Acer Aspire 5720G

Acer Aspire 5720G

Korisnici okrenuti prema multimedijalnom sadržaju su imali popriličnih poteškoća da se usklade sa aktuelnim standardima ukoliko su navikli na intenzivnije korišćenje TV tjunera. To naročito važi za naše tržište na kome su te naprave korišćene kao jeftina alternativa televizorima. Notebook računari pokazuju da i takve potrebe mogu da ispune.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Acer Aspire 5720G-602G25Mi

      Dosta dugo je bila prisutna neka vrsta odbojnosti prema TV tjunerima koji su bili eksternog tipa – oni su se kačili na USB portove, zauzimali mesta, često znali da zablokiraju ceo USB kontroler ili izazovu problem neke druge prirode, tako da odbojnost nije bila bez osnova. Ipak, vreme sve menja, tehnologija se usavršava, eksterni tjuneri više nisu nikakva novost, već su danas popularni i primamljivi kao rešenje. Ipak, u kategoriji laptopova priča ima i neke druge dimenzije. Proizvođači su se retko odlučivali da isporučuju računare sa tjunerima, a i kada bi to činili to je bez izuzetka išlo uz neke skuplje modele, kao deo premium paketa i tako dalje. Pride, ukoliko tjuneri nisu povezivani na sopstvene portove, već koriste USB port, to automatski znači jedan dragoceni USB 2.0 port manje na raspolaganju korisniku. Acer je svojim modelom koji danas prikazujemo ponudio tržištu sasvim solidnu opciju, koja dolazi u vidu računara solidnih specifikacija sa DVB-T tjunerom.

       

      Notebook na testuAcer Aspire 5720G

      Acer Aspire 5720G predstavlja klasičan „all-round“ notebook Santa Rosa platforme, uređaj srednje klase sa dobrim procesorom, dosta RAM memorije, grafičkim čipom srednje klase, dimenzijama 15.4“ računara i težinom od 2.8 kilograma. Pored TV tjunera, izdvojili bismo eventualno odličan hard disk, kapaciteta 250 GB. Uvek je lepo videti da računar raspolaže velikim kapacitetom za skladištenje podataka, a još lepše kada se ispostavi da nije činjen kompromis i stavljan hard disk starijih generacija i lošijih performansi, već jedan od najnovijih modela koji se odlično ponaša u radu. Platforma je bazirana na Intel 965PM Express čipsetu. Intel Core 2 Duo 7500 na 2.2 GHz raspolaže sa 4 MB L2 keš memorije i FSB-om od 800 MHz. Grafički čip dolazi iz AMD-a, u vidu Mobility Radeon HD 2600 modela, koji po potrebi može „povući“ do 1280 MB memorije pomoću Hypermemory tehnologije. 2 GB RAM memorije su već standard u današnje vreme, hard disk smo već pomenuli, DVD pisač je standardan deo inventara svih aktuelnih mašina, a mala mana dolazi u vidu izostanka za Draft n standard, pošto mašina podržava samo 802.11a/b/g. Utehe radi, Bluetooth je tu.

      Gemstone linija je karakteristična za Aspire 5720G, pa su ivice laptopa zaobljene i sada već potpuno prepoznatljive. Stiče se utisak da je Acer kompletnim Gemstone pristupom napravio pun pogodak, jer je kompanija ponudila tržištu nešto specifično i prepoznatljivo, a time istovremeno učinila sebe još primamljivijom širim slojevima kupaca. Odlična prodaja Acer laptopova to i potvrđuje. U pakovanju se pored rudimentarnog uputstva, baterije i strujnog adaptera nalaze TV tjuner i daljinski ispravljač sa sopstvenim baterijama, koji može olakšati život intenzivnim korisnicima multimedijalnih aspekata računara.

      Spoljašnjost laptopa je crne boje, sa kojom jedini kontrast pravi simbol kompanije Acer na gornjem delu uređaja. Na prednjoj strani se nalaze samo priključci za audio i mikrofon. Levo se nalaze ExpressCard slot, čitač memorijskih kartica, FireWire, S-Vide, 2 USB 2.0 porta, LAN priključak, kao i VGA i DVI izlazi. Na pozadini se nalaze samo priključak za strujni adapter i otvori za hlađenje, dok su na desnoj strani DVD drajv, priključci za tjuner i modem, kao i još dva USB 2.0 porta. Unutrašnjost je mlečno bele boje i čini totalni kontrast u odnosu na spoljašnjost uređaja. Touchpad je relativno loš i neprecizan, a i tastaturi se ima šta zameriti – ugibanje je izuzetno primetno. Tastatura ne poseduje numerički deo, što je relativno standardna stvar za računare 15.4“ formata. Iznad tastature su zvučnici, a iznad njih indikatori rada računara i tasteri za paljenje i aktiviranje dodatnih funkcija. Iznad ekrana nalazi se web kamera koja podržava 640 x 480 rezoluciju.

      Računar poseduje Windows Vista Home Premium operativni sistem. Windows Experience Index je deklasiran na 4.8. Po segmentima, ocene iznose 5.1 za CPU, 4.8 za RAM, 4.8 za grafiku i 4.9 za 3D grafiku, kao i 5.3 za hard disk. Laptop se ne greje puno, a kada dođe do određenog zagrevanja, najviše se zagreje gore levo. Hard disk dolazi podeljen u dve particije prilično jednakih kapaciteta, a odmah upućujemo reči hvale na njegov račun, pošto se radi o jednoj od najnovijih serija kompanije Western Digital, koji teoretske mogućnosti potvrđuje veoma dobrim performansama u praksi, te koji gotovo da isporučuje performanse 7200 rpm diskova (starijih generacija, naravno). Ovo je bitno i za korisnike koji će poželeti da snimaju TV program, za šta su performanse diska veoma bitne – niko ne želi da mu se mašina „umrtvi“ i da, što bi se reklo, „ne sme da mrdne miša“ kada se jednom počne sa snimanjem programa. Uz tjuner se isporučuju priključci za analogni kabl, kao i konvertor za NTSC (koji na našem tržištu nema puno smisla).

      Generalno, rad je veoma živahan, a već smo se u mnogo navrata susretali sa mašinama sličnih hardverskih specifikacija, te tome nemamo šta preterano oduzeti ili dodati. 2 GB RAM memorije su postali standard, delimično i zahvaljujući izuzetno niskim cenama DRAM memorija, a Vista sasvim lepo funkcioniše sa tolikom količinom „pamćenja“. Procesor je u stanju da se sa svime uhvati u koštac, a grafička karta se ne stidi ni nekih od najnovijih računarskih igara. Ekran poseduje rezoluciju od 1280 x 800 tačaka i generalno je sasvim solidno rešenje za ovu klasu. Poseduje sjajni premaz, ali ne preteranog intenziteta, te će upotreba u spoljnim okruženjima biti sasvim korektna.

      Autonomija ovog uređaja je, recimo, tik ispod proseka za računare najnovije generacije i iznosi 2 sata i 12 minuta. Acer uz računar isporučuje više softverskih dodataka koji sasvim korektno obavljaju posao. Jedna od takvih alatki je Acer Power Managment softver koji, ponavljamo se po ko zna koji put, izvanredno obavlja svoj deo posla i omogućava fino i lako podešavanje parametara rada notebook računara i njegovih delova. Ipak, deluje nam da je šteta što nema softvera za maksimalno korišćenje mogućnosti tjunera te se korisnici moraju snalaziti sami, mada ruku na srce mnogima to neće teško pasti, jer će koristiti svoje omiljene aplikacije.

      Specifikacija:

       

      Acer Aspire 5720G-602G25Mi

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T7500

      Brzina procesora

      2.2 GHz, 4 MB L2, FSB800

      Grafika

      AMD Radeon HD 2600

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      WDC WD2500BEVS-22UST0 (250 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GSA T20N

      Modem

      HD Audio Softdata Modem

      LAN

      Broadcom Netlink Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Intel PRO/Wireless 3945 ABG Network Connection, Bluetooth

      Konekcije

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, DVI izlaz, S/PDIF, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      TV Tjuner

      AverMedia A310 (MiniCard, DVB-T)

      Softver

      Adobe Reader 8, Microsoft Office Trial, Norton Internet Security 2007 Trial, Acer GameZone, Acer Empowering Technology, Cyberlink Power Producer, NTI CD&DVD Maker

      Težina

      2.8 kg

      Dimenzije

      366x274x42 mm

      Cena

      960 evra

      Garancija

      12 meseci

      Rezultati testova

      Acer Aspire 2920

      PCMark 05

      Score

      4997

      CPU

      5365

      Memory

      4392

      HDD

      4865

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      3279/4074

      NuclearMC

      6804

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      19890/13943

      Multimedia

      121379/65852

      Memory Bandwidth

      4233/4263

      Multicore Efficiency

      6937 MB/s, 43 ns

      HDDDrive Index

      45 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      5934

      CPU score

      11421

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      47.8 MB/s

      Access Time

      18.0 ms

      Burst Rate

      64.6 MB/s

      CPU Usage

      4.4%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      71 min 53 sec

      Rezime

      Aspire 5720G-602G25Mi je veoma solidan „all-round“ notebook računar koji ima korektan odnos cene i performansi i nudi sasvim zadovoljavajuće iskustvo u radu. Iako se na prvi pogled ne razlikuje od sličnih modela, on ni ne zahteva izdvajanje prevelike sume novca i kao takav predstavlja sasvim korektan kompromis, ukoliko se ovakva mašina uopšte može okarakterisati kao kompromisna – podsetimo, radi se o računaru sasvim dobrih hardverskih specifikacija. Korisnici koji cene gotovo rešenje po pitanju TV tjunera su dobili opciju o kojoj valja razmisliti, jer ne nudi baš svaki proizvođač rešenje po tom pitanju u ovoj cenovnoj klasi. Čak i ukoliko uopšte niste zainteresovani za takav aspekat korišćenja notebook računara, ovaj laptop poseduje adekavatnu cenu za ono što pruža.

      Performanse

      13

      CPU

      6

      Grafika

      4

      Hard disk

      3

      Autonomija

      7

      LCD panel

      4

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      14

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      2

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      3

      Softver

      7

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      54

      Prednosti:

      – Odnos cene i performansi
      – TV tjuner
      – Odličan hard disk

      Nedostaci:

      – Tastatura i touchpad su mogli biti bolji
      – Bez podrške za Draft N Wi-Fi

      Notebook na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi