevashodno zbog dimenzija i težine koja jedva prebacuje 100 grama te ni sam osećaj u ruci nije kao kada koristite miša većih dimenzija. Prednosti: – Veliki broj tastera – Mogućnost programiranja tastera je velika – Vrlo dobri tasteri – Skrol – Grip Nedostaci: – Raspored tastera   – Uslovno rečeno dimenzije – (subjektivno) Estetski dojam  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test