Logitech Pro X TKL Lightspeed i Logitech Pro X Superlight 2 Test

Logitech Pro X TKL Lightspeed i Logitech Pro X Superlight 2 Test

Šta pro gamerima mogu da pruže Logitech Pro X TKL Lightspeed tastatura i Logitech Pro X Superlight 2 miš, pogledajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Logitech Pro X TKL Lightspeed i Logitech Pro X Superlight 2 Test

      Pozitivne ocene

      • Lightspeed veza koja pruža odziv poput kabla
      • Izvanredne performanse senzora (Superlight 2)
      • Mala težina i izvanredan odziv (Superlight 2)
      • Dobar osećaj pri kucanju (Pro X TKL)
      • Veoma kvalitetna futrola za nošenje (Pro X TKL)
      • Zanimljiv izbor boja

      Negativne ocene

      • Bez bitnih mana

      Izuzetno kvalitetne periferije skrojene po meri profesionalnih gejmera, ali koje će zadovoljiti i korisnike koji prosto žele vrhunske performanse i preciznost.

      Napredak tehnologije konstantno donosi pomake u pogledu elektronike i materijala, koji potom omogućavaju i unapređenja postojećih, pa čak i potpuno nove tipove uređaja. Iako je ovaj ciklus znatno vidljiviji kada su u pitanju neki drugi uređaji, on ne zaobilazi ni gaming segment u kome se vodeći proizvođači konstantno trude da ponude nešto novo, bolje, ili drugačije, i na taj način motivišu gamere da svoj postojeći uređaj zamene novim.

      Kada su u pitanju miševi i tastature, ovaj zadatak nije nimalo lak, pogotovo ako poput Logitech-a imate proizvode koji mogu da potraju u upotrebi godinama i služe vas tako da ćete pre razmišljati o nečemu drugom nego o novim periferijama.
      Ipak, ciklus razvoja nema kraja, pa nam Logitech svake godine svojim novitetima daje razlog da makar razmislimo o tome kako bi bilo koristiti neki od njih umesto naših postojećih uređaja.

      Ovog puta, na testu su nam se našle dve periferije iz njihove G serije i to sa Pro oznakama, što znači da će najpre biti zanimljive hardcore gamerima, pogotovo onim sa e-sports ambicijama, ali i svima onima koji prosto žele uređaje vrhunskih performansi i dizajna. U pitanju su Logitech Pro X TKL Lightspeed tastatura i Logitech Pro X Superlight 2 miš. Hajde da vidimo o čemu se radi i zašto biste zbog ova dva modela razmišljali da se otarasite svog postojećeg miša ili tastature.

      Logitech Pro X Superlight 2

      Krenućemo upravo od miša, koji po našem mišljenju donosi konkretnu prednost u odnosu na mnoge vrhunske modele. U pitanju je poslednja generacija G Pro miša čijom je originalnom verzijom Logitech ponudio nešto malo drugačije od onoga što je u tom trenutku bilo u trendu – potpuno sveden miš, jednostavnog oblika, sa minimalnim brojem tastera, ali sa maksimalnim fokusom na performanse. Pro X Superlight 2 je praktično evolucija tog koncepta po više parametara, i u poređenju sa originalnim modelom koji smo često koristili, možemo reći da je u pitanju značajno bolji miš, više nego što bismo to očekivali.

      Što se dizajna tiče, oblik se nije menjao od originalnog G Pro, pa je i Pro X Superlight 2 miš srednje veličine i simetričnog oblika, koji je rekli bismo rafiniranija varijanta legendarnih modela poput Logitech MX518 ili Microsoft Intellimouse Optical koji su jedno vreme vladali gaming scenom. Iako će verovatno biti miševa koji će oblikom savršeno uklapati u vašu konkretnu šaku (za mene je to recimo G502), Pro X Superlight 2 je pre zamišljen kao udoban univerzalni miš, koji će odgovarati svima, uključujući i levoruke korisnike.

      Ipak, oblik zaista jeste udoban i šaka u claw gripu leži u prirodnom položaju, što je bitno ako planirate višesatno igranje ili celodnevno korišćenje računara. Telo miša je izrađeno od glatke plastike, a u konkretnom slučaju u pitanju je bela boja, mada su u ponudi i klasična crna, kao i fluorescentna roza koja deluje vrlo efektno – reklo bi se da je u pitanju ista ona Motorola/Pantone boja godine za 2023. – takoreći Hot Pink.

      Iako je površina miša glatka, u pakovanju se dobijaju i gumene nalepnice za tastere i bokove miša ako želite “lepljiviji” hvat, što je vrlo lep detalj. Na gornjoj strani miša je tu točkić sa gumiranim obimom čiju “felnu” možete videti sa strane. Nije u pitanju jedan od onih fensi točkića koje Logitech ima na G502 ili MX seriji sa infinity skrolom, ali je vrlo precizan i ostavlja odličan utisak.

      Tu su i led indikator, kao i dva standardna tastera sa hibridnim optičko-mehaničkim tasterima koji pružaju jasan i precizan klik sa odličnim odzivom, ali uz znatno duži radni vek od klasičnih mehaničkih tastera. Na prednjoj strani miša je tu USB Type-C port za punjenje ili povezivanje miša kablom, a na levom boku dva dodatna programabilna tastera.

      Što se donje površine tiče, tu su senzor, taster za uključivanje i otvor za pak koji je moguće zameniti i powerplay pakom za punjenje putem podloge. On se naravno ne dobija u pakovanju, ali ćete dobiti jedan rezervni koji je prekriven teflonom, kako biste već veliku teflonsku površinu na gornjoj površini, oko senzora i duž donje ivice dodatno proširili. Ideja je što više brzine i sve na mišu je praktično podređeno tome.

      To se odnosi i na težinu koja je i pored tela bez rupa i sličnih tehnika olakšavanja svedena na samo 60g, što je 20g manje od originalnog G Pro. Krajnji rezultat je da miš prosto leti po podlozi, čak i onoj srednje brzine, bitno lakše od modela poput G Pro ili G502 Lightspeed sa kojim smo ga poredili, što će onima koji imaju vrhunske reflekse omogućiti dodatnu prednost u takmičarskim igrama.

      Imajte na umu doduše da je miš zbog ove brzine i male mase teže kontrolisati, pa će zahtevati malo navikavanja. Mi ga čak i nismo koristili na najbržim podlogama, pa bi to tek bilo zanimljivo iskustvo. Brzina naravno ne bi imala smisla sa kablom, pa se miš sa računarom povezuje putem Lightspeed bežičnog adaptera koji pruža potpunu slobodu, ali i već provereno besprekornu brzinu veze koja nema uticaja na performanse.

      Sve ovo naravno prati i vrhunski senzor, Logitech-ov HERO 2 od 32,000 dpi, naravno bez akceleracije i filtriranja, sposoban da prepoznaje pokrete brzine preko 500” u sekundi, odnosno 1.27m u sekundi, što je priznaćete brzo. Unapređen je i report rate na 2000Hz, pa je ukupno u pitanju miš zaista impresivnih performansi.

      Ono što je možda i najzanimljivije je da i pored tako male težine Pro X Superlight 2 u sebi sadrži i punjivu bateriju koja omogućuje do 95 sati konstantnih pokreta miša, pa je u pitanju zaista uređaj kome je teško naći zamerku, jer deluje da su u Logitechu prilikom dizajna mislili na svaku sitnicu. Naravno, pod uslovom da vam se oblik i funkcionalnost dopadaju, ali recite nam u komentarima kakav utisak ostavlja na vas.

      Logitech Pro X TKL Lightspeed

      Što se drugog uređaja na testu tiče, Logitech Pro X TKL Lightspeed tastatura je možda nije tako specifična u odnosu na uređaje svoje vrste kao Superlight 2, ali je definitivno u pitanju vrhunska gaming tastatura. Zapravo, najneobičnija stvar u vezi nje je verovatno čvrsta futrola za nošenje koja je tako dobro napravljena da nas je oduševila na prvi dodir.

      Spolja je najverovatnije najlonska tkanina sa izuzetno lepom teksturom koja je zanimljiva i vizuelno i na dodir. Sa unutrašnje strane je tu neopren i dovoljno mesta za kabl, USB adapter i još poneku sitnicu. Uz sve, tu je naravno i ručka za nošenje, a ako se pitate zašto biste nosili tastaturu – e, pa u tome leži ono Pro u imenu, jer je ovaj model prilagođen profi igračima koji na turnirima žele da koriste svoje periferije koje dobro poznaju i sa sopstvenim podešavanjima.

      Logitech Pro X TKL Lightspeed

      Uz to, tastatura je u takozvanom TKL formatu, odnosno sa deset tastera manje, što je čini zgodnijom opcijom za nošenje, ali i za pozicioniranje u optimalan položaj na prosečnom gaming stolu na kome nema preterano mesta. Ovo nije tastatura za one kojima dobro dođe numerički deo, ali za sve ostale, pa i one koji kucaju puno teksta, pruža odličnu upotrebljivost jer su tu svi tasteri za navigaciju.

      Što se dizajna tiče, on je malo drugačiji od onoga što smo viđali do sada, a poput miša, i ova tastatura je dostupna u crnoj, beloj i rozoj verziji, pri čemu sve tri izgledaju vrlo efektno. Baza i okvir tastature su izrađeni od plastike, dok sami tasteri leže na aluminijumskoj ploči koja pokriva samo deo gornje površine. Ploča je vrlo tanka, crno anodizirana, ali sa poliranim ivicama koje služe kao akcenat i vizuelno vrlo zanimljiv detalj koji dizajnu daje dozu elegancije.

      Ostatak gornje površine iznad tastera je rezervisan za logotip u gornjem levom uglu, LED indikatore za bateriju i Caps Lock, gumirani točkić za kontrolu jačine zvuka, kao i osam dodatnih tastera podeljenih u dve grupe. U desnoj su tu uobičajene kontrole za multimediju i gašenje zvuka, dok su u levoj tasteri za kontrolu jačine osvetljenja, uključivanje game moda koji gasi windows i druge nepotrebne tastere, kao i dva tastera za izbor veze.

      Uz tastaturu naravno dolazi Lightspeed bežični adapter koji nudi već pomenutu prednost u vidu potpuno neprimetnog kašnjenja, što je preferirana opcija za gaming, ali je moguće povezati je i sa dodatnim uređajima putem Bluetooth veze, ako npr. pored gaming računara imate i pametni TV, tablet i sl. Na zadnjoj ivici tastature je tu i USB Type-C konektor za punjenje baterije, ali i vezu sa računarom putem kabla, kao i taster za uključivanje i isključivanje.

      Kad pominjemo bateriju, ona može pružiti do 50 sati neprekidnog korišćenja, ali će autonomija naravno zavisiti od toga koliko aktivno koristite tastaturu (pošto će se ona uspavljivati kada nije u upotrebi), kao i jačine osvetljenja i sl.

      Što se donje strane tiče, na njoj je tu 6 gumenih traka solidne površine kojima je cilj da spreče klizanje po glatkom stolu. Tu je i slot u koji možete da parkirate USB adapter kako ga ne biste izgubili pri prenošenju, kao i dva para stopica koje po želji možete podići kako biste tastaturu postavili pod veći nagib.

      Što se udobnosti kucanja tiče, ono je na očekivano visokom nivou uz 3 ugla nagiba, kvalitetne PBT kapice pune veličine sa blago hrapavom teksturom i naravno mehaničke prekidače. U pitanju su Logitech-ovi sopstveni GX Tactile, odnosno braon tasteri bez klika, ali sa taktilnim pragom.

      Osećaj kucanja koji pružaju je odličan, sa dobro odmerenim otporom, i verovatno najbolji kompromis između odziva i buke. Nisu baš tihi, ali su svakako tiši od bilo kog plavog tastera, a opet znatno jasnijeg odziva od crvenih linearnih prekidača. Da napomenemo da se ovo odnosi samo na glavne tastere, dok su oni pomoćni na vrhu drugačijeg tipa, poput tastera na kvalitetnijim TV daljincima, sa jasnim klikom i vrlo kratkim hodom.

      Svi tasteri uključujući i dodatne su osvetljeni programabilnim RGB osvetljenjem koje možete podešavati putem Logitech G Hub softvera. Na raspolaganju vam je nezavisna promena boje, podešavanje jačine osvetljenja, kao i izbor nekog od osam efekata i pet animacija, plus naravno detaljna podešavanja po želji. Ono što Logitech G modele čini vrlo moćnim ne samo za gaming već i za rad je i mogućnost programiranja funkcija svakog od tastera i kreiranja macroa, što može znatno olakšati neke repetativne zadatke ili vam dati prednost u igrama ako ih iskoristite na pravi način.

      Utisci i cena

      Sve u svemu, oba pomenuta uređaja su sam vrh kada su u pitanju kvalitet i gaming performanse i ne sumnjamo da će biti zanimljivi ne samo e-sports publici, već svima koji cene udobnost i preciznost. Tastatura je prosto izuzetno dobra izvedba ovog tipa uređaja, sa Bluetooth i brzom bežičnom vezom i odličnom programabilnošću, dok je miš rekli bismo interesatniji, sa malom težinom, ali bez tipičnih rupa kojima većina proizvođača olakšava svoje modele, naravno uz vrlo impresivne performanse.

      Što se cena tiče, Logitech Pro X Superlight 2 će vas na domaćem tržištu koštati dinar ispod 21.000, odnosno oko 178€, dok je cena Pro X TKL Lightspeed tastature dinar ispod 30.000, odnosno oko 254€.

      Možda vam se svidi