ASUS A55N, AMD Trinity debi

ASUS A55N, AMD Trinity debi

Pred nama je prvi notebook koga imamo priliku da isprobamo, a da je baziran na mobilnoj Trinity platformi kompanije AMD. Kao i do sada, AMD svoju platformu usmerava prema korisnicima koji žele da dobiju što više po što povoljnijoj ceni, umesto da juri performanse u apsolutnom smislu. Pogledajmo koliko može Trinity u okršaju sa drugim platformama dostupnim na tržištu...

    Sadržaj

      Filip Majkić AMD u notebook areni ima Ahilovu petu. Radi se, naime, o vendorima. Kompanija može da osmisli najbolju moguću platformu koja gađa odnos cena-performanse, ali ukoliko vendori to ne prenesu na krajnje korisnike, džaba se kreči. Šta to u praksi znači? Pretpostavimo da AMD ima takav hardver koji omogućava kreiranje jeftinog, a dobrog laptopa, koji, recimo, košta 400 evra i koji predstavlja ponajbolji izbor za te pare. Međutim, ukoliko vendor reši da iskoristi priliku da podigne svoju marginu, i prodaje taj laptop po ceni od 450-500 evra kako bi uzeo što više novca, korisnik ne oseća tu pristupačnost i bira između AMD laptopa i Intel laptopa koji je vrlo verovatno podstaknut dodatno kroz spuštanje cena, marketinške fondove i tako dalje. U praksi – sve dakle zavisi od namere vendora šta će učiniti sa platformom koju AMD ili Intel obezbede.

      Zašto ovo pominjemo? U prošlosti se upravo to dešavalo sa AMD mobilnim platformama, sem u pojedinim slučajevima kada su vendori zaista nudili izuzetne modele laptopova sa odličnim odnosom cene i performansi, pa se bojimo da to ne usledi i sada. To bi zaista bilo šteta, budući da Trinity zaista obećava veoma puno. Ta platforma je lansirana u drugom kvartalu ove godine. Ruku na srce, malo se netačno izražavamo – konkretno, oznaka platforme je Comal, dok je Trinity oznaka APU-a (procesora sa integrisanom grafikom) koji su samo deo te platforme. Ipak, kako ponekada oznaka linije nosećih čipova prosto postane najprepoznatljivija, dešava se da platforma “promeni ime” u kolokvijalnim upotrebama, što se, kao što vidite, i nama dešava. To nije slučajno, budući da su AMD Trinity procesori sa integrisanim grafikama izazvali dosta “prašine” u periodu koji je za nama.

      Trojstvo Šta je zapravo Trinity? Radi se o nasledniku Llano procesora. Performanse procesivnih jezgara i integrisane grafike su unapređene, a generalno, to unapređenje iznosi negde oko 20  do 25 odsto kada govorimo o procesivnim jezgrima. Integrisana grafika je nešto drugačija priča, pošto ih ima više podvrsta, pa zavisno od radnog takta, dostupne memorije i sličnih parametara ona može i da zaostaje za Intel HD 4000 grafikom u slabijim modelima, ali i da bude ispred njega. Osim toga, Trinity donosi još bolju štedljivost. U praksi, definitivno možemo konstatovati da su dani brige o bateriji i potrošnji definitivno iza AMDa. Sa Trinity-jem, baterije isporučuju sate i sate autonomije, i brojke su vrlo uporedive sa onima kojima se Intel diči.

      Konkretno, novi APU-i se „prostiru“ na 246 kvadratnih milimetara i sadrže do 1,303 milijarde tranzistora! Termalne disipacije idu u koracima od 17, 35 65 i 100 W, pri čemu je, naravno, najlogičnije da ćemo u laptopovima sretati modele manje termalne disipacije. Naravno, viđaćemo ove procesore i u laptopovima, i u ultrabukolikim računarima, kao i u AiO i malim desktop računarima. Prisutna je podrška za pregršt različitih tehnologija iz domena multimedije, akceleracije videa, OpenGL, DirectCompute, C++ biblioteke, HTML5 akceleracije…I sami se više gubimo u silnim sertifikatima, iskreni da budemo, ali uvek pozdravljamo njihovo prisustvo u što većoj meri.

      Šta bi trebalo biti najzanimljivije za krajnjeg korisnika? Već smo spomenuli povećanje performansi od oko 25% za x86 jezgra i do 50-ak% za GPU deo, koji zavise od konkretnog modela koji se poredi u odnosu na prethodnike. Trajanje baterije je sada još duže. Odmah da naglasimo da se ne radi o praznom obećanju, a to ćete i videti do kraja teksta. Baterija u konkretnom računaru nudi performanse otprilike u nivou onih koje vidimo na Intelovim kreacijama poslednje generacije, tj. omogućava autonomiju koja je u istom nivou, negde malo veća, negde malo manja. AMD govori o maksimalnim autonomijama od oko 11-12 sati, što bi moglo biti realno ostvarivo sa baterijama većeg kapaciteta, budući da smo u ovom modelu dobili skoro pet i po sati autonomije, a niti smo previše štedeli laptop, niti je ugrađena baterija naročito sjajna. Takođe, integrisana su dva USB 3.0 porta koji će biti standardna ponuda na svim računarima sa Trinity platformom, ma kog proizvođača. Podržani su i Metro UI i HTML5, pa se cela platforma može pohvaliti spremnošću za Windows 8.

      Za one koji vole više informacija o tehnologijama, pomenimo eksplicitno šta zapravo čini Trinity. Piledriver jezgra  predstavljaju drugu generaciju Bulldozer arhitekture, u kombinaciji sa trećom generacijom Turbo Core tehnologije. To znači da se ovi procesori ubrzavaju automatski kada se računari opterete zahtevnim zadacima. Takođe, tu je i druga generacija AMD Radeon DX11 integrisane grafike, sa do 384 Radeon jezgara, kako sada AMD naziva šejder procesore. Uz čipset A serije, to je „trojstvo“ po kome je i dobijeno ime. Zanimljivo je da je tu i HD Media Accelerator koji zauzima značajan deo procesora, a koji je zadužen za ubrzavanje HD sadržaja, unapređivanje slike tj. reprodukcije, baferovanju videa koji se strimuju ili puštaju bežično, baratanju sa konverzijom i tako dalje, sve što svodimo pod multimedijalne zadatke. Toliko za sada o Trinity platformi, posvetimo se detaljnije računaru sa testa…
       Kada je hardver u pitanju, glavna stavka zbog koje je ovaj računar poseban jeste prisustvo Trinity hardverske platforme. Kućište računara je u principu viđeno na drugim modelima K5X serije. O hardveru smo već rekli dosta na prethodnoj strani, ali je to bila uopštena priča. Pogledajmo šta konkretno nudi A55N sa našeg testa, odnosno šta se u laptopu nalazi.

      ASUS A55N koristi četvorojezgarni proceso A8-4500M. Reč je o 32-nanometarskom mobilnom procesoru, koji nominalno radi na 1,9 GHz, ali koji uz Turbo taakt može povećati svoje performanse sve do respektabilnih 2,8 GHz. Termalna disipacija je deklarisana na 35 W, što znači da je CPU i sa te strane sasvim prilagođen mejnstrim kategoriji. Raspolaže sa 4 MB L2 keš memorije i podržava DDR3-1600 memoriju, baš kao i kompletna serija Trinity čipova.

      Nismo rekli sve o procesoru, jer tek dolazi deo posvećen integrisanoj grafici, koja je sada sa procesivnim jezgrima čini jedan, APU čip. Dakle, radi se o Radeon HD 7640G grafici. Radni takt grafičkog jezgra je u nominalnom stanju 497 MHz, a tokom rada se taj takt ubrzava na 655 MHz. Na raspolaganju su 256 šejder procesora, koje AMD odnedavno naziva Radeon jezgrima. U konkretnom laptopu nema diskretne grafike, ali u varijantama koje će svakako biti dostupne, svakako treba očekivati boost u igrama i sličnim sadržajima, budući da nova generacija integrisanih grafičkih čipova podržava Dual Graphics tehnologiju, gde će 3D režim aktivirati i integrisanu i diskretnu grafiku, kako bi se korisniku pružio maksimum performansi putem „zajedničkog upregnuća“.
       
      [modul]specifikacija=1898[/modul]
      Konkretan model laptopa stiže sa 4 GB DDR3-1600 memorije. Za skladištenje podataka se koristi hard disk kompanije Hitachi. Radi se o klasičnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 obrtaja u minutu, ali čiji je kapacitet pozamašan. Tako je u A55N uređaju korisniku na raspolaganju čak 750 GB prostora za skladištenje, što je sasvim fina količina prostora za jedan mejnstrim računar.

      Ekran računara je – prosečan. Istina, to smo i očekivali, budući da se radi o još jednom mejnstrim modelu. Konkretno, 15,6 inča isporučuje HD Ready (1366 x 768) rezoluciju, koja će zadovoljiti većinu prosečnih korisnika, a radi se o ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem i sa glossy nanosom, premda se na refleksivnom sloju nije preterivalo, što pozdravljamo.

      Ostatak hardvera čine klasični DVD uređaj i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless, te Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Istaknućemo još jednom da novi čipsetovi AMD-a u namenjeni laptop tržištu donose sa sobom podršku za dva USB 3.0 porta, te stoga ne treba da čudi da ih i ovaj model ima, u skladu sa standardom. Ne zaboravimo da spomenemo Altec Lansing zvučnike, koji daju veoma dobar zvuk za ovu klasu laptopova. Web kamera je skromne rezolucije od 0,3 megapiksela. Najzad, ovaj računar je došao u varijanti bez operativnog sistema. Iako će jedan broj korisnika pozdraviti tu činjenicu, mi bismo svakako voleli da je u cenu uključen i Microsoft OS…Ovde možete pronaći rezultate koje ostvaruje ASUS A55N laptop u direktnom poređenju sa N56VM modelom. Dok gledate brojke, imajte u vidu da je razlika u ceni između ovih računara izuzetno velika, pa je tako cena N56 modela gotovo dvostruka u odnosu na A55…
       

       

      ASUS A55N

      ASUS N56VM

      Battery Eater – Reader test

      5:25

      4:55

      3DMark 11 Performance (720p)

      P940

      P1323

      PC Mark 7

      1808

      2711

      Cinebench 11.5 OpenGL

      26,62 fps

      28,76 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      1,75 pts

      5,46 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      50,5 fps

      65,4 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      10,8 fps 273 poena

      18,4 fps 464 poena

      Sniper Elite (1366 x 768, High)

      5,9 fps

      7,6 fps

      Fritz Chess Benchmark

      3749

      9952

      Nuclear MC

      6891

      22552

      wPrime 32M (sec)

      30,501

      14,164

      HD Tune Transfer (MB/s)

      68,7

      91,5

       
      Utisci Instalirali smo Windows 7 Ultimate na laptop i testove vršili pod njim. Subjektivan utisak tokom višednevnog druženja je sasvim povoljan. Neka vas ne zavaraju statističke brojke u testovima koje daju prednost od X(Y) hiljada poena konfiguraciji zato što ima koju stotinu MHz brži procesor ili ima nešto brži hard disk. U principu, A55N će zadovoljiti sve potrebe prosečnog korisnika, koji pri tome želi nešto više od svog računara kada je multimedija u pitanju. Jednom rečju, sasvim korektna mašina je u pitanju, koja opravdava uloženi novac. Office aplikacije, surfovanje, gledanje filmova – sve radi dobro, dok se ne ode u neke ekstremne primene, koje ni ne treba očekivati kada se radi o potencijalno zainteresovanima za laptopove – igračima, ljudima koji se bave renderingom, zahtevnim korisnicima koji pokreću po 50 aplikacija sa desetinama tabova.. Postoje još neki izrazito pozitivni utisci, o kojima ćete tek čitati…

      Dizajn, izrada, ekran
      Na ekranu se ne bismo previše zadržavali – prosečan je, ima blagi glossy sloj, neće razočarati, niti oduševiti korisnike, već korektno odrađivati posao. Dizajn i izrada su već nešto kompleksnije pitanje. Naime, ovde se radi o šasiji koju smo već videli u ranijim K5X modelima. Radi se o uređaju izrađenom prevashodno od plastike, sa blagim izuzetkom naslona za dlanove. No, radi se o vrlo kvalitetnoj plastici, te nećete doživljavati nikakva krckanja, niti pucketanja. Tastatura je razočarenje, budući da se dosta ugiba, ma gde je stisli. Sa druge strane, tačped je vrlo korektan i prijatan za rad, a verovatno već ni ne treba ponavljati da podržava multitač gestove i komande…

      Zagrevanje ASUS je upotrebio svoju IceCool tehnologiju kako bi održao hladnim one površine na kojima je korisnik ponajviše u dodiru sa računarom. U praksi, kombinacija upotrebe te tehnologije, ali i karakteristika novih AMD čipova nas je oduševila sa svojim termalnim karakteristikama! Load

      Idle

      Kao što vidite, laptop je u najgorem slučaju bio – mlak na dodir, čak i pod opterećenjem. Obratite pažnju da nijedna temperatura sa ovih slika nije urađena crvenom bojom, što znači da laptop bukvalno ne prelazi 40 stepeni ni u jednom trenutku. Fantastično!
      Buka Idle – 38,0 dBA Load – 43,2 dBA Odlična kultura rada je potvrđena i u ovom segmentu. Laptop je prilično tih, i ne “arlauče” niti se da “zalaufati” čak ni pod najvećim opterećenjima. Svaka čast ASUS-u, kao i AMD-u, na kombinaciji karakteristika i performansi koje čine ovaj laptop veoma udobnim za rad! Baterija Menadžment potrošnje je na vrlo visokom nivou, standardno za ASUS, zahvaljujući pratećim aplikacijama kao što je Power4Gear. Međutim, ovde zaista moramo pohvaliti AMD, koji je definitivno dokazao da je percepcija da je na njegovim laptopovima slaba autonomija definitivno stvar prošlosti. Šestoćelijska baterija od 4700 mAh, tj. 50 Wh, čak nije ni posebno snažna. Ipak, omogućila je skoro pet i po sati autonomije, što je veoma dobar rezultat! Sa boljom baterijom – recimo, standardnom baterijom od 5200 mAh i 56 Wh, laptop bi sasvim sigurno pokazao još bolje rezultate prilikom kompariranja sa konkurencijom.

      Zaključak ASUS A55N je mejnstrim računar namenjen nezahtevnim korisnicima, koji imaju određenih aspiracija prema multimedijalnim sadržajima. On svoj zadatak korektno ispunjava, te sa te strane možemo uputiti čestitku kako ASUSu, tako i AMDu. No, kako je fokus ovog prikaza prevashodno na Trinity platformi, želimo da se zadržimo na njoj u našem zaključku. AMD je ispunio obećanja i doneo korektan korak napred. Performanse procesivnih elemenata su unapređene za nekih 20-25% u realnosti, GPU elemenata za 20-50% zavisno od konkretnog APU-a, i to je više nego dobar rezultat. Posebno nas je obradovao konkretan napredak u domenu autonomije i zagrevanja, te posledično buke i kulture rada. Sa te strane, A55N nas je oduševio i pokazao koliko zapravo prostora ovde ima!

      Tim rečeno, naš utisak sa početka teksta ostaje. Uspeh AMD-a je, nažalost ili na sreću, u tuđim rukama. Na vendorima je da razmotre da li će novu platformu ponuditi po pristupačnim cenama, ili će niske cene AMD čipova iz Trinity serije iskoristiti da “zahvate” nešto više prodajne margine. Plašimo se da se ne desi ovo drugo, što bi onda nateralo Trinity da se bori prsa u prsa sa snažnijim konkurentima u borbi koju, vrlo verovatno, ne može da dobije.

      Međutim, ukoliko vendori budu vešto koristili Trinity, AMD može puno da dobije od nove platforme. Naravno, neće nje biti samo u laptopovima, već i u drugim uređajima (AiO, HTPC i drugi računari). Kako bilo, AMD je obavio dobar posao, i njegove napore nagrađujemo priznanjem za odnos uloženog i dobijenog koji ide njegovoj novoj platformi. Sada su vendori na potezu i oni imaju reč…
      Ocena: 82%
      Prednosti: – Solidan all-round laptop – Korektan pomak performansi u odnosu na prethodnu AMD generaciju – Dobra autonomija – Fantastična kultura rada i nisko zagrevanje – Altec Lansing zvučnici Nedostaci: – Slab kvalitet tastature – Vrlo prosečan ekran – Bez operativnog sistema – (Vezano za Trinity, ne za konkretan laptop) Od vendora i konkretnog primerka zavisi da li će proizvod biti veoma isplativ ili loša kupovina Računar na test ustupio DirectLink.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi