ASUS G1

ASUS G1

Prenosni računari polako ali sigurno menjaju desktop-ove na svim poljima; ali šta se dešava sa onima čiji su zahtevi najveći - gejmerima? I za njih postoje odgovarajući modeli, a ASUS je sa svojom G serijom odlučio da im se potpuno, na svoj način približi...

    Sadržaj

      Petar Gredelj
       

      Poslednju „liniju odbrane“ desktop računara i njihovih velikih mogućnosti u današnjoj upotrebi računara, svakako čini, i još neko vreme će činiti (koliko dugo, to niko ne zna) gejming populacija. Iako vrlo često možemo pročitati vesti o sve većem učešću prenosnih računara u svetskoj prodaji personalnih kompjutera, postoje određene grupe korisnika koji će se ovom carstvu vrlo teško prikloniti. Jer performanse život znače, a oni koji ne mogu bez savršene slike i efekata najnovijih 3D naslova, jako teško će svoje (potpuno) poverenje pokloniti prenosnom računaru, ma koliko on imao impresivne karakteristike. I proizvođači vrlo dobro to znaju a ovog puta imamo na raspolaganju jedan od prvih notebookova čiji je target upravo igračka zajednica…

      Pre izvesnog vremena, ASUS je najavio, a sada je do nas i stigao, prvi njihov „igrački“ notebook računar iz G (gaming) serije koja trenutno obuhvata dva modela: G1 sa petnaestoinčnim i G2 sa sedamnaest inčnim panelom. Domaći distributer je procenio da bi ovaj prvi mogao izazvati veće interesovanje pa se odnedavno i on nalazi u ponudi „Kimtec“-a…

      Da li je došao dan kada ćete se igrati na notebooku, da ćete kada krenete u igraonicu ili na LAN party osim omiljenog miša poneti i svoju prenosnu „mašinu“? Pokušaćemo da na narednim stranicama odgonetnemo ovu zagonetku…ASUS je na sebe preuzeo ovu vrstu odgovornosti a da li mu je to i pošlo za rukom?

      Pakovanje

      Da ambalaža ima velike zasluge u prodaji mnogih proizvoda, poznata je činjenica. Stoga pravo zadovoljstvo predstavlja to što imamo prilike da vidimo kako se i proizvođači laptopova prosto nadmeću u trci – ko će kupcu podariti (prodati) bolje i lepše pakovanje, “pokloniti” bogatiju opremu uz sam notebook…naposletku naravno kupac sve to plaća iz sopstvenog džepa ali ko za to još mari?

      Kažu ljudi da je crna boja najelegantnija pa se tako i ASUS opredelio za istu: već na samoj kutiji možete primetiti interesantan logotip zelene boje koji je ovaj proizvođač specijalno pripremio za svoju gejming seriju prenosnih računara.

      Ni sadržaj pakovanja nikako nije za potcenjivanje i na pravi način je prilagođen gejmerima. Mlađi naraštaji, da makar tako nazovemo ljude koji vole (i imaju vremena) da se igraju, u svakom slučaju više vole da nose ranac nego li klasičnu torbu za notebook računare. I ovaj “backpack” koji ASUS nudi uz svoj G1 računar zaista je adekvatan proizvodu uz koji dolazi; moderan ali i G seriji svojstven dizajn svakako će oduševiti svakoga ko poželi da svoj novac da upravo za ovaj računar.

      Za gejmere – tu je i gejmerski miš, naravno…sta drugo nego uzeti nešto od najboljih, od Logitecha…MX 518 je provereno i pouzdano rešenje za najokorelije igrače, a još kada je u stilu sa G1 notebookom, zadovoljstvu kraja nema. Naravno, tu je i standardni prateći materijal…malo iznenađenje predstavlja to što Windows Vista još uvek nije podržana kada je u pitanju instalacioni CD sa drajverima. Da li to ni ASUS ne veruje u novotarije dok se ne pojavi Service Pack 1? 🙂
      ASUS G1 – dizajn, izrada…

      Da ASUS ume da napravi kvalitetan notebook što se tiče hardverskog sastava, odavno je poznato. Ono sa čime su međutim objektivno kuburili godinama, bez obzira na brojne dobre i kvalitetne modele jeste dizajn i pitanje sopstvenog identiteta u brojnoj konkurenciji. Da se razumemo, to ni u kom slučaju nije jednostavno…pa čak je i jedan veliki i izuzetno snažni LG za svoje proizvode morao da angažuje dizajnerski studio iz Milana kako bi uspeo jasno da se izdiferencira u žestoko snažnoj konkurenciji.

      Da je bilo grešaka, bilo ih je, prave ih svi, što bi i ASUS bio izuzetak od nepisanog pravila. Ono što međutim imamo prilike da vidimo u poslednje vreme, a naročito baš na primeru G1 modela koji se našao na ovom testu, jeste da je ASUSTeK i definitivno ovladao svim veštinama kada je u pitanju izrada vrhunskog notebooka! Tu ne mislim samo na dizajn, već i na ono što je u ovom pogledu jednako važno, a to su upotrebljeni materijali. Skupi notebookovi ne mogu se praviti od jeftine plastike i to u ASUS-u jako dobro znaju; bace li samo pogled na ono što konkurencija radi (a za njih je to u prvom redu “komšija” ACER), postaje jasno da im moraju parirati na odgovarajući način. I upravo je zato ASUS G1 možda i najbolje izrađeni notebook ovog proizvođača do sada: gornja površina te unutrašnji delovi notebooka izrađeni su od materijala koji strahovito podseća na ACER-ov Ferrari koji smo nedavno predstavili na našem sajtu…

      Na kompaktnost nema nekih preveliki zamerki, a naročito bi se pohvalno izrazili o zaštiti ekrana koji pri bilo kakvom pritisku ne pokazuje nikakve anomalije u prikazu. Kada smo već kod panela, reći ćemo da je jedan od najboljih do sada viđenih kod notebook računara, ma koliko neko ne voleo glare. U pitanju je WSXGA+ 15.4 inčni panel koji uz pomoć nVidia GeForce Go 7700 video karte omogućava prikaz u maksimalnih 1680×1050 piksela što je zaista sjajno. Nikakvo zamućenje u ma kom segmentu nije primećeno, slika je bersprekorno oštra, sa vrlo dobrim uglom gledanja – odličan izbor panela! Gejmeri ipak zahtevaju najviše…

      Iako je G1 notebook koji predstavlja klasu za sebe po mnogo čemu, da pomenemo i par detalja koji su posebno urađeni kako bi ovaj prenosni računar dobio na svom identitetu. Sa obe strane panela nalaze se dve zelene (zelena boja detalja je i inače karakteristika G1 notebooka) trake izrađene od pleksiglasa – po pokretanju bilo koje aplikacije koja poziva Directx 9, pozadinsko svetlo počinje da treperi. Ono što je dobro jeste ugao pod kojim su postavljene, jer korisnik praktično i ne primećuje ovo kada se nalazi u standardnom položaju pri radu za računarom – ali, zato “publika” može samo da vam zavidi…

      Druga karakteristika jeste mali OLED displej koji se nalazi neposredno iznad tastature: ASUS logo pri podizanju Windowsa, nakon instaliranja odgovarajuće aplikacije, biva zamenjen malim satom. Da li je ovo baš neophodno? Pa može biti vrlo korisno; sećam se svojih, ne tako brojnih LAN party-ja sa moderatorima Bench foruma. Niko nema vremena da u jeku igre gleda na sat, a pošto žar borbe preuzme kontrolu nad svima, prosto se zapanjite kada shvatite da je već jutro…upravo zbog toga je ovaj sat svoju pravu primenu našao u računaru namenjenom onima kojima je igranje u krvi.

      Zna se koje tastere igrači najviše koriste – WASD tasteri na (inače veoma dobroj) tastaturi su zbog namene ovog računara, posebno označeni. Naravno, pri igranju nema ni govora o korišćenju touchpada, ali je on sjajno poslužio da se u njegov centar smesti logotip ASUS G1 serije i time dodatno zaokruži dizajn ovog računara. Touchpad je, moramo to pomenuti svakako, izvanredan, sa velikim poljem i odličnim mogućnostima podešavanja.

      Naravno, nećemo i ne smemo zaboraviti ni 1.3 megapikslenu kameru za WEB komunikaciju koja je i postala standard kod svih naprednijih notebook računara.

      Iznad tastature nalazi se standardni set tastera; za uključivanje računara, disable-ovanje touchpada (vrlo važno za igrače da im ova funkcija bude na dohvat ruke), pozivanje browsera odnosno mail klijenta, i ono što takođe moramo pohvaliti – taster pomoću koga na najbrži mogući način, uz pomoć ASUS-ove poznate aplikacije Power 4 Gear za power management, možete lako i jednostavno promeniti brzinski režim vašeg računara. Sve je to ispraćeno odličnim OSD efektom i na ovome ASUS-u moramo čestitati!

      Ispod touchpada smešten je multimedijalni taster: vaš omiljeni program za reprodukciju multimedijalnih zapisa na ovaj način u trenu možete “pozvati” i njime isto tako lako i brzo upravljati… Desno od ovog seta tastera nalaze se i kontrolne “lampice”…

      Što se rasporeda priključaka tiče, nema prevelikih zamerki mada je deo mogao biti izmešten sa desne na zadnju stranu računara. Opet, bilo bi lepo da je i makar jedan (od četiri) USB priključka pronašao svoje mesto negde gde bi bio dostupniji korisniku…

      Specifikacije, rezultati…

      Da li je iko na osnovu do sada viđenog uopšte sumnjao da će ASUS G1 biti najbrži ikada predstavljeni računar na našem sajtu? Naravno, to se i dogodilo kada su u pitanju skoro sve kategorije testova, a pre nego se pozabavimo rezultatima dobijenim u testovima, pomenimo i sve ono što se nalazi u srcu ovog računara…

      Naravno, Intel Core 2 Duo jeste najmoćniji mobilni procesor današnjice, a svoje mesto u G1 računaru pronašao je model T7200 (Merom) koji pri svojoj punoj brzini radi na tačno 2 gigaherca. Ponuda proizvođača je u ovom segmentu vrlo dobra i kupci se mogu opredeliti za bilo koji od Core 2 Duo procesora – naravno, sve zavisi od vaših želja i mogućnosti, ali i od aktuelne ponude domaćih dobavljača. I vezna logika mora biti adekvatna a to je u ovom momentu i945PM čipset – da bi jedan ovakav sistem funkcionisao besprekorno u svakom pogledu tu je i sjajnih 2 gigabajta DDR2 memorije koja u dvokanalnom režimu radi na brzini duplo većoj od procesorskog takta (333 MHz).

      Ono što naravno ovakav računar mora odvojiti od konkurencije jeste izbor video akcelaratora a u slučaju G1 modela to je nVidia Ge Force Go 7700 sa (do sada za notebook neverovatnih) 512 MB VRAM-a. Ovakav GPU ali i sama koncepcija računara omogućili su nam da po prvi put posegnemo i za testiranjem prenosnih računara po pitanju aktuelnih i popularnih 3D naslova…

      ASUS G1 takođe u sebi sadrži najbrži 2.5 inčni hard disk koji smo do sada imali prilike da testiramo: u pitanju je Seagate-ov 160GB-ni model iz Momentus 5400.3 serije. I iz imena možete videti da se (još uvek) radi o disku koji se vrti na 5400 obrtaja ali obzirom na za prenosne računare, izuzetno veliki kapacitet, postiže i odgovarajuće brzinske rezultate – prosto je oduvao sve do sada viđeno, i zaista smo nestrpljivi da vidimo neki model notebooka sa hardom na 7200 obrtaja. Kada smo već kod “storidža” pomenimo da je optički drajv dobro poznati LG-jev model GMA-4084N.

      Po pitanju konekcija naravno ne sme da škripi; G1 je lišen samo (ne)potrebnog infrared protokola, ali je zato tu Bluetooth po 2.0 specifikaciji. Logično, kako bi bila zadovoljena Centrino specifikacija, wireless adapter mora biti Intelov 3945ABG, dok je za standardnu žičnu konekciju zadužen Realetkov gigabitni adapter.

      Osmoćelijska baterija od 4800 mAh omogućava ovom prenosnom računaru sasvim pristojnu autonomiju u radu, mada je to opet daleko od najboljih rezultata postignutih na našim testovima – opet, s druge strane gledano – i G1 je svojim mogućnostima isto tako prilično daleko, naravno u pozitivnom smislu, od konkurencije. Još jedna nus pojava takvih mogućnosti jeste i težina ovog računara koja i pored ne prevelikih gabarita iznosi 3.1 kilogram, što isto tako nije malo…

      No da se pozabavimo rezultatima dobijenim na testu; jedini približno snažan notebook koji se u poslednje vreme našao na našem testu bio je ACER-ov Ferrari. Radi se o modelu koji je bez pogovora pridobio opšte simpatije redakcije Bench sajta, ali tek poređenjem sa ASUS G1 modelom možemo videti koliko je po brzinskim karakteristikama inferioran. U prvoj tabeli nalaze se rezultati testova kojima su podvrgnuti i jedan i drugi model:

      PC Mark 05 Pro

      ASUS G1

      ACER Ferrari 5000

      Overall

      4914

      3510

      CPU

      5061

      3371

      Memory

      3975

      2349

      Graphics

      4078

      3114

      HDD

      4093

      2926

      SiSoft Sandra 2007

       

       

      CPU

      18172-12596

      12928-10925

      Multimedia

      109770-58848

      33488-36482

      Memory

      3725-3747

      5771-6107

      Cache

      1993 MB/sec

      1152 MB/sec.

      HDD

      44 MB/sec.

      34 MB/sec.

      3D Mark 2001

      22388

      17222

      3D Mark 2005

      4241

      3762

      HD Tach

      36.4 MB/sec.

      30 MB/sec.

      PC Mark 2002 Battery test

      1h 41m 14s

      2h 01m 47s

      I sami se možete uveriti u dominaciju ASUS G1 modela u ovom mini uporednom testu brzinskih karakteristika; naročito imponuju fantastičan rad hard diska te 3D performanse. ACER je odneo pobedu samo kada je reč o trajanju baterije ali ACER je očito pronašao pravi recept za power management, budući da nudi potpunu kontrolu nad svim parametrima sistema – uostalom, upravo jedan od ACER-ovih modela drži rekord kada je rad u baterijskom režimu u pitanju…

      3D Mark 2003

      10036

      CPU speed

      1215

      3DMark 2006

      2390

      CPU speed

      1714

      Doom 3 1280×1024

      64

      Doom 3 1280×1024 4x antialiasing, 8x anisotropic

      29.7

      Far Cry 1280×1024

      69.66

      Far Cry 1280×1024 4x antialiasing, 8x anisotropic

      34.82

      X3 – Reunion 1280×800

      39.3

      X3 – Reunion 1280×800 4x antialiasing, 8x anisotropic

      29.2

      Posetiocima ostavljamo da sami procene koliko su performanse dobijene u testovima dovoljne za ozbiljno igranje, nama ostaje samo da prokomentarišemo da sve deluje, vrlo, vrlo igrivo…

      Softver

      Kada pomenemo softver, ne mislimo samo na konkretne naslove koje korisnik dobija uz kupljeni notebook, već naravno i na (korisne) pomoćne programe. Ma koliko se neko slagao ili ne, koristio ih ili ne, i ovaj segment vrlo dobro oslikava ozbiljnost kojom pojedini proizvođač pristupa konkretnoj realizaciji nekog od modela iz ponude. ASUS je ovde kao i većina proizvođača koji ne spadaju u veterane pomalo kaskao – međutim, stvari se i na tom planu drastično menjaju…
       

      Sa Power 4 Gear aplikacijom smo i ranije imali prilike da se susretnemo, a njegova namena je brza i jednostavna promena power management režima u kome radi notebook. Naročito jednostavno funkcioniše uz pomoć za to predviđenog tastera o kome smo više govorili na strani 3 ovog prikaza…

      Opet ćemo se na momenat vratiti na pomenutu stranicu 3 ovog testa u kome smo prikazali mogućnosti malog OLED displeja kod ovog modela. Ukoliko to želite, možete uz pomoć aplikacije po imenu “Direct Console” izmeniti sadržaj displeja, ubaciti željenu poruku ili jednostavno dodati određenu sličicu (smajli) – kao što možete i videti na slikama u prilogu. Naravno, možete i ostaviti standardni sat…

      Aplikacija zvana “NB Probe” korisniku omogućuje da sazna nešto više o trenutnom stanju svog računara…

      Osima navedenih aplikacija, uz model G1 stižu i prateći CD-ovi na kojima se nalaze programi kao što su Nero 7.5, ASUS DVD, Power Director i Media Show…

      Vreme je za najviše priznanje…

      Više od godinu dana niti jedan prenosni računar nije dobio najviše priznanje našeg sajta, nekako smo i preterali u toj sopstvenoj “ljubomori” da ga se ne odreknemo baš tako lako. Svakom smo modelu tražili dlaku u jajetu i prosto, postavljali ponekad i previsoke zahteve. Konačno je do nas stigao i jedan ovakav računar, koji našu odluku da mu dodelimo nagradu “Editor's Choice”, apsolutno i u svakom pogledu zaslužuje.

      Jer, ASUS G1 predstavlja nešto sasvim novo i posebno, donosi proizvođaču tu dodatnu vrednost i kvalitet koji možda do sada i nismo imali prilike da vidimo u punom svetlu, nudi najviše performanse ikada dostignute od jednog notebooka koji je ušao u Bench lab. Čestitamo na sjajnom odabiru komponenti, na sjajnoj izradi, na prepoznatljivosti i sticanju sopstvenog identiteta, odličnom paketu dodatne opreme namenjene onima zbog kojih je jedan ovakav računar i napravljen. Zato ASUS G1 s punim pravom nosi titulu “urednikov izbor”…

      Nekome će se možda 2000 evra za notebook računar učiniti previsokom cenom, ali obzirom šta G1 nudi, možemo samo zaključiti da ja ona u potpunosti opravdana. Sa nestrpljenjem očekujemo na testu i drugi gejming model – G2, koji pripada istoj seriji ali stiže sa sedamnaestoinčnim panelom!

      Za:

      – prvi računar posebno namenjen gejming populaciji
      – sjajne performanse u svakom pogledu, najbrži s naše strane testirani računar, ikada
      – odličan dizajn, sjajan odabir materijala
      – 2 GB radne memorije
      – nVidia GeForce Go 7700 sa 512 MB NVRAM-a
      – izvanredan ekran, max rezolucija 1680×1050
      – beskompromisno brz hard disk od čak 160 GB
      – dodatna oprema: ranac u stilu notebooka, Logitech MX518 gejmerski miš

      Protiv:

      – u paketu se ne nalazi operativni sistem
      – nema drajvera za Vistu, samo je Windows XP za sada podržan

      Računar na test ustupio “Kimtec

      Korisna adresa – “Eurolink

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi