Ivan Todorović Stiže i prvi netbuk koji koristi slabiju verziju dvojezgarnog procesora na 1,0 GHz. Kako se pokazao u odnosu na prethodne modele, pogledajmo u daljem tekstu. Sa netbukom ASUS Eee PC 1015PN susreli smo se pre više od pola godine. Pomenuti model sadržao je Atom procesor generacije Pine Trail uz dodatni NVIDIA Ion čip – otud i karakteristična slova u imenu računara. ASUS ne odustaje od ove nomenklature, pa tako novi Eee PC nosi sličnu brojčanu oznaku, dok slovo B u imenu označava da se radi o platformi Brazos. Ovaj model ipak nije direktan pandan Intel+NVIDIA prethodniku, jer razlike u performansama nisu zanemarljive.
ASUS Eee PC 1015B dizajniran je po ugledu na sve prethodne Seashell modele. Školjkasto zaobljena gornja površina poklopca krasi i ovaj netbuk, a iako nije oslobođen presijavajućih glossy površina, svi delovi koji su najčešće u dodiru sa rukama, a to su podloga za dlanove i kompletna spoljna površina netbuka u preklopljenom stanju, izvedeni su u vidu matirane plastike, tako da su otisci prstiju gotovo neprimetni. Sveukupno, dizajn i oblik Seashell netbukova sada je već sasvim uobičajen i neutralan, što nikako ne treba uzeti kao manu, jer će se lepo uklopiti u svako okruženje.
Sve je češći slučaj da se u ovakve računare ugrađuju ekrani rezolucije 1366×768 tačaka, pa nas je klasična netbuk rezolucija od 1024×600 piksela pomalo iznenadila. Pozitivne strane konkretnog ekrana su više nego dobar prikaz boja na podrazumevanim podešavanjima, dobra osvetljenost i anti-glare površina tako da će prikaz slike biti jasan čak i na otvorenom prostoru, čime „glare“ ekrani ne mogu da se pohvale. Sa druge strane, podsetili smo se koliko je rezolucija od 1024×600 tačaka „tesna“, što se najviše primeti na web sajtovima koji se polako ali sigurno sve više optimizuju za visoke rezolucije karakteristične za sve današnje monitore i gotovo sve laptopove. Ako je za utehu, ova rezolucija na dijagonali od 10,1 inča ne pati od previše sitnih piksela, pa u tom smislu duže gledanje u ekran neće praviti probleme.
O čiklet tastaturama već sigurno znate sve ako redovno pratite testove laptopova na Benchmarku. Naši utisci se ni ovoga puta ne razlikuju – visoka udobnost korišćenja ovakvih tastatura i veoma lako održavanje higijene površina između tastera, što je od naročitog značaja ako ste skloni obedovanju nad računarom, čine da možemo samo da pohvalimo ASUS na insistiranju na čiklet tastaturama kod gotovo svih svojih novijih modela. Tačped je neznatno drugačija priča – blago matirana površina za pomeranje kursora nije iritantna po kožu prsta tako da ovakvo upravljanje „mišem“ nije problematično, a jedino što ponekad može zasmetati jeste visoka osetljivost na „taping“, pa u periodu privikavanja možete praviti više nehotičnih klikova nego što biste to voleli. Što se tiče tastera ispod tačpeda, radi se o klasičnim tasterima kakve srećemo na većini netbukova i na koje smo se odavno navikli, pa osim činjenice da je korišćenje ovakvih tastera neudobno samo po sebi zbog njihovog položaja, nemamo uputiti nikakvu konkretnu zamerku na njihov račun.
Raspored konektora u ivičnim delovima u velikoj meri je uobičajen, uz nekoliko izuzetaka – sa desne strane je i jedan USB 3.0 priključak prepoznatljiv po plavo obojenoj unutrašnjosti konektora, dok je sa leve strane HDMI priključak koji omogućava ono što nalepnica „AMD HD Internet“ na netbuku govori, a to su zaokružene multimedijalne mogućnosti. Integrisano grafičko jezgro, pored hardverski akcelerisanog dekodiranja HD video snimaka, omogućava da se zvuk i slika izbace prebace preko HDMI-ja putem istog kabla, tako da će ovaj netbuk poslužiti kao više nego kompetentan izvor zabavnog sadržaja za HD televizor u dnevnoj sobi. Kao što smo rekli na početku, osnovu ovog netbuka čini AMD-ova mobilna platforma Brazos, odnosno čip napravljen po konceptu Fusion koji sadrži CPU i GPU na istoj silicijumskoj podlozi. Za razliku od Intelove varijante, gde se praktično radi o dva čipa smeštena u isto procesorsko pakovanje, ovde je u pitanju „hibridna“ arhitektura gde se solidan deo elektronike CPU-a i GPU-a preklapa. Na taj način se ova dva računarska podsistema međusobno ispomažu, a nije zanemarljiva ni ušteda energije koja se vrši uklanjanjem redundantne elektronike. Za razliku od čipova kodnog imena Zacate koje smo sreli u prethodnim netbukovima, u modelu 1015B nalazi se slabija verzija Ontario koja se može pohvaliti duplo nižom potrošnjom (9 naspram 18 W), ali i prilično nižom radnom frekvencijom – 1,0 naspram 1,6 GHz. Srećom, i dalje je u pitanju dvojezgarni procesor, ali je ukupno smanjenje potrošnje učinjeno i nauštrb performansi grafičkog jezgra, koje umesto na 500 ovde radi tek na 280 MHz.
Asus Eee PC 1015B
Ekran
10,1“, 1024 x 600, anti-glare
Procesor
AMD C-50 1,0 GHz dual-core
Grafika
AMD Radeon HD 6250 (integrisan), 80 Stream procesora, 4 ROP jedinice, 280 MHz
Sistemska memorija
2 GB DDR3 533 MHz Hyundai
Hard disk
WD 320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)
Optički uređaj
Nema
LAN, bežične konekcije
Atheros 10/100 LAN, Broadcom 802.11b/g/n
Konektori
2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, 1 x Ethernet, čitač kartica, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Starter
Masa
1,27 kg (sa šestoćelijskom baterijom)
Dimenzije
262 x 178 x 36 mm
Cena
26,990 dinara
Garancija
24 meseca
Očigledno, od igranja novih igara i pokretanja bilo kakvih procesorski intenzivnijih poslova nema ni govora. Testovi su to i potvrdili, ali ono što ovaj netbuk bez problema ispunjava jeste uloga izvora multimedijalnog sadržaja. Svakako nećete gledati 1080p video na ugrađenom ekranu, ali vas ništa ne sprečava da sliku izbacite na HD televizor ili monitor putem HDMI kabla i uživanje u visokoj definiciji može da počne. Sve što vam treba je video plejer sa podrškom za DXVA akceleraciju (recimo, Media Player Classic HomeCinema, koji u sebi već sadrži potrebne dekodere za x264 i VC1 tako da vam nisu ni potrebni dodatni paketi kodeka) i na konju ste – ugrađeni Radeon će se bez problema izboriti sa dekodiranjem HD video fajlova. Radi testa probali smo nekoliko MKV filmova u rezolucijama 720p i 1080p. U prvom slučaju, opterećenje centralnog procesora kretalo se od 25 do 30%, dok je u drugoj varijanti ono bilo 10 do 15% više. U prevodu, dekodiranje HD videa čipu C-50 ne predstavlja nikakav problem bez obzira na niske frekvencije njegovih CPU i GPU oblasti, dokle god koristite video plejer koji podržava hardversku akceleraciju preko grafičkog jezgra.
Moramo pomenuti ograničenje operativnog sistema Windows 7 Starter u pogledu broja ekrana koji se mogu koristiti istovremeno – zbog toga ćete morati da koristite ili ugrađeni ekran ili ekran koji ste povezali HDMI kablom, ali nikako oba istovremeno. Tako nećete moći da koristite ekran netbuka kao prošireni desktop, recimo za audio plejlistu ili instant mesindžer, ali je to cena očuvanja niske cene netbuka uz zadržavanje legalnog Windowsa.
Ostatak netbuka nije tako impresivan. Potpuno klasičan hard disk na 5400 obrtaja i sa 8 MB keš memorije, u pratnji dva gigabajta sistemske memorije prilično spuštenih frekvencija (od čega gotovo pola gigabajta troši integrisano grafičko jezgro) neće omogućiti tako dobre performanse pri pokretanju iole većih programa ili kopiranja fajlova, a nekome može zasmetati i odsustvo Bluetooth modula (ne i nama). Ugrađeni zvučnici su klasičnog „laptop kvaliteta“ i dovoljni su jedino za gledanje YouTube klipova, tako da će vam za slušanje muzike ili gledanje filmova ipak biti potrebne slušalice. Iznad ekrana nalazi se web kamera sa interesantnom mogućnošću „isključenja“ – tu je preklopnik kojim se sočivo može fizički pokriti tako da kamera ne može ništa da snimi. Eto sjajnog načina da paranoični korisnici, koji sumnjaju da ih špijunski softver snima i takve snimke direktno šalje na Internet ili ih skladišti na nepoznatu lokaciju na disku, zaštite svoju privatnost.
ASUS Eee PC 1015B
PC Mark Vantage – Score
1693
PC Mark Vantage – Memory
1231
PC Mark Vantage – Gaming
1460
PC Mark Vantage – Productivity
1073
PC Mark Vantage – HDD
2489
Cinebench 11.5 – OpenGL
5,22 fps
Cinebench 11.5 – CPU rendering
0,42
7-Zip 9.20 kompresija/dekompresija
1.181 / 18.652 kB/s
NucleaRUS 2.0
2044
Resident Evil 5 (1024×600, low)
11,6 fps
Resident Evil 5 (1024×600, medium)
9,4 fps
Unigine Heaven 2.5 (1024×600, low)
6,4 fps
Unigine Heaven 2.5 (1024×600, medium)
5,9 fps
wPrime (32M)
108 s
HDTune HDD average transfer
61,6 MB/s
HDTune HDD access time
19,3 ms
Battery Eater min/max
3h 42 min / 6h 31min
Pakovanje u kome stiže netbuk prilično je skromno i sadrži samo računar i potrebne kablove za napajanje. U slučaju da poželite da vratite netbuk u fabričko stanje, to ćete učiniti preko skrivene rescue particijepri podizanju računara (pritiskanjem tastera F9) čime se aktivira automatizovana procedura koja će vratiti preinstalirani sistem. Ne postoji optički ili USB disk koji sadrži imidž operativnog sistema, ali na ovo smo već odavno navikli.
Windows 7 Starter kao operativni sistem predstavlja solidan izbor uzevši u obzir klasu računara. S obzirom na skromne hardverske karakteristike, korisnici neće ni imati potrebe za nečim jačim, osim eventualno pomenutog „problema“ sa nemogućnošću korišćenja dva ekrana istovremeno. Jedina konkretnija zamerka ovom sistemu je čisto estetskog tipa, pošto Starter ne omogućava Aero efekte niti dozvoljava menjanje teme na Windows Classic, ali šta je – tu je. Ako ništa, korisnik je dobio legalan operativni sistem po ceni koja minimalno podiže ukupnu cenu računara.
Ostatak softvera čini već uobičajeni ASUS-ov komplet koji je se često uključuje uz prenosne računare ove firme, pa smo sreli Super Hybrid Engine koji dodatno doprinosi ionako odličnoj autonomiji, ASUS WebStorage koji nudi 500 gigabajta prostora na istoimenom onlajn servisu, i Eee Docking, panel koji se izvlači sa vrha ekrana i nudi pristup nekolicini korisnih ASUS-ovih alata. Ne-ASUS softver uključuje Adobe Reader i Office Starter 2010 (Word i Excel) i to bi bilo sve – na sreću, nema preinstaliranih antivirusa koji bi dodatno usporili performanse, jer bi to bilo preveliko iskušenje za nerve bilo kog korisnika.
Iako autonomija računara, povoljna cena i mogućnost reprodukcije HD videa bez naročitog naprezanja sistema solidno vuku na „plus“ stranu pri sumiranju utisaka, ne možemo zaboraviti jako skromne performanse ugrađenog hardvera niti ekran niske rezolucije, iako nam se dopalo što je ekran mat tipa. Koliko god smo se žalili na sporost Atoma, Ontario je po tom pitanju još slabiji, a brzini ne doprinosi ni ostatak komponenti. Ako potencijalni vlasnik ovog netbuka pritom ima snažan desktop računar koji često koristi i na čije se performanse navikao, moraće dobro da se naoruža strpljenjem da bi mogao da uradi bilo šta na ovom netbuku, uključujući tu i običan surf Internetom. Pri eventualnoj kupovini treba strogo imati na umu da se ovde radi o netbuku a ne o klasičnom laptopu ili zameni za desktop računar – 1015B će poslužiti kao dobar media centar u dnevnoj sobi ako vaš HD televizor već nema sopstveni ugrađen plejer i mogućnost čitanja fajlova sa USB diskova, a biće koristan i kao pouzdan pratilac na sastancima, za proveru e-maila i sajtova „na terenu“ ili reprodukciju PowerPoint i PDF prezentacija na projektoru ukoliko se bavi predavačkim radom, ali treba očekivati ništa više od toga. Ko se prepoznao u navedenim slučajevima, može biti zadovoljan kupovinom ovog netbuka.
Ocena: 70%
Prednosti: – Čiklet tastatura – Radeon koji reprodukuje HD video bez po muke – Odlična autonomija
Nedostaci: – Slabe performanse za bilo kakvu zahtevniju primenu