Logitech MX300, MX500 i MX700

Logitech MX300, MX500 i MX700

Logitech je nakon dvadeset jedne godine postojanja izrastao u veliku švajcarsku firma koja je dobro poznata po veoma kvalitetnoj i često nešto skupljoj opremi za PC računare. Sa MX serijom miševa, poznati gigant je uradio zaista izvanredan posao pa su MX300, MX500 i MX700 zaista nesvakidašnji proizvodi i sa pravom proglašeni za najbolje miševe na svetu.

    Sadržaj

      Branko Maksimović Uvod
      Logitech je nakon dvadeset jedne godine postojanja izrastao u veliku švajcarsku firma koja je dobro poznata po veoma kvalitetnoj i često nešto skupljoj opremi za PC računare. U njihovoj ponudi možemo naći tastature za sve namene, počev od jevtinijih za konfiguracije sastavljene sa malo novca, do bežičnih i egronomskih. Najviše su ih, naravno, proslavili miševi, te danas u ponudi imaju na desetine modela raznih oblika, dimenzija i mogućnosti. Tu su i trekbol miševi, igračke palice, volani, džojped uređaji, a odnedavno, i zvučnici za čiji kvalitet garantuje jedan THX sertifikat (LucasFilm), i poznati Labtec, inc.
      Miševi za personalne računare su do nedavno izgledali veoma obično i svaki korisnik nikada ne bi razmišljao o tome da li mu dobro leži u ruci, ili odakle je stigao. Prljanje kuglice i čišćenje mehanizma koji prenosi njene pokrete, verovatno smo svi mrzeli i pitali se kada će doći dan kada će konačno njegov smer kretanja biti detektovan na neki drugi način. U redu, možda se nismo baš tim rečima pitali, ali svakako je da je kuglica bila dosadna. Prvi optički miševi su izazvali veliko interesovanje, koje je splasnulo onda kada je objavljena cena, i podatak da je potrebna specijalna podloga za njegovo pravilno korištenje. Ako znamo da danas postoje optički miševi za dvadesetak evra, koje je uz to potpisao jedan Logitech, shvatićemo da je dosta vremena proteklo od predstavljanja prvog “optičara”.
      Ako malo zavirimo u blisku istoriju, prvi Logitech optički miš je ušao u prodavnice još 1995. godine, kada je predstavljen takozvani Marble Optical sensing sistem. Nešto preko četiri godine kasnije, Logitech je ponudio bazu tehnologije koju koristimo i danas – Optical Tracking sistem. Upravo sa ovom, drugom generacijom optičkih miševa, koju neki nazivaju i prvom, postignut je veći proboj na tržište, a usledeli su i Microsoft-ovi modeli. Pored relativno niske cene, optički miševi su se prodavali zbog dugotrajnosti, popularnosti (jedno vreme je bilo veoma “in” imati optičkog miša), ali su imali i tu manu da je mini kamera znala da se u nekom trenutku i “zbuni”, pa je kursor tada postavljan na nultu poziciju. Isto tako, veoma brzi pokreti ruke nisu mogli da budu ispraćeni, a oni su veoma česti u akcionim igrama, pogotovo u okršajima sa živim protivnicima. Do nedavno su oni bili izbegavani od strane korisnika koji se dosta igraju. Kažemo do nedavno, jer danas ne postoji igrač niti igraonica koja ne želi novu Logitech seriju miševa. Miševa koji ne znaju za preskakanje, kašnjenje i slične stvari. Predstavljamo vam Logitech MX. O čemu se radi, mnogi već znaju, ali za ostale ćemo celu priču ponoviti. I to redom, kako Benchmark sajtu i dolikuje.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Tehnologija
      Prva serija miševa koja koristi MX optičku tehnologiju, nazvana je MX serija, što je i logično, jer je jasna namera da će na sledećim MouseMan serijama, na kutijama biti ispisano “features/uses MX Optical Engine”. Tri najnaprednija miša na tržištu, barem kada je u pitanju njen mainstream deo, imaju oznake MX300, MX500 i MX700. Mi smo na testu imali samo najjači i najslabiji model, ali verovatno nismo mnogo toga propustili, jer svaki od ova tri miša koristi istu MX optiku. Verovatno vam je jasna svaka prednost optičkog miša u odnosu na onaj sa kuglicom (da li iko više koristi obične miševe?). Nije potrebna posebna podloga, nema prljanja kuglice i mehanizma, a samim tim ni kvarenja fluidnosti kretanja kursora. Da bi smo znali šta novo donosi MX optika, moramo se barem ukratko upoznati sa time kako funkcioniše optički miš.
      Optika je ustaljen naziv za nešto složeniji sistem u srcu svakog optičkog miša. On se sastoji od led diode koja osvetljava podlogu po kojoj se miš kreće, monohromatske kamerice sa fokusirajućim sočivom i specijalni procesor (Digital Signal Processor), koji veoma brzo analizira dobijene slike i “pretvara” ih u informacije o kretanju. Ove informacije se dobijaju tako što signalni procesor upoređuje dobijene slike, koje pristižu veoma velikom brzinom, i koje, bez obzira na njihove veoma male dimenzije, uvek imaju zajednička područja, kako bi na osnovu nekog mini detalja, kretanje moglo biti utvrđeno. DSP, dakle, utvrđuje detalje na površini i računa u kom pravcu je pomeren neki detalj na slici površine. Isto tako, na osnovu toga koliki je relativan pomeraj na svakoj sledećoj (ili svakoj desetoj) slici, i da li ga uopšte ima, izračunava se brzina kretanja miša, odnosno da li miš miruje. U slučaju da miruje, snimci se proređuju, a led dioda privremeno gasi.
      MX OPTICAL ENGINE
      U Logitech-ove tvrdnje da je svaki aspekt u optičkom sistemu kod MX generacije poboljšan u odnosu na prethodne, nije se teško uveriti. Kao prvo, moć procesiranja pristiglih slika je ograničen, te što je veća učestalost snimaka, to je veći broj slika po jedinici vremena, a samim tim je moguće brže kretati miš i još uvek dobijati slike sa zajedničkim detaljima na osnovu kojih se analizom i dobija informacija o kretanju. Ako ste shvatili prethodnu rečenicu, nastavićemo sa podatkom da se moć procesiranja izražava u megapikselima po sekundi. MX serija miševa ima moć procesiranja od 4.7 megapiksela po sekundi, što je oko 60 procenata više od najjačeg konkurenta.
      Isto tako, i veličina vidljive odnosno snimljene površine, je povećana za 80%. Veći broj piksela na obradi, odnosno dobijene slike više rezolucije, omogućavaju veću preciznost, i omogućavaju bolje ponašanje na jednoličnim podlogama. Istini za volju, i prethodna generacija je odlično radila na crnoj, platnenoj (jednobojnoj) podlozi, ali dodatno poboljšanje nikad nije na odmet.
      Broj snimljenih slika po sekundi, kod MX serije je takođe povećan. Uz povećanje moći procesiranja, broj sličica u sekundi, ili fps, jesu razlozi zbog čega su MX300, MX500 i MX700 tako precizni i brzi koliko i vaša ruka.
      Jedan od većih problema kod optičkih miševa prethodne generacije, jeste njihova ograničena rezolucija od 400dpi (tačaka po inču). U situacijama kada se koriste visoke rezolucije, a potrebna je velika preciznost, ovi miševi nisu mogli da ponude dovoljan kvalitet. 400dpi u prevodu znači da će za svaki pomereni inč, odnosno oko 2,5 cm, miš krenuti u datom pravcu za 400 piksela. Naravno, u pomoć priskače softver, tako da je moguće pomeriti 2.5 cm i preći 800 ili 1600 piksela. Problem u ovim slučajevima jeste da se svaki piksel realnog pomeraja, svodi na dva ili četiri virtuelna piksela, a time je automatski smanjena preciznost. MX optički engine ima rezoluciju od 800dpi, što je sasvim dovoljno, ako uzmemo u obzir i ostala poboljšanja (veće sličice, učestanost i moć procesiranja).

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Naravno, inovacijama ovde nikako nije kraj. MX Optika donosi još bitnih poboljšanja. Pričali smo o tome kako se dobijene sličice prosleđuju do DSP-a koji ih upoređuje, a nikako nismo pomenuli da Logitech MX ima novi optički senzor odnosno kamericu, koja taj deo inča koji vidi, snima daleko kvalitetnije nego ostali senzori koje koriste konkurenti. Nova sočiva koje je Logitech razvio za MX seriju miševa, poboljšavaju snimke koji se dobijaju, a specijalne LE diode osvetljavaju tako da se stvori maksimalan kontrast na njima, kako bi se lakše uočili mali detalji na naizgled istim površinama. Ekspozicija ove kamerice, u nedostatku boljeg termina, je jako kratka, kako bi se izbegla svaka refleksija sa površine koja se snima. Nove LE diode su i manje energetski zahtevne što je veoma važno za bežične miševe i njihove baterije.
      DSP senzor analizira slike pomoću posebnih softverskih algoritama, koji se nalaze u samom ROM-u unutar miša. Naravno, i ovi algoritmi su ponos Logitech-ovih inženjera i programera, to ne treba posebno pominjati.
      Akceleracija i brzina je sledeća kategorija u kojoj je naznačen veliki broj poboljšanja. Kako se kretanja miša sastoje od ubrzanja i usporenja (negativnog ubrzanja), dok se kursor kreće od tačke A do tačke B, tako je i bitno ispratiti vrlo brze pokrete u zahtevnim aplikacijama, kakve su one za dizajn, gde je potrebna maksimalna preciznost, tako i u igrama, u kojim je imperativ brzina. Tako Logitech navodi da je MX optički engine sposoban da isprati pokrete koji ubrzavaju do 10 G (G = 9,81m/s*s) i kreću se brzinom do 40 realnih inča po sekundi. Vrlo malo je verovatno da ćete ikada pomeriti ruku ovom brzinom (preko jedan metar u sekundi), ali nije bez razloga MX serija već proglašena za najbolju na svetu. Pored svega ovoga, Logitech tvrdi da ćete miša moći da koristite na skoro svakoj podlozi koja postoji (verovatno se ograđuju od ogledala, ali njega kao podlogu verovatno koriste samo mazohisti).
      Fast RF
      Prethodne generacije optičkih i regularnih miševa koji koriste bežičnu radio vezu, imale su problema sa maksimalnim brojem poslatih paketa informacija od predajnika do prijemnika po jedinici vremena (koji je bio mali), kao i sa kašnjenjem istih. Ni interferencije nisu bile nešto što se ne dešava, barem kod nekih proizvođača.
      Ako je broj poslatih paketa informacija po sekundi veći, interpolacija između poznatih pravih lokacija, koju obavlja algoritam u mišu ili sam softver, biće transparentnija i tačnija. Fast RF omogućava 125 paketa po sekundi (ne sličica, nego paketa informacija), što je dva i po puta više nego što je to ranije bio slučaj. Upravo je ovo jedan od razloga zbog koga se može reći da se bežični miš više ne razlikuje od žičnog. 125 info paketa po sekundi, po informacijama koje je Logitech dao, jeste maksimum koji USB 1.1 port može da pohrani u sistem, pa je zato jasno da radio veza neće biti problem i predstavljati usporenje za veoma brzu i preciznu MX optiku.
      Fast RF ne bi bio to što jeste da nije sistem koji veoma brzo priprema pakete informacije koje se šalju u bazu, vezanu na USB. Još jedan razlog zbog koga praktično nema kašnjenja tokom brzog rada sa mišem. Svaki od 125 paketa koji se šalju, nose novu informaciju, i kontinualno su raspoređeni tokom tekuće sekunde.

      MX300
      Ovo je osnovni model u MX seriji, ali, kao što smo rekli, koristi sve prednosi MX optike.
      U kutiji koja je dizajnirana slično svim Logitech proizvodima, dobili smo potreban softver i uputstvo za instalaciju (?).

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Odmah pada u oči njegova perfrektna izrada, plemeniti materijali (ako se plastika može tako nazvati) i detalji koji čine proizvod drugačijim. Siva boja koja je za sada jedina predviđena, dopunjena je crnom, a polutransparentni deo koji je smešten dole, otkriva samo neke detalje unutra. Veoma je lep detalj i Logitech logo, koji se vidi ispod prozirne plastike, i daje mu poseban luksuzni izgled. Siva plastika je pomalo svetlucava, a crni deo napravljen od plastike sa određenim procentom gume ili sličnog materijala, tako da je proklizavanje i osećaj kada se ruka znoji, prijatniji.
      Pošto je MX300 simetričan miš, lepo će ležati i u rukama levorukih korisnika. Tri standardna tastera (dva velika i jedan na točkiću), rade i bez instaliranih drajvera, dok je za mini taster koji se nalazi “iznad” točkića, odnosno od točkića prema kraju miša, u funkciji kada je Mouseware rezidentan u memoriji. Njegova funkcija je Alt+Tab, mada se svakako može reprogramirati.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Osećaj pri korištenju ovog miša je fantastičan. Za autora ovog teksta je nešto manji od odgovarajućeg, ali će verovatno odgovarati većini korisnika. Ono što je pohvalno, jeste nešto veći otpor točkića, koji sada ima “međustanice”, dok su i tasteri nešto tvrđi, što je zaista pohvalno. MX500
      MX500 je veoma lepo dizajniran miš. Počev od isto tako lepog pakovanja i potrebnog softvera, kao i adaptera za PS/2 konekciju, do fenomenalnog dizajna samog proizvoda. Aerodinamički i anatomski dizajn, čine ga udobnim pre svega, a onda, zašto ne, i veoma lepim. Plemeniti materijali se podrazumevaju i na ovom modelu, a ako ćemo tražiti dlaku u jajetu, reći ćemo da nije jasno zbog čega je prozirna plastika preko logoa na vrhu, nestala. Ona nam se baš svidela.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      “Petstotka” je miš napravljen isključivo za desnoruke korisnike, i kao takav savršeno je izbalansiran da leži u velikoj i veoma maloj šaci (provereno), što je do sada bilo gotovo nemoguće postići. Standardna dva tastera i točkić, iste funkcije imaju kao i uvek, a njima su dodati tasteri sa strane, koji u startu imaju back i forward funkcije.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Iznad i ispod točkića, dodati su tasteri koji su aktivni kada su drajveri prisutni u sistemu, a imaju funkciju koju ima točkić. Dakle, ako vam je lakše da pritiskate tastere umesto da vrtite točkić, eto rešenja. Naravno, ove tastere je moguće i reprogramirati za gotovo svaku prečicu u Windows okruženju. Ova dva tastera su zaista oduševili, kako po funkcionalnosti tako i po mestu na kome su ugrađeni – kada trebaju, tu su, kada nisu potrebni , ne smetaju, što je vrlo važna stavka.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      MX500 je zaista miš koji je napravljen da traje i to se vidi prilikom prvog susreta sa njim. Fantastičan dizajn i gomila detalja, govore dovoljno o tome koliko se veliki Logitech trudio da opravda svoje ime poboljšavajući klasu proizvoda koji su ga proslavili.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      MX700
      Vrhunac MX serije nosi oznaku 700. Ako je kod nVidia-e oznaka MX na proizvodima koji pripadaju nižoj klasi, kod Logitech-a je sasvim druga priča. MX700 integriše sve tehnologije o kojima smo govorili na prethodnim stranicama. Fast RF je zaslužan za izvanredne performanse ovog optičkog bežičnog miša. Pakovanje u kome stiže je još luksuznije i masivnije, a veoma lepo je urađeno i uputstvo. Naravno, uređaj neće raditi bez drajvera jer nije standardni USB miš, već malo složeniji hardver.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Prvi utisak koji smo stekli je sa je MX700 pretežak. U sledećem trenutku smo shvatili da je to bezrepi MX500, što nikako nije mana, ali zato sve što smo rekli za dizajn i funkcionalnost MX500, važi i za ovaj model. Tu su svih 7 tastera, a osećaj pri radu je jako lep, zato što su tasteri dovoljno tvrdi da se ne mogu slučajno pritisnuti, za razliku od prethodnih Logitech modela (koji nisu iz MX serije). To posebno važi za scroll tastere, koji će izvršavati ovu funkciju (skrolovati) sve dok ga držite pritisnutim.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Ispod haube se, pored hvaljene optike, nalazi i mesto za dve NiMH baterije, koje se isporučuju sa mišem. Ono što je fantastično, jeste da se one dopunjuju svaki put kada je miš u ležištu, tj. svojevrsnom postolju koje je isto tako fenomenalno dizajnirano, a za deset minuta punjenja, zahvaljujući fast charge tehnologiji, miš ćete koristiti ceo dan. Ipak, zašto ne bi stajao tamo celu noć, ili bar u vreme kada ne koristite računar? Ionako se ovo “postolje” je takođe i radio prijemnik koji prima pakete informacija i šalje kroz USB na računar, a dodatno se napaja kroz struju pa će tako još jedna utičnica biti zauzeta
      (vreme je da kupite Surge Arrest ili UPS, zar ne?).

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Pored dizajna, veoma lepo rešenog punjenja, fantastične optike i svega ostalog što čini MX700 najsavršenijim mišem na svetu, tu je i inteligentan softver koji, nažalost još nije očišćen od svih bagova, ali radi zadovoljavajuće dobro. Ponekada, veoma veoma retko, može se desiti da miš zastane, i to važi za sve modele iz serije. Softver je uvek kaskao za hardverom, verovatno zbog svoje enormne kompleksnosti, pogotovo ako govorimo o kompletnim aplikacijama i operativnim sistemima, a ne samo drajverima.

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      karakteristike, statistike, logitech mx300, mx500 i mx700 periferije

      Zaključak
      Logitech MX serija miševa nas je zaista oduševila. Prijatno smo iznenađeni realnim napretkom optike koja je integrisana u njima. U radu, svaki od njih se pokazao fantastičnim, ali bi smo zbog dizajna preporučili model MX500 koji gotovo svakome u ruci leži perfektno. Nijednom se nije desilo da je kursor zalutao, preskočio ili zakasnio, čak ni na bežičnom modelu, što ne da je odlično, nego iznenađujuće. Momci i devojke iz Logitech-a su sa MX serijom odradili zaista izvanredan posao, i zbog toga im treba čestitati. Cene su još uvek pomalo visoke, ali svakako da je na novoj tehnologiji potrebno zaraditi i vratiti uloženi novac. Čak i sada, MX300, MX500 pa i MX700, vrede svaki uloženi cent, jer su nesvakidašnji proizvodi. Kada postanu svakidašnji, a verujemo da hoće, onda će i biti jevtiniji. A tako to uglavnom i biva.
      Preporučene cene:
      MX300 — 49 evra MX500 — 69 evra MX700 — 89 evra

      Logitech proizvode na test ustupio zvanični distributer,
      firma ComputerLand iz Beograda.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test