Logitech K830

Logitech K830

Logitech proširuje svoju ponudu u "K" seriji tastatura. Među najpopularnijima u ovom nizu je K810 koji je doneo dugo trajanje baterije, kompaktne dimenzije i pozadinsko osvetljenje. Ipak, nije imao sve što bi jedan HTPC korisnik želeo, a jedna od tih stvari je tačped. Novi model se obraća publici koja želi kombo uređaj u svojoj dnevnoj sobi.

    Sadržaj

      Logitech definiše svoj novi model kao “Illuminated living-room  keyboard” što je interesantna i začuđujuće specifična klasifikacija. Proizvođači obično ne teže tako uskom deklarisanju svoj proizvoda iz straha da ne odbiju neke druge korisnike kojima se proizvod dopada, ali sa idejom za neku drugu namene. Pritom, kompanija ističe ponosno ovu klasifikaciju na dva mesta. Na kutiji i na samom proizvodu što je zaista interesantno.
      logitech_k830_001_s.jpg
      logitech_k830_002_s.jpg
      Logitech je u pravu kada je predvideo gde će upotrebna vrednost K830-ice doći do punog izražaja. Dobra autonomija, pozadinsko osvetljenje, relativno tanka i lagana, ova tastatura je idealna da vam se nađe u krilu dok u fotelji opuštene surfujete netom putem HTPC-a gledajući u neki HDTV. Da bi sve to imalo smisla, ugrađen je tačped poveće površine, kao i niz multimedijalnih prečica.
      logitech_k830_003_s.jpg
       
      Logitech definiše svoj novi model kao “Illuminated living-room keyboard” što je interesantna i začuđujuće specifična klasifikacija
       
      Sadržaj pakovanja je očekivano običan i u kutiji ćete pronaći microUSB kabl za punjenje, Unifying minijaturni risiver i produžni kabl sa postoljem za njega. Dokumentacija u kratkom obliku je takođe prisutna, a što se propratnog softvera tiče, za njega ćete morati da posetite Logitech zvaničnu stranicu.
      logitech_k830_004_s.jpg
      Logitech K830 nije mala tastatura poput K810 modela, već je reč o prilično velikom modelu. Za to je naravno odgovoran dodatak u vidu tačpeda koji ne možete da promašite već prilikom prvog pogleda. U suštini, sam deo koji zauzimaju tasteri je relativno mali, jer je odsutan numerički deo, a i kursori su pomereni ulevo kako bi ceo dizajn bio kompaktiniji.
      logitech_k830_005_s.jpg
      logitech_k830_006_s.jpg
      Sami tasteri su prilično kvalitetni, ali mehanizam koji stoji iza njih je nešto tvrđi nego što bismo želeli. Dok veći deo vremena to ne predstavlja problem, za one koji malim prstom pritiskaju levi “Shift” može lako da se desi da ne budu sigurni da li je pritisnut ili ne. Jednostavno, povratna informacija nije na preterano visokom nivou.
      logitech_k830_008_s.jpg
      logitech_k830_009_s.jpg
      Tasteri imaju pozadinsko osvetljenje koje je kvaltietno izvedeno i ravnomerno. Tasteri od F1 do F12 imaju alternativne dodatne funkcije, od multimedijalnih do prečica za Web pretraživač, promenu ekrana i sl. Suštinski većinu funkcija koje bi vam mogle zatrebati kada koristite HTPC.
      logitech_k830_019_s.jpg
      logitech_k830_020_s.jpg
      Tačped zauzima dobar deo porcije ukupne površine, ali je ostalo mesta koje je moglo biti dodatno iskorišćeno. Iako je to tačno, ne bi bilo fer da to konstatujemo kao manu, jer je tačped sam po sebi dovoljno veliki za sve potrebe. Pritom, ispod njega se nalaze fizički tasteri za levi i desni klik što ćemo pohvaliti, jer smo veliki protivnici tačpeda kod kojih su levi i desni klik na bilo koji način integrisani.
      logitech_k830_007_s.jpg
      logitech_k830_013_s.jpg
      Površina tačpeda je glatka i veoma udobna za korišćenje, a kada ga prilagodite svojim potrebama i navikama vrlo brzo će postati potpuno prirodna zamena za miš koji nikada ne možete lepo da namestite kada ste u fotelji, jer nema dovoljno velikih ravnih površina. Iznad njega se nalaze i tri tastera za kontrolu zvuka, kao i indikacione LE diode.
      logitech_k830_010_s.jpg
      logitech_k830_011_s.jpg
      Što se kućišta tastature tiče, nema mnogo detalja o kojima bismo pričali. Interesantno je to da je potpuno ravna (kao daska – prim. aut.), te da nema nikakvog podešavanja ugla. Ovo je učinjeno kako bi bila praktičnija za rad u krilu, gde nikakve stopice ne bi pomogle. Ipak, tu su četiri gumena oslonca koja omogućavaju da ne kliza ukoliko je ipak spustite na sto ili neku drugu ravnu površinu.
      logitech_k830_012_s.jpg
      Na zadnjoj ivici se može pronaći taster za gašenje tačpeda, prekidač za paljenje i gašenje same tastature i microUSB konektor za punjenje integrisane baterije. Kada smo već kod nje, baterija nudi 10 dana autonomije. Ovo nije mnogo, ali imajući u vidu tačped i pozadinsko osvetljenje nije ni loše. Ipak, voleli bismo da K830 može da postigne makar 50% veći razmak između dva punjenja.
      logitech_k830_014_s.jpg
      logitech_k830_015_s.jpg
      [modul]specifikacija=5413[/modul]Tokom korišćenja Logitech K830 Illuminated Living-Room tastature, možemo reći da je ona baš to. Tastatura za dnevnu sobu i da se nameće kao odlično rešenje za HTPC ili konzolu, ali ne i za nešto drugo. Kao tastatura za ekstenzivno kucanje ne bi mogla da posluži zbog isuviše tvrdih tastera, a tačped će teško zameniti miš prilikom upotrebe u kombinaciji sa standardnim desktop PC-em.
      logitech_k830_007_s.jpg
      U skladu sa tim nas daleko manje čudi uska specifikacija koju je Logitech izneo već na samoj kutiji. Umesto toga, možemo da pohvalimo kompaniju, jer je jasno usmerila kupce u kom pravcu treba da razmišljaju ukoliko se na polici uhvate za ovaj model.
      logitech_k830_008_s.jpg
      Kao tastatura za ove namene Logitech K830 je jako dobar i osim nešto slabije autonomije nema pravih mana. Možemo da smislimo neka unapređenja koja bismo voleli da vidimo u budućnosti u vidu okvira koji bi svetleo oko tačpeda, duplih tastera iznad i ispod njega i malo mekših mehanizama. Ipak, to bi sve učinilo tastaturu koja je već dobra još boljom.
      logitech_k830_017_s.jpg
      U skladu sa tim završićemo misao sa preporukom za sve korisnike koji žele HTPC tastaturu koja će im olakšati kontrolu i svesti dva uređaja u jedan, jer K830 ovu namenu obavlja odlično.
       
      Prednosti:– Kvalitetan tačped- Pozadinsko osvetljenje- Mala težina
      Nedostaci:– Nešto tvrđi mehanizam tastature- Autonomija je mogla biti malo bolja

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test