Logitech MX Brio recenzija - 4K Web kamera za streaming i sastanke

Logitech MX Brio recenzija - 4K Web kamera za streaming i sastanke

Logitech MX Brio je web kamere namenjena modernim potrebama korisnika za streming i sastanke u visokom kvalitetu. Šta sve pruža, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke

      Pozitivne ocene

      • Visok kvalitet slike
      • Odlične performanse u uslovima slabijeg osvetljenja
      • AI kadriranje

      Negativne ocene

      • Od tri podržana softvera samo jedan nudi AI kadriranje

      Logitech MX Brio je web kamera kreirana u skladu sa potrebama modernih korisnika, nudeći 4K sliku, dobre performanse i korisne dodatnim opcije.

      Web kamere su kategorija proizvoda koja je na tržištu jako dugo i koja je, možemo slobodno reći, odavno doživela svoj zenit. U vremenu kada su desktop računari bili daleko najpopularniji vid personalnih kompjutera, web kamere su bile vrlo popularan dodatak koji je omogućavao video pozive u ranim danima Skype-a onima koji su želeli da se čuju sa rodbinom iz inostranstva, upoznavanje ljudi širom sveta na servisima poput Chat Roulette-a ili vlogovanje iz dnevne sobe.

      Sa rastom popularnosti laptopova i mobilnih telefona koji su desktop bezmalo oterali u statističku grešku u ukupnom udelu među korisnicima, web kamere su postale obavezni deo samih uređaja. Samim tim, one koje se kupuju kao eksterni dodatak su morale da redefinišu svoju ulogu i ponude nešto više od onoga što dobijate od integrisanih rešenja, kako bi imale ikakvog smisla.

      Srećom po proizvođače, video je vremenom postajao sve prisutniji vid komunikacije, pa su se javljali i novi načini primene web kamera. Striming, pogotovo u domenu video igara je postigao neverovatnu popularnost, a i rad od kuće postaje sve prisutniji. Sve ovo zahteva određeni nivo kvaliteta ako želite da se predstavite u pravom svetlu, pa su web kamere ponovo postale “in”, ali u nekim novim ulogama i višem segmentu tržišta.

      Logitech, kao jedan o pionira u domenu računarskih periferija je u kategoriji web kamera prisutan od samog starta, pa i dan danas nudi čitav spektar, od bazičnih modela do onih najviše klase. Zapravo, i više od toga, jer u ponudi imaju i video konferencijska rešenja, ali o tome smo pričali u videu na tu temu.

      Ovog puta se fokusiramo upravo na vrh ponude kada su klasične web kamere u pitanju i to kroz Logitech MX Brio. U pitanju je kamera koja pripada Logitech-ovoj Master seriji periferija, zajedno sa MX Master mišem i MX Keys tastaturom koje smo nedavno predstavili.
      Hajde da vidimo o čemu se radi, šta zapravo ovaj model nudi i kome je namenjen.

      Logitech MX Brio – Dizajn

      Što se dizajna MX Brio tiče, on je u skladu sa onim na šta smo navikli od Logitech MX serije, pa možda i više od toga. U pitanju je izuzetno robustan uređaj vrlo konkretne težine od 137g, koja je više nego što biste očekivali od jedne web kamere.

      Razlog za ovo je što je telo izrađeno od aluminijuma, sočivo od stakla, a ne plastike, a i unutrašnjost očigledno tesno upakovana elektronikom, senzorom i drugim komponentama. MX Brio zaista ostavlja utisak nečega na čemu se nije štedelo, a u skladu sa tim su i izrada i završna obrada koje su besprekorne.

      MX Brio je dostupan u tri varijante, crnoj, svetlo sivoj i grafitnoj koju vidite na testu, a sve tri izgledaju vrlo elegantno. Telo kamere je valjkastog oblika sa skoro pravougaonim presekom sa potpuno zaobljenim ivicama, a izrađeno je iz komada uključujući i bokove.

      Zapravo, jedina stvar koja nije iz komada je poleđina na kojoj se nalazi USB Type-C konektor kojim se povezuje sa računarom, a koja je izrađena od plastike i praktično je “poklopac” iza koga se nalazi unutrašnjost uređaja i sva elektronika. Površina samog uređaja je relativno čista, pa su jedini elementi kućište optike na sredini prednje strane, dva otvora za mikrofone levo i desno od njega i indikatorska dioda između.

      Za one koji privatnost ne prepuštaju slučaju, kamera poseduje i hardverski shutter, odnosno pokrivač sočiva, a njegovo otvaranje i zatvaranje je potpuno ručno i obavlja se okretanjem prstena oko kućišta senzora. Prsten je rebraste površine i kontroliše mehanizam koji je vrlo prijatnog mehaničkog odziva, toliko zabavnog pod prstima da ćete ga verovatno okretati dok vam ne dosadi nakon prvog kontakta sa kamerom.

      Na donjoj strani MX Brio se nalazi čelični prsten koji služi za montažu kamere i to na dva načina. Na njegovoj unutrašnjoj strani se nalazi navoj, poput onog koji srećemo na fotoaparatima, pa je moguće koristiti neki od stalaka i nosača koji podržavaju taj standard.

      Ovo će verovatno biti preferirani metod za one koji bi uređaj koristili u malo ozbiljnije svrhe, i žele maksimalnu kontrolu kadra. Uz kameru se u pakovanju dobija i nosač dizajniran za postavljanje na vrh ekrana laptopa ili monitora, a koji je usled fleksibilnosti i samolepljive površine moguće iskoristiti i za postavljanje kamere na sto, ili neku drugu površinu.

      On se sa kamerom povezuje magnetom, koji je vrlo čvrsto drži na mestu, ali omogućuje i lako skidanje kada vam nije potrebna.

      Kvalitet slike

      Ono što je najbitnije kod uređaja poput ovoga je svakako slika, a Logitech se u promotivnim materijalima hvali povećanim senzorom sa 70% većim pikselima od prethodne Brio 4K kamere.

      Konkretne detalje o tipu senzora nismo uspeli da pronađemo, ali je po nekim nezvaničnim informacijama najverovatnije u pitanju senzor veličine od nešto preko pola inča, odnosno u klasi npr. Sony Lytia 600 koji u skorije vreme često viđamo na mobilnim telefonima srednje klase i uparen sa sočivom otvora blende od f/2.0.

      Senzor je rezolucije od 8.5MP, t.j. praktično native 4K sa 1:1 mapiranjem piksela. 4K je i maksimalna podržana rezolucija u 30 slika u sekundi, ali je moguće koristiti i Full HD u 60 slika u sekundi.

      Što se realnog kvaliteta slike tiče, moramo priznati da je on bio vrlo prijatno iznenađenje i definitivno bolji od bilo čega što smo do sada videli na nekoj web kameri. Naročito impresioniraju performanse pri niskom osvetljenju u prostoriji, gde MX Brio uspeva da prikaže jasnu sliku, sa prirodnim bojama i minimalnim nivoom šuma.

      Kako većina korisnika u kancelarijskim i kućnim uslovima nema profesionalno osvetljenje pri ruci, ovo je itekako bitno, jer je u realnim uslovima razlika u odnosu na prosečnu laptop kameru zaista ogromna. Nivo detalja je vrlo dobar čak i pri slabijem svetlu, a dinamički opseg odličan, što doprinosi da se i varijacije u sceni od senki do jakih izvora svetla prikažu kako treba, bez gubitka detalja.

      Logitech MX Brio – Softver i dodatne opcije

      U ovome pomaže i dodatno procesiranje, pa će HDR opcija bitno unaprediti prikaz i slici dati “profesionalniji” izgled, pogotovo pri ne baš idelanom svetlu. Takođe, Logitech je primenio i AI algoritme kako bi poboljšao prikaz detalja na licu, što je verovatno deo razloga zbog čega MX Brio ostavlja tako dobar utisak u svim uslovima i nudi dobar odnos između detalja i šuma.

      U softveru će vam biti dostupna i detaljna podešavanja vezana za sliku, a zanimljivo je da je moguće koristiti čak tri različita softvera. Prvi je Logitech Options+ softver namenjen njihovim periferijama orjentisanim ka radu i produktivnosti, drugi Logi Tune koji je mahom orjentisan na slušalice i kamere, dok je Logitech G Hub softver za gaming periferije.

      Pretpostavljamo da je ideja da se i poslovnim korisnicima i strimerima omogući da koriste ono što i inače imaju instalirano bez redudantnog softvera, što je za pohvalu.

      Sve opcije kamere su raspoređene u četiri taba i svaki od njih nudi mogućnost manuelnog podešavanja, izbor predefinisanog profila, ili pravljenje sopstvenog koji će zapamtiti sve promene koje napravite.
      U Crop tabu ćete pronaći sve opcije vezane za sam kadar, poput vidnog polja, t.j. širine kadra i zuma.

      U njemu se nalazi i vrlo zanimljiva opcija nazvana Show Mode, a ideja iza nje je da tokom video razgovora, pogotovo poslovnih, nekada imate potrebu da pokažete i neke dokumente ili beleške u papirnom formatu. U tom slučaju je dovoljno kameru prosto nagnuti ka dole, ukoliko vam se to što želite da pokažete nalazi ispod monitora, a Logitech MX Brio će automatski okrenuti sliku i učiniti da tekst bude vidljiv i vama i vašem sagovorniku sa propisnom orjentacijom.

      Exposure tab nudi opcije vezane za ekspoziciju slike, odnosno osvetljenost, variranje frame rate-a kako bi se kompenzovao kvalitet u uslovima slabog svetla i opciju za aktiviranje HDR procesiranja.
      Image tab nudi detaljna podešavanja balansa bele, osvetljenja, kontrasta, zasićenja i živosti boja, kao i izoštravanja slike.

      Focus tab nudi izbor između manuelnog i automatskog fokusa, mada će automatski u skoro svim situacijama biti logičan izbor, jer odlično radi.
      Iako sva tri softvera imaju mahom iste opcije, AI kadriranje na Logitech MX Brio će biti dostupno samo ako koristite Logi Tune, pa preporučujemo da se ipak držite njega, ako nemate neke druge razloge za npr. G Hub.

      Nije nam jasno zbog čega je ta opcija izostala sa druga dva softvera, ali bismo voleli da se ipak implementira jer će ovako zbuniti korisnike, ili ih naterati da pomisle da ta opcija i nije podržana. Kad pominjemo AI, on se koristi i pri redukciji buke sa dva ugrađena mikrofona. Ovo radi sasvim ok, iako je zvuk prosečnog kvaliteta.

      Logitech MX Brio – Utisci i cena

      Sve u svemu, Logitech MX Brio je veoma dobra web kamera čiji su glavni aduti kvalitet slike, dizajn i kvalitet izrade, u skladu sa visokim standardima na koje smo navikli od MX serije.

      Ako ste neko ko često koristi web kameru, bilo za video sastanke ili striming, a trenutno rešenje ima problematične performanse i zahteva puno svetla za pristojnu sliku, ovo je kamera dizajnirana da reši taj problem i pruži vam respektabilan kvalitet.

      Logitech MX Brio je na domaćem tržištu dostupan po ceni od 30.999 dinara, odnosno oko 260€.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra