Filip Majkić Netbook računari su i dalje među nama. Ipak, nesporno je da su izgubili onu draž koju su nekada imali, a razloga za to je mnogo. Drastična pojeftinjenja klasičnih laptopova, neveliki napredak u hardveru i karakteristikama, jednoličnost ponude kao posledica „stiski“ koje su nametali Microsoft i Intel, uspod tableta…No, sasvim je sigurno da i dalje netbook predstavlja vrlo dobru alternativu za tržišta poput našeg, gde je prosto svaki dinar ekstremno bitan, ali i za pojedine ciljne grupe, kao što su deca (kojima ne odgovaraju full laptopovi zbog velikih dimenzija) ili žene (koje žele nešto maleno, tanko, lako, ili stilski dopadljivo pre svega). Stoga će netbook još neko vreme biti među nama, uprkos tome što grafikoni trendova koji su svojevremeno predviđali eksponencijalnu stopu rasta iz današnje perspektive deluju strahovito neozbiljno i, može se reći, nestručno. Već je nekoliko velikih imena najavilo da u potpunosti napušta netbook tržište, među kojima i Dell, tako da će konkurencija u ovom segmentu dodatno popustiti, te eto šanse za one koji budu ostali na tržištu.
Dizajn, konekcije No, vratimo se modelu sa testa. Dizajn je tako tipičan i tako primamljiv u isto vreme. Linije su čiste i jasne, sa blago zaobljenim ćoškovima, i jasno se vidi da je netbook u stilu i tradiciji najboljih uređaja ovog tipa. Međutim, to što se radi o pristupačnom uređaju ne znači da se nije mislilo na detalje. Na primer, poklopac (kao i nasloni za dlanove u unutrašnjosti) su hrapavi i urađeni tako da se ostvaruje efekat „zmijske kože“. Sličan detalj je bio prisutan i na računarima prethodne generacije, a lepo je videti da ga je ASUS zadržao i na novijim uređajima. Naravno, i dalje se radi o izradi od plastike, ali sasvim finog kvaliteta i, rekli bismo, sa ukusom. Do nas je došao model u bordo/trula višnja boji, a u ponudi će se nalaziti i računari drugih boja.
Izgled je subjektivna kategorija, a nama se X101CH dopada. Izrada je, međutim, već nešto drugo. Moramo konstatovati da ni tu ne manjka utisaka o solidnosti. Ništa ne krcka, ništa se ne ugiba, ništa se ne savija. Prosto rečeno, sve je na svom mestu i sve je kako treba, odnosno kako očekujemo od jednog netbooka, pa i bolje.
U kutiji nema previše detalja – samo netbook, baterija i strujni adapter. X101CH prati trendove, što znači da je prilično istanjen prema prednjoj strani, deblji na zadnjoj strani, da ima multitač trekped, kao i čiklet tastaturu crne boje. Unutrašnjost je potpuno u stilu kontrasta „trule višnje“ i crne boje, a potonja boja karakteriše tastaturu, deo ispod ekrana i okvir oko ekrana. Sam ekran je mat tipa, što je još jedna stavka koju toplo pozdravljamo! Iznad njega je smeštena web kamera sa mikrofonom. Bez suvišnih detalja, bez ičega što bi narušilo dizajnerske linije – čisto, pregledno, i što je najbitnije – odaje utisak natprosečnog kvaliteta, a svakako ne „jeftinog“ uređaja, već naprotiv. Po pitanju izrade i dizajna, a imajući u vidu klasu računara, sve čestitke sa naše strane.
Konekcije i jesu i nisu pretrpele naročite promene. Ako tražite više USB portova, bićete razočarani, jer netbook stiže sa svega dva USB 2.0 konektora. Sa druge strane, tu je – konačno – HDMI izlaz, koji bi trebao da bude dobar indikator multimedijalnih sposobnosti ovog netbooka. Pogledajmo sada i ono što je glavni novitet nove generacije netbookova, a to je sveža hardverska platforma. Najzad dobijamo ono što smo toliko dugo čekali, a što su u međuvremenu dobijali smartfoni, tableti i slične spravice… Nakon druge generacije Atom procesora (Pine Trail), stiže treća generacija, usudili bismo se reći, prva koja je ono što su netbook računari u hardverskom smislu morali dobiti još prošlog puta. Treća generacija (Cedar Trail) stiže i konačno podržava 1080p video reprodukciju i u praksi, sa sve „dozvolom“ da se ugradi HDMI konektor. Proizvođači su to premošćavali ugradnjom Nvidia ili AMD grafika/čipsetova, ali je to sve dodatno povećavalo cenu mašine. Uz sve to, konačno su i performanse značajnije unapređene, a na narednoj strani ćete jasno moći da vidite egzaktno koliko je to. Izostanak svih ovih opcija je nešto što je dobrano uticalo na pad popularnosti netbookova. No, bolje ikad nego nikad, kako se kaže.
Procesor je jedna od ključnih novina i iako nam ovo nije prvi susret sa Cedar Trail uređajima (prvi je bio takođe ASUS, Lamborghini VX6S koga smo nedavno prikazali), ovo je prvi put da imamo model sa procesorom zaista predviđenim za netbook računare koji će biti mejnstrim u uređajima ovog tipa (testirani prethodnik je dolazio sa nešto drugačijim procesorom namenjenim nettop mašinama i diskretnom grafikom). Konkretno, procesor je Intel Atom N2600, koji radi na 1,6 GHz. Da, opet taj famozni takt. CPU ima 1 MB L2 keš memorije, 2 jezgra, 4 treda (Hyperthreading podržan) i izrađuje se u 32-nanometarskoj proizvodnoj tehnologiji. Koristi DDR3 memoriju, a u netbooku se nalazi 1 GB iste.
Asus Eee PC X101CH
LCD
10,1″, 1024 x 600, mat, LED backlit
Procesor
Intel Atom N2600, 1,6 GHz
Grafika
Intel GMA 3600, integrisna u CPU
Sistemska memorija
1 GB DDR3
Hard disk
Hitachi, 320 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm
LAN
Atheros AR8152 PCI-E Fast Ethernet Controller
Wireless LAN
Atheros AR9002WB-1NG Wireless Network Adapter, Bluetooth 3.0
Konekcije
2 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, čitač kartica MMC/SD/SDHC, audio izlaz, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Starter, 32-bitni
Masa
1,05 kg
Dimenzije
261 x 176 x 21 mm
Cena
24,500 dinara (osnovni model bez Windowsa i Bluetootha)
Garancija
2 godine
Značajna novina je i novi grafički čip, Intel GMA 3600, integrisan u CPU. U ovom trenutku nije baš sasvim potvrđeno da se radi o PowerVR SGX 545 dizajnu sličnom ranijem GMA 500, samo sa većim taktovima, ali se osnovano nagađa da je to slučaj. Novo jezgro radi na 400 MHz i ima 4 pikselna pajplajna. Ne treba očekivati čuda, jer je i dalje to GPU na kome se ne vredi igrati u zahtevnijim igrama današnjice, ali je dovoljan – da podrži HD video! Konačno! Na taj način je moguće puštati 1080p video bez potrebe da se ugrađuje neka druga grafika. Grafika ima i svoju drugu stranu. Intel je imao problema sa drajverima za istu i kako stvari stoje, iako ona deklarativno podržava DX 10.1, u praksi se nama ništa što koristi DX10 nije pokretalo. Ovo je problem koji će verovatno biti sređen u narednom periodu, ali ponavljamo da – jednostavno, ovo nije uređaj za igranje (ne računajući browser igre) i to treba mirno prihvatiti. Što se nas tiče, zadovoljni smo sposobnošću reprodukcije Full HD videa.
Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, radna rezolucija ekrana iznosi 1024 x 600 piksela, a podržava LED pozadinsko osvetljenje. Ekran je mat tipa, što znači da nema refleksivan premaz visokog sjaja. Za skladištenje podataka se i dalje koriste hard diskovi. Kapacitet ili odzivnost – očito je da se i dalje ide na količinu, premda treba imati u vidu i troškove, pošto bi cena uređaja sigurno bila veća ako bi bilo korišćeni SSD-ovi. Konkretno, ovde zatičemo Hitachi 2,5-inčni disk koji se vrti na 5400 rpm, i ima 8 MB bafera.
Eee PC X101CH ima dva USB 2.0 porta, podržava Ethernet, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 3.0. Ima klasičan VGA izlaz, a tu je ovog puta i – HDMI. Od dodatnih „perifernih stvari“ zatičemo još i SD čitač kartica i to bi bilo to. Naš netbook je došao sa Windows 7 Starter operativnim sistemom u 32-bitnoj SP1 varijanti. U ponudi će se naći i pristupačnija verzija, koja neće imati preinstaliran Windows, niti Bluetooth.Na ovoj strani možete pronaći rezultate. Novi model, X101CH smo poredili sa 1008P Seashell 2 varijantom. Podsetimo, potonji je raspolagao Intel Atom N450 procesorom na 1,66 GHz, GMA 3150 integrisanom grafikom, radio sa DDR2 memorijom i nije imao HDMI izlaz. Kao što možete da vidite, u većini testova novajlija ostvaruje lepu prednost. Nemojte zameriti što su neki testovi „matori“, pošto smo želeli da vidimo gde je novajlija u odnosu na prethodnika, pa smo testove sprovodili u starijim verzijama benchmark programa koje su bile aktuelne u vreme starijih modela.
Navedimo i par rezultata u testovima koje nismo koristili prilikom testiranja starijeg modela.
Ekran je mat tipa, što uvek pozdravljamo. Generalno, nije načinjen iskorak, te je i dalje na 10-inčnim netbook računarima prisutan ekran rezolucije 1024×768. Tim rečeno, kvalitet prikaza je sasvim korektan. Boje su dobre, nema probijanja osvetljenja u dramatičnijoj meri, i generalno smo veoma zadovoljni njime, posebno jer se ne radi o glossy ekranu.
Tastatura je sasvim dobra, kao i tačped. Nemamo nekih primedbi osim načelnih, na koje ste verovatno već spremni, a to je da je potreban određen period navikavanja zbog manjih dimenzija. Što se zagrevanja i kulture rada tiče, i tu smo sasvim zadovoljni. Nema čudnih zvukova, niti preteranog zagrevanja, a nakon dužeg intenzivnog rada gornji deo netbooka (tastatura) će postati mlak. Kada je baterija u pitanju, radi se o 2200 mAh, 23 Wh bateriji, koja ne omogućava neku naročitu autonomiju. U najboljem slučaju, očekujte oko 3 sata autonomije.
Grafika zaslužuje da joj se posveti dodatnih par reči. Kao što smo spomenuli, podržava Full HD reprodukciju, što smo u praksi i proverili i zaista smo zadovoljni dobijenim rezultatima. Istina, Intel nas je toliko navikao na razočaranja da je sam fakat što 1080p radi ostavio pozitivan utisak, iako je zaista šteta da netbook čipovi Intela tek sada postaju sposobni za to. Što se tiče DX podrške, tu su stvari malo drugačije. Formalno, čip podržava DX10.1, međutim da li usled problema sa drajverima (zbog koga su i čipovi kasnili, pošto Intel nikako nije mogao da obezbedi WHQL podršku) ili čega već, nama je dosta zahtevnijih grafičkih aplikacija (čitati – igračkih testova) jednostavno znalo da – pukne. Ipak, konačno možete i „najobičniji“, mejnstrim netbook upotrebiti kao nešto ozbiljniji multimedijalni centar, što zbog mogućnosti 1080p dekodiranja, što zbog prisustva HDMI izlaza.
Cloud je svuda u trendu, pa je tako i kod ASUS netbookova. Vlasnici dobijaju pristup eksternom storidžu (ASUS WebStorage), kao i mogućnostima sinhronizacije i zabavnim sadržajima putem ASUS Vibe servisa. Slično važi i za servis za pristup igricama. Takođe, ASUS isporučuje nekoliko interesantnih aplikacija, kao što su syncables (za sinhronizaciju među računarima i drugim uređajima putem različitih tipova konekcija), ili pak aplikacija za VGA web kameru, koja ima podršku za više različitih efekata. Syncables desktop SE deluje naročito zanimljivo, jer omogućava seljenje i prebacivanje čitavih biblioteka na različite računare ili uređaje. Moramo priznati da smo u poslednje vreme skloni da veoma cenimo ovakav tip aplikacija.
Pomenimo još neke zanimljivosti. Uz računar, pored Windows 7 Startera, stiže i Express Gate, a zanimljivo je da nismo uočili dedicated taster za pokretanje alternativnog operativnog sistema. Iz samog Windowsa se može prelaziti u isti pomoću OS Switch aplikacije. Takođe, netbook podržava ASUSovu Instant On tehnologiju, koja omogućava da uređaj u vrlo kratkom roku iz standby režima postane potpuno operativan i spreman za rad – obično oko 2-3 sekunde. Pristup mnogim stvarima koje su pomenute u ova dva pasusa se može vršiti preko Dock-a na vrhu desktopa, ali i klasičnim putem preko prečica, ukoliko korisnik tako želi.
Zaključak Dosta je toga pozitivnog u novitetima u odnosu na staru platformu, ali da li je to jednostavno došlo kasno? Zavisi od ugla posmatranja. Svakako da netbook nije više tako privlačan kao što je bio. Sigurno da bi prodaji veoma pomoglo da je Intel ranije imao spremnu mejnstrim platformu sa karakteristikama kao &ˇto je Full HD reprodukcija ili HDMI izlaz, a svakako da su performanse oduvek bile bolna tačka računara. One su sada skoro duplirane, što je zaista ohrabrujuć pokazatelj i – otprilike – nalaze se u nivou ULV platformi za notebook računare od pre koju godinu. Svakako da ove stvari ne bi spasile notebook u potpunosti jer je on na prvoj liniji fronta uklješten između smartfonova, tableta, pa i punokrvnih notebookova, ali je isto tako tačno da su ove stavke, da su ranije izašle, mogle da učine platformu zanimljivijom i dinamičnijom mnogo pre nego što su se neke druge stavke „uvukle“ u mejnstrim. No, šta je tu je.
Kada je ASUS u pitanju, Tajvanci su opet napravili odličan posao. Mejnstrim model netbook računara su praktično doveli do savršenstva i pitamo se šta tu uopšte može još da se kaže ili doda, osim nekog ukrasa ili neke slične „đakonije“ koja bi samo podigla cenu uređaja na nivo notebook računara. Eee PC X101CH će malo koga raspametiti, ali nikoga neće razočarati i sa ovim modelom prosto nema greške, pod uslovom da vam je potreban mejnstrim netbook. Poneka sitnica koju bismo mu zamerili zaista je pre do same platforme i formata nego do konkretnog modela. Videćemo šta će nam ASUS još spremiti od netbook noviteta, ali je sasvim jasno da oni koji su zainteresovani za netbook platformu u X101CH modelu mogu dobiti upravo ono što žele bez bojazni da će biti razočarani po bilo kom pitanju. Jednostavno, radi se o dobro zaokruženom proizvodu koji je potpuno u saglasju sa specifikacijama, cenom, čime god hoćete. Izbor je, naravno, na vama.
Ocena: 85
Prednosti: – Kvalitet izrade i dizajn za mejnstrim netbook – Dobar ekran, kao i tastatura – Performanse, tj. pomak u performansama – HDMI i 1080p Nedostaci: – Voleli bismo još jedan USB port – Baterija je mogla biti bolja