Asus Eee PC 1015PEM

Asus Eee PC 1015PEM

Asus je uvek među prvima kada se radi o promociji nove tehnologije, kao i njenom "silasku" među korisnike. Pojavljivanje nove generacije netbook računara tajvanski gigant dočekuje spremno. Pred nama je Eee PC 1015PEM, još jedan u nizu simpatičnih mališana koji žele da osvoje srca nezahtevnih korisnika. Mnoštvo noviteta je tu, ali šta korisnik dobija novom iteracijom Seashell linije proizvoda? Kao i ostali netbook računari nove gene

    Sadržaj

      Filip Majkić

       Uzavrela je ponovo scena netbook računara, taman na vreme za nastupajuće praznike. Microsoft i Intel su sa jedne strane olabavili restrikcije uspostavljene na ovim modelima, a sa druge strane lansirani su novi čipovi (dvojezgarni Atom procesori) i dozvoljena je upotreba operativnih sistema nove generacije (čitati: Windows 7) na netbook računarima. Paralelno sa tim, proizvođači se okreću novim načinima osvajanja tržišta i kupaca, pokušavaju da ponude neku vrstu dodatne vrednosti, da podignu nivo upotrebljivosti svojih netbook uređaja, i/ili da ih učine dizajnerski dopadljivijim. Iz kompanije Asus stiže još jedna inkarnacija Eee PC računara. Ovaj put se radi o modelu oznake Eee PC 1015PEM, koji je deo više puta spominjane i nagrađivane (i na ovom sajtu) Seashell familije netbook računara.

      Asusova nova mašina izgleda vrlo, vrlo dopadljivo. Od nove iteracije Seashell dizajna nismo ništa manje ni očekivali. Spoljnim delom dominira boja trule višnje (u ponudi je još nekoliko boja – crna, bela, plava). Interesantno je da je plastika na donjem delu računara, umesto da bude kruta i neobrađena na šta smo već navikli, puna reljefnih detalja koji se protežu celom donjom površinom. Tu zatičemo i zvučnike (pri prednjem delu), kao i otvore za hlađenje. U oči nam najviše upada kontrast između prednjeg i zadnjeg dela računara. Prednje i bočne ivice su vrlo, vrlo istanjene, dok je zadnji deo notebook-a masivniji, ali i značajno teži, jer se gro komponenti (bateriju da ne spominjemo) nalazi u tom delu. Rezultat je uređaj prilično neujednačene težine, tako da o tome treba voditi računa kada ga ostavljate blizu ivica.

      Unutrašnjošću dominira kontrast između crnih delova i naslona za dlanove koji su u boji poklopca (u našem slučaju, boja trule višnje). Tastatura je čiklet tipa, a tačped maksimalno pokušava da iskoristi dostupan prostor, te je sasvim pristojne širine za jedan netbook. Okvir oko ekrana je crne boje, a iznad njega je web kamera od 0,3 megapiksela. Najprijatnije iznenađenje zatičemo na samom ekranu – radi se o mat ekranu, koji nije karakterističan za mobilne računare današnjice, na našu veliku žalost. Asus je poznat kao kompanija koja forsira nove tehnologije, pa tako i ovog puta imamo situaciju da se sa Eee PC 1015PEM promoviše nova platforma – dvojezgarni procesori, koji bi trebali da dodatno olakšaju rad na ovakvim malim računarima…

      Hardver, specifikacija

      Najveća novost su, bez svake sumnje, novi dvojezgarni procesori kompanije Intel. Pine View je nova iteracija Pine Trail platforme i treba da donese bolje performanse i udobniji rad. Konkretno, model N550 koji se koristi u Eee PC 1015PEM modelu radi na 1,5 GHz, a pored toga što je dvojezgaran, zahvaljujući Hyper-threading podršci je u stanju da obrađuje do četiri thread-a simultano. Ima 1 MB keš memorije (512 KB po jezgru), izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu i ima toplotnu disipaciju od 8 W, koja je poprilična. Integrisana grafika (kada kažemo integrisana, mislimo na integraciju u sam procesor) je dodatno “usporena” kako bi štedljivost bila na maksimalnom mogućem nivou. Tako Intel GMA 3150 grafički čip radi na 200 MHz. Sistemska memorija je DDR3 tipa, i ugrađeno je 1 GB iste.

      Specifikacija:

      Asus Eee PC 1015PEM

      Ekran

      10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Atom N550, 1,5 GHz

      Grafika

      Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)

      Sistemska memorija

      1 GB DDR3

      Hard disk

      250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)

      Optički uređaj

      Nema

      LAN, Bežične konekcije

      10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera 0,3 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows 7 Starter

      Masa

      1,27 kilograma

      Dimenzije

      262 x 178 x 23,6 milimetara

      Cena

      350 evra

      Garancija

      1 godina

      Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, te radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela. Ovaj ekran sa 16:9 odnosom stranica ima LED pozadinsko osvetljenje, ali moramo naglasiti da se radi o ekranu mat tipa, netipičnom za netbook računare, koji nas je poprilično obradovali. Hard disk ima kapacitet od 250 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj nije prisutan, što je konstanta u netbook svetu. Od komunikacionih opcija, zatičemo Wireless Draft N, kao i 10/100 LAN (nažalost, ništa od Gigabit LAN podrške), ali i Bluetooth 3.0, koji nudi i do 8 puta veći transfer od prethodne iteracije Bluetooth tehnologije.

      Asus Eee PC 1015PEM ima tri USB 2.0 porta, i njihov raspored je sasvim korektan. Takođe, tu su i VGA izlaz preko koga je moguće izbaciti sliku na eksterni displej, čitač kartica, audio izlazi, kao i web kamera za komuniciranje preko interneta. Masa računara je relativno mala, premda treba voditi računa da je nejednako raspoređena što može odati drugačiji utisak usled koncentracije u zadnjem delu računara. Dimenzije su takođe manje-više standardne za računar ove klase. Što se operativnih sistema tiče, uz netbook se isporučuju ExpressGate instant-on OS kompanije Asus, kao i Windows 7 Starter.

      Rezultati testova

      Asus Eee PC 1015PEM

      PC Mark 05 – Score

      2052

      PC Mark 05 – CPU

      1780

      PC Mark 05 – Memory

      2273

      PC Mark 05 – HDD

      3580

      Cinebench 10- OpenGL

      271

      Cinebench 10 – CPU rendering

      1482

      NucleaRUS

      2476

      wPrime (32M)

      67,248 sec

      HDTune HDD average transfer

      52,2 MB/s

      Autonomija

      5h 45min

      Utisci

      Za početak – operativni sistemi. Kada je ExpressGate OS u pitanju, svaka nova iteracija donosi naizgled značajne izmene u odnosu na prethodnika, prevashodno u domenu korisničkog interfejsa. Ipak, visok nivo funkcionalnosti je i dalje tu. Treba imati u vidu da se radi o okruženju dizajniranom za bazične stvari – da možete časkom da odete na neki sajt, proverite mejl, pustite muziku, dakle za vrlo, vrlo nezahtevne operacije, pri čemu nemate posebnih prohteva kada su u pitanju same aplikacije. Potpuno očekivano, mogućnosti samih aplikacija su ispod onih koje možete naći za Windows operativni sistem.

      Rad u Windows OS-u je nešto olakšan, ali ne bismo govorili o dramatičnim ubrzavanjima koji će netbook računarima doneti veliki broj novih funkcija. Iz dobijenih rezultata u testovima je jasno da postoji određena razlika u odnosu na modele netbook računara sa jednojezgarnim procesorima, naročito u procesorski zahtevnim aplikacijama. Da li je to sasvim dovoljno ili ne, procenite sami. U svakom slučaju, čak i u nezahtevnim aplikacijama se oseća pomak, rad je lakši i komotniji kada se, na primer otvori više tabova u browseru, deluje da je lakše kada se aktivira više aplikacija i slično, da je rad “komotniji.” Opet, to je subjektivni utisak. Značajan pomak u performansama u tom smislu da će se otvoriti neke nove mogućnosti primene ne treba očekivati. Nažalost, nema ništa od Full HD-a, makar kada se radi o 1080p klipovima – x264 fajlić koji koristimo za testiranje ne može da se pokrene, dok 720p video radi bez problema.

      Ekran je mat tipa, dok su ostale karakteristike standardne za netbook računar. Odnos strana je 16:9, rezolucija je 1024 x 600. Implementirana je LED tehnologija pozadinskog osvetljenja. U principu, ekranom smo veoma zadovoljni, pošto nudi vrlo korektne performanse, živahan prikaz, solidne boje, sve u svemu performanse na nivou mejnstrim ekrana u domenu notebook računara. Tastatura je korektna, a već smo spomenuli da se radi o čiklet tastaturi. Površina tastera je mala i potrebno je određeno privikavanje na rad na njoj – ne predugo, srećom. Tačped je solidnih dimenzija, ali nam se dešavalo da ponekada izgubi kontakt prilikom dužeg pokreta prstom, što bismo mogli “staviti na dušu” sempl primerku.
       

      Asus isporučuje 1015PEM sa baterijom od 4400 mAh sa 6 ćelija. Interesantno je da se mogu naći različiti navodi o autonomiji na sajtu i samom laptopu. Dok se na sajtu najavljuje čak 13 sati autonomije, na nalepnici na računaru stoji nešto “skromnijih” 10 sati autonomije. Praksa je, pak, drugačija od teorijskih navoda, na šta smo već navikli. Autonomija računara iznosi skoro 6 sati, odnosno 5 sati i 45 minuta, što je odličan rezultat, koji se ostvaruje uz nezahtevan rad i bez zatamnjivanja ekrana (postupkom zatamnivanja sasvim sigurno možete produžiti autonomiju još malo). Što se tiče kulture rada, nema piskavih i čudnih zvukova koji bi indicirali neki problem u izradi. Hard disk intenzivno radi prilikom butovanja sistema i tada se jasno čuje. Eee PC 1015EPM. Garancija na netbook je godinu dana. Detaljne informacije o garanciji i garantnoj politici kompanije Asus možete pronaći na ovoj stranici.

      Rezime

      Kao i ostali netbook računari nove generacije, Asus Eee PC 1015PEM nije tu da donese bum u performansama, već pre da premosti deo jaza u performansama između netbook i ostalih, moćnijih prenosivih računara, i time ih učini upotrebljivijim u opštem smislu. U tom smislu, Asus je aktivan učesnik u tom procesu, a vrlo privlačan dizajn i mat ekran ga čine veoma interesantnim izborom za krajnjeg korisnika. Videćemo kolika će biti cena ovog netbook-a u prodaji, ali svakako očekujemo da će postojati veliko interesovanje. Korisnici dobijaju kvalitetnu mašinu ne samo unapređene hardverske snage, već i vrlo privlačnog dizajna i generalno sa dobrim kvalitetom izrade, koja se jasno uočava kada se netbook uporedi sa mejnstrim primercima netbook računara koji su postojali pre, recimo, godinu i po ili dve.

       

      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. Asus Eee PC 1015PEM je jasan adut tajvanske kompanije u tržišnom nadmetanju u ovom segmentu i računar koji može činiti i koji će činiti osnovu ponude

      Ocena: 85%

      Prednosti:

      – Kvalitet izrade
      – Dizajn
      – Pomak u performansama
      – Ukupan utisak o računaru kao celini
      – Dobra autonomija
      – Mat ekran dobrih karakteristika

      Nedostaci:

      – (Uslovno) performanse su primetno bolje, ali ne toliko da donesu nove vidove upotrebljivosti, pa sami procenite da li zadovoljavaju vaše kriterijume i potrebe ili ne
      – (Uslovno) samo jedna godina garancije (zajedničko za sve netbook računare)
      – Samo 10/100 LAN
      – Drastično teži u zadnjem delu, što ne mora biti mana, ali pazite kako ga ostavljate pored ivica

      Netbook na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi