Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija - Vrhunske periferije za rad

Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija - Vrhunske periferije za rad

Logitech MX Master 3S miš i Logitech MX Keys S tastatura predstavljaju vrh ponude periferija namenjenih radu. Šta sve nude, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad

      Pozitivne ocene

      • Izuzetna izrada
      • Udobnost i preciznost u radu
      • Dodatne prečice i konfigurabilnost

      Negativne ocene

      • Ništa značajno

      Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S su sam vrh kada su u pitanju periferije namenjene radu i ukupno izuzetno dobro dizajnirani i napravljeni proizvodi.

      Dosta pre nego što je gaming postao popularan, a PC bio nešto što se koristilo više za, da tako kažemo “ozbiljne stvari”, Logitech je napravio svoje ime upravo na pefirernim uređajima namenjenim produktivnosti.

      Miš i tastatura su neizostavni deo svakog računara, a dobar set itekako ume da pomogne u tome da vam rad i igranje budu što ugodnije iskustvo. Pogotovo kada je rad u pitanju, jer kako u većini slučajeva nije u pitanju naročito zabavna aktivnost, sve što vam pomaže da je obavite na što lakši i udobniji način je apsolutno dobrodošlo.

      U ovom domenu Logitech ima čak 43 godine iskustva, a sve to je kroz već nekoliko generacija kulminiralo u vidu MX serije periferija, koje su verovatno najbolje što je na tržištu moguće pronaći ako želite maksimalnu udobnost i fleksibilnost za rad. Gaming tržište je rekli bismo dosta konkurentnije, ali u domenu produktivnosti, osim Microsoft-a koji se dugo odlično držao, a kod nas praktično odavno nestao, niko drugi nije ni izbliza na tom nivou.

      Iako smo vam Logitech MX Keys S tastaturu već predstavili pre oko godinu dana, ovog puta smo želeli da se fokusiramo na kombinaciju nje i Logitech MX Master 3S miša, koja je praktično flagship u domenu ponude miša i tastatura za rad. Želeli smo da vidimo kakvo iskustvo nudi i koje su specifičnosti i dodatne mogućnosti zbog kojih vredi razmišljati o kupovini, ako ste neko ko dosta vremena provodi za računarom.

      A specifičnosti ima, kao i nekih unikatnih i aktuelnih funkcija koje će mnogim korisnicima biti od koristi, ubrzati rad, učiniti ga efikasnijim, kao i olakšati neke svakodnevne zadatke. No, da krenemo najpre od samih uređaja.

      Ono što im je zajedničko je izuzetan kvalitet izrade i materijala, kao i crno/carbon siva kombinacija boja zbog koje i deluju kao set, iako dizajnerski i nemaju previše dodirnih tačaka.

      Logitech MX Keys S – Dizajn

      Logitech MX Keys S tastatura je vrlo tankog profila, svega oko 5mm, a čvrstinu u ovom formatu joj daje telo od aluminijuma, koje je izliveno iz komada sa gornje i bočnih strana. Tasteri su praktično ubačeni odozdo, a na vrhu tastature je tu i dodatak u kome se nalaze baterija i elektronika, a koji ujedno služi i da postavi Logitech MX Keys S pod blagi nagib, koji doduše nije moguće menjati.

      Na dnu je tu šest gumenih stopica koje sprečavaju klizanje, a od elemenata na obodu su tu samo taster za uključivanje i USB-C port za punjenje. U gornjem desnom uglu gornje površine je tu još indikator baterije, dok su svi ostali indikatori integrisani u same tastere na koje se odnose – konkretno Caps Lock i oni za izbor konekcije, dok je Numlock indikacija softverska.

      Najbolja stvar u vezi Logitech MX Keys S su nesumnjiivo sami tasteri, koji pružaju izvanredan balans između tišine, preciznosti i dobrog odziva pod prstima. U pitanju je takozvani scizzor-key mehanizam kakav srećemo na laptopovima, ali bolji i od najboljih laptop tastatura koje smo bili u prilici da probamo.

      Tasteri su niskoprofilni, a karakteriše ih jasan i precizan odziv koji lično preferiram u odnosu na dobre mehaničke tastature. Nije možda optimalan izbor za gaming ako vam je potrebna jako brza sukcesivna aktuacija, ali za kucanje i rad je što se mene tiče – to to.

      Ne zahteva nikakvo navikavanje da biste precizno i brzo kucali, a najbolje od svega je što je mehanizam veoma tih, pa nećete nervirati sve oko sebe u kancelariji ili sobi ako kucate kasno uveče. Ovakva kombinacija tišine i osećaja je nešto što je vrlo unikatno za MX Keys seriju i što je po mom mišljenju njena glavna prednost.

      Vredi pomenuti i da su kapice tastera pune veličine, ali kvadratnog oblika, sa kružnim udubljenjem na sredini koje je tu da pruži osećaj poput standardnih dubljih tastera. Oznake na kapicama su krupne i jasne, a kroz njih i po obodu tastera se prostire pozadinsko osvetljenje koje se automatski prilagođava uslovima u prostoriji.

      Ovo radi jako dobro, pa su oznake savršeno vidljive u svim uslovima. Osvetljenje je isključivo belo, dakle ništa od RGB cirkusa, ali mislimo da mu ovde nije ni mesto i da bi samo kvario odličan utisak.

      Logitech MX Keys S – Funkcionalnost u radu

      Što se selekcije tastera tiče, tu je sve, plus modovi za Mac i PC, a gornji red pored funkcijskih ima i dodatne mogućnosti kojima pristupate putem Fn tastera, ili aktivacijom Fn+Esc koji menja mod između funkcijskih tastera i njihovih alternativnih funkcija da ne biste stalno pritiskali Fn.

      Od pomenutih funkcija, tu su stvari poput kontrole osvetljenja i multimedije, ili nekih korisnih prečica. Npr. tu je taster za aktivaciju glasovnog diktata koji koristi Windows Speech-to-text, zatim emoji taster i taster za deaktivaciju mikrofona tokom poziva.

      Iznad numeričkog dela su tu još i tasteri za pokretanje kalkulatora, hvatanje slike ekrana, konktekstni meni i moj omiljeni – za zaključavanje računara koji redovno pritisnem slučajno umesto minusa, pa moram da se logujem ponovo.

      Srećom, sve tastere, uključujući i taj je moguće remapirati po želji i dodeliti im neku od mnogobrojnih funkcija, od drugog tastera, preko raznih sistemskih akcija, do Smart Actions koje su poput macro funkcija kod Logitech gaming periferija, ali sa malo drugačijim opcijama i mogućnošću kontrole raznih parametera, pokretanja aplikacija, unosa teksta i sl.

      Smart Actions su namenjene repetativnim radnjama koje možete da automatizujete i na taj način sebi olakšate takve zadatke. Dobra stvar je da podešavanja mogu biti globalna ili prilagođena za određenu aplikaciju, pa je moguće isprogramirati različite prečice i Smart Actions za svaku aplikaciju koju koristite, što je dosta praktičnije i fleksibilnije.

      Takođe, moguće je preuzeti i gotove šablone za različite Smart Actions iz same aplikacije koje je spremio Logitech, a koji se kreću od AI objašnjavanja koda do dobijanja novog vica svakim pritiskom tastera.
      Kad pominjemo AI, Logitech je prateći puls korisnika implementirao i neke funkcije vezane za to.

      Moguće je isprogramirati određeni taster da pokreće ChatGPT u malom prozoru (u kome je moguće i ulogovati se na svoj nalog), a koji će ostajati aktivan preko drugih aplikacija, što je zgodno da vam bude pri ruci, verovatno i više od web interfejsa za one koji često koriste ChatGPT.

      Isto važi i za drugu opciju, Logitech-ov Prompt Builder koji će vam ponuditi opcije za parafraziranje ili sumiranje teksta sa podesivom dužinom, tonom i kompleksnošću, ili pomoći u pisanju ili odgovaranju na elektronsku poštu, takođe sa podesivim stilom, tonom i dužinom. Moguće je čak i dodati sopstvene “recepte” kako ih je Logitech nazvao, odnosno uneti sopstveni upit sa dodatnim parametrima za nešto što redovno koristite, poput npr. prevoda na na naš jezik ili sa njega na engleski, pravljenje naslova i meta opisa za tekstove i sl.

      Za one koji koriste ChatGPT na dnevnoj bazi, a mislimo da je takvih sve više, vrlo korisna stvar, pa je lepo videti da Logitech u domenu produktivnosti ide u korak sa trendovima i realnim potrebama korisnika.

      Logitech MX Master 3S – Dizajn

      Sve pomenuto za Logitech MX Keys S tastaturu u pogledu programabilnosti tastera, pametnih akcija i AI podrške važi i za Logitech MX Master 3S miš, osim što će vam na raspolaganju biti manji broj tastera. Konkretno, miš poseduje 7 tastera i dva točkića, ali levi i desni klik nije moguće menjati.

      Sam miš je zapravo vrlo interesantan i prilično se razlikuje od bilo kog gaming miša iz Logitech kolekcije, nedvosmisleno ukazujući na drugačiju namenu. Najpre, sam oblik je zapravo negde na pola puta između regularnog i vertikalnog miša, sa dosta podignutom levom ivicom, nudeći prednost u pogledu ergonomije, ali bez potrebe za navikavanjem na vertikalni položaj.

      Rekli bismo da je ovo neko vrlo dobro odmerio i procenio, jer je miš prilično udoban za dugotrajno korišćenje. Doduše, levorukim korisnicima se neće dopasti vest da ne postoji levoruka verzija, kao u slučaju Lift Vertical miša npr. , a oblik je takav da apsolutno nije za korišćenje levom rukom.

      Za sve ostale, šaka se lepo oslanja na prilično široku i relativno ravnu gornju površinu, rekli smo pod uglom od nekih 30-40 stepeni, a palac se, ako imate nešto veću šaku, oslanja na udubljenje u donjem delu koje mu omogućuje ugodan oslonac, ali i čvrst hvat. Uz to, kompletna površina miša je presvučena gumiranim materijalom, koji uz dodatne neravnine u vidu linija sprečava klizanje šake, čak i ako na njega ne vršite skoro nikakav pritisak osim oslanjanja šake.

      Pod palcem su smeštena i dva dodatna tastera koji podrazumevano služe kao back i forward, a tik iznad njih je točkić za horizontalno skrolovanje, koji će naročito dobro doći multimedijalnim profesionalcima za kretanje po timeline-u npr., promenu nivoa zuma i sl. Pri dnu proširenog dela u samoj bazi se nalazi i još jedan taster koji u Windowsu podrazumevano služi za task view, odnosno pregled svih prozora i desktopa, ali koji ujedno podržava i kontrolu gestovima.

      Tako ćete ako taster držite pritisnut pomeranjem miša u nekom od četiri pravaca imati i dodatne akcije, koje mogu biti vezane za navigaciju kroz prozore i aplikacije, kontrolu multimedije, ili nešto po vašoj želji, globalno, ili različito za svaku aplikaciju.

      Logitech MX Master 3S – MagSpeed točkić i performanse

      Još jedna veoma korisna stvar je i MagSpeed točkić na vrhu miša, koji se ne ponaša poput standardnog skrola, već nudi nekoliko modova rada. Prvi je takozvani infinity skrol u kome kada točkić pokrenete on se okreće onoliko brzo koliko mu impulsa date, što je meni izuzetno zgodno u svakodnevnom radu kada treba skrolovati duže stranice ili dokumenta da biste našli nešto negde pri dnu.

      Drugi mod je klasični, sa taktilnim odzivom i pomeranjem korak po korak, koji nudi maksimalnu preciznost i prilično dobar osećaj. Treći mod je kombinacija ova dva, u kome se točkić pomera u koracima, ali će u slučaju da ga zavrtite jače magnet otkačiti mehanizam i omogućiti vam brzi skrol. Kada se jednom naviknete na ovo, miševi sa klasičnim točkićima će vam uvek delovati neadekvatno, makar za rad i produktivnost.

      Vredi pomenuti i da su dva glavna tastera, baš kao što je slučaj i sa Logitech MX Keys S tastaturom, vrlo tihi, pa će komplet MX periferija biti dobra opcija za one koji žele da ometaju svoju okolinu tokom rada. Dodatni tasteri i onaj ispod točkića nisu baš jednako tihi, ali nisu ni naročito glasni.

      Da ne zaboravimo ni senzor Logitech MX Master 3S, od 8000 DPI, koji je projektovan da omogući praćenje pokreta na svim podlogama, uključujući i staklo (od makar 4mm debljine). Iako ovom mišu to nije primarna namena, pogotovo zbog nešto veće težine, sa njim je moguće i igrati se uz sasvim ok performanse.

      Povezivanje i Logitech Flow

      I Logitech MX Master 3S miš i Logitech MX Keys S tastatura podržavaju istovremenu konekciju sa do tri uređaja, uz mogućnost prebacivanja između njih u hodu. Na tastaturi se to radi putem tri tastera za tu svrhu, dok se na mišu obavlja putem jednog koji se nalazi sa donje strane. Veza može biti ili Bluetooth, ili putem Logi Bolt USB adaptera koji se dobija uz oba uređaja u pakovanju.

      Kad pominjemo vezu sa više uređaja, treba naglasiti još jednu veoma korisnu funkciju koju nudi Logitech MX Master 3S, a u pitanju je Logitech Flow. Naime, Logitech Flow omogućuje automatsko prebacivanje kursora sa jednog na drugi uređaj, kao da koristite extended desktop.

      Takođe, moguće je i kopiranje fajlova između uređaja putem Flow-a, copy na jednom, paste na drugom. Potencijalno vrlo korisna stvar za one koji često rade sa npr. desktopom, laptopom i telefonom ili tabletom, a zatreba im da između njih prebace i po neki fajl.

      S obzirom da su u slučaju oba uređaja u pitanju bežične veze, oni su opremljeni i punjivim baterijama, koja u slučaju miša nudi do 70 dana korišćenja sa jednim punjenjem, a u slučaju tastature do 10 dana aktivnog korišćenja.

      Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S – Utisci i cena

      Sve u svemu, iako je na tržištu prisutan neverovatan izbor periferija, pogotovo gamerskih koje nude i veoma visok kvalitet, ali i dovoljno fleksibilnosti da često budu izbor i za rad, za one koji su primarno zainteresovani za produktivnost, Logitech MX serija itekako ima smisla.

      Razloga je mnogo, poput ergonomskog dizajna, tišine, visokog kvaliteta, pa i mnoštva dodatnih funkcija koje nećete sresti na drugim uređajima ovog tipa, a koje će vam realno biti od koristi.

      Usudio bih se reći da su Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S možda i najbolji set periferija koji se trenutno može naći van gaminga i da su nešto što bih i lično vrlo rado koristio da ponovo biram, a da na raspolaganju imam odgovarajući budžet. Kad smo kod toga, Logitech MX Master 3S će vas na domaćem tržištu koštati oko 15000 dinara, odnosno oko 127€, što je ujedno i cena Logitech MX Keys S.

      Možda vam se svidi