Logitech® Z-5 Omnidirectional Speakers

Logitech® Z-5 Omnidirectional Speakers

Poznato je da je kompanija Logitech u poslednje vreme posvetila dosta pažnje projektovanju i dizajniranju zvučnih sistema u vidu zvučnika za prenosne multimedijalne uređaje. Ovde pre svega mislimo na mnoštvo manjih i većih zvučnika koji su, kako dimenzijama, tako i tehnologijom povezivanja, apsolutno prilagođeni predviđenoj nameni, bilo da se radi o portabl video plejerima, iPod uređajima, MP3/MP4 plejerima ili mobilnim telefonima. Genera

    Sadržaj

       

      Aleksandar Mišić

      Logitech® Z-5 Omnidirectional Speakers

      Poznato je da je Kompanija Logitech u poslednje vreme posvetila dosta pažnje projektovanju i dizajniranju zvučnih sistema u vidu zvučnika za prenosne multimedijalne uređaje. Ovde pre svega mislimo na mnoštvo manjih i većih zvučnika koji su, kako dimenzijama, tako i tehnologijom povezivanja, apsolutno prilagođeni predviđenoj nameni, bilo da se radi o portabl video plejerima, iPod uređajima, MP3/MP4 plejerima ili mobilnim telefonima. Generalno gledano, Logitech na ovom polju vodi definitivno glavnu reč, ne samo po dizajnu, već i po razvoju tehnologije, kao i primeni nekih naprednijih ideja u realizaciji. Tako se došlo do minijaturnih, ali i malo većih sistema zvučnika, koji se mogu pohvaliti time da generišu iznenađujuće kvalitetan zvuk, gotovo neočekivan za klasu zvučnika kojoj pripadaju. Ovom prilikom, na test smo dobili novi set zvučnika – komplet pod nazivom Logitech Z-5.

      Cooler Master Sileo

      Radi se o nesvakidašnjem kompletu, iz više razloga. Prvi i osnovni je činjenica da je u pitanju set koji se može pohvaliti tzv. omnidirectional zvukom. U prevodu, to bi značilo da su sposobni da u potpunosti šire zvuk u svim pravcima. Druga prednost ovih zvučnika je u tome što predstavljaju rešenje koje kao interfejs ima USB konekciju i u potpunosti su oslonjeni na sopstveni audio podsistem, tako da kvalitet zvuka ni malo ne zavisi od vrste, tipa i kvaliteta zvučne karte koju posedujete u računaru ili notebook-u. Ovde je pre svega kao dodatna pogodnost prisutna činjenica da interno pojačalo Logitech Z-5 zvučnika, struju “vuče” isključivo sa USB porta, tako da možete zaboraviti na još jedan u mnoštvu kablova, koji bi bio prisutan da je u pitanju standardno pojačalo koje zahteva eksterni AC/DC adapter. Kada na ovo dodamo i prisustvo vrlo simpatičnog i jednostavnog daljinskog upravljača, pred Z-5 ne možemo ostati ravnodušni.

      Logitech Z-5 dolaze u kutiji ne prevelikih gabarita, a ipak značajne mase, što nas je obradovalo. Prosto, iskustvo je pokazalo da masivniji zvučnici često imaju bolju zvučnu sliku, za šta postoji i fizičko objašnjenje, ali u ovom kratkom prikazu se nećemo na tome zadržavati. Prizmatičnog oblika, kvadratne osnove, Logitech Z-5 za razliku od nekih drugih modela, deluju vrlo elegantno i ozbiljno. Dizajnersko rešenje je očigledno imalo za cilj da model Z-5 bude tako realizovan, da se bez problema može uklopiti u gotovo svaki ambijent. Gabariti su “raspoređeni” u visinu, tako da relativno mala osnova ne zauzima previše prostora na podlozi. U istom smislu, prisustvo samo jednog kabla za povezivanje sa računarom, preko koga se i napajaju strujom, definitivno predstavljaju rešenje kojim se minimalno zauzima prostor i remeti “kabliranje” na radnoj površini.

      Sadržaj pakovanja je sledeći :
      -Par USB zvučnika
      -Daljinski upravljač sa baterijom
      -Logitech® CD sa softverom
      -USB kabl (1.9 m)
      -Produžni audio kabl (1.2 m)
      -Quick-start uputstvo

      Logitech Z-5 su većim delom prekriveni crnom mrežastom tkaninom, koja pokriva region u kome su smešteni zvučni izvori. Na prvi pogled, nije lako odrediti na koju stranu su pozicionirani sami drajveri zvučnika, s obzirom na to da su Z-5 sa svih strana po izgledu isti. “Trik” je u tome da su zvučne kutije Z-5 zvučnika tako projektovane, da obezbeđuju slobodno prostiranje zvuka u gotovo svim pravcima. Već smo rekli da se konekcija Logitech Z-5 zvučnika sa računarom ostvaruje putem USB-a, pri čemu se integrisano pojačalo napaja takođe sa USB konekcije. Na samim zvučnicima ne postoji kontrola jačine zvuka, niti bilo koja druga podešavanja. Praktično, manipulacija karakteristikama izlaznog zvuka, kao i aplikacijama za reprodukciju audio/video materijala se vrši putem malenog daljinskog upravljača. Softver koji dolazi uz zvučnike, ne pruža nikakve specijalne mogućnosti, osim kontrole ponašanja u odgovarajućim plejerima.

      Daljinski upravljač je minijaturnih dimenzija, pri čemu pruža mogućnost za elementarne kontrole tipa jačine zvuka, play/stop/pause, kao i premotavanje i prelazak na sledeću ili prethodnu pesmu u playlisti koja se pušta. Napomenuli bismo i, za neke, veoma bitnu karakteristiku, kao što je potpuna podrška za MacOS operativne sisteme. Daljinski upravljač ima jako dobar domet, u smisli da je korišćena takva IR LED dioda, da nije neophodno da se “cilja” direktno u receiversku fotodiodu na zvučniku da bi funkcionisao. Dodajmo i to da poseduju line-in konektor, kojim je moguće povezati ih na bilo koji drugi izvor zvuka, kao što je MP3/MP4 plajer i slično, s tim što moraju biti priključeni na USB, jer je to jedini izvor napajanja koji koriste, tako da nisu predviđeni da se korise samostalno bez računara.

      Kada govorimo o najbitnijoj karakteristici Logitech Z-5 zvučnika, odnosno o kvalitetu zvuka, možemo reći da epitet “omnidirectional” može da se oseti, u smislu da se zvuk zaista prostire u gotovo svim pravcima, tako da bi se moglo reći da “isporučuju” zvuk jednakih karakteristika u celom prostoru u kome se nalaze, bez obzira na orijentaciju zvučnika. Ipak, malo je preterano nazvati ih pravim omnidirectional sistemom, jer pravi audiofilski omnidirectional sistemi rade na malo ozbiljnijem principu. Kvalitet zvuka Z-5 zvučnika je na zavidnom nivou, posebno kada se ima u vidu klasa u koju spadaju. Izraženi i kristalno čisti visoki tonovi, uz primesu solidnog nivoa srednjih tonova, pružaju prijatan utisak pri slušanju laganije muzike, naročito ambijentalne. Teški rokeri i metalci, kao i ljubitelji reggae muzike i ostalih “melodija” koje poseduju konstantno dominantnu bass liniju, neće biti razočarani, ali i ne previše oduševljeni zvukom, jer pomalo nedostaje snaga niskih tonova. Niski tonovi, iako ne baš najsjajnije izbalansirani sa visokim i srednjim, su ipak u pristojnoj meri prisutni, naročito kada se imaju u vidu dimenzije Logitech Z-5 sistema. Pri maksimalnom pojačanju, ne pojavljuju se destruktivna izobličenja, visoki tonovi ostaju postojani, dok niski tonovi ostaju slabije izraženi. Kada saberemo utiske, može se reći da Logitech Z-5 predstavlja veoma interesantan sistem, koji elegancijom u dizajnu, kvalitetom izrade, jednostavnošću konekcije i kvalitetu zvučne slike, uz jednostavan i upotrebljiv daljinski upravljač, definitivno zavređuje pažnju.

      Za:
      – Kvalitet finalne obrade
      – Napajanje putem USB interfejsa
      – Vrlo jasni visoki tonovi, bez šuma
      – Veoma čist zvuk i njegovo širenje u svim pravcima
      – Dizajn koji se lako uklapa u sve prostore
      – Kvalitetan i jednostavan daljinski upravljač

      Protiv:
      – Slabije izraženi niski tonovi
      – Predviđeni za upotrebu samo “u prisustvu” USB porta
      – Jačina zvuka se može podešavati samo putem daljinskog upravljača

      Zvučnike na test ustupila kompanija Logitech

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test