ASUS Eee PC VX6S Lamborghini

ASUS Eee PC VX6S Lamborghini

Pre skoro godinu dana na testu smo imali atraktivni Asusov netbuk VX6 „Lamborghini”. Sada je tu njegov naslednik sa sufiksom „S”, koji donosi osvežen hardver i svakako predstavlja primamljivije rešenje. Kao i svakog naslednika, prate ga velika očekivanja i "dobar glas" prethodnika, ali i bojazan da li je ono što je dobro primenjeno, a ubačeno nešto što nije baš toliko poželjno. Ovaj put imamo dosta novosti...

    Sadržaj

      Ivan Todorović Setimo se da je i prethodni model dosta odskakao od klasičnog netbuk imidža, jer dizajn ni slučajno nije bio diskretan, a ni po gabaritima se VX6 Lamborghini nije baš mogao svrstati u ultraprenosnike. VX6S je sve ovo „ispoštovao“, pa tako imamo gotovo identičan eksterijer, a vizuelna razlika između novog i prethodnog modela praktično je nepostojeća. Naravno, ovo važi samo za oblik – prvi put smo na testu imali crnu varijantu, dok je ovoga puta do nas došla crveno-narandžasta.

      Kao što smo rekli, dizajn nije ništa novo i tu su prepoznatljive linije poklopca u obliku automobilske haube sa sve reljefnim Lamborghini grbom, a da utisak bude potpuniji, pri uključivanju računara BIOS će „odsvirati“ zvuk turiranja motora. Naravno, kome ovo smeta, može se jednostavno isključiti, ali je krajnje efektno i zaokružuje sliku o ovom računaru. Ipak, izgled je subjektivna kategorija, ali ono što je neosporivo kod VX6S jeste kvalitet izrade – ništa ne škripi, ne krcka i ne uvija se, tako da je ovaj netbuk u tom pogledu na vrhunskom nivou.

      Ni ekran nije pretrpeo naročite izmene. Ponovo se radi o glare tipu sa LED osvetljenjem, s tim što je subjektivni utisak da je slika sada nešto tamnija, ali to nije ništa što se ne može korigovati. Rad u Windowsu i povremeno gledanje filmova neće predstavljati problem, a ništa nemamo protiv glare ekrana, mada se neki korisnici sigurno ne bi složili sa nama. Kome treba nešto bolje, pored klasičnog VGA izlaza tu je i HDMI za povezivanje na digitalni ekran (monitor ili HD televizor), tako da je maksimalan kvalitet slike ipak moguće dobiti.
       

       
      Ni tastatura se nije mnogo promenila – ponovo je u pitanju čiklet varijanta sa čvrstim tasterima, uz kvalitet izrade na jako visokom nivou, tako da je ovaj netbuk sasvim moguće koristiti i za unos dužeg teksta (pošto se, naravno, priviknete na manje tastere i zgusnut raspored istih). I tačped je jako lepo izveden – površina mu je glatka, ali pomeranje prsta po njoj ni slučajno nije iritantno, za razliku od realizacije na nekim drugim modelima. Kao šlag na tortu, ležišta za dlanove obložena su veštačkom kožom tako da tastatura i tačped sveukupno zaslužuju visoku ocenu. Konciznost dizajna očuvana je postavljanjem indikatora aktivnosti hard diska, stanja baterije itd. ispod tačpeda, tako da iznad tastature nema nepotrebnih smetala.

      S obzirom da se radi o netbuku, nema optičkog uređaja, ali ruku na srce, teško da će on ikome danas i biti potreban na svakodnevnom nivou. Raspored konektora faktički je isti kao na prethodniku, pa su levo VGA izlaz koristan za projektore i jeftinije monitore, HDMI izlaz za skuplje monitore i HD televizore kao i običan USB 2.0 izlak, dok su sa desne strane stereo konektori za mikrofon i slušalice, dva USB 3.0 porta i Ethernet priključak. Sveukupno, rasporedu konektora nema se šta zameriti.Procesorska osnova računara je uz grafičku sekciju pretrpela najveće izmene. Umesto Atoma druge generacije (Pine Trail), ovde je treća generacija (Cedar Trail), a jako je interesantno da je umesto mobilnog izdanja upotrebljena varijanta namenjena net-top računarima. Svejedno, radi se o dvojezgarcu sa HyperThreadingom tako da će se u Task Manageru videti četiri „virtuelna“ jezgra. HyperThreading donosi određene optimizacije u pogledu iskorišćenja jezgara kod aplikacija sa velikim brojem paralelnih programskih niti, ali ništa što će spektakularno ubrzati jedan ovakav procesor.

      Inače, grafičko jezgro u novoj generaciji Atoma zvanično i dalje ima određenih problema sa drajverima za Windows 7 (odnosno, drajveri imaju problema sa grafičkim jezgrom). Zbog odsustva drajvera za Windows 7, samo jezgro je isključeno i to je osnovni razlog zašto nema prebacivanja između integrisane i diskretne grafike, već se koristi isključivo Radeon. Problemi sa integrisanom grafikom se srećom ne odražavaju na funkcionalnost ostatka procesora, tako da imamo dvojezgarni Atom na prilično visokoj frekvenciji, koji omogućava da rad u Windowsu ne bude spor, a pritom može da se izbori sa 720p video snimcima. Ipak, Atom je i dalje Atom – visoka frekvencija ne može nadoknaditi zastarelu procesorsku arhitekturu, ali je svejedno primetno brži od jednojezgarnih Atoma ranijih generacija koji se još uvek koriste u mnogim netbukovima.
       

      ASUS Eee PC VX6S Lamborghini

      Ekran

      12,1“, 1366 x 768, glare, LED osvetljenje

      Procesor

      Intel Atom D2700 2.133 MHz (Cedarview-D), 2MB L2 keša, dva jezgra, četiri threada

      Grafika

      AMD Radeon HD 6470M (160 Stream jezgara, 8 teksturnih jedinica, 4 ROP-a, 1 GB GDDR3, 64-bit)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3 1066 MHz

      Hard disk

      Seagate Momentus 5400.6 (500 GB, 8 MB bafera, SATA II)

      Optički uređaj

      Nema

      LAN, bežične konekcije

      Atheros 100/10 Ethernet, Broadcom 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 3.0

      Konektori

      2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, D-Sub (VGA), HDMI, Ethernet, headphone, microphone, čitač kartica

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium Service Pack 1 64-bit

      Masa

      1,6 kg (sa šestoćelijskom baterijom)

      Cena

      Oko 55,000 dinara

      Garancija

      2 godine

       
      Kako integrisano Intel GMA jezgro nije u funkciji, za grafiku se brine Radeon HD 6470M povezan preko PCI Express magistrale i sa gigabajtom sopstvene GDDR3 memorije sa kojom komunicira preko 64-bitne veze. 160 Stream procesora i 4 ROP jedinice ne obećavaju vrhunske performanse u igrama, ali je dosta relativno novijih igara moguće igrati na srednjem nivou detalja, a o brizi oko reprodukcije HD videa nema ni govora: Radeon će bez problema puštati H.264 video rezolucije 1080p, što je značajno za sve koji bi da koriste ovaj netbuk kao izvor multimedije za HD televizor. U svakom slučaju, nezanemarljivo ubrzanje u odnosu na ION čip u prethodnom Lamborghiniju.

      Ostatak hardvera je manje-više klasika, ako ne računamo zvučni podsistem. Tu su relativno spori hard disk na 5400 obrtaja i sa 8 MB bafera, koga vadi 4 GB DDR3 memorije zbog kojih je rad u Windowsu više nego živahan i odzivan. Od mrežne podrške tu je otprilike sve što vam može zatrebati, uključujući „n“ wireless i Bluetooth 3.0. Zvučnike ponovo potpisuje Bang & Olufsen i njihov zvuk je za klasu iznad rešenja u klasičnim netbukovima, tako da će za gledanje filmova poslužiti odlično, odnosno nećete imati utisak da filmove gledate na tablet računaru.

      Desktop verzija Atoma i diskretni Radeon povukli su nešto veće zagrevanje pri jačem opterećenju, ali inženjeri nisu pravili kompromise, tako da je ventilacioni sistem rešen vrlo ozbiljno. Ipak, donji deo računara se nezanemarljivo greje i nije ga prijatno držati u krilu tokom gledanja HD filmova i igranja igara. Međutim, kontrola potrošnje je izuzetno jednostavna, jer je ASUS ubacio aplikaciju za kontrolu sistema Super Hybrid Engine kojom se jednostavno prebacuje između režima potrošnje, pa prebacivanjem na štedljiviji režim dobijate netbuk koji u radu nije ni mlak.

      Zbog pomenutog Super Hybrid endžina, baterija u štedljivom režimu izdržava preko deset sati, tako da pametnom upotrebom možete imati na raspolaganju netbuk tokom celog radnog dana. Jako interesantna je i tehnologija “Instant On”, koja se korisniku manifestuje u vidu gedžeta na desktopu i koji faktički predstavlja hibernaciju sa jako brzim buđenjem. Asus navodi da se sistem iz “kome” budi za svega dve sekunde što smo u praksi i potvrdili, a ova funkcija će svakako biti od neizmerne pomoći svima koji bi da izvuku što duže trajanje baterije a da im kompjuter bude što više dostupan. 

      ASUS Eee PC VX6S Lamborghini

      PC Mark Vantage – Score

      2.559

      PC Mark Vantage – Memory

      2.116

      PC Mark Vantage – Gaming

      2.576

      PC Mark Vantage – Productivity

      1.956

      PC Mark Vantage – HDD

      3.358

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      11,33 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      0,72 pts

      NucleaRUS 2.0

      3.316

      7-Zip 9.20 kompresija/dekompresija

      2.348 / 43.849 kB/s

      Resident Evil 5 (1280×720, medium)

      21,7 fps

      Resident Evil 5 (1280×720, high)

      17,2 fps

      Unigine Heaven 2.1 (1366×768, medium)

      12,1 fps

      Unigine Heaven 2.1 (1366×768, high)

      12 fps

      HDTune HDD average transfer

      61,8 MB/s

      HDTune HDD access time

      18,3 ms

      Battery Eater min/max

      2h 5m / 11h 10m

       
      Instalirani Windows 7 ponovo je u izdanju Home Premium, ali je ovog puta iskorišćena 64-bitna verzija, što zdušno pozdravljamo. Ostatak je manje-više isti kao u prethodnoj verziji netbuka, a od značajnijih aplikacija valja istaći instalirani pristup Asus Cloud servisu na kome korisnik ima raspoloživo 500 GB onlajn prostora za skladištenje svojih podataka u „oblaku“. Takođe, preinstalirani softver (uključujući antivirus) ovoga puta ne guši računar kao u nekim ranijim slučajevima, tako da je upotrebljivost sistema na visokom nivou već pri prvom uključivanju (naravno, uvek možete ispratiti naš vodič i učiniti da sistem bude još živahniji).

      Cena je gotovo ista kao u slučaju prethodnog modela, a kako smo frapiranje njome već potrošili pri prvom susretu („netbuk od 600 evra!“), možemo samo konstatovati da se nesvakidašnji dizajn uvek plaća dodatno. Lamborghini VX6S je sveukupno korak napred u odnosu na VX6, ali smo ipak očekivali da taj korak bude nešto veći. Pritom najviše mislimo na procesor: kao što smo rekli, Atom je ipak Atom i ovde bismo radije videli neki Core i3 u „ultra low voltage“ izdanju, tako da bi netbuk sasvim lepo mogao da se koristi i za igranje. Manju zamerku imamo uputiti i ekranu jer smo očekivali da će biti unapređen, a to se nije desilo.

      Naravno, ništa od ovoga ne može se uzeti kao ozbiljna mana – VX6X je, ponovimo, korak unapred i, u pogledu hardvera, daleko atraktivnije rešenje u odnosu na ostatak netbukova na tržišta, tako da definitivno predstavlja bolju kupovinu od prethodnog modela. Pri tome, dizajn i kvalitet izrade su za sve pohvale. Da li ćete se odlučiti za ovaj netbuk koji pliva na granici između netbuk i notebook računara je čisto subjektivno pitanje i stvar ukusa, pa zavisi od toga da li preferirate računare diskretnijeg dizajna ili više volite da vaš prenosni računar privlači pažnju svuda gde se pojavite.  
      Ocena: 88%
      Prednosti: – Atraktivan dizajn, robusnost i odličan kvalitet izrade – Radeon HD 6470M koji sa lakoćom pušta HD filmove – Jako dobri tačped, tastatura i ležišta za dlanove – Autonomija Nedostaci: – Čak i najnoviji Atom teško da može da se nosi sa Core generacijom – Ekran je mogao biti malo bolji – Primetnije zagrevanje u “high performance” režimu  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi