Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija

Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija

Na testu su nam se našli Logitech G309 Lightspeed miš Logitech G515 TKL tastatura. Kako rade i šta mogu da pruže, pročitajte u našoj recenziji

    Sadržaj
      Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija

      Pozitivne ocene

      • Tiši prekidači na Logitech G515 TKL
      • Niskoprofilni dizajn Logitech G515 TKL
      • Hibridni optičko/mehanički tasteri na Logitech G309 Lightspeed
      • Opcija napajanja Logitech G309 Lightspeed putem Powerplay podloge

      Negativne ocene

      • Bez bitnih zamerki

      Logitech G309 Lightspeed miš i G515 TKL tastatura, svaki uređaj u svom domenu, donose korisna unapređenja u pogledu performansi, dugotrajnosti i korisničkog iskustva u odnosu na prethodne Logitech modele sličnog ranga.

      Logitech je verujemo svima dobro poznato ime, kako onima koji su njihove periferije koristili u ranim danima PC-a, tako i mladim gejmerima kojima je Logitech G serija praktično standard kada su u pitanju miševi i tastature. I utisak je nekako da ova kompanija baš ne staje, jer su i pored širokog portfolia kakav verovatno nema niko od konkurenata, i dalje veoma aktivni i konstantno izlaze sa novim proizvodima u svim segmentima.

      Nama su se ovog puta na testu našla dva noviteta nazivno namenjena gejmerima, ali koji će kao i sve periferije iz Logitech G serije verovatno biti zanimljivi i svim ostalim korisnicima koji žele dobre performanse i bogate mogućnosti i programabilnost. U pitanju su Logitech G309 Lightspeed miš i G515 TKL tastatura. Mi smo ih koristili nekih desetak dana, igrali se i radili sa njima, pa evo naših utisaka.

      Logitech G309 Lightspeed – Dizajn

      Krenućemo od miša, koji je čini se idejni naslednik modela kao što su G203, odnosno njegova bežična varijanta G305. Dakle, jednostavan miš bez previše tastera i šminke – sa fokusom na funkcionalnost i performanse.

      Ipak, dizajnom i oblikom G309 Lightspeed se razlikuje od pomenutih i deluje nešto modernije i “ljuće” i pored potpunog odsustva RGB osvetljenja, naravno uz zadržavanje osnovne ideje. Moram priznati da mi se kao nekome ko je koristio i G203 i G305, ovaj model vrlo sviđa i da sam nakon njih bio u potrazi za nečim sličnim, ali moćnijim i unapređenim u svakom pogledu, Logitech G309 Lightspeed bi bio to.

      Oblik ovog miša nije baš poput G305, već je nešto između njega i G Pro serije. Manje je ravan sa gornje strane, pa bolje leži u ruci, ali je i dalje relativno kompaktne veličine, koja je za palm grip rekli bismo optimalna za šake manje i srednje veličine.

      Telo miša je izrađeno od plastike sa fino peskiranom teksturom, a Logitech u paketu isporučuje i gumene nalepnice za glavne tastere i bokove, koje sprečavaju klizanje, za one sa šakama sklonijim znojenju. Izgled miša bi zapravo bio vrlo klasičan da nije udubljenja u prostoru između tastera i dela na koji naleže šaka.

      Ono samo po sebi nema neku funkciju, osim što olakšava otvaranje poklopca iza koga se krije prostor za bateriju. Takođe, u samom poklopcu je i slot za čuvanje Lightspeed USB risivera, kako bi vam bio pri ruci ako prenosite miš ili ga koristite na poslu i kod kuće.

      Druga posledica udubljenja je što levi i desni klik deluju kao da su na svom ostrvu, što mi se lično dopada, tim pre što je praktično čitava površina tastera praktično jednakog otpora na klik, što je vrlo interesantno. Ta konzistetntnost nudi i dosta fleksibilnosti, jer pruža široku zonu koja daje identičan osećaj, pa samim tim i odziv na vaše reakcije. Praktično, gde god vam se prst nađe, odziv će biti isti.

      Logitech G309 Lightspeed – Tasteri, performanse

      A kad pričamo o odzivu tastera, to je nešto gde Logitech G309 Lightspeed donosi i najkonkretnije unapređenje, jer koristi hibridne optičko-mehaničke Lightforce prekidače koji nad klasičnim imaju nekoliko prednosti.

      Prva je odličan osećaj, jer se mehanička komponenta koristi kako bi se pružio vrlo jasan klik sa preciznim pragom aktuacije. Tasteri nisu baš tihi, ali je zvuk prijatan i pomaže u tom osećaju jasnog odziva koji mi se moram priznati vrlo dopada.

      Sa druge strane, sama aktivacija tastera se ne obavlja mehaničkim kontaktom već prekidom snopa svetla, što omogućuje praktično trenutni odziv na pritisak, ali i veću dugotrajnost od mehaničkih tastera, koja je po mom iskustvu kod gaming miševa umela da bude problematična posle par godina korišćenja.

      Pored levog i desnog klika, tu je još jedan taster na gornjoj površini ispod točkića koji podrazumevano služi za promenu DPI, kao i dva dodatna tastera na levom boku, koji podrazumevano služe kao back i forward.

      Sva tri dodatna tastera je naravno moguće remapirati u softveru i dodeliti im funkciju po želji sa prilično bogate liste ili isprogramirati macro koji će obavljati sekvencu jednim pritiskom tastera. Što se točkića tiče, ona je relativno standardan, ali dobre preciznosti, sa gumiranom teksturiranom površinom po obimu.

      Na donjoj strani miša ćete zateći Logitech-ov Hero 25K senzor koji omogućuje zaista vrhunske performanse, kao i tri bele teflonske stopice, duž gornje i donje strane i oko samog senzora, koje pružaju vrlo glatko i brzo kretanje po podlozi uz minimalan otpor.

      Logitech G309 Lightspeed – Baterija, povezivanje

      Za one koji vole brzinu, treba pomenuti još jednu specifičnost Logitech G309 Lightspeed modela, u vidu podrške za Logitech Powerplay “pak” bateriju koju je moguće koristiti umesto AA baterije.

      Njenim korišćenjem u kombinaciji sa Powerplay podlogom koja je puni bežičnim putem, je moguće težinu miša dodatno smanjiti sa 86 na 68 grama i tako dobiti lagan miš koji omogućuje još brže reakcije – plus koji ne morate puniti nikad, niti menjati baterije, što je vrlo praktična stvar.

      LOGITECH G309 Lightspeed donosi i unapređenje u domenu povezivanja, jer je pored brze bežične Lightspeed veze putem USB adaptera, moguće povezati i dodatni uređaj putem Bluetooth-a, i prebacivati se između uređaja koji kontrolišete tasterom koji se nalazi na donjoj strani miša.

      Bluetooth nije baš onako brz kao Lightspeed, ali donosi dodatnu fleksibilnost, pa možemo reći da je Logitech G309 Lightspeed zbog toga, ali i svoje kompaktnosti i odlična alternativa mišu za laptop – umesto da kupujete gaming miš i miš za laptop, ovde dobijate sve u jednom uređaju i to na visokom nivou.

      Logitech G515 TKL – Dizajn

      Što se drugog uređaja na testu tiče, u pitanju je Logitech G515 TKL, koju bismo u jednoj rečenici opisali kao niskoprofilnu mehaničku gaming tastaturu formata nešto kompaktnijeg od standardnog.

      U pitanju je tastatura interesantnog dizajna koji je drugačiji od onoga što smo mahom viđali od Logitech-a, pogotovo u G seriji, ali koji ostavlja dobar utisak. Tu najpre mislimo na kombinaciju karbon sive osnove i crne baze i tastera, kao i oblik koji je prilično tanak sa proširenjem u gornjem delu.

      Najveći deo kućišta tastature je profila od svega oko 1cm, a sa sve tasterima ukupna visina je samo 2.2cm, što je zaista vrlo kompaktno. Iako okvir deluje kao aluminijum, čitava tastatura je zapravo izrađena od tvrde plastike, ali su izrada i čvrstina besprekorne, što je naročito impresivno s obzirom na niskoprofilni dizajn. Istina, od Logitech G serije ne očekujemo ništa manje.

      Na proširenju duž gornje ivice tastature se sa gornje strane nalazi samo Caps Lock indikator, kao i jedan taster, čija je funkcija aktivacija Game moda. Svrha Game moda je deaktiviranje tastera koje odaberete, a za koje želite da budu neaktivni tokom igranja, kako ih ne biste slučajno pritisli, poput npr. Windows tastera koji vas može vratiti na desktop u najgorem momentu.

      Logitech pored G515 TKL koju vidite na testu nudi i Lightspeed odnosno bežičnu verziju, koja izgleda praktično identično, osim što pored Game mod tastera poseduje i tastere za odabir konekcije. U slučaju ove žičane varijante, jedina opcija povezivanja je USB kabl, a u tu svrhu se na poleđini nalazi samo jedan USB Type-C port.

      Sa donje strane tastature zatičemo vrlo zanimljivu dijagonalnu teksturu, koju istina nećete baš često gledati, kao i pet gumiranih stopica koje su tu da spreče klizanje po podlozi. Za one koji vole da rade pod nagibom, tu su i dva para nožica, takođe sa gumiranim površinama, kojima je moguće postaviti tastaturu pod uglom od 4 ili 8 stepeni.

      Usled niskog profila, kucanje je ugodno i u potpuno ravnom položaju, ali je moj utisak da dodatni nagib ipak pomaže, pogotovo ako ste navikli na kucanje pod uglom.

      Logitech G515 TKL – Tasteri, udobnost u radu

      Što se samih tastera tiče, najpre treba reći da je u pitanju takozvana TKL verzija, koja podrazumeva odsustvo numeričkog dela, što je nešto što mnogi gameri preferiraju usled manjeg zauzeća prostora na stolu. Iako sam neko ko dosta koristi numeričke tastera, TKL tastature ipak jesu potpuno funkcionalne, bez ograničenja koje pružaju još kompaktniji formati poput 60%.

      Tasteri na Logitech G515 TKL dolaze sa kapicama pune veličine, samo plićim od standardnih, što neće zahtevati nikakvo navikavanje – praktično ćete kucati kao i na bilo kojoj standardnoj tastaturi. U pitanju su takozvane double-shot PBT kapice koje, kao i ostatak tastature ostavljaju utisak kvalitetne izrade.

      Naravno, svaki od tastera je osvetljen nezavisnim RGB osvetljenjem koje je moguće kontrolisati putem Logitech G-Hub softvera, a na raspolaganju će vam biti mnoštvo boja i efektata kako biste izgled prilagodili svojim željama. Ako koristite Windows 11, možete i njemu prepustiti da kontroliše svetlo i prilagođava ga trenutnoj temi.

      Ono gde ovaj model pokazuje svoju specifičnost je zapravo osećaj kucanja, koji bi trebao imati nekoliko prednosti u odnosu na tradicionalne gaming tastature. Najpre, pored niskoprofilnih kapica su tu i Low-profile GL mehanički tasteri, koji imaju kraći hod i prag aktuacije od svega 1.5mm.

      Takođe, kombinacija kapice i tastera je praktično pola visine klasičnih tastera. Ovo bi trebalo pružiti veću brzinu reakcija za gaming, ali potencijalno i brže kucanje kada se naviknete na kraći hod.

      Uz to, Logitech G515 TKL je dostupna sa dve varijante tastera, linearnim, t.j. crvenim bez praga i klika, koji pružaju i najveću brzinu, kao i taktilnim, odnosno braon tasterima koji imaju taktilni prag, bez klika, za one koji vole da osete prag aktuacije pod prstima.

      Nama se na testu našla upravo taktilna varijanta, koju lično i preferiram kada su mehanički tasteri u pitanju, i mogu reći da je osećaj kucanja na njoj poznat, ali taman nešto brži i konkretniji u odnosu na mehaničke tastere pune veličine.

      Moramo istaći i da je rad na ovom modelu bitno tiši u odnosu na većinu mehaničkih tastatura, a kao razlog u Logitechu ističu fabričko podmazivanje tastera, kao i implementaciju slojevite konstrukcije koja ublažava zvuk. Šta god da je – radi, pa je ovaj model dobar kompromis između osećaja mehaničkih tastera i tišeg rada koji neće uznemiravati sve oko vas – ako baš ne mlatite po tasterima.

      Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL – Utisci i cena

      U svakom slučaju, oba pomenuta uređaja pružaju kombinaciju performansi i korisnih unapređenja u odnosu na neke prethodne Logitech proizvode koja će ih verujemo učiniti zanimljivim potencijalnim korisnicima. Lično bih G309 Lightspeed apsolutno koristio kao svoj primarni miš, a voleo da vidim i verziju G515 sa numeričkim delom u Lightspeed verziji.

      Ako vam se čini da je neki od ova dva uređaja za vas, Logitech G309 Lightspeed miš je dostupan u domaćim prodavnicama po ceni od 11.699 dinara, odnosno oko 99€, dok se Logitech G515 TKL tastatura očekuje za desetak dana u Games prodavnicama po ceni od 14599 dinara, odnosno oko 120€. Lightspeed verzija tastature je već u prodaji po 18.999 dinara, t.j. oko 160€.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi