Acer Iconia Tab A500

Acer Iconia Tab A500

Predstavljamo vam još jedan Android Honeycomb 3.0 tablet, ovoga puta od firme Acer. Ova firma vam je najverovatnije poznata po pristupačnim cenama laptopova i monitora kod nas, ali nedavno se Acer uključio i u Honeycomb tablet trku sa svojim modelom Iconia Tab A500. Reč je o tablet uređaju dijagonale 10.1 inča koji je spakovan u aluminijumsko kućište, na kojem se nalaze dve kamere, jedna pozadi, druga na prednoj strani, ali najbitnija stvar kod ovoga uređaja je upravo njegov operativni sistem - sve popularniji Android Honeycomb

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Tablet – uređaj koji sve više dobija na popularnosti još od vremena izlaska Apple iPad-a u aprilu 2010-e godine. Koliko god mi mrzeli ili voleli Apple, ne možemo zanemariti činjenicu da je sve počelo od njega. Iako on nije bio prvi proizvođač koji je napravio tablet uređaj, on je ipak bio prvi proizvođač koji je zvanično zakuvao stvari izdavanjem prvog tableta koji je bio orijentisan takođe ka ličnoj upotrebi, ne samo poslovnoj. Kako je vreme prolazilo više proizvođača je počelo da “kuva svoje čorbe” ugledajući se na iPad, među njima ogroman broj kineskih nepoznatih brendova, sa izuzetkom nekoliko poznatih, ali njihov uspeh je bio dosta ograničen, čisto iz jednog razloga – Android operativni sistem koji su koristili je bio namenjen mobilnim telefonima, a ne tablet uređajima. Sve se to promenilo pojavljivanjem prvog Google zvaničnog tablet orijentisanog operativnog sistema pod imenom Honeycomb koji je igrom slučaja debitovao na Motorola Xoom tabletu, koji se pojavio u Americi na ugovor krajem februara / početkom marta, dok je slobodnoj prodaji bio tek krajem marta. Od tada do današnjeg dana izašao je određen broj Android 3.0 Honeycomb uređaja, među njima i naš Acer Iconia Tab, A500 koji se u slobodnoj prodaji pojavio krajem aprila u Evropi. Pogledajmo šta nam ovaj model nudi.

       
      Acer Iconia Tab A500 je baziran na NVidia Tegra 2 platformi, koja postaje sve više prisutna u mobilnim uređajima, bilo da su to tableti ili smart telefoni, a samo je pitanje vremena kada ćemo početi ovu platformu da viđamo i na laptop ili netbook računarima. U pitanju je druga generacija Tegra SoC (system-on-a-chip) i zapravo to je jedan jedini čip koji integriše ARM arhitekturu procesora CPU, GPU, severni most, južni most i memorijski kontroler, sve u jedan paket. Tegra platforma je dobro poznata po visokim performansama, ali da i pored toga ima malu potrošnju energije. Nešto detaljnije oko toga šta zapravo pokreće ovaj tablet i koje su to komponente koje se nalaze u njegovoj unutrašnjosti ćemo svakako pomenuti. U pitanju je dvojezgarni Tegra 250 Dual cortex A9 procesor sa frekvencijom rada od 1000 MHz (1 GHz), Ultra-low power (ULP) GeForce GPU, 1024 MB RAM memorije, multitač kapacitivni ekran dijagonale 10.1 inča sa rezolucijom od 1280 x 800 piksela, sve to upakovano u aluminijumsko kućište. Pored toga poseduje dve kamere, zadnju sa 5MP senzorom, autofokusom i LED blicem, kao i prednju koja će vam služiti za video pozive preko interneta, koja ima rezoluciju od 2MP.
       

      Mini-HDMI izlaz je takođe prisutan, tako da možete povezati vaš tablet sa HDTV-om ili monitorom i reprodukovati materijal rezolucije do 1080p (u niskom profilu). Od ostalih ulaza poseduje USB pune veličine, microUSB za povezivanje sa računarom, ulaz za dock koji se kupuje odvojeno, ulaz za slušalice i microSD/SDHC slot za kartice maksimalnog kapaciteta do 32GB. Tablet za sada poseduje samo WiFi varijantu, ali je jasno ostavljen prostor gde bi kasnije trebao da dođe čitač Sim kartice, tako da u budućnosti očekujte i 3G opciju. Tablet dolazi u dve varijante, sa 16GB i 32GB interne memorije. Kao što smo već pomenuli, kućište Acer Iconia Tab A500 tableta je napravljeno od brušenog aluminijuma. Kada ga držimo u landscape položaju, koji je inače preporučena orijentacija ovog tableta, sa leve i desne strane na zadnjoj strani gde držimo tablet nalazi se pomalo jeftina plastika koja bi trebala da omogući čvršći stisak. Te plastične sekcije tableta vas takođe štite od osećaja hladnog aluminijuma u rukama i klizanja tableta pri znojenju dlanova, tako da ipak služe svojoj svrsi. Kada posmatramo tablet sa prednje strane, vidimo jednu veliku staklenu površinu od ivice do ivice, sa izuzetkom aluminijumskih traka koje se pružaju celom gornjom i donjom ivicom tableta, koje se nastavljaju od zadnje strane. Ispod tog stakla smešten je crni okvir, čija je leva i desna strana šira od gornje i donje. Osim toga na prednjoj strani se ništa više ne ističe osim kružića bliže gornjem levom uglu, iza koga je smeštena prednja kamera. 


      Na zadnjoj strani vidimo pomenuti brušeni aluminijum, hiljade horizontalnih linijica postavljenih paralelno, koje stvarno dodaju određeni stil i izgledaju lepo na oko. Odmah ćemo pomenuti da imamo zamerku na položaj postavljanja plastičnih vratanca iza kojih je smešten slot za microSD kartice, jer na trenutnom položaju previše odskaču od unibody ideje i kvare izgled zadnjoj strani tableta. Lično smatramo da su slot i plastična vratanca koja ga pokrivaju mogli biti smešteni na jednom od bokova uređaja i da bi mogla biti manjih dimenzija, tako ne bi odvraćala pažnju kao što to čine na trenutnom položaju.  

      U gornjem desnom ćošku nalazi se kamera od 5MP koja je zaštićena staklencem pravougaonog oblika sa zakrivljenim ivicama, oko koga se nalazi srebrni detalj. Staklence koje štiti kameru je malo ispod nivoa zadnje strane u udubljenju, kako ne bi dobijalo ogrebotine. Iznad kamere nalazi se LED blic. U donjem levom i desnom ćošku nalaze se zvučnici koji su smešteni iza četiri paralelno postavljenih proreza kroz koje prolazi zvuk i zaštićeni su rupičastom mrežicom.  


      Ulaza i dugmića ima sa svih strana, tako da ćemo krenuti prvo sa levom bočnom stranom. Pri vrhu se nalazi dugme za uključivanje/isključivanje ekrana kraćim i uključivanje/isključivanje uređaja dužim pritiskom. Simbol na dugmetu svetli belom bojom dok je ekran aktivan, prestaje da svetli kada je ekran ugašen, a menja boju u naranžastu dok je na punjaču – lep detalj. Ispod njega nalazi se 3.5mm ulaz za slušalice, za čiju se kupovinu morate sami snaći pošto ne dolaze u pakovanju. Pri dnu leve bočne strane nalazi se mini-HDMI port, za čiji kabl se takođe morati snaći i kupiti ga odvojeno, pošto isto ne dolazi u pakovanju.


      Sa donje strane nalazi se ulaz za Dock, koji morate kupiti odvojeno. Taj dodatni Dock omogućava Acer Iconia A500 tabletu da posluži kao multimedijalna sprava koju možete prikačiti na HDTV, jer sam Dock takođe poseduje HDMI izlaz i ima svoje napajanje. Takođe se uz dock dobija mali daljinski koji vam pomaže u kontrolisanju sadržaja na tabletu.  

       

       
      Stvar koja vas može obradovati je to da Acer Iconia A500 tablet poseduje USB pune veličine, a čak i sami možete da zaključite zašto je ovo dobra stvar. Na njega možete kačiti razne USB uređaje kao što su USB fleš stick-ovi, eksterni hard diskovi (samo oni sa sopstvenim napajanjem nažalost), USB tastaturu radi lakšeg unosa teksta, pa čak i USB žični miš uz instaliranje određenog APK fajla, koji su ljudi sa XDA-developers foruma uspeli da naprave, kako bi omogućili pojavljivanje kursora u Android okruženju. Desno od ovog USB porta pune veličine imamo microUSB port, koji služi za povezivanje tableta sa računarom, a kabl koji vam omogućava ovo, naravno dolazi u sklopu pakovanja. Skroz pri vrhu imamo ulaz za adapter, koji služi za punjenje tableta.
       


       
      Opet dolazimo do ozloglašenog plastičnog poklopca koji štiti otvor za microSD karticu, smešten sa gornje bočne strane tableta. Ovaj poklopac je takođe izrađen od loše jeftine plastike, klimav je kada se zatvori, ne naleže kako treba na ostatak aluminijumskog tela i jednostavno previše odstupa od dizajna tableta, dosta kvareći utisak. Zaista ne znamo šta je prolazilo kroz glavu Acer dizajnera kada su se odlučili za ovo rešenje. Jeftina plastika i loše urađen poklopac nikako ne ide sa ostatkom kvalitetnog aluminijumskog kućišta. Ispod poklopca vidimo sa leve strane otvor u koji ubacujete microSD karticu do 32GB, a desno od njega ostavljen prostor za Sim karticu, koja će nekada u budućnosti moći da se ubaci u tablet, kada bude izašla njegova 3G verzija. Levo od poklopca nalazi se dugme sa dva položaja, koje služi za zaključavanje mogućnosti automatske rotacije iz landcape u portrait mod i obrnuto. Odmah do njega vidimo dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka, koje je bilo malo tvrđe na pritisak.
       


       
      Specifikacija:
       

      Acer Iconia Tab A500

      Dimenzije

      260 mm x 177 mm x 13,3 mm

      Težina

      730g

      Komunikacija (Wi-Fi model)

      Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 2.1

      Procesor

      1GHz NVIDIA Tegra 2 Dual Core procesor, Tegra 2 čipset

      Memorija

      1 GB DDR2 RAM , 16/32 GB interne memorije , microSD do 32GB

      Operativni sistem

      Android 3.01 Honeycomb (moguć upgrade na 3.1)

      Baterija

      3300 mAh Li-Po , 8 sati HD video reprodukcije, 10 sati web surfovanja

      Napajanje

      Voltage range/frequency: 100 ~ 240V AC, 50/60 Hz, DC output: 12V and 1.5 A, 18W

      Displej

      10.1” WXGA , 262K LCM (1280 x 800 AUO)

      Prednja kamera

      2 megapiksela

      Audio

      Stereo zvučnici , ugrađeni mikrofon

      Senzori

      Akcelerometar, Žiro senzor, Proximity senzor, Senzor ambijentalnog osvetljenja, E-kompas

      Podržani multimedijalni formati
      Video: AVC(HD), AVI, DivX, DivX HD, H.263, H.264, MPEG2, MPEG4, WMV, WMV9 HD (VC-1), Xvid, 3GP/3GPP Audio: AAC, AAC+, eAAC+, FLAC, MP3, OGG Vorbis, WAV (PCM), WMA Fotografije: BMP, GIF, JPEG / JPG, PNG, TIFF

      Podržani formati dokumenata
      Word, Excel, PowerPoint, PDF

      Konektori i slotovi
      Power microSD card slot mini-HDMI port USB 2.0 port microUSB 2.0 port 3.5mm audio line out

      Cena
      44,900 dinara

      Acer Iconia Tab A500 dolazi sa Android 3.01 Honeycomb operativnim sistemom, ali je pre par dana nezvanično procureo update na 3.1 verziju, a detalje možete pogledati ovde. Zvanični update preko etra bi trebao da se pojavi 5-og jula, kako je Acer obećao. Mi smo naš primerak ipak testirali sa 3.01 verzijom, jer se ovaj 3.1 update koji donosi poboljšanja pojavio naknadno, ali šta je tu je. Među ostalim poboljšanjima, 3.1 verzija donosi hardversku akceleraciju browseru, bolje USB mogućnosti, menjanje veličine widgeta, detaljniju listu promene aplikacija, Wi-Fi poboljšanja i malčice izmenjen korisnički interfejs. Za punu listu promena posetite ovu stranicu. Glavni ekran ima odlične funkcionalne mogućnosti i na njega možete staviti dobar broj widgeta i prečica ka aplikacijama. Pošto Honeycomb tableti nemaju fizičke dugmiće za Back, Home i Menu, oni su smešteni na taskbar-u na donjoj strani i uvek se nalaze u donjem levom ćošku nezavisno u kojoj ste aplikaciji, taskbar sa ovim dugmićima će uvek biti prisutan. Taskbar će takođe pratiti promenu orijentacije tableta i u skladu sa tim, opet će biti pozicioniran na donjoj strani. Na njemu se takođe nalazi i časovnik i indikatori za jačinu signala WiFi mreže i napunjenost baterije. Meni sa notifikacijama i podešavanjima ćemo posebno pomenuti nešto kasnije u tekstu. U gornjem levom ćošku imate polje za Google pretragu, kao i ikonicu za glasovne akcije, a u gornjem desnom ćošku se nalazi dugme koje otvara listu aplikacija instaliranih na vašem tabletu. 

       
      Razni widgeti mogu biti dodati na glavni ekran, a dostupno vam je čak pet ekrana. Widgeti koje smo mi dodali na ekrane su Gmail, Browser, Youtube, E-Mail, Widget za vreme i kalendar i još dosta widgeta kojim ćemo posebno posvetiti pažnju nešto kasnije u tekstu.  



       
      Surfovanje internetom je stvarno lepo iskustvo na tabletu ove dijagonale. Naravno, Browser podržava Flash, tako da će iskustvo surfovanja na tabletu biti jako slično onom koje vršite na vašem desktop računaru. Flash reklame, SD video materijal, bukvalno sve će biti otvoreno bez problema, ali ne i HD flash materijal, a ovim ćemo se takođe pozabaviti u delu sa utiscima ovog testa.  


       
      Na ovom modelu postoji Multimedia sekcija, koja nam pruža bolje organizovanje aplikacija i podeljena je u četiri ekrana: eReading, Games, Multimedia i Social. Neke predefinasane prečice su već smeštene ove ekrane, kako bi se lakše snašli, ali vi kasnije takođe možete dodavati aplikacije klikom na + i tako sortirati aplikacije po grupama, umesto da sve budu na jednom mestu kao što je to slučaj kada otvorimo normalni meni sa listom aplikacija.
       

       

      Ovu sekciju ćemo započeti sa opštim utiskom držanja tableta u rukama. Zbog svoje jeftine plastike koja se nalazi sa delovima gde držimo tablet, pri hvatanju tableta dešavalo se da čujemo blago krckanje iz tog predela koji se spaja sa ostatkom odličnog aluminijumskog kućišta. Pored toga, tablet je ipak delovao dosta čvrsto, ali je kvalitet izrade ove plastike za koju držimo tablet bio prosečan u najmanju ruku. Samo zbog te plastike ne možemo mu dati najvišu ocenu kvaliteta izrade, ali ta ocena je svejedno dosta visoka. Mi se ipak pitamo da li je sva ova plastika na uređaju uopšte bila potrebna? Zadnja strana je mogla biti cela od aluminijuma, sa prostiranjem skroz do ivica, ovi plastični rukohvati su mogli biti totalno izbačeni. Mi bi smo ih rado žrtvovali zarad još čvršćeg utiska kućišta, a ne vidimo da se previše ljudi žali da im iPad 2 kliza iz ruke, jer kao što znate njegovo kućište je potpuno aluminijumsko. Treba napomenuti da je zbog aluminijumskog kućišta tablet teži od svoje konkurencije koje imaju plastične oklope, tako da se može desiti da vam se ruke brže zamaraju zbog dodatne težine. Ekran je zaista svetla tačka ovog uređaja. Poseduje fenomenalnu svetlinu, boje su dosta žive, bela boja je bila potpuno čisto bela, dok je crna boja bila takođe dosta duboka. Moramo reći da su uglovi gledanja bili zaista dobri, iako ovo nije IPS ekran, color shift je bio zaista minimalan čak i pri dosta ekstremnim uglovima gledanja. Zatamnjivanje slike je takođe bilo minimalno kada se ekran posmatrao iz nestandardnih uglova i apsolutno nema reči o “negativ” efektu kada se ekran ne posmatra direktno, kao što je to slučaj na većini laptop ekrana. Sve u svemu, ovo je jako dobar LCD ekran, možda ne toliko dobar kao IPS ekrani, ali je svakako jedan od boljih koji su “nisu IPS”, u nedostatku boljeg izraza.
       
       


      Gmail i E-mail aplikacije su bile dosta dobre, zbog pametnog iskorišćavanja veličine ekrana. Kada uđete u neki mail koji vam je poslat, dobijate podeljeni ekran gde sa leve strane vidite ostale mailove koji se nalaze u vašem inbox-u, a sa desne strane otvara se sadržina maila. Ovo zaiste ume da olakša stvari jer pri čitanju mailova se preskače nepotreban korak vraćanja u inbox meni kako bi ste pročitali novi mail, ovako vam je sve dostupno na ekranu.
       

       
      Pomenućemo da je u Honeycomb operativnom sistemu, sistem notifikacija nešto drugačije rešen nego kod mobilnih telefona. One se pojavljuju donjem desnom uglu i manifestuju se pomoću “popup” efekta. Faktički, kada vam stigne neka notifikacija, ona će iskočiti u donjem desnom uglu ekrana, odakle ćete pritiskom na nju pobliže videti o čemu se radi. Dosta zanimljivo rešenje možemo reći.  


       
      Performanse ovoga tableta su bile jako dobre, ali je takođe imao i svojih retkih trenutaka kada tablet uspori do te mere da animacije budu jako isprekidane i kretanje kroz meni bude dosta otežano. U tom slučaju smo morali da “jurimo” krivca po Task manager-u, kako bi vratili tablet u normalu, ili da uradimo jednostavan reboot kako bi smo ga osvežili. Trudite se da izbegavate otvaranje previše stvari u isto vreme, jer iako je Tegra 2 platforma moćna, ovo ipak nije PC. Takođe su nam se dešavale povremene “Force close” greške gde smo morali da prisilno ugasimo određenu aplikaciju, kako i samo ime kaže. Ovo se ipak dešava zbog neispeglanosti Honeycomb 3.0 verzije, a to znamo jer su se isti Force close problemi dešavali i na Motorola Xoom modelu tableta. Koliko bi svi ovi problemi bili ispravljeni sa 3.1 verzijom vam ne možemo reći, pošto je u vreme testiranja tableta ona bila nedostupna, ali verovatno ispravlja ili umanjuje ove simptome. Surfovanje na tabletu je bilo dosta glatko, ali to je važilo samo na sajtovima koji nisu bili prepunjeni Flash materijalom. Na primer, skrolovanje kroz naš websajt nije pružalo savršeno glatko istkustvo, već je postojalo blago zapinjanje, dok je na primer iskustvo bilo potpuno glatko prilikom čitanja našeg foruma, koji nema toliko Flash sadržaja na sebi. Ovo je nesumnjivo popravljeno u 3.1 update-u, pošto je ubačena hardverska akceleracija za browser, tako da je najverovatnije da sada čak i sajtovi puni Flash materijalom nemaju problema sa skrolovanjem i trebalo bi da je iskustvo skrolovanja dosta glatko. Ekran inače ima dosta dobar odziv na dodir i nismo primetili nikakvo kašnjenje čak i tokom vršenja Pinch to zoom funkcije. Menjanje orijentacije iz landscape u portrait mod se izvršavalo sa minimalnim kašnjenjem. Stranice su učitivane dosta brzo, ne baš toliko brzo kao na PC-u, ali brzina otvaranja stranica će verovatno zadovoljiti očekivanja većine korisnika. Reprodukcija 720p materijala sa YouTube-a nije radila glatko, ali sa hardverskom akceleracijom u 3.1 verujemo da je to takođe rešeno.
       

      Iskustvo čitanja knjiga u elektronskom obliku je bilo dosta prijatno zahvaljujući velikoj dijagonali ekrana i njegovom kvalitetu prikaza. Acer Iconia Tab A500 dolazi sa LumiRead aplikacijom koja je namenjena toj svrsi, ali samo kupljenje knjige preko nje mogu biti čitane i nismo uspeli da nađemo metodu kako da import-ujemo naš već skinuti Epub fajl koji se nalazio u internoj memoriji. Odlučili smo se za dobru staru Aldiko aplikaciju, koja je inače besplatna na Android Market-u i preko nje smo bez problema uspeli da ubacimo naš Epub fajl, koji se onda pojavio na našoj polici u vidu elektronske knjige. Takođe, pomoću Documents To Go aplikacije možete čitati i menjati Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove.
       

       


       
      Unos teksta je bio malo teži kada je trebalo da se palčevima dohvate slova koja se nalaze u sredini ekrana, upravo zbog veće dijagonale ekrana, tako da morate malo više da rasteglite palčeve kako bi ste dohvatili određena slova. Mi smo rešili ovaj problem upotrebom druge tastature koju smo instalirali na naš tablet. Reč je o dvodelnoj tastaturi pod imenom Tablet Keyboard, koju besplatno možete skinuti sa Android Marketa. Ovakav podeljeni oblik tastature sa obe strane tableta je pružao mnogo bolji osećaj unosa teksta u landscape modu i naši palčevi su nam bili zahvalni.  

      Igre na Tegra 2 platformi su radile fenomenalno, bez ikakvog znaka usporenja i pada performansi. Uz tablet su došle tri igre: Need for Speed Shift, Let’s Golf i Hero of Sparta. Pored njih imate izbor u skidanju još besplatnih igara ulaskom u aplikaciju pod imenom Nvidia Tegra Zone koja dolazi već instalirana na tabletu. Preko nje možete pratiti sve bitne stvari vezane za Tegra 2 platformu i skidati nove igrice, bilo da su to one besplatne ili one koje se plaćaju.  



      Trajanje baterije je deklarisano na 8 sati HD video reprodukcije i 10 sati web surfovanja, a te cifre izdate od strane proizvođača su ipak malčice veće od realne situacije. Nešto realnija situacija je ispod 7 sati HD video reprodukcije i do 8 sati surfovanja internetom. Ipak, ovo će vam biti dovoljno da vas provede kroz dan bez traženja utičnice kako bi ste dopunili svoj uređaj. Jedna stvar koja nas je bunila je to da je najveći procenat baterije u standby režimu otišao na Cell standby (Cell radio), ali taj Cell radio zapravo i nije prisutan na našem primerku jer je on WiFi only, tako da ne poseduje 3G konekciju. Istraživanjem ove stvari saznali smo da je ovo bug u Honeycomb-u koji koristi procese vezane za 3G mogućnosti čak i ako ih tablet ne poseduje. Postoji workaround za ovu stvar, a to je stavljanje tableta u Airplane mode, koji će ugasiti vašu WiFi konekciju, koju ćete morati opet da štiklirate kako bi ste je osposobili. Ovim ćete izbeći nepotrebno rasipanje baterije dok vaš tablet nije aktivan. Postoji još jedna metoda, a to je skidanje aplikacije Acer Iconia Phone Disabler sa Android market-a, koja takođe popravlja ovaj problem.  
       


      Reprodukcija HD materijala je moguća, ali samo u HD niskom profilu, visoki profil će seckati na vašem tabletu. Da bi ste prebacili vaš film iz visokog u niski profil, preporučujemo vam skidanje programa pod imenom Handbrake i nalaženjem Tegra 2 optimizovanog profila za njega. Ovo će omogućiti da vaši HD filmovi budu prikazani na vašem tabletu veoma glatko sa visokom cifrom FPS-a, bez seckanja. Obavezno koristite jedan od video plejera koji podržavaju hardversku akceleraciju. Pogledajte klip ispod kako bi ste videli performanse pri HD reprodukciji.
       

       
      Upitno je koliko ćete koristiti tablet za slikanje i snimanje HD video klipova, ali Acer vam je ipak pružio tu mogućnost. Neki sajtovi su dosta ocrnili kvalitet fotografija i video snimka napravljenih ovom kamerom, ali mi zaista nismo videli razlog tome, u oba slučaja performanse kamere su bili dosta zadovoljavajuće, čak možemo reći da nam se kvalitet napravljenih fotografija dopao, dok je 720p video snimak bio malo lošiji, ali daleko od katastrofalnog kakav se na ostalim sajtovima predstavlja. Spremili smo vam nekoliko fotografija i video sample, kako bi mogli da procenite sami. 






       
      Sve u svemu, iskustvo pri korišćenju Acer Iconia Tab A500 tableta je bilo pozitivno, iako postoje sitni problemi sa Honeycomb sistemom koji trebaju da se ispeglaju, ili su već ispeglani u 3.1 verziji za čije smo testiranje zakasnili nedelju dana, šteta. Za nešto naprednije korisnike, možemo vam reći da postoji mogućnost rootovanja ovog modela, a sama procedura nije previše komplikovana. Koga zanima koja je to tačna procedura može posetiti ovu stranicu i pratiti zadata uputstva.
       

      Zaključak Acer Iconia Tab A500 je veoma zanimljiv tablet, barem smo mi takav utisak stekli pri njegovom korišćenju. Hardverski gledano, poseduje moćnu Tegra 2 platformu, dosta ugrađene interne memorije sa proširivanjem na još veći kapacitet korišćenjem microSD kartica, dobrih 1GB RAM memorije, veoma dobre performanse u igrama, lepo browsing iskustvo (još bolje u 3.1) , dosta kvalitetan ekran i još mnogo stvari. Imali smo par zamerki na plastične delove tableta, ali kvalitet izrade zbog aluminijumskog kućišta je ipak veoma solidan, mada nekome se možda neće dopasti dodatna težina tabletu koju aluminijumsko kućište povlači.  

      Kada ga cenovno poredimo sa konkurencijom, ovaj model je nešto jeftiniji (u nekim slučajevima i prilično) od Motorola Xoom, Asus Transfomer i Galaxy Tab 10.1 tableta, tako da definitvno može da se pokaže kao primamljiv izbor za kupovinu. Android Honeycomb operativni sistem će vam pružiti dosta dobro iskustvo u radu, iako postoje sitne stvari koje trebaju biti dorađene, ali će vremenom sistem biti detaljno ispeglan i doveden do savršenstva, treba biti samo malo strpljiv. Kao što smo rekli, ako tražite Android Honeycomb iskustvo, ovaj model se može učiniti jako dobrom kupovinom, osim ako niste spremni da dodate više novca za konkurentne modele tableta, koji možda i nude malo više, ali opet sa većom cenom. Prednosti: – Tegra 2 platforma – Kvalitetan ekran sa dobrim uglovima gledanja – Dosta solidno izrađeno kućište od aluminijuma – Honeycomb 3.01 (sa mogućnošću update-a na još noviji 3.1) Mane: – Jeftina plastika u predelu držanja tableta – Par softverskih problema koji su direktno povezani za Android 3.01 Honeycomb verziju Preporučena cena: 44,900 dinara  Uređaj na test ustupio Acer.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi