Ivan Todorović Asus se potrudio i da VX6 ne bude samo šminka, pa je hardver koji ga pokreće prilično respektabilan, makar za ovu klasu računara: dvojezgarni Pine Trail Atom u pratnji Nvidia ION čipa sa Optimus tehnologijom, koja po potrebi prebacuje kontrolu između ION-a i grafičkog jezgra integrisanog u sam procesor, a sve to zarad uštede energije i dužeg trajanja baterije.
Dizajn, izrada VX6 na tržištu postoji u crnoj i beloj varijanti, a mi smo na testu imali ovu prvu. Ni bela ne izgleda ništa lošije, a ukusniji izbor boja i bolji sveukupni dizajn odnose prevagu u odnosu na crvene i žute Ferrarije koje nudi konkurencija. Ni „unutrašnji“ deo netbuka ne razočarava, jer su tu 12,1-inčni ekran, odlična čiklet tastatura i glatki tačped koji je iznenađujuće udoban za korišćenje, uprkos inicijalnom utisku i nekim ranijim iskustvima gde su tačpedi sličnog izgleda bili izuzetno iritantni po kožu prstiju, pa su praktično terali korisnika da što pre priključi miš. Tačped pritom ima i multi-tač funkcionalnost, pa je moguće izvoditi pokrete poput „štipanja“ sa dva prsta radi zumiranja sadržaja i slično. Ekran je „glare“ tipa, ali je zahvaljujući pozadinskom LED osvetljenju prijatan za gledanje. Naravno, postoje i kupci koji insistiraju na mat ekranu, ali najvećem broju korisnika ekran Lamborghinija neće zasmetati ni u jednom momentu, osim eventualno na jakom dnevnom svetlu.
Ivični delovi ovog netbuka odaju utisak kao da su preuzeti sa punokrvnog laptopa igračke klase, sa sve ventilacionim rebrima koji sugerišu da se unutra ipak ne nalazi obična Intel „integracija“. Jako pozitivna specifičnost ovog modela je prisustvo USB 3.0 konektora, koji su pritom jasno odvojeni od USB 2.0 pratioca – priključak po starijem standardu nalazi se sa leve strane i izgleda sasvim obično, dok su dva USB 3.0 priključka ugrađena desno i obojena su u plavo, baš kao i na Asus matičnim pločama sa USB 3.0 podrškom. Odmah pored starijeg USB-a nalazi se i HDMI izlaz, a vlasnici modernijih televizora koji su pritom i ljubitelji filmova u visokoj definiciji već imaju razloga da trljaju ruke. Odlična stvar za one koji su često u pokretu je i mogućnost punjenja drugih uređaja preko USB portova čak i kada je VX6 isključen. Naposletku, prednji deo netbuka, odnosno deo oko tačpeda na koji se naslanjaju dlanovi, uočljivo je tanji i lakši u odnosu na zadnji deo u kome su locirane sve ključne komponente, što je već postalo karakteristično za Asusove netbukove sa ION čipom. Iako ne smeta kada netbuk stoji na stolu, može biti problematično u krilu i na drugim neravnim površinama, pa tu treba biti obazriv. Eee PC VX6 je zasnovan na Intelovoj platformi Pine Trail, čiji je osnovni cilj povećanje efikasnosti po utrošenom vatu. Kao što smo zaključili i iz ranijih testova, od procesora familije Pine Trail ne treba očekivati značajno bolje performanse u odnosu na ranije platforme, ali ono što svakako treba očekivati jeste primetno bolja autonomija. Podsetimo, u odnosu na prvu generaciju Atoma, u Pine Trailu su memorijski kontroler i grafički čip iz starog i energetski ne baš efikasnog čipseta izmešteni u procesor, a već je samo ovaj potez doneo nezanemarljivo duže trajanje baterije.
Ipak, Asus nije igrao na kartu što štedljivijih komponenti po svaku cenu (iako će se do kraja ispostaviti da je u tome poprilično i uspeo), pa je izbor pao na dvojezgarni Atom D525 na 1,8 GHz i sa celih megabajt keš memorije, kao i Nvidijin grafički čip ION sa 512 MB sopstvene memorije, što je već prilično snažniji hardver od uobičajenog za ovu klasu uređaja. Dvojezgarni Atom D525 pritom ima i hyperthreading mogućnosti, odnosno (u teoriji) bolje performanse pri izvršavanju više programskih tokova na jednom procesorskom jezgru (kao rezultat, dva procesorska jezgra u operativnom sistemu se vide kao četiri). Ipak, ne treba smetnuti s uma da je ovo i dalje Atom koga je prilično lako opteretiti, a korisnik koji na ovakvom računaru pokrene neki izuzetno zahtevan procesorski posao poput renderinga, zapravo će završiti sa nešto lošijim rezultatima nego da se radi o čistom dvojezgarcu. Naravno, ovo definitivno nije računar za takve primene i potencijalne kupce ovo ne treba da brine, jer će se dvojezgarni Atom bez problema izboriti sa svakodnevnim poslovima u Windowsu, a četiri grafikona u Task Manageru svakako deluju impresivno za pokazivanje.
Asus Eee PC VX6 Lamborghini
Ekran
12,1“, 1366 x 768, glare, LED backlit
Procesor
Intel Atom D525 1,8 GHz dual-core
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor), Nvidia ION (diskretna) 512 MB
Sistemska memorija
2 GB DDR2 800 MHz
Hard disk
WD Scorpio Blue 320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)
Optički uređaj
Nema
LAN, bežične konekcije
Atheros 10/100 LAN, Broadcom 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0
Konektori
1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, čitač kartica, web kamera (1,3 Mpix)
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium
Masa
1,5 kg (sa šestoćelijskom baterijom)
Dimenzije
297 x 204 x 286,7 mm
Cena
599 evra
Garancija
24 meseca
Grafički čip možda nije sposoban za pokretanje najnovijih igara, što pokazuju i rezultati testova na sledećoj strani, ali će bez problema puštati starije naslove. U ovom slučaju nije samo reč o sirovoj brzini, već i o kvalitetu drajvera koji neće praviti probleme, za razliku od drajvera za Intel grafičke čipove. Posao koji je među najbitnijima za ovu klasu uređaja, ION će obaviti besprekorno. Naravno, govorimo o puštanju filmova u visokoj definiciji, gde ION bez problema izlazi na kraj i sa 1080p sadržajem, a kada se tome priroda mogućnost HDMI porta da prenosi i zvuk i sliku preko istog kabla, nedoumice svih ljubitelja HD multimedije u vezi sa ovim prenosnikom prestaju da postoje. Ako HD televizor nije pri ruci, ni gledanje filmova na netbuku neće biti neugodno: prijatne boje zahvaljujući LED osvetljenju, 16:9 odnos stranica ekrana koji minimizuje crne ivice iznad i ispod slike, kao i zvuk iz odličnih Bang & Olufsen ICEpower zvučnika, predstavljaju pravi odmor za čula.
Pored klasičnog hard diska za ovu klasu računara, sa 8 MB keša i na 5400 obrtaja u minutu, Asus daje i 500 GB prostora na servisu WebStorage, pa će korisnici imati jednostavan pristup svojim podacima gde god da se nalaze, a da imaju pristup internetu. Kao i na ostalim netbukovima, od optičkog uređaja nema ništa (mada potreba za njim iz dana u dan opada čak i na desktop računarima), a za mrežu se brinu 10/100 LAN, b/g/n Wi-Fi i Bluetooth 3.0, do osam puta brži od prethodne generacije. 10/100 LAN je više nego dovoljan za povezivanje netbuka sa internet modemom ili ruterom, mada bismo za rad u lokalnoj mreži više voleli da vidimo gigabitni čip. Asus nije izostavio ni Express Gate Cloud, minijaturni operativni sistem sa pristupom internetu koji se podiže pri samom startovanju računara, a koji može biti od koristi ako je korisniku potreban brz izlaz na internet, jednostavno puštanje muzike i slični poslovi.
Naročito pozdravljamo izbor glavnog operativnog sistema: Windows 7 Home Premium nema ograničenje jeftinijeg Windows 7 Startera, koji ne može da radi automatsko prebacivanje između Intel grafičkog jezgra i ION-a, već tamo korisnik to mora sam izabrati, a zatim restartovati računar. Ovde se sve radi bez potrebe za ručnom intervencijom, pa će u 3D režimu automatski biti korišćen ION, a na desktopu i 2D poslovima Intel. Dodatni mehanizam koji se brine o što ekonomičnijem utrošku energije je već poznati Asus Super Hybrid Engine, čip i prateći softver koji „doziraju“ napajanje na osnovu opterećenja računara, a koji su u ovom slučaju učinili čuda po pitanju autonomije (konsultujte tabelu sa rezultatima na sledećoj strani).
ASUS Eee PC VX6 Lamborghini
PC Mark Vantage – Score
1832
PC Mark Vantage – Memory
517
PC Mark Vantage – Gaming
740
PC Mark Vantage – Productivity
1460
PC Mark Vantage – HDD
2651
Cinebench 11.5 – OpenGL
6,16 fps
Cinebench 11.5 – CPU rendering
0,59
NucleaRUS 2.0
2914
Resident Evil 5 (1280×768, medium)
14,8 fps
Resident Evil 5 (1280×768, high)
10,2 fps
Unigine Heaven 2.0 (1366×768, medium)
5,6 fps
Unigine Heaven 2.0 (1366×768, high)
5,2 fps
wPrime (32M)
57,6 s
HDTune HDD average transfer
47,7 MB/s
HDTune HDD access time
18,6 ms
Battery Eater min/max
3h 32 min / 9h 42min
Kao što je uobičajeno, uz računar se ne dobija instalacioni disk Windowsa, već se na hard disku nalazi specijalna „rescue“ particija koja se aktivira pritiskanjem tastera F9 pri podizanju računara. U slučaju nepredviđenih softverskih problema, na ovaj način možete jednostavno vratiti računar u stanje kao pri kupovini, uz minimum truda i tehničke potkovanosti.
Punokrvni Windows 7 je pravi izbor za jedan prenosnik sa dvojezgarnim procesorom i 2 GB memorije. Sistem je živahan, a pristupanje hard disku nije često zbog intenzivnog keširanja podataka u memoriji, pa su utisci u obavljanju svakodnevnih poslova poput surfovanja internetom, e-mail korespodencije i rada u Office paketu veoma pozitivni. Kada se tome doda vrlo dobar tačped i sjajna tastatura u pratnji udobnih podloga za dlanove, VX6 pravi gotovo savršene uslove za najčešće obavljane aktivnosti za ovu klasu uređaja. Zagrevanje u radu je minimalno (osim pri korišćenju ION grafike, mada je i u tom slučaju daleko od kritičnog), a jedino što povremeno može zasmetati je aktivni rashladni sistem, koji nije bučan ali s vremena na vreme može proizvesti tih, ali rezak šum. Ono o čemu obavezno treba voditi računa je da je masa netbuka koncentrisana u zadnjem delu laptopa, pa treba strogo paziti prilikom ostavljanja ovog uređaja na ivicama.
Od pratećeg softvera, preinstalirani su Adobe Reader 9 i MS Office 2010 Starter, koji sadrži osiromašene verzije Worda i Excela propraćene reklamama. Ipak, većina korisnika neće ni primetiti da pojedine funkcije nedostaju. Zbog toga, sa stanovišta upotrebljivosti nemamo primedbi, naročito jer proizvođači dobijaju Office 2010 Starter po izuzetno povoljnim cenama, pa je njegov doprinos ukupnoj ceni računara minimalan. Dalje, za web kameru brine se Cyberlink YouCam koji podržava automatsko postavljanje klipova na YouTube, ali nam se ne dopada insistiranje na Trend Micro antivirusu, pa savetujemo njegovu ekspresnu deinstalaciju i preuzimanje nekog od besplatnih, a sistemski manje opterećujućih rešenja kao što je Avast antivirus. Ono što bi korisnik još trebalo da pridoda je i neki od plejera sa podrškom za hardversko dekodiranje videa (preporučujemo Media Player Classic HomeCinema ili VLC player, u kome treba ručno uključiti GPU akceleraciju), i multimedijalno uživanje može da počne.
Ne treba zaboraviti ni Asusov skup programa: osim pomenutog Super Hybrid Enginea koji se stara o energetskoj efikasnosti, Asus daje i Eee Docking, panel na vrhu ekrana koji se izvlači po potrebi i daje brz pristup brojnim servisima rezervisanim za vlasnike ovakvih prenosnika, zatim Asus @Vibe, svojevrsni repozitorijum aplikacija, muzičkih i video servisa, radio stanica, časopia i sličnog, kao i Asus Game Park, kolekciju besplatnih i probnih verzija raznih igara neobaveznog karaktera.
Za kraj, ono najbolje: autonomija ovog netbuka je fantastična! Preko devet i po časova u režimu slabog opterećenja, i tri i po sata intenzivnijih poslova čine ovaj model sjajnim saputnikom kojim ćete moći da ispunite veći deo dana, čak i ako ste stalno u pokretu. Kada se ovome pridoda izuzetna robusnost, kvalitetan operativni sistem i odlične multimedijalne sposobnosti, sa lakoćom možemo zažmuriti na jedno oko po pitanju cene, koja je primetno viša od drugih netbukova. Ovo ipak nije model za one koji strogo vagaju odnos performansi i cene, već za kupce koji ne žale novca na kvalitetan, pouzdan i zaokružen uređaj.
Ocena: 90%
Prednosti: – Dizajn – Kvalitet izrade – Nvidia ION grafika i multimedijalne sposobnosti – Odlična autonomija Nedostaci: – Nejednaka masa – (Uslovno) visoka cena za ovu klasu uređaja Netbok na test ustupio Asus