Logitech G710+

Logitech G710+

Nedugo nakon uporednog testa tastatura, stigao je novi igrački model. U pitanju je proizvod kompanije Logitech, oznake G710+. Ova tastatura se po ceni smešta između najskupljeg G19 i nešto jeftinijeg G510. Po oznaci se može jasno videti da G19 i G710+ nisu iz iste serije, a ujedno možemo reći i to da se ne radi o istom tipu proizvoda. Istina, obe su namenjene igračima, ali način na koji se izdvajaju od ostatka ponude je potpuno drugačiji. Dok je G19 prilično "našminkan", G710+ je mehanički model spreman da izdrži svakodnevnu torturu što je uobičajen tretman kada su gejmeri u pitanju

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Logitech G710+ stiže u velikoj kutiji i čim je uzmete u ruke, jasno je da je proizvod izuzetno masivan. Uostalom, tako nešto i treba očekivati od proizvoda namenjenog igračima, koji se pride diči karakteristikama kao što je to ovde slučaj. Jednostavno, ništa se ne prepušta slučaju.  
       
      Na zadnjoj strani pakovanja se nalaze osnovne informacije o proizvodu. Logitech je izdvaja 26-key rollover, anti-ghosting, šest programabilnih tastera i činjenicu da su tasteri tihi u radu. Zbog toga što se radi o mehaničkom modelu, moramo priznati da nam je bilo pomalo neverovatna ova poslednja stavka.  
       
      Osim same tastature, u paketu se dobija odmorište za dlanove koje se lako montira i uklanja po potrebi, kao i svega dva štura uputstva. Dodaci poput alata za skidanje tastera se ne isporučuju, kao kod nekih drugih proizvođača.  
       
      Sama tastatura je masivna i izrađena od prilično kvalitetne plastike, ali moramo priznati da nam se više dopadaju materijali koje Cooler Master bira za svoje mehaničke tastature. Nismo sigurni da li ima metalnih delova, ali verujemo da je G710+ dovoljno robustan da izdrži svakakva naprezanja od strane korisnika i deluje daleko otpornije od ranijih gejming varijanti.  
       
      Kabl je ojačan i veoma debeo, a razlog za to je činjenica da se koriste praktično dva odvojena USB kabla spojena u jedan. Konektori su takođe učinjeni dodatno osiguranim velikom količinom narandžaste gume, tako da kvalitet kabla ne treba dovoditi u pitanju. Nažalost, Logitech ne prati trendove gde se ne koristi fiksni kabl, već ga je moguće menjati zbog USB konekcije na samoj tastaturi, što je šteta, jer verujemo da je to daleko bolje rešenje na duže staze. Posebno zato što se ovakvi proizvodi kupuju baš iz razloga što korisnici žele da ih koriste na duže staze.  
       
      Svaki od tastera je laserski obeležen, tako da se oznake neće obrisati vremenom, a ispod svakog se nalazi beli LED. Belo pozadinsko osvetljenje izgleda zaista sjajno i verujemo da će retko ko požaliti što ne može da promeni boju. Treba pomenuti mogućnost regulacije intenziteta osvetljenja u nekoliko nivoa, kao i da je moguće podešavanje u segmentima (WASD/kursori + ostatak), Kada smo već kod tastera, praktično svi koriste Cherry MX Brown mehanizme koji su deklarisani na 50 miliona pritisaka. U prevodu, veća je šansa da će vam dosaditi nego da neki od tastera prestane da radi.  
       
      Od detalja treba primetit veliki enter, kao i odlično razdvojene segmente što je moguće zbog veoma velikih dimenzija. Ukoliko se odlučite na G710+ spremite dosta slobodnog mesta, jer će vam zaista biti potrebno. Raspored je takav da će se prosečna osoba priviću u veoma kratkom periodu, što je svakako plus. Dopadaju nam se i multimedijalni prekidači koji su uvek dobrodošli. Ne treba zaboraviti ni točkić za podešavanje jačine zvuka.  

      Kada je u pitanju buka koju ova tastatura proizvodi tokom korišćenja teško je reći da je imalo tiša od bilo kog drugog mehaničkog modela. Svaki od Cherry MX mehanizama ima specifičan zvuk, ali definitivno nijedan nije nimalo tih. Braon varijanta koja se nalazi u G710+ je slična crvenim mehanizmima koje smo često viđali u Cooler Master tastaturama. Logitech je naveo kako je zbog gumenog prstena unutar svakog tastera količina buke smanjena, ali možemo slobodno reći da im je pokušaj zvučne izolacije potpuno neuspeo. Ipak, naše je mišljenje da mehaničke tastature baš zbog zvuka koji proizvode imaju specifičnu čar.  
       
      Kao što smo već pominjali, na levoj strani se nalazi šest “G” tastera koje možete prilagoditi prema svojim potrebama, a uz dodatne “M” tastere moguće je napraviti ukupno 18 macro kombinacija. Ovo će ceniti gejmeri, kao i komandu za gašenje “windows” tastera kako ne biste u sred igre “izleteli” na desktop. Dopada nam se i to što tastatura pozadi poseduje i jedan USB konektor koji možete iskoristiti u različite svrhe.  
       
      Kako bi tastatura bila stabilna montirane su gumene nožice prilično velike površine. Ipak, imamo utisak da je ova guma isuviše kruta, pa zna malo da kliza po površini stola. Interesantno je to što nam je samo desna strana pravila problem, dok je levi deo tastature bio potpuno stabilan. Nožice za povećanje nagiba iz nekog razloga nisu gumirane, pa ni one ne ostvaruju potrebno trenje.  

      U praksi
       
      Tokom korišćenja Logitech G710+ tastature, možemo reći da smo prilično zadovoljni. Ipak, nekoliko stvari nam je smetalo. Pre svega klizanje kada se malo više oslonimo, kao i odmorište za dlanove koje nije dovoljno dugačko da bi bilo udobno. Istina, da je veće učinilo bi G710+ izuzetno velikim, ali bi barem imalo funkciju, dok je ovako na pola puta. Sjajna plastika oko tastera je sklona ogrebotinama i masnim otiscima, pa je održavanje prilično naporno i sve su šanse da ćete u jednom momentu jednostavno odustati. Na kraju, tu je i kabl koji nije moguće skinuti i zameniti kao na konkurentskim modelima.

      Samo kucanje i igranje je veoma udobno. Kao što je Logitech obećao ghosting je u potpunosti odsutan, dok su tasteri responsivni i ostavljaju dobar utisak. Obećani 26 key rollover je suštinski ispunjen, jer je u PassMark keyboard testeru prihvatio 25 pritisaka u isto vreme, bez obzira na zonu što je za svaku pohvalu. Osvetljenje je na duže staze prijatno i podešavanje intenziteta u pet koraka je lepa mogućnost.

      Logitech je napravio prilično kvalitetnu igračku tastaturu, koja ima nekoliko jasnih pozitivnih karakteristika, ali i nekoliko karakteristika koje nam se nisu preterano svidele. U svakom slučaju, G710+ je rame uz rame sa konkurencijom, te u toj vizuri treba tražiti odgovor na pitanje da li je ovo proizvod za vas – ako tražite “Logi” proizvod koji će pojesti sve, to nećete dobiti, što i nije logično budući da je tastatura, kao što smo napomenuli u uvodu, i pozicionirana između dva postojeća Logitech uređaja (G19 i G510). Nadamo se da će proizvođač nastaviti sa unapređivanjem, jer se jasno vidi da imaju šta da ponude u ovom segmentu. Sa najavljenom cenom od oko 130 evra, smatramo da je tastatura pomalo precenjena i ukoliko se ista bude spustila za nekih 20-30 procenata slobodno je uzmite u uži izbor, jer će to zaista biti cena po meri u svakom smislu.

      Prednosti: – Cherry MX mehanizmi – Belo pozadinsko osvetljenje iza svakog tastera – 26 key rollover Nedostaci: – Gumene nožice slabog kvaliteta – Malo i neudobno odmorište za dlanove – Neizmenjiv kabl  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test