Upravo je Asus najviše zaslužan za pokretanje cele priče u vezi sa netbook računarima. Ta tajvanska kompanija je spremala neku vrstu odgovora na Intel Classmate PC računar i, htela to ili ne, od proste naprave čija je prevashodna namena bila olakšavanje učenja najmlađima kreirala kompletnu novu klasu uređaja, koja danas cveta, sa sopstvenim podkategorijama, jasnim tržišnim usmerenjem, svojom publikom…Ovu mini-revoluciju je Asus započeo sa izbacivanjem svog prvog Eee PC računara, koji je zabeležio neverovatan uspeh i ustanovio Asus kao predvodnika ove tržišne kategorije. Onima kojima i dalje nisu baš najjasnije razlike između netbook i notebook računara (a one idu mnogo dalje od prostog “netbook je mali notebook”), preporučujemo tekst sa našeg sajta koji je upravo tu temu detaljno obradio. Takođe, valja spomenuti da nam je ovo zvanično četvrto testiranje netbook računara. Počeli smo upravo sa Asus Eee PC 4G uređajem, nastavili sa odličnim Wind modelom kompanije MSI, a poslednji koga smo prikazali je bio Acer Aspire one. Sada se, u neku ruku, vraćamo na početak, nimalo slučajno. Asus je najduže od svih proizvođača na tržištu, uživao je skoro pola godine samostalnog delovanja, imao slobodu u pogledu definisanja okvira netbook kategorije i priliku da prosto zaspe tržište velikim brojem različitih modela.
Često se kaže da što je ideja veća to lakše može da se izrodi u sopstvenu suprotnost. Mnogi proizvođači su otišli korak dalje od inicijalnog koncepta pristupačnog, prostog računara i počeli da “obogaćuju” modele raznoraznim dodacima, ili jednostavno da ih izrađuju od kvalitetnijih materijala, isporučuju sa više opreme. Kako god, to rezultuje cenama koje su daleko iznad polaznih okvira. To u teoriji ne bi bilo problematično, kada ne bi dolazilo do preplitanja sa notebook kategorijom, u kojoj su konstantna spuštanja prosečne cene računara, naročito izražena u ultramobilnoj kategoriji dovela do toga da se danas za nekada nezamislivo malu sumu novca može naći npr. izuzetan i veoma upotrebljiv 12.1” notebook, znatno većih mogućnosti od netbook uređaja. To preplitanje može biti potencijalna opasnost za prodaju netbook uređaja, samim tim i za proizvođače koji naprave “grešku u koracima”. A ona je nedopustiva samim pogledom na razlike u performansama i mogućnostima između pomenutih kategorija. Ipak, može se uočiti da postoji jasna tendencija ka nestajanju jasnih razlika između netbook i notebook računara, a model koji prikazujemo je najbolji dokaz u prilog toj tvrdnji. No, da ne “trčimo pred rudu”, krenimo redom.
Još jedna stavka po kojoj se Asus proizvodi izdvajaju jeste prisustvo ExpressGate softvera. Radi se o mini-operativnom sistemu, baziranom na Linux distribuciji. On se startuje brzo, i stiže sa namenskim aplikacijama za ispunjavanje bazičnih, nezahtevnih potreba. U praksi, to je mini-operativni sistem, koji se poziva posebnim tasterom na notebook-u, sa nekoliko aplikacija koji omogućavaju korisnicima da surfuju webom, slušaju muziku ili pregledaju fotografije, a bez startovanja “velikog” operativnog sistema. ExpressGate će biti implementiran ne samo u nove modele notebook računara, već i na Asus matičnim pločama. Takav je slučaj i sa Eee PC S101 modelom, koji dolazi sa ExpressGate-om, nudeći tako korisnicima dodatni kvalitet u odnosu na konkurentska rešenja. Bonus u vidu ove mogućnosti svakako neće škoditi.
Hardver, specifikacija
Računar se bazira na Intel Atom platformi, o kojoj smo u već linkovanim tekstovima razglabali natenane, te se na to nećemo vraćati. Samo ćemo vas podsetiti da je dizajnirana tako da bude hardverski dosta slabija od komparativne ponude za „punokrvnu“ notebook platformu, ali da bude sasvim dovoljna za obavljanje svakodnevnih, nezahtevnih poslova, ili pak za intenzivniju upotrebu od strane slabo zahtevnih korisnika. Otuda i razlika u ceni, koja se novim modelima polako nestaje. Uređaj poseduje Atom procesor, oznake N270, sa 45-nanometarskom izradom. On je optimizovan za upotrebu u računarima gde je potrošnja primaran faktor. Brzina procesora iznosi 1.6 GHz, radi na 533 MHz FSB-u i ima 512 KB L2 keš memorije. Podržava hyperthreading, odnosno “simuliranje” prisustva dva procesorska jezgra. Čipset je Intel 945GSE Express+ICH7-M, sa neizbežnom integrisanom grafikom, koja “otkida” od 16 do 64 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe. Ekran ima dijagonalu od 10.2 inča i radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela i podržava tehnologiju LED pozadinskog osvetljenja koja donosi ravnomerno osvetljenje, bolju i svetliju sliku, te manju potrošnju u odnosu na standardne ekrane. Memorija dolazi u vidu jednog DDR2 modula kapaciteta 1 GB (proširivo do 2 GB).
Specifikacija:
MSI Wind
LCD
10.2″, non-glare, LED backlit
Wide LCD
Da
Procesor
Intel Atom (N270)
Brzina procesora
1.6 GHz
Grafika
Intel GMA 950, do 64 MB deljene memorije
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
Asus JM S41 SSD 16 GB (+SD kartica 16 GB u pakovanju)
Optički uređaj
nema
LAN
Atheros PCE Ethernet Controller
Wireless LAN
AzureWave Wireless Network Adapter Draft N, Bluetooth v 2.0
Konekcije
3 x USB 2.0, VGA izlaz, čitač kartica, LAN, audio izlaz, web kamera
Maksimalna rezolucija
1024 x 600
Operativni sistem
Windows XP Home Edition Service Pack 3
Softver
Adobe Reader 8, Microsoft Works 9, StarOffice 8
Težina
1.08 kg
Dimenzije
260 x 177 x 17.7 mm
Cena
600 evra
Garancija
12 meseci
Za skladištenje se koristi interni SSD, kapaciteta 16 GB. On je prilično brz u odnosu na srodna rešenja, te kao takav pogoduje zahtevnijim korisnicima, a i priliči uređaju ove cenovne kategorije. Uz to, Asus korisnicima isporučuje jednu Class 6 SDHC memorijsku karticu kapaciteta 16 GB, zahvaljujući kojoj se raspoloživi skladišni prostor po potrebi može duplirati. Uz tri USB 2.0 porta, tu su i podrška za LAN, WiFi i Bluetooth konekcije. Napomenimo da WiFi podržava Draft N standard, odnosno da je na nivou aktuelne generacije WiFi platforme. Pomoću VGA izlaza sliku možete izbaciti na eksterni displej. Uz računar stiže Windows XP Home Service Pack 3 operativni sistem, kao i nekoliko aplikacija, među kojima je i vrlo korisni StarOffice 8 programski paket.
Pakovanje, dizajn, konektori
Eee PC S101 stiže u luksuznom pakovanju, kako i dolikuje uređaju koji se pozicionira kao vrh ponude u određenom segmentu. Uska crna kutija sadrži samo netbook i prateću opremu. Odmah upada u oči torba, u kojoj je računar i smešten, u vrlo tamnoj nijansi braon boje, skoro na ivici sa crnom. Kada uzmete netbook u ruke, postaće vam jasno čemu ovakav dizajn – on prati sam uređaj. Tu su strujni adapter, ali i još jedna torbica, koja je suviše glomazna da bi se u njoj prenosile sitnije stvari, a opet suviše mala da bi se prenosilo nešto iole veće, pa nagađamo da služi za nošenje strujnih kablova, eventualno sa mišem i sličnim sitnicama. Naći ćete još dve varijante uputstva – kratko i obimnije, krpicu za brisanje, disk sa drajverima za Windows XP operativni sistem, ali i SDHC memorijsku karticu kapaciteta od čak 16 GB, zahvaljujući kojoj se udvostručuje raspoloživi kapacitet uređaja, ali koja vam može sasvim fino poslužiti i u druge svrhe. Deklarisana je kao Class 6, što znači da se garantuje transfer od bar 6 MB/s.
Netbook je dizajniran tako da odaje utisak uređaja više klase, i u tome je kompanija Asus u potpunosti uspela. Korišćeni su visoko refleksivni materijali, boja visokog sjaja, sa metalnim delovima koji dodaju „ozbiljnost“ ovoj napravi. Uređaj je rađen od materijala više klase u odnosu na tradicionalnu plastiku koja je sudbina svih računara koji malo koštaju, a na bokovima „valjka“ koji čini bazu ekrana se nalaze Swarovski kristali. Ivice su istanjene gde god se moglo i kada smo držali u rukama ovaj netbook imali smo utisak da je Eee PC S101 dosta tanji od npr. MSI Wind uređaja, ali smo se pogledom u specifikacije (tj. dimenzije) uverili da poseduju debljinu identičnu u deseti deo milimetra. Sve bi bilo sjajno da nije ono ključnog, na čemu Asus insistira. Naime, nakon pokretanja računara, na desktopu nas je dočekao promotivni video, u kome se kaže „Braon je nova crna“, aludirajući na boju računara, odnosno univerzalnu popularnost crne boje. Jednostavno rečeno – ne slažemo se. Boja nam se jednostavno ne dopada. Svesni smo da su ukusi različiti i da će se nekima ovakvo rešenje dopasti, ali sa nama to jednostavno nije slučaj.
Poklopac je braon boje, sa Eee oznakom koja jasno simbolizuje brend ove mašine. Pri dnu, tamo gde se povezuje sa bazom, se nalaze beli i zeleni indikator rada. Baza ekrana je, baš kao i bočne linije i još neki detalji, izrađena od metala i takođe je visokog sjaja, odajući sličan utisak onome koji metalna alka odaje na kožnom kaišu. Bokovi računara su crne boje i na njima se nalaze: na levoj strani dva USB 2.0 porta, na desnoj još jedan USB 2.0 port i audio priključci. Prednja strana je oslobođena konektora i spušta se pod većim uglom, što odaje utisak manje debljine. Tu su smešteni stereo zvučnici. Pozadi se nalazi priključci za LAN i strujni adapter, kao i VGA izlaz.
Nasloni za dlanove su takođe sivkasto-braon boje i pod određenim uglom deluju kao da su blago teksturisani, dok je touchpad isto braon boje, ali drugačije nijanse. Taster poseduje jedan uniforman, neprekidan taster, metalik-sive boje. Tastatura i deo iznad nje su u potpunosti crni. Tasteri ostavljaju odličan utisak, a tu je čak i veliki Enter taster, tako da tastatura dobija najviše ocene kada se radi o ovoj klasi uređaja. Na njen rad nemamo nikakvih zamerki. Iznenađujuće je kvalitetna, imajući u vidu dimenzije uređaja, ali treba se setiti da je tastatura jedna od stavki u kojima Asus tradicionalno briljira kada su njihovi notebook računari u pitanju. Iznad nje su smešteni indikatori sa zelenim i plavim osvetljenjem, odnosno taster za paljenje. Tu je i taster pomoću koga se direktno pokreće ExpressGate operativni sistem. Pomenimo još da je oko ekrana crn okvir, a da je iznad njega web kamera.
Rezultati testova
MSI Wind
PCMark 05
Score
1713
CPU
1465
Memory
2391
HDD
8528
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
278/867
NuclearMC
1595
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
3960/3238
Multimedia
28595/19210
Memory Bandwidth
2864/2510
HDDDrive Index
80 MB/s
3DMark03
3D mark score
537
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
70.3 MB/s
Access Time
0.2 ms
Burst Rate
51.0 MB/s
CPU Usage
5.5%
Super PI
Calculate 1M
1 min 30 sec
PCMark 2002
Battery test (40%)
132 min 31 sec
Utisci
Najpre ćemo reći nešto o ExpressGate softveru. Kao što smo već pomenuli u uvodu, radi se o mini-operativnom sistemu, koji se pokreće pritiskom na odgovarajući taster i pokreće veoma brzo, postajući spreman za rad u roku od svega par sekundi. Po njegovom pokretanju, na donjem delu ekrana se prikazuje traka sa koje su dostupne i aplikacije i podešavanja – nešto nalik na Dock u Mac OS X operativnim sistemima kompanije Apple. Dostupni su internet pretraživač (povezivanje sa internetom podržano i preko WiFi i preko LAN konekcije), muzički plejer, foto viewer, ali i Skype za četovanje, odnosno instantnu komunikaciju. Tu je i bazični fajl menadžer. Moguće je pristupiti i online igrama. Dostupna su i podešavanja raznih parametara, uglavnom rudimentarnih opcija. Kada se završi sa radom, mogu se odabrati opcije za gašenje računara, ili pak za nastavak ulaska u “veliki” OS Korisnici koji žele da zadovolje neku od navedenih potreba tako ne moraju da pokreću kompletan operativni sistem, koji je i veći potrošač. Pride, ova opcija je izuzetno korisna u slučaju kada iskrsne neki problem sa Windows operativnim sistemom, a neophodno je pristupiti nekim fajlovima, potražiti savet na internetu i slično.
Istina, u takve “probleme” će pre upasti vlasnici matičnih ploča usmerenih prema entuzijastima, koji će da overklokuju svoje mašine, ali i tu mogućnost treba imati u vidu. Kao što smo napomenuli, računar stiže sa Windows XP operativnim sistemom, odnosno sa SP3, u skladu sa aktuelnom revizijom. Ukoliko nemate specijalnih prohteva, Windows će raditi vrlo zadovoljavajuće. Kada čovek pomisli koliko se konfiguracija i komponenti menjalo da ovaj isti OS “dobije krila”, a vidi kako isti radi izvanredno sa naizgled krhkom mašinom, dođe mu da zaplače nad prošlošću. Jednostavno, S101 radi živahno, korektno, bez ikakvih problema, ispunjavajući ono što se od njega i očekuje. Korisnici Eee PC računara koji se registruju dobijaju pristup Eee Storage servisu. Istina, sa brzinama našeg interneta, a posebno uploada, pitanje je koliko je to isplativo, ali je kompletan servis koji nudi dodatni, besplatni skladišni prostor na internetu registrovanim korisnicima sasvim korektno rešenje, zamišljeno da dopunjuje SSD-ove malog kapaciteta, uz SDHC karticu od 16 GB, koja je deo paketa.
Ekran je dobar, mada ne oduševljava previše svojim uglovima, gde pri najmanjem pokretu glave dolazi do značajnijeg zatamnjivanja delova slike. Sa druge strane, kolorit je dobar i generalno smo vrlo zadovoljni kvalitetom prikaza. Tastatura i touchpad su odlični. Touchpad podržava i određene specijalne operacije, kao što su dodatni pritisak radi aktiviranja zoom box-a, kao i još nekoliko multi-touch operacija. Tastatura je izvanredna za kucanje za ovu klasu uređaja. Zagrevanje je praktično neprimetno. Jedini deo računara koji je mlak je direktno ispod ekrana, tako da sa te strane nema razloga za strahovanje od ove tipične boljke uređaja malog formata. Što se tiče baterije, ona omogućava nešto manje od 3 i po sata autonomije, što je sasvim prihvatljivo i predstavlja solidan rezultat za ovu klasu računara – ne i oduševljavajuć, imajući u vidu da noviji notebook uređaji često i prestižu ovu brojku. Ipak, problem za pojedine korisnike može predstavljati što se radi o nestandardnom modelu, a kako Asus ne planira da ponudi model većeg kapaciteta, oni koji su zahtevniji po ovom pitanju trebaju znati da se autonomija neće moći poboljšati upotrebom druge baterije.
Rezime
Asus je sa novim Eee modelom zagazio upravo u nove vode i stoga je S101 vrlo nezahvalan za procenjivanje, odnosno za jasno i decidno davanje konačnih utisaka. Sa jedne strane, on je vrh ponude netbook kategorije, a sa druge ne nudi neke impresivnije performanse u odnosu na ostatak ponude koje bi opravdale razliku u ceni, posebno u odnosu cena-performanse. Sa druge strane, razliku pravi dizajnersko rešenje, bogatije pakovanje, upotreba određenih materijala i sam izgled računara. Opet, nama se braon boja ne dopada previše, a to nije samo naš utisak, već i brojnih kolega širom sveta. Ipak, korisnici koji ne žele da “osećaju plastiku” pod rukama i koje je to do sada odbijalo od nabavke ovakvog računara sada su dobili pravu mašinu za sebe. Nekome odnos novca i dobijenih performansi ne znači toliko koliko kvalitet izrade i tu sve priče o novcu padaju u vodu, pod uslovom da je korisnik jasno opredeljen da želi netbook računar. Logika “želim računar kvalitetne izrade za toliko i toliko novca”, pod uslovom da je granica postavljena negde oko iznosa koji je neophodno izdvojiti za Asus S101, je sasvim razumljiva i jasna i tu nema mnogo razmišljanja i preporučivanja nekog “punokrvnog” notebook računara ultramobilne kategorije, pošto takvog teško da ima za tu sumu. Takođe, tu je i pitanje izbora braon boje. No ono osnovno, što se nas tiče, je svakako odnos uloženog i dobijenog. Zašto smo rekli da su ovakvi uređaji nezahvalni za procenjivanje? Prosto, radi se o tome da je uređaj u suštini dobar, ali da po našem mišljenju ne vredi doplate koju je potrebno izdvojiti za njega. Skoro duplo više novca za uređaj praktično identične konfiguracije je previše. Opet, onaj ko ima novca i ko ga ne žali teško da će pogrešiti. Jedino što je sigurno jeste da se pristup netbook kategoriji iz dana u dan menja i da polako nestaje shvatanje o njima kao jeftinim alternativama, već da kategorija postaje samodefinišuća, ali i da time razlike između netbook i notebook računara postaju sve neodređenije. Videćemo gde će nas budućnost odvesti.
Performanse
10
CPU
3
Grafika
3
Hard disk
4
Autonomija
10
LCD panel
7
Količina sistemske memorije
3
Izrada računara
17
Dizajn
10
Tastatura, touchpad
4
Konekcije
3
Dodatni hardver i oprema
4
Softver
2
Garancija
1
UKUPNO POENA:
54
Prednosti:
– Kvalitet izrade
– Bogato pakovanje
– SSD performanse
– Tastatura, touchpad
– Dobar ekran
– ExpressGate kao dodatna mogućnost
Nedostaci:
– Cena
– Odnos cene i performansi
– Hardver nedovoljno ubedljiviji od onoga u ostatku tržišne ponude
Notebook na test ustupio ASUS.