Acer Aspire 2920

Acer Aspire 2920

Acer nastavlja sa pritiskom u svim tržišnim segmentima kada su notebook računari u pitanju. Kompanija jaše na krilima sjajnog uspeha koji je ostvarila u periodu iza nas, te nimalo ne čudi da nastavljaju u istom stilu, želeći da po svaku zadrže inicijativu i nastave uzlazni trend. To u ovom poslu ne treba da čudi - ko stane, gotov je.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Acer Aspire 2920

      Mali notebook računari su po definiciji daleko lakši za prenošenje, ali i komplikovaniji za dizajniranje i proizvodnju, što korisnici neretko osećaju na sopstvenom džepu. Mobilnost visokog stepena se debelo naplaćuje i to je nešto na šta smo svi navikli. Acer bi sada da nas odvikne od toga, predstavljanjem pristupačnog notebook računara malih dimenzija. Odmah u startu navedimo da u trenutku pisanja i objavljivanja ovog teksta preporučena cena uređaja iznosi 755 evra + PDV, što je fantastična cena za računar sa ovakvim hardverom. Kao što ćete videti u nastavku teksta, dodatna prednost jeste što je u Acer Aspire 2920 ugrađen hardver koga se ne bi postideli ni računari mnogo većih dimenzija, što je svakako plus – jedan od glavnih kontraargumenata za prihvatanje računara ovih dimenzija od strane šireg kruga korisnika je oduvek bio što su oni uglavnom primetno slabiji od konkurenata veće dijagonale, te su kao takvi često ostajali predmet interesovanja isključivo onih korisnika koji bi žrtvovali sve zarad mobilnosti, što nije tako širok krug. Prisustvo snažnijeg hardvera je donekle plaćeno težinom koja se opasno približava iznosu od 2 kilograma, no ovaj računar nije bokser pero-lake kategorije, makar ne po težini. Radi se o malom, zdepastom snagatoru, koji i daleko većem od sebe može da nanese ozbiljne udarce.

       

      Pakovanje, dizajn…

      Acer Aspire 2920 stiže u tipičnom Acer pakovanju. U jednostavnoj kutiji dolaze računar, strujni adapter, baterija, kao i bazično i nešto opširnije uputstvo. Voleli bismo da se u pakovanju nalazi nešto obimnije uputstvo, po mogućstvu na našem jeziku, ali Bože moj, nećemo biti picajzle. Precizna oznaka računara je Aspire 2920-1A2G16Mi. On dolazi sa dvojezgarnim Intel Core 2 Duo T5250 procesorom sa radnim taktom od 1.5 GHz. Raspolaže hard diskom pozamašnog kapaciteta (za ovu klasu) od 160 GB, te sa 2 GB RAM memorije. Grafički čip potpisuje Intel, a u pitanju je GMA X3100 sa DirectX 10 podrškom, ali sa kojim – ne lažimo se – nema igranja. No, čip odlično obavlja sve ostalo, a tome je i namenjen i tako je projektovan. On može pozajmiti do 358 MB sistemske memorije. Pohvalno je što računar poseduje i DVD pisač. Uz računar se isporučuje Windows Vista Home Premium operativni sitem. Ne raspolaže podrškom za Bluetooth, a od WiFi rešenja tu je i dalje stari b/g standard, ali ne i novi 802.11n. Ipak, moramo reći da su to stvari koje blede kada se ima u vidu cena samog uređaja i specifična upotrebljivost kakvu nude mali notebook računari.

      Notebook prati Gemstone dizajnersku liniju Acer mobilnih računara. Ako ste čitali neki od naših skorašnjih testova Acer laptopova, mogli ste da pročitate više informacija o angažovanju blizu 100 dizajnera BMW dizajnerskog tima, upornom radu na kreiranju odgovarajućih računara i tako dalje. Aspire 2920 izgleda identično većim modelima i u potpunosti prati ustanovljene linije. To u praksi znači da su ivice zaobljene, da računar dolazi u identičnom izdanju kao i veći modeli, ali to otvara dva nova pitanja. Sa jedne strane, mališan sa testa prati linije većih modela, no to možda neće odgovarati onim korisnicima koji žele da se njihovi 12“ računari razlikuju od ostatka ponude. Sa druge strane, imamo utisak da je želja da se po svaku cenu isprati Gemstone linija rezultovala sa pokojim milimetrom viška u odnosu na neke dimenzije koje bi računar mogao imati da se napravio nešto veći otklon. Takođe, mišljenja smo da računar deluje deblje nego što zaista jeste. No, bez obzira na to, računar poseduje dopadljivu spoljašnjost i, ponavljamo se već, još dopadljiviju cenu.

      Spoljašnoću računara dominira crna boja, uz pokoju sivu ivicu. Na sredini crnog poklopca nalazi se Acer logo. Na zadnjem delu se nalazi samo otvor za hlađenje. Levo se nalaze priključak za strujni adapter, VGA i S-Video priključci, dva USB 2.0 porta i ExpressCard slot. Pomenimo i da je iznad strujnog adaptera postavljena plava LED dioda koja sija kada se računar priključi na struju. Na desnoj strani su konektori za model i LAN, jedan USB 2.0 port zarotiran za 90 stepeni tako da stoji uspravno, kao i DVD pisač iznad kojeg je smešten čitač memorijskih kartica. Na prednjoj strani se nalaze izlazi za mikrofon i audio, kao i indikatori rada računara i stanja/punjenja baterije. Otvaranjem poklopca pristupa se unutrašnjosti koja predstavlja pravi kontrast prevashodno crnoj spoljašnjosti, pošto je kompletna u svetlo bež boji. U dnu se na standardnoj poziciji nalazi sasvim solidan touchpad koji podržava skrol, a levo i desno od njega su nalepnice o podržanim tehnologijama i sa specifikacijama računara. Tastatura je zadovoljavajućeg kvaliteta, sa vrlo blagim ugibanjima i uskim, ali izduženim enter tasterom. Fn taster je pozicioniran odmah desno od Ctrl tastera, što je u praksi najsrećnije rešenje. Iznad tastature je taster za paljenje, koji je takođe oivičen prstenom koji sija plavo kada je računar uključen. Sa desne strane se nalaze dodatni multimedijalni tasteri, dok je na levoj strani lepo izvedena linija koja u stvari predstavlja indikator rada hard diska. I ona takođe sija plavom bojom. U gornjem levom uglu je taster za pozivanje Acer kontrolnog softvera. Iznad ekrana nalazi se Acer Crystal Eye web kamera koja nudi snimanje u maksimalnoj rezoluciji od 640 x 480 piksela. Kompletna unutrašnjost ostavlja utisak da se radi o kvalitetnoj napravi, zahvaljujući pažljivoj i preciznoj izradi.

      Kao što smo već napomenuli, računar stiže sa Windows Vista operativnim sistemom. U pitanju je Home Premium varijanta, obilato korišćena od strane velikim kompanija koje proizvode OEM računare, zbog veoma dobrog odnosa cene i mogućnosti koje pruža. Operativni sistem je radio prilično živahno, što i ne čudi ako se imaju u vidu veoma dobre specifikacije računara. Windows Experience Index je deklasiran na 3.5. Po segmentima, ocene iznose 4.6 za CPU, 4.5 za RAM, po 3.5 za grafiku i gaming grafiku i 5.1 za hard disk. Ukupan indeks određuje komponenta sa najmanjom ocenom, a pomenimo da je maksimalna moguća ocena 6. U praksi, ovaj mališan poseduje sve što je neophodno za intenzivan i živahan rad. Ne greje se puno, što nas je posebno iznenadilo, imajući u vidu prilično solidne komponente u malom pakovanju. U najgorem slučaju, računar će biti jedva mlak. Kompanija Acer zaslužuje pohvale i u smislu isporučivanja dodatnog softvera uz svoje računare – imamo utisak da iz tromesečja u tromesečje količina softvera biva sve veća ali da, što je veoma bitno, računari ni najmanje nisu natrpani, već da se naprotiv dobijaju vrlo korisni programi koji donose nove mogućnosti i/ili nove vidove korišćenja računara, uz opcije za fina podešavanja.

      Ekran nas nije preterano oduševio, mada ruku na srce sasvim korektno obavlja posao i teško će se na ovako malom notebook računaru naći kvalitetniji. Maksimalna rezolucija ekrana je 1280 x 800 piksela. Ima relativno male uglove gledanja, što je i bilo za očekivati, ali ono što se piscu ovih redova nije baš dopalo jeste ogromna količina refleksije, usled nanošenja „debelog sloja“ odgovarajućeg materijala. Naravno, usled toga je slika jasnija u uslovima jarkog osvetljenja, što će pogodovati korisnicima naviknutim na korišćenje računara van svojih domova i kancelarija. No, ekran svoj deo posla odrađuje sasvim korektno, kao što smo i napomenuli na početku ovog pasusa.

      Baterija nas je dovodila do ludila. Pre nego što pomislite da je ovo negativna kritika, odmah odagnajmo crne misli objašnjenjem da je prethodna rečenica pisana u najpozitivnijem mogućem kontekstu. Ko nam je kriv što nismo bili mentalno pripremljeni na iznos vremena neophodan da se odrade testovi baterije. Battery test PC Mark 2002 programa je trajao tik iznad dva sata, i to do standardnih 40%! Kada smo pustili računar sa napunjenom baterijom da radi, ispostavilo se da je trebalo čak 3 sata i 32 minuta da se „preda“, što je rezultat za svako poštovanje. Za ostvarivanje ovakve autonomije je zaslužan i Acer Power Management softver, koji je jedno od najkvalitetnijih rešenja po ovom pitanju bez obzira na proizvođača.

      Specifikacija:

       

      Acer Aspire 2920

      LCD

      12.1″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T5250

      Brzina procesora

      1.5 GHz

      Grafika

      Intel GMA X3100

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      Hitachi HTS542516K9SA00 (160 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N

      Modem

      HD Audio Softdata Modem

      LAN

      Broadcom Netlink Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Intel PRO/Wireless 3945BG Wi-Fi

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Softver

      Adobe Reader 8, Orion, Microsoft Office Trial, Norton Internet Security 2007 Trial, Acer GameZone, Acer Empowering Technology, Cyberlink Power Producer

      Težina

      1.95 kg

      Dimenzije

      304x223x32 mm

      Garancija

      12 meseci

       

      Rezultati testova

      Acer Aspire 2920

      PCMark 05

      Score

      3353

      CPU

      3552

      Memory

      3225

      HDD

      4552

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      520/2785

      NuclearMC

      4554

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      13616/9499

      Multimedia

      82477/44700

      Memory Bandwidth

      3543/3529

      Multicore Efficiency

      4327 MB/s, 64 ns

      HDDDrive Index

      40 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      803

      CPU score

      5365

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      43.1 MB/s

      Access Time

      17.1 ms

      Burst Rate

      64.0 MB/s

      CPU Usage

      6.7%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      121 min 9 sec

       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi