Lenovo IdeaPad Pro 5 14APH8 - AMD Phoenix

Lenovo IdeaPad Pro 5 14APH8 - AMD Phoenix

Lenovo IdeaPad Pro 5 je kompaktan i brz poslovni računar koji je uz sve to vrlo efikasan u potrošnji energije, omogućujući produženu autonomiju baterije, a sve zahvaljujući AMD Phoenix mobilnom hardveru

    Sadržaj

      Lenovo IdeaPad Pro 5 14APH8 – AMD Phoenix

      Pozitivne ocene

      • Kompaktne dimenizije i aluminijumsko kućište
      • AMD Phoenix platforma, brza i štedljiva
      • Odličan IPS 3K/120 Hz ekran
      • USB4 i USB-C3.2 Gen2
      • Vanserijski dugo trajanje baterije u realnom radu
      • Malo se greje i vrlo tih u radu

      Negativne ocene

      • Intezite osvetljenja ekrana varira u uglovima

      Lenovo IdeaPad Pro 5 14APH8 je notebook novije generacije koji koristi AMD Phoenix APU pmobilnu platformu za prenosne računare. Galva odlika AMD Phoenix hardvera je kombinacija visokih performansi i produženog trajanja baterije. Naizgled suprostavljene karakteristike ovde su spojene na najbolji način, što proizvodi karakteristike koje su definitivno iznad proseka Intel mobilne konkurencije.

      Na redu je još jedan test i još jedan dobar Lenovo notebook. Ovog puta je u pitanju IdeaPad Pro 5 14APH8. Jedan moderan računar u vidu lako prenosne 14-ice na bazi AMD Pheonix platforme. Primetićete da nije platforma najnovije specifikacije. Kao stvorena je u ovom trenutku da izmerimo realne performanse i domete zrele generacije na zalasku i uporedimo je sa aktuelnom, nedavno testiranom Intel konkurencijom u vidu  Meteor Lake serije 14 generacije i napravimo doček za najnoviji AMD Strix Point koji očekujemo u skorije vreme.

      Pravi trenutak za presek stanja i objektivni ugao za donošenje zaključaka koliko oni koji već imaju jedan ovakav notebook novijeg datuma, imaju realno performansi pod rukama i kako se one kotiraju sa najnovijim modelima.

      Lenovo IdeaPad Pro 5 14APH8 – karakteristike

      Dizajn i ekran

      Kada ga prvi put vidite i uzmete u ruke IdeaPad Pro 5 neodoljivo podseća na nedavno testirani Yoga Pro 7 model. Visok kvalitet izrade, precizni spojevi, prisustvo aluminijuma obloženog oksidom u peskiranom finišu „moonlight“ sive nijanse. Zapravo da se ne bi ponavljali, reći ćemo da je kao stvoren za poslovni, lako prenosni računar koji ćete rado nositi sa sobom.

      Ako nas pitate, pa dobro koje su razlike, ipak je to niže kotiran IdeaPad model? Da, ali u Pro 5 verziji, tako da su razlike zaista minimalne tj u nekim detaljima koje pažljivo oko iskusnih može da primeti. Poput onih finih zaobljenja na ivicama ekrana ili drugačije podešene putanje i osećaja otpora tastature tj pojedinačnog tastera itd. Uglavnom, finese koje umereno zahtevnim korisnicima neće mnogo značiti, ali hoće onim drugim. Tako da svako ima izbor.

      U slučaju IdeaPad Pro 5 notebooka se osećaju nešto manje dimenzije jer je u pitanju klasična 14“ kompaktna klasa, ali i dalje u 16:9 formatu ekrana koji prikazuje rezoluciju od 2880×1800 piksela, dakle prilično visoku rezoluciju za ovako malu dijagonalu. Zato je potrebno skalirati rezoluciju Windows prikaza na komfornih 200% uvećanja. Oni koji imaju bolji vid, mogu i manje sa dobitkom efektivne Windows desktop radne površine.

      Ekran je očekivano dobar u ovoj klasi Pro modela sa izmerenim osvetljenjem od 387 nita što je vrlo blizu deklarisanoj vrednosti proizvođača od 400 nita, koja doduše pada ka krajevima panela pogotovo u donjem desnom delu, gde smo izmerili 303-345 nita. Subjektivno, slika je dovoljno svetla da vam olakša čitanje teksta i gledanje u sitnije detalje fotografije. Kolor je takođe na vrlo dobrom nivou zasićenosti, imajući u vidu da poput pravog poslovnog modela, ekran koristi matiranu površinu i finiš ekrana.

      Osvežava na 120 Hz, tako da ne treperi i manje zamara oči, a ova karakteristika će svakako prijati ukoliko ste skloni da se ponekada malo razonodite igranjem omiljenih igrica.

      Tastatura, touchpad i konekcije

      Tastatura je izvedena u vidu 6 redova fizički prisutnih tastera koji su za nijansu manji od onih na Yoga Pro 7 modelu i isto toliko manje komforni. To su ti detalji o kojima smo ranije pričali u vidu finesa koje razlikuju pomenuta dva računara.

      Takođe i vešanje tastera je malo drugačije jer su kod IdeaPad Pro 5 modela neosetljivi i mekši, ali još uvek itekako dobri za svakodnevni rad i kucanje. Takođe imaju podešavanje osvetljenja u nekoliko koraka. Prisutni su lokalni karakteri kao i veliki Enter, levi Shift i Backspace. Kurzori strelica za gore i dole su prepolovljene veličine dok su levi i desni, pune veličine.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Power taster je izdvojen u gornjem desnom delu iznad tastature u obliku pilule i prateće svetlosne signalizacije. Touchpad je u skladu sa kompaktnim dimenzijama 14-ice, nešto manji 7.5×12 centimetara, ali zauzvrat prijatnog osećaja pod prstom i dobre preciznosti sa prekidačima za levi i desni klik skrivenim u uglovima ispod touchpad površine staklastog osećaja.

      Dostupne konekcije su takođe slične kao i na nedavno testiranom Yoga Pro 7 modelu. Dobijate dva USB-C priključka. Od toga je jedan, onaj bliže vama sa USB4 specifikacijama. Dakle sa 40 Gbps prenosom podataka, Power Delivery 3.0 i DisplayPort 1.4 podrškom. Drugi USB-C je sa 3.2 Gen 2 specifikacijama. Manji transfer od 10 Gbps, PD 3.0 i DP 1.4 podrškom takođe. To je onaj koji je od dva prisutna konektora, bliži ekranu i usput ima oznaku za strujni priključak.

      Računar takođe ima jedan USB-A 3.2 Gen1, 5 Gbps i Always On funkcijom punjenja na poziciji koja je bliže vama, a posle njega tu je još jedan klasični USB-A 3.2 Gen1 port. Jednom rečju, odlična ponuda USB konekcija za jedan, mahom poslovni računar. Od ostalih konekcija prisutni su jedan kombinovani 3.5 mm audio priključak za slušalice i mikrofon, zatim čitač SD memorijskih kartica i jedan HDMI 2.1 koji izbacuje signal sa 4K rezolucijom i 60 Hz osvežavanjem.

      Zvuk, web kamera

      Za zvuk je zadužen Realtek ALC3306 koder-dekoder mikroprocesor koji daje sasvim lep i glasan zvuk na dva zvučnika jačine 2 W pojedinačno i raspolaže Dolby Atmos podrškom. Tu su i dva digitalna mikrofona za glasovnu komunikaciju.

      Web kamera je smeštena, sada već standardno za Lenovo modele u ispustu gornje lajsne ekrana i ima onaj čuveni fizički zatvarač sočiva. Kamera snima u 1080p, FullHD rezoluciji i raspolaže infracrvenim senzorom neophodnim za rad Windows Hello funkcije prepoznavanja crta vašeg lica, čak i u uslovima mraka. U pitanju je bezbednosna funkcija pristupu računaru i njegovim podacima, a čemu pomaže i prisustvo ToF senzora za detekciju dubine polja i udaljenosti površine lica. Naravno tu je i Hall magnetni senzor koji pali i gasi računar kada podignete ili spustite ekran računara.

      AMD Phoenix hardver

      IdeaPad Pro 5 u 14APH8 verziji je postavljena na AMD Phoenix platformu i jedan od najjačih primeraka u vidu Ryzen 7 7840HS procesora. Iako nije najsvežiji primerak mobilne AMD APU tehnologije, svakako jeste jedan od novijih i vrlo sposobnih čipova, kako u pogledu brzine tako i male potrošnje. Raspolaže sa 8 fizičkih jezgara koja izvršavaju 16 tredova istovremeno. U pitanju su jezgra klase Zen 4 arhitekture, baš kao i na aktuelnim Ryzen procesorima serije 7000 za dekstop PC platformu. Dakle, veoma brza.

      Jezgra su izrađena uz pomoć TSMC 4 nm tehnologije i rade u rasponu od baznih 3.8 GHz pa do maksimalno ubrzanih 5.1 GHz, baš kao i Intel Meteor Lake konkurencija. Međutim, iz grafikona možete videti da AMD Phoenix jezgra visokih performansi održavaju mnogo jači radni tempo na osetno većim prosečnim radnim frekvencijama. Uprkos što su brojnija, 8 u odnosu na 6 kod Intela, frekvencije su veće zbog manjeg grejanja i potrošnje energije. Procesor je efikasniji što omogućava lakše postizanje visokih vrednosti.

       Intel definitivno ima problem sa velikom potrošnjom i grejanjem. Često udara u granicu od 100 stepeni Celzijusa i aktivira „throttling“ mehanizam koji čuva procesorska jezgra tako što im značajnije obara radnu frekvenciju.

      Prikazani grafikoni najbolje pokazuju koliko su AMD Zen 4 jezgra efikasnija u radu od konkurentskih Intel 14. generacije. AMD procesor radi na većoj frekvenciji, greje se manje i pri tome troši, ajde da kažemo, jednaku količinu energije. U stvari oba procesora se vode limitom od nekih 60-65W potrošnje pa ko izvuče više iz tog okvira.

      Ponašanje procesora u radu

      Nesumnjivo je da AMD ima procesorska jezgra koja se bolje ponašaju u radu, pa mu je lakše da upravlja njima i izvuče bolje performanse. Pri tome imajte u vidu da je AMD Ryzen 7 7840HS  realno najmanje jednu generaciju stariji procesor od Intel Meteor Lake konkurencije.

      Slično je i u gejming scenariju gde Meteor Lake jezgra visokih performansi rade u proseku na 1000 MHz nižoj frekvenciji u jednoj procesorski zahtevnoj igri kakva je Cyberpunk 2077. Intel je bio 5 stepeni topliji u radu i jednakoj potrošnji od prosečnih 30 W, sa naznakom da je kriva potrošnja kod Intela, frekventno varirala od 25-40 W zbog konstantnog delovanja „throttling“ mehanizma.

      AMD procesor raspolaže sa integrisanim Radeon 780M grafičkim procesorom koji sadrži 768 izvršnih jezgara RDNA 3 generacije i uzima deo sistemske memorije (RAM) za obavljanje grafičkih operacija. Radni takt iGPU rešenja ide do maksimalnih 2700 MHz. Zna da povuče i do 80 W električne energije kada su u pitanju kratkotrajni skokovi, dok se prosek održava na tek nešto više od 50 W. Temperatura iGPU jedinice u radu se kreće u intervalu od 60 u uslovima normalnog opterećenja, pa do 80-90 stepeni Celzijusa tokom intenzivnih GPU operacija.

      AMD Ryzen 7 7840H ima namenski NPU hardver, ali prve generacije koji se ovde obeležava kao IPU. Ta prve generacija je iskreno rečeno kao i da je nema jer se teško prijavljuje u Windows OS-u i zahteva specijalni drajver uz dosta manuelnog rada oko podešavanja. Može da isporuči 10 TOPS performansi tako da je tu više reda radi neko neke konkretne vrednosti i pomoći. Glavni generator AI performansi u slučaju Phoenix generacije je zapravo njegov integrisani grafički procesor.

      RAM, SSD, WI-FI

      IdeaPad Pro 5 u ovoj 14APH8 testiranoj verziji uređaja ima na raspolaganju 16 GB RAM-a i to zalemljenog na štampanu ploču. Ne može se dodatno proširiti, ali se u startu možete odlučiti za verziju uređaja sa maksimalno 32 GB memorije. Koristi LPDDR5 memorijske čipove na nominalnoj brzini od 6400 MHz. Isporučuje podatke u realnom radu, brzinom od 5000MB/s, a u pikovima dosegne i 10 GB/s .

      Za čuvanje podataka, instalaciju programa i Windows 11 operativnog sistema, ovaj računar koristi jedan M.2 SSD PCIe x4 Gen4 kapaciteta 1 TB. Ne postoji drugi M.2 slot za proširenje i moraćete da koristite neki brzi eksterni USB-C SSD, a što u slučaju ovog notebook uređaja svakako nije problem zbog prisustva brzih USB-C portova. Performanse ugrađenog SK Hynix HF500 SSD uređaja se kreću u proseku i nešto malo slabije od ovakvih rešenja sa postignutim maksimalnim performansama od 3.5 GB/s. Znači nekih 500 MB/s manje od onog što smo navikli da vidimo kod sličnih M.2 SSD modela.

      Radne temperature su zato nešto niže. NAND čipovi su radili u intervalu od 40-50, a NAND kontroler u opsegu od 55-64 stepena Celzijusa.

      Na kraju ovog dela sa specifikacijama i jedna zanimljivost. Ovaj notebook raspolaže Wi-Fi 6E 2×2 MIMO rešenjem koje su zajedno napravili AMD i MediaTek. RZ616 Wi-Fi 6E kontroler pokriva dodatni opseg frekvencija i talasne dužine u rasponu od 6 do nešto malo preko 7 GHz za brži transfer podataka. Sastavni deo specifikacija ovog uređaja je naravno i Bluetooth 5.2 podrška.

      Baterija, autonomija, potrošnja i grejanje

      Ugrađena baterija je identičnog kapaciteta 73 Wh, baš kao i na prethodnom Intel Meteor Lake Yoga Pro 7 modelu, a što je sjajna prilika da uporedimo efikasnost dve konkurentske mobilne platforme.

      AMD se pokazao mnogo boljim u ovom direktnom odmeravanju karakteristika i pokazao čak duplo bolju autonomiju i duže trajanje baterije uređaja u identičnim uslovima rada, napominjemo, realnih aplikacija. Uspeli smo da sa AMD modelom uradimo čak četiri iteracije referentne baterije testova, dok je Intel model jedva nategao dve, a to je ozbiljna razlika kada je u pitanju prenosni računar.

      Koliko Intel zaostaje je zaista iznenađujuće za sve nas koji pratimo zbivanja u svetu računara jer je do pre nekoliko godina bio neprikosnoven na delu tržišta laptop računara. Sada izgleda u najmanju ruku, pomalo žalosno, koliko u pogledu efikasnosti ali i drugih karakteristika zaostaje za AMD konkurencijom. AMD je osim dominacije na desktop PC platformi uspostavio sličan odnos nadmoći i na tržištu prenosnih računara.

      Nije to stvar nekog ličnog afiniteta ili simpatije, već otrežnjujuća realnost koju potvrđuju surove brojke.

      Dakle, Lenovo IdeaPad Pro 5 14APH8 je izdržao 6 sati 16 minuta u Balanced modu sa 80% intenziteta osvetljenosti ekrana u našem standardnom režimu srednje zahtevnih aplikacija za obradu fotografija, video materijala i muzike. Odličan, vrhunski rezultat. Skrećemo vam pažnju da je u grafikonu data vrednost trajanja Intel Metor Lake modela sa isključenom RTX 4060 i aktivnim iGPU Intel Arc grafičkim procesorom.

      Uz računar stiže USB-C punjač maksimalne izlazne snage 100 W sa PD 3.0 specifikacijama koji daje napon od 20 V pri 5 A. Puni bateriju za sat i 38 minuta i podržava Rapid Charge tehnologiju brzog punjenja koja za 15 minuta obezbeđuje 3 sata autonomije u nekom manje zahtevnom radnom režimu.

      Grejanje i buka

      Obzirom na manje dimenzije i površinu kućišta koje služi za emitovanje toplote, ovaj kompaktni IdeaPad Pro 5 se greje manje od Intel Yoga Pro 7 konkurencije. Površina je prijatno mlaka na dodir tokom višečasovnog standardnog radnog scenarija, a u zoni prstiju više hladna nego mlaka. Najtoplija je u delu međuprostora šarki i ekrana gde su na zadnjem delu izduva smešteni otvori kroz koje sistem dva ventilatora, izbacuje topao vazduh, a što se najbolje vidi na sledećim termo snimcima.

      Što se tiče buke u radu, veliki uticaj na ovu karakteristiku vrši činjenica da se manje greje čak i tokom intenzivnijih opterećenja ugrađenog procesora, pa je rad ventilatora relaksiraniji tako da je neminovno i tiši u radu, a što je definitivno još jedan plus za ovaj IdeaPad Pro 5 na AMD platformi.

      Lenovo IdeaPad Pro 5 14APH8 – performanse

      Performanse u aplikacijama:

      AI Performance:

      Gejming performanse:

      Kao što možete naslutiti i videti, performanse IdeaPad Pro 5 notebooka u 14 APH8 izdanju su prilično dobre i definitivno iznad proseka za ovu potkompaktnu kategoriju lako prenosnih računara, moramo ponovo istaći, prevashodno poslovne namene. Bez obzira da li je u pitanju kreativni rad  sa medija sadržajima, 3D modeliranje ili kancelarijski rad, ovaj računar ima uvek dovoljno snage i brzine. Toliko da u pojedinim situacijama nadmašuje slične 15 i 16 inča velike modele sa naprednijim sistemima hlađenja, a što još jednom ističe dobru efikasnost AMD Phoenix mobilne platforme.

      Eksterna grafička karta na USB4-TB3 interfejsu za bolji gejming

      Kome treba još snage posebno u domenu GPU upotrebe za specijalne aplikacije i možda neki ozbiljniji gejming kod kuće, ima rešenja na pretek zahvaljujući prisustvu brze USB4 konekcije. Mi nismo odoleli, jer smo pri ruci imali jednu eksternu grafičku kartu koja je kao stvorena za ovu priliku. U pitanju je Sapphire GearBox 500 Thunderbolt 3 kućište za grafičku kartu u kojoj se našla jedna Radeon RX 7800 XT grafička karta.

      Dobra stvar je što Thunderbolt 3 radi bez problema na USB4 standardu, dakle kompatibilni su i može da isporuči, tih obećanih 40 Gbps. Ipak, ne treba gajiti iluzije da će raditi kao u odgovarajućem gejming desktop PC sistemu, ali svakako će vam pružiti priličnu dozu ubrzanja uz krajnje komforan rad, bez buke i grejanja koji dopiru iz samog notebook uređaja. Obratite pažnju na odgovarajući TB3/TB4 kabl kako ne bi imali dodatno usko grlo između notebook računara i eksterne grafičke karte.

      Danas se mogu naći slična eksterna GPU kućišta, recimo kod Cooler Master-a po vrlo popularnim cenama, tako da uz jednu grafičku kartu klase Radeon RX 7600 XT možete napraviti vrlo pametan potez i značajno približiti performanse vašeg notebook računara, jednom klasičnom desktop sistemu uz sav komfor rada koji pruža ovakvo rešenje.

      U igrama je ubrzanje najmanje duplo i više puta veće, čak do 4x, posebno u situacijama minimalnog frejmrejta, a koji je najbitniji kada želite potpuno odsustvo seckanja i zapinjanja gejmpleja tokom igranja. Naravno ovo je i dalje manje od klasičnog desktop PC rešenja koje koristi PCIe x16 magistralu sa transferom od 32 GB/s za razliku od ovog TB3-USB4 rešenja sa maksimumom od 5 GB/s. To se posebno oseća u manjem napretku performansi u nekim GPU ubrzanim aplikacijama, gde dobitak nije na nivou očekivanog, ali je svakako dobrodošao.

      Lenovo IdeaPad Pro 5 14APH8 – zaključak

      Nakon detaljnog testa ovog zaista odličnog, stamenog i brzog mališana u vidu IdeaPad Pro 5 izdanja baziranog na AMD Phoenix APU platformi, mogli ste da vidite koliko je zapravo brz i istovremeno efikasan u potrošnji energije. Karakteristike koje mu omogućavaju da skoro savršeno balansira između isporuke visokog nivoa performansi uz zaista impresivnu radnu autonomiju i sve to uz malo grejanje tokom rada i nizak nivo buke.

      Kombinacija karakteristika kakvu i očekujete od svog laptop računara. I to nije sve, jer je opremljen najnovijim standardom brzih, ali i onih klasičnih konekcija. Takva kombinacija sa jedne strane izlaze u susret kompatibilnosti nekim klasičnim standardnim uređajima koji su uobičajeni u poslovnom svetu, ali sa druge strane tu je i najnoviji USB4 standard, koji olakšava korišćenje novih i ultra brzih uređaja.

      Tako je bilo kod nas u današnjem slučaju eksternog GPU dodatka, koji omogućuje dodatni komfor i nivo performansi skoro na nivou klasičnih desktop računara. Jednom rečju sjajno, dokazujući na delu fleksibilnost i širinu AMD mobilne platforme.

      Istovremeno to je i podsetnik koliko je Intel propustio vremena tapkajući u mestu već nekoliko generacije reberendirajući staru tehnologiju. AMD Phoenix je definitivno najava nekih još boljih vremena za AMD laptop računare, jer uskoro stiže još noviji i ubojitiji AMD Strix Point koji će udariti novu referencu za konkurenciju donoseći Zen 5 jezgra, RDNA 3.5 grafiku i XDNA 2 generaciju AI hardvera.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test