ASUS F5VL, F5M i F5R

ASUS F5VL, F5M i F5R

ASUS nam je dostavio tri naizgled slična, a u stvari tako različita notebook računara. Pred nama je F5 serija, koju ovom prilikom reprezentuju tri još uvek aktuelna modela različite cenovne klase, namene i specifikacije, ali i različitih generacija.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      ASUS F5VL, F5M i F5R

       

      Kompanija ASUS nastavlja da “preplavljuje” tržište različitim modelima laptopova, koji polako postaju okosnica ponude tajvanske kompanije, imajući u vidu intenzivan rast prihoda od mobilnog odeljenja. Na našem testu su se našli njihovi modeli iz popularne F5 serije, konkretno: F5VL, F5M i F5R notebook računari. Radi se o prenosnicima donje srednje klase, usmerenih prevashodno prema manje zahtevnim korisnicima. Uprkos tome što je dizajn praktično istovetan kada su ova tri uređaja u pitanju, njihove hardverske specifikacije se poprilično razlikuju. No, o tome naknadno…

      Ovom prilikom smo bili u ozbiljnoj dilemi na koji način testirati laptopove usled male zavrzlame sa drajverima. Naime, F5VL je došao sa drajverima za Windows Vista operativni sistem, F5M za Windows XP, dok je F5R došao sa drajverima i za Vista i za XP operativne sisteme, što nas je bacilo u dilemu da li prikaze praviti pod istim operativnim sistemom radi direknog poređenja rezultata. To nismo učinili iz tri razloga. Prvi razlog jeste što ovo ipak nije uporedni test, već simultan prikaz jedne serije računara sa različitim performansama od modela do modela, sa svim posledicama koje iz toga proizilaze – ali ne prikaz više računara sličnih performansi različitih kompanija, na osnovu čega treba preporučiti neki od više modela sličnih karakteristika. Drugi razlog za ovakav način testiranja je i najlogičniji: želeli smo da korisnicima dočaramo kakve performanse mogu da očekuju ukoliko se odluče za neki od baš ovako konfigurisanih laptopova sa operativnim sistemima koje ASUS (direktno ili indirektno) preporučuje. Treći razlog koji je i konačno presudio da ova tri ASUS-a ne predstavimo u uporednom testu je čisto “hardverske prirode”. Iako nominalno pripadaju istoj seriji, ovi notebook računari su bazirani na potpuno različitim platformama, pa je već u startu jasno da su u drugačijim razredima po pitanju performansi. Na kraju, opredelili smo se da zadržimo koncept opisivanja šta sve korisnik može da očekuje od pojedinačnog računara, uz osvrt na međusobne prednosti i mane. Za početak, navedimo šta je zajedničko testiranim modelima.
      Dizajn

      Pakovanje notebook računara kompanije ASUS je tradicionalno bogato, pa je tako bilo i ovog puta. Svi računari dolaze sa identičnim paketom, u kome se nalaze simpatična torba sa malim logom kompanije ASUS, solidan i jednostavan miš malih dimenzija, zgodan za poneti imajući u vidu male dimenzije i težinu, kabl za modem, rudimentarno uputstvo na engleskom jeziku, traka za povezivanje kablova, kao i diskovi sa drajverima i dodatnim programima koje kompanija isporučuje uz ove računare. ASUS tradicionalno ne isporučuje operativne sisteme uz svoje računare (uz par izuzetaka u višoj klasi), pa je to i u ovoj prilici bio slučaj.

      Svi notebook računari koje smo testirali poseduju, kao što smo već pomenuli, istovetan dizajn. ASUS prati uspostavljen trend u ovoj klasi, pa izdubljivanjem i istanjivanjem ivica nastavlja da insistira na redukciji težine i stvaranju utiska da je, ukupno gledano, notebook tanji nego što zaista jeste. Notebook je zasnovan na kombinaciji sive i crne boje. Poklopac je sive boje i poseduje logo kompanije ASUS. Sa prednje strane se nalaze indikatori stanja i čitač memorijskih kartica, levo se nalaze izlazi za audio i mikrofon, ExpressCard slot, prekidač za WiFi, tri USB 2.0 porta, kao i priključci za modem i LAN. Sa zadnje strane računara se nalaze VGA i DVI priključci, strujni adapter i još jedan USB 2.0 port, dok je desna strana računara rezervisana za DVD pisač. Otvaranjem poklopca se otkriva unutrašnjost računara, kojom dominiraju solidan touchpad, tastatura veoma dobrog kvaliteta sa našim slovima i velikim Enter tasterom (zamerka je što je Fn taster za pozivanje dodatnih opcija smešten skroz dole levo umesto Ctrl tastera, koji je pomeren udesno pa to zbunjuje korisnike naviknute na klasičan raspored), iznad koje se nalaze dodatni tasteri. Ekran je visokog sjaja i sasvim solidnog kvaliteta, radne rezolucije od 1280 x 800 piksela. Iznad njega se nalazi web kamera rezolucije 1.3 megapiksela koja poseduje sposobnost rotiranja po horizontali, čime se može obezbediti bolji ugao bez potrebe za rotiranjem kompletnog ekrana i gubljenjem idealnog ugla gledanja površine ekrana. Pomenimo još da svi laptopovi dolaze sa identičnom 6-ćelijskom Li-Ion baterijom. Sada prestaje svaka sličnost, valja preći na razlike…
      Veliki brat

      F5VL je najskuplji uređaj od onih koje smo ovom prilikom testirali, i to sa pravom. Uređaj je baziran Intel procesoru – konkretno, radi se o Core 2 Duo T5450 procesoru radnog takta od 1.66 GHz, a od ostalih modela se izdvaja i po prisustvu diskretne grafike. Za razliku od preostala dva uređaja sa testa, on poseduje ATI Radeon Mobility X2300 grafički čip. Ono što je potrebno naglasiti jeste da ovaj grafički čip nije nikakav derivat nekog DirectX 10 grafičkog čipa za mobilne uređaje, već je u stvari samo prepakovani ATI Mobility Radeon X1350 čip, navodno preimenovan da bi se izbegla konfuzija. Bez obzira na motive za ovakav postupak, sigurno je da se sa ovakvom grafičkom kartom nećete naigrati modernih igara. Ono što bi ipak moglo da nedostaje, naročito u poređenju sa DX10 čipovima jeste UVD podrška, odnosno nedostatak hardverske akceleracije video sadržaja visoke definicije.

      ASUS za F5VL preporučuje Windows Vista operativni sistem, te ga u skladu sa tim isporučuje isključivo sa drajverima za Vistu. Ovakav potez bismo donekle iskritikovali, imajući u vidu da kompanija ipak ove laptopove isporučuje bez operativnog sistema, a drajvere za notebook računare u principu nije tako lako “iskopati”, naročito za specifične modele. Svejedno, poslušali smo “preporuku” kompanije ASUS i testirali uređaj pod Windows Vista Ultimate operativnim sistemom. Rezultati koje možete videti u priloženim tabelama su dobijeni pod njim. Pomenimo da Windows Vista indeks iznosi 3.0, dok pojedinačni indeksi po kategorijama imaju vrednosti od 4.7 za CPU, 4.3 za memoriju, 3.0 za grafiku, 3.3 u kategoriji igračke grafike i 4.6 za hard diskove.

      Ekran je relativno solidan za ovu klasu uređaja i poseduje realne uglove gledanja od, grubo govoreći, oko 150 stepeni po horizontali, što je sasvim OK. Sa druge strane, vertikalni uglovi gledanja su dosta slabiji i kreću se oko vrednosti od 100-110 stepeni, što može zasmetati. Nivo osvetljenosti ekrana je visok, te će korisnici moći da vide dešavanja na ekranu i u uslovima jarkog osvetljenja. Istina, nije među najsvetlijim ekranima, ali sa druge strane ni refleksija nije toliko izražena kao kod ekrana sa visokim stepenom osvetljenja. Ono što smo zapazili prilikom analiziranja performansi, odnosno podataka dobijenih iz tabela, jeste da uređaj blago zaostaje u skoro svim aspektima za uporedivim modelima koje smo ranije testirali. Pretpostavljamo da je glavni krivac što se mašina “ne razbacuje snagom” SIS 671DX čipset, na kome je ovaj notebook baziran. Nemojte nas shvatiti pogrešno, istina je da je reč o sintetici, ali upalo nam je u oči.

      U svakodnevnom radu ne bi trebalo biti većih problema. Laptop je i dalje živahan i udoban u radu, te kroz prizmu tog podatka treba formirati očekivanja. Naš savet bi, za one koji intenzivno koriste multitasking, bio nabavka dodatnih 1 GB RAM memorije, naročito u aktuelnom trenutku kada je cena RAM memorija izuzetno niska. Još jedna stvar koju navodimo jeste stepen zagrevanja. Uređaj je generalno uglavnom samo mlak, sa izuzetkom jednog područja, koje bi se grubo rečeno moglo opisati kao levi deo postolja za ruke. Taj deo ume da postane izuzetno topao u uslovima intenzivnog korišćenja. Takođe, primetno je da ventilatori veoma često povećavaju broj obrtaja, te da emituju primetno viši nivo buke čim računar nije u “leru”. Ono što je interesantno jeste što ostali modeli nisu emitovali baš ovoliki nivo buke, te da se nisu ni grejali toliko, iako bi Core 2 Duo trebao biti hladniji od Core Duo ili Turion konkurenata. Naravno, tu u igru ulaze i čipset, kao i diskretna grafika. Na našem testu baterija računara je trajala tačno 2 sata i 13 minuta prilikom rada u idle režimu.
      Srednji brat

      Živ je Core Duo, umro nije, a ASUS F5R je dokaz za to. I dalje živahan i ubojit, ovaj dvojezgarni procesor pokazuje da ga nikako ne treba otpisivati, iako je na scenu stupila nova iteracija Core arhitetkure za notebook računare. Naravno, korišćenje ovog procesora je jedan od načina za održavanje cene na prilično pristupačnom nivou, pri čemu se kupcima omogućava da dođu do nesporno sasvim solidnog procesora. Igrački potencijal praktično ne postoji, imajući u vidu da računar poseduje klasičnu “integrušu”, i to ATI Radeon Mobility X1100 starije generacije.

      ASUS F5R se isporučuje sa drajverima za Windows Vista i Windows XP operativne sisteme. Kako nam je ovaj uređaj, sticajem okolnosti, poslednji “dopao šaka”, a pre njega smo testirali preostala dva modela, te smo bili svesni da ionako neće biti svrhe direktno porediti rezultate pošto su prethodnici dolazili samo sa Vista, odnosno samo sa XP drajverima, rešili smo da na ovaj notebook takođe instaliramo Windows Vista Ultimate operativni sistem. Na taj način korisnici mogu dobiti jasniju informaciju o ponašanju sada ipak ne tako nove platforme u uslovima savremenijeg softverskog okruženja i jasniju predstavu o tome koliko laptop može sa novom tehnologijom kompanije Microsoft.

      Generalno gledano, zadovoljni smo ponašanjem F5R računara pod Vista okruženjem. I ovde važi priča o tome da bi bilo još bolje da se poseduje još jedan gigabajt “pamćenja”, te takođe preporučujemo dokupljivanje ukoliko ste to u mogućnosti, ponovo ukazujući na nikad niže cene RAM memorija. Treba uzeti u obzir da će određenu količinu “pamćenja” grafička karta zadržati za sebe. Windows Vista indeksi su imali vrednosti od 2.8 globalno, 4.7 za CPU, 3.9 za memoriju, 2.8 za grafiku, 3.0 za igračku grafiku i 4.8 za hard disk. Ponovo je, kao i uvek, ocena limitirana ocenom najslabije komponente, što je ovog puta, “gle čuda”, integrisana grafika (pret)prošle generacije. Po dizajnu je laptop identičan F5VL modelu, sa izuzetkom nepostojanja DVI izlaza. Ovaj laptop podržava samo VGA priključak. Od pomenutog modela F5R se razlikuje i kada je tastatura u pitanju, pošto ista čudno odzvanja. Ništa strašno, ali vredi skrenuti pažnju. Uređaj se ne greje puno i greje se manje od F5VL, a treba istaći da kuleri ni u jednom trenutku nisu bili toliko bučni kao kada je F5VL bio opterećen. Interesantno je da smo najveći stepen zagrevanja primetili podno – touchpad-a, odnosno u središnjem delu oslonca za ruke.

      Možete očekivati oko 1 sata i 40 minuta autonomije, ponovo u idle režimu rada. Nije u pitanju nikakav rekord, već čist prosek – upravo u skladu sa cenom računara i kategorijom u koju je isti plasiran. Svejedno, autonomijom nećete biti razočarani, osim ukoliko niste imali neke specifične prohteve u vezi sa tim aspektom notebook računara. Sve ostalo je identično kao kod F5VL modela.

      Mali brat

      Konačno, na red je došao i F5M-1AAP (u daljem tekstu samo F5M), hardverski najslabiji model od tri uređaja koja su se našla na našem testu. On je baziran na ºtarijoj platformi kompanije AMD i poseduje Turion MK38 procesor koji radi na 2.2 GHz. Za osnovu platforme je odabran nVidia C51MV čipset sa GeForce Go 6100 integrisanom grafikom. Po drugim aspektima, računar ne zaostaje za modelima baziranim na Intel procesorima, što treba pohvaliti, imajući u vidu da se nije štedelo na USB portovima, čitačima kartica i sličnim stvarima. Ovaj laptop je planiran za low-end tržište, te stoga ni ne čudi odluka da se ide sa jednojezgarnim procesorima i integrisanom grafikom.

      Računar dolazi sa drajverima za Windows XP, te smo ga pod dotičnim i testirali. Grafički čip ovog uređaja takođe otkida deo memorije za sebe, ali se pod starijim “Pendžerima” to manje oseća. Po priključcima je F5M identičan F5R modelu, što će reći da ni on ne poseduje DVI izlaz, koji ostaje rezervisan isključivo za F5VL model. Buka je na nivou F5R modela, što će reći primetno niža od F5VL. Nažalost, i tastatura je još slabijeg kvaliteta od one u F5R, što će reći da tasteri proizvode čudne zvuke, ali se tastatura još i dodatno ugiba, naročito na desnoj polovini, a ne zaboravimo da su većina korisnika dešnjaci koji uglavnom desnom rukom pritiskaju tastere nešto jače.

      Notebook se greje levo od središnjeg dela, ali i dole desno. U odnosu na druge modele zagrevanje je daleko neravnomernije, pa tako pojedini delovi ostaju potpuno hladni dok se desni deo postolja za dlanove može poprilično zagrejati, što ume da bude neugodno. F5M nudi oko 1 sata i 30 minuta autonomije, što je u skladu sa očekivanjima za ovu klasu uređaja.

      Specifikacija:

       

      ASUS F5VL

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      da, “glossy”

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T5450

      Brzina procesora

      1.66 GHz

      Čipset

      SIS 671DX

      Grafika

      ATI Radeon Mobility X2300

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      Fujitsu MHW2120BH (120 GB, 8 MB keša, 5400 RPM)

      Optički uređaj

      TTSTcorpCD/DVDW TS-L632D

      Modem

      56k V92

      LAN

      1000 Mbps

      Wireless LAN

      WLAN 802.11b/g

      Konekcije

      4x USB, MS/MS Pro/MS Duo/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card,

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Softver

      Nero 7.5.13 Essentials, ASUS DVD, Power Director, Media Show, Norton Internet Security

      Ostalo

      CMOS kamera (1.3 Mpx)

      Težina

      2.6 kg

      Dimenzije

      360 x 260 x 27 mm

      Garancija

      24 meseca

      Dobavljač

      KimTec

       

      ASUS F5M-1AAP

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      da, “glossy”

      Procesor

      AMD Turion MK38

      Brzina procesora

      2.2 GHz

      Čipset

      nVidia C51MV

      Grafika

      Nvidia GeForce Go 6100

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      Hitachi HTS541612J9SA00 (120 GB, 8 MB keša, 5400 RPM)

      Optički uređaj

      Matsushita DVD-RAM UJ-850S

      Modem

      Motorola 56k V92

      LAN

      1000 Mbps

      Wireless LAN

      WLAN 802.11b/g

      Konekcije

      4x USB, MS/MS Pro/MS Duo/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card,

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Softver

      Nero 7.5.13 Essentials, ASUS DVD, Power Director, Media Show, Norton Internet Security

      Ostalo

      CMOS kamera (1.3 Mpx)

      Težina

      2.9 kg

      Dimenzije

      365 x 269 x 28 mm

      Garancija

      24 meseca

      Dobavljač

      KimTec

       

      ASUS F5R

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      da, “glossy”

      Procesor

      Intel Core Duo T2130

      Brzina procesora

      1.86 GHz

      Grafika

      ATI Radeon Mobility X1100

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      Hitachi HTS541612J9SA00 (120 GB, 8 MB keša, 5400 RPM)

      Optički uređaj

      Matsushita DVD-RAM UJ-850S

      Modem

      Motorola 56k V92

      LAN

      1000 Mbps

      Wireless LAN

      WLAN 802.11b/g

      Konekcije

      4x USB, MS/MS Pro/MS Duo/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card,

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Softver

      Nero 7.5.13 Essentials, ASUS DVD, Power Director, Media Show, Norton Internet Security

      Ostalo

      CMOS kamera (1.3 Mpx)

      Težina

      2.87 kg

      Dimenzije

      360 x 260 x 27 mm

      Garancija

      24 meseca

      Dobavljač

      KimTec

      Rezultati testova

       

      ASUS F5VL

      PCMark 05

      Score

      3397

      CPU

      3841

      Memory

      3147

      Graphics

      1227

      HDD

      3323

      Cinebench R10

      OpenGL / CPU rendering

      1738 / 4678

      NuclearMC

      5103

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      15249 / 10546

      Multimedia

      90381 / 48969

      Memory

      2394 / 2997

      wPrime*

      79.046 sec

      HDD Drive Index

      30 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      1410

      CPU score

      5207

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      97 min 31 sec

      ASUS F5M-1AAP

      PCMark 05

      Score

      2899

      CPU

      2444

      Memory

      3356

      Graphics

      771

      HDD

      4138

      Cinebench R10

      OpenGL / CPU rendering

      1275 / 3080

      NuclearMC

      3739

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      7843 / 6429

      Multimedia

      20455 / 22540

      Memory

      4121 / 4125

      wPrime*

      79.046 sec

      HDD Drive Index

      33 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      637

      CPU score

      3778

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      36 min 25 sec

      ASUS F5R

      PCMark 05

      Score

      3188

      CPU

      3951

      Memory

      2641

      Graphics

      834

      HDD

      3883

      Cinebench R10

      OpenGL / CPU rendering

      494 / 2870

      NuclearMC

      5060

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      12572 / 9169

      Multimedia

      28590 / 38971

      Memory

      2301 / 2275

      Multicore Efficiency

      HDD Drive Index

      30 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      598

      CPU score

      3982

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      85 min 45 sec

       

      Trojka pred strašnim sudom

      ASUS F5VL

      ASUS F5R

      ASUS F5M

      F5 serija notebook računara je namenjena korisnicima sa nevelikim prohtevima, odnosno onima koji nisu raspoloženi, ma iz kog razloga, da izdvajaju četvorocifrene sume za prenosne računare. Jedini koji se kreće oko te magične barijere je F5VL, dok druga dva računara gravitiraju prema sumi od oko 800 evra, doduše iz suprotnih pravaca. Kog đavola oni nose isto ime kada su skroz različiti, zapitali bi se mnogi. Valja se prisetiti da nijedan notebook nije prosta suma hardverskih specifikacija, već da puno toga zavisi od forme, dizajna, namene i pristupa. Osvrnućemo se i na odnos F5M i F5R računara, čija se cena ne razlikuje previše, te vam toplo preporučiti da se, ukoliko se dvoumite između ova dva modela, odlučite za F5R osim ukoliko vam svaki dinar nije bitan. Dobićete dvojezgarni procesor, kao i kvalitetniju grafiku – i dalje integrisanu, ali bolju, sa boljim performansama i manjim opterećenjem po kompletan sistem. Naravno, ukoliko je svaki dinar bitan u najbukvalnijem smislu tih reči, tu nema dileme. F5VL je neka druga priča. Baziran je na najnovijim tehnologijama (sa izuzetkom grafike, bez obzira što je po nomenklaturi ona deo nove ponude) i kao takav se posmatra pod posebnom lupom. Iako je na ovom testu bio najbrži, pokazao je određene slabosti u odnosu na druge laptopove svog cenovnog ranga, koje bi se daleko jasnije iskazale da je poređen sa adekvatnom konkurencijom. Ipak, on bez problema zauzima čeonu poziciju kada je F5 serija u pitanju. Za nekoga sve, za svakog ponešto, poznata je mantra. Mi smo se potrudili da vam što bolje i adekvatnije prezentiramo kako rade uređaji i šta možete očekivati od njih, a vi presudite sami. Prilikom prosuđivanja imajte u vidu da je reč o seriji namenjenoj nezahtevnim korisnicima i da je tako treba posmatrati. Modeli kompanije ASUS prikazani u ovom testu su, što se nas tiče – adekvatni. Ne blistaju, ali ni ne podbacuju, te u suštini rade baš ono za šta su stvoreni.

      ASUS

       

      ASUS F5VL

      ASUS F5R

      ASUS F5M

      Performanse

      10

      8

      6

      CPU

      4

      3

      2

      Grafika

      3

      2

      1

      Hard disk

      3

      3

      3

      Autonomija

      7

      5

      3

      LCD panel

      3

      3

      3

      Količina sistemske memorije

      3

      3

      3

      Izrada računara

      12

      11

      12

      Dizajn

      6

      6

      6

      Tastatura, touchpad

      2

      2

      2

      Konekcije

      4

      3

      3

      Dodatni hardver i oprema

      6

      6

      6

      Softver

      1

      1

      1

      Garancija

      2

      2

      2

       

       

       

       

      UKUPNO POENA:

      44

      39

      35

      ASUS F5VL

      Prednosti:

      – Odlična tastatura, dobar touchpad
      – Solidan ekran
      – Dopadljiv dizajn koji odaje utisak više klase
      – Diskretna grafika

      Nedostaci:

      – Nedostatak Bluetooth podrške
      – Samo Windows Vista drajveri
      – Viši stepen zagrevanja, bučni kuleri

      ASUS F5R

      Prednosti:

      – Vrlo dobar ekran
      – Dopadljiv dizajn koji odaje utisak više klase
      – Dvojezgarni procesor solidnih performansi za malo para

      Nedostaci:

      – Nedostatak Bluetooth podrške
      – Nešto slabiji kvalitet tastature

      ASUS F5M

      Prednosti:

      – Solidan ekran
      – Dopadljiv dizajn koji odaje utisak više klase

      Nedostaci:

      – Nedostatak Bluetooth podrške
      – Nešto slabiji kvalitet tastature
      – Jednojezgarni procesor

      ASUS notebook računare na test ustupio KimTec.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi