Filip Majkić
ASUS G71V
ASUS posvećuje puno pažnje entuzijastima i korisnicima koji žele nešto više od proseka, koji žele da odu dalje od konfekcije, koji teže ka nečemu drugačijem. Kompanija je profilisala svoj Republic of Gamers (popularni RoG) brend kao zajedničkog imenitelja za čitave grupe uređaja koje će ciljati, kao što im i samo ime kaže, uglavnom igrače, odnosno korisnike sa nešto većih zahtevima po praktično svim pitanjima. Krenulo se sa pokojom matičnom pločom i grafičkom kartom, da bismo danas imali mnoštvo ovih, ali i drugih proizvoda sa Republic of Gamers oznakom. Svi smo svedoci permanentnog uspona notebook računara na PC tržištu i njihove sve veće zastupljenosti čak i u krugovima koji su najduže “izdržali”. U takav profil korisnika svakako spadaju igrači, kojima se počelo nuditi mnoštvo rešenja ne samo od najprestižnijih kompanija kao što je Alienware, već i od onih koji u većoj meri gledaju da ponude rešenje koje će cenovno biti prihvatljivo. Gaming laptopovi su nekada gledani sa određenom dozom podsmeha, a danas čine jedno od lukrativnijih tržišnih segmenata kada se radi o prenosivim računarima. Možda ne toliko na srpskom tržištu, ali sve se menja vremenom, pa će stvari postepeno doći na svoje mesto. Da se to dogodi, postarao se i ASUS svojom gaming serijom notebook računara.
ASUS je odavno ovladao tehnikama dizajna i izrade notebook računara usmerenih prema igračima. Uostalom, pre otprilike dve godine (i koji mesec više) smo bili izuzetno prijatno iznenađeni performansama tadašnje petnaestice namenjene prevashodno igračima, a koju je pratila i odgovarajuća sedamnaestoinčna verzija. Tadašnji ASUS G1 i G2 računari su bili veliko osveženje na tržištu, demonstracija sposobnosti kompanije ASUS da “bije bitku” na poljima na kojima do tada nije bila previše prepoznatljiva, ali i upozorenje svima da dobijaju još jednog velikog konkurenta u zahtevnom gaming segmentu. Model G1 je dobio i najveće priznanje našeg sajta – Editor’s Choice. Ipak, iz današnje tačke gledišta, sve je to deo istorije. Značajne, dopadljive, simpatične, ali ipak istorije. Istovremeno, to obavezuje i nameće novi nivo očekivanja kada se radi o naslednicima, odnosno današnjim mobilnim gaming računarima. Više nema iznenađivanja, nema neverice, naprotiv – sada se očekuje puno, zahtevi su najviši, sve se striktno posmatra. Šta možemo očekivati od poslednjeg rešenja na polju igračkih notebook-ova od kompanije ASUS? Odgovor na pitanje stiže u vidu G71V modela, novog rešenja koje stiže sa nekoliko interesantnih stavki, kako po pitanju dizajna, tako i po pitanju hardvera, a tu posebno ističemo četvorojezgarni mobilni procesor, prvi koji imamo priliku da testiramo. Krenimo redom i sagledajmo karakteristike ovog računara.
Hardver, specifikacija
Ovaj računar se bazira na Intel PM45 Express northbridge i ICH9M southbridge čipsetovima. Ne iznenađuje da se ASUS opredelio za najbržu platformu dostupnu mobilnom tržištu, iza koje stoji kompanija Intel. Ono što jeste prava ekskluziva, da ne kažemo hit, jeste korišćenje Intel Core 2 Quad QX9300 procesora. QX9300 radi na 2,53 GHz. Ima celih 12 MB L2 keš memorije u 2x6MB konfiguraciji i radi na 1066 MHz FSB-u. Radi se o vrhunskom procesoru, najbržem trenutno dostupnom na tržištu mobilnih računara (kada govorimo o standardnim, nemodifikovanim varijantam). Naravno, implementacija ovog procesora u dobroj meri uzrokuje i višu cenu ASUS G71V računara – u trenucima pisanja teksta, njegova cena na veliko iznosi nešto malo manje od 1000 dolara! Radi se o četvorojezgarnom procesoru, jednom od prvih takvih rešenja za mobilno tržište, koji se izrađuje u 45-nanometarskoj proizvodnoj tehnologiji. Ipak, ovde se moramo osvrnuti na konceptualnu stavku – nažalost, najveći broj igara, uz par časnih izuzetaka, ne koristi više od dva jezgra, a širenje podrške ide dosta sporo. Stoga je ovaj notebook podjednako ispravno usmeriti i prema profesionalnim korisnicima (ili, najbolje, onima koji “miksuju” pomalo), koji se bave poslovima koristeći aplikacije koje itekako imaju koristi od ovog brzog procesora, daleko više nego igre. Opet, budućnost će svakako forsirati multijezgarni pristup na svim poljima, tako da i to treba imati na umu kada se opredeljujete. Možda tromo, možda sporo, možda ne toliko efikasno – ali sav softver nezadrživo ide u pomenutom pravcu. Ono što će entuzijastima svakako prijati jeste ugrađena mogućnost overklokinga ovog procesora, i to dvostepena, o čemu ćemo nešto više reći kasnije.
ASUS je G71V opremio sa 4 GB DDR3-1333 RAM memorije. Treba znati da je operativni sistem 32-bitan, tako da će biti u stanju da iskoristi svega 3 GB “pamćenja” od ponuđene količine, tako da korisnici koji žele da iskoriste maksimum memorije trebaju da vode računa o toj stavci. Prisutan je 1 GB NAND flash memorije koja služi kao keš (Intel Turbo Memory tehnologija za notebook računare). Polje grafike spada u domen Nvidia GeForce 9700M GT grafičkog čipa, koji raspolaže sa 512 MB sopstvene GDDR3 memorije. Jezgro radi na 625 MHz, a memorija na 800 MHz (1600 MHz efektivno). Memorijski bus je 128-bitan. Iako možda ne impresionira brzinom u odnosu na trenutno dostupna rešenja na desktop tržištu, radi se o jednom od solidnijih rešenja za mobilne računare, koje omogućava vrlo prihvatljivo igranje u velikom broju naslova. Naravno, u najzahtevnijim igrama poslednje generacije zaboravite na nativnu rezoluciju, koja je prilično visoka.
Specifikacija:
ASUS G71V
LCD
17,1″, 1920 x 1200
Procesor
Intel Core 2 Quad QX9300, 2,53 GHz
Grafika
Nvidia GeForce 9700M GT, 512 MB GDDR3
Sistemska memorija
4 GB DDR3 1333 MHz, Intel Turbo Memory Technology 1 GB NANDFlash
Hard disk
1 TB kao 2 x 500 GB (Hitachi, 5400 RPM, 8 MB keš, SATA)
Optički uređaj
Optiarc Blu-Ray DVD Combo drajv
LAN
Realtek RTL8168C GigabitLAN
Wireless LAN
Intel Wireless WiFi Link 5100, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije
4 x USB 2.0, S/PDIF, VGA izlaz, HDMI, eSATA, FireWire, ExpressCard, LAN konektor, 8 u 1 čitač kartica
Operativni sistem
Windows Vista Ultimate, ExpressGate
Softver
ASUS multimedijalni softverski paket, CyberLink DVD Suite, ExpressGate, Norton Internet Security 2008, Adobe Reader 8, NERO 8 Essentials
Dodatno
Razer Copperhead miš
Težina
3.9 kg
Dimenzije
41.05 x 29.95 x 4.5~5.55 cm
Cena
1940 evra + PDV
Garancija
2 godine
ASUS M51V raspolaže 17,1-inčnim ekranom radne rezolucije od 1920 x 1200 piksela. Kao takav, on podržava reprodukciju Full HD sadržaja, odnosno maksimalan užitak na multimedijalnom polju. Ovo posebno dobija na snazi ukoliko imamo u vidu prisustvo Blu-ray combo drajva, koji omogućava podršku za poslednju generaciju optičkih diskova, odnosno zadovoljstvo u gledanju filmova visoke definicije. Pomenuti drajv potpisuje Optiarc, kompanija koju su zajednički osnovali japanski elektronski giganti Sony i NEC. U slučaju da poželite da izbacite sliku na eksterni displej, pored VGA porta, na raspolaganju vam je i HDMI izlaz. Hard diskovi stižu iz kompanije Hitachi. Radi se o 2,5-inčnim hard diskovima, koji se vrte na 5400 obrtaja u minutu, imaju 8 MB bafera i SATA interfejs. Svaki disk ima kapacitet od 500 GB, što u praksi znači da vam je na raspolaganju 1 TB skladišnog prostora. Manjka istog teško da će biti…WiFi (sa podrškom za N standard) i Bluetooth (2.1 + EDR) su standard, a prisutna su i četiri USB 2.0 konektora, FireWire, ali i eSATA, na koji je moguće priključiti brze diskove. Pohvaljujemo to što se radi o “samostalnom” eSATA portu, a ne combo portu, koji bi smanjivao broj dostupnih portova jednog tipa, ali i od koga u principu ne bi bilo brzinske koristi. Čitač memorijskih kartica je 8-u-1 tipa. Web kamera ima rezoluciju od 2 megapiksela. Zvučnike potpisuje Altec Lansing, a G71V ima četiri zvučnika, kao i veliki subwoofer sa donje strane. Računar stiže sa Windows Vista Ultimate Service Pack 1 operativnim sistemom, kao i sa ExpressGate mini-OS-om, o kome smo već u nekoliko prethodnih prikaza ASUS mašina dosta govorili, te ga tretiramo kao starog znalca.
Pakovanje, dizajn
ASUS G71V stiže u kartonskom pakovanju specijalno stilizovanom za ovaj model. Unutar njega se nalaze, pored notebook-a, i strujni adapter, diskovi sa pratećim softverom, razna dokumentacija i kratka uputstva, te krpica za brisanje LCD-a i traka za vezivanje kablova. Ono što moramo istaći jeste da se u prodajnoj verziji dobija i torba prilagođena nošenju ovog pozamašnog notebook-a, dok smo mi imali na raspolaganju sample, uz koji torba ne dolazi. Konačno, stvar koja nas je najviše obradovala kada se radi o pratećem paketu jeste – Razer Copperhead miš. Iako blago izmenjenih logoa i sa ASUS natpisom na naslonu za dlan, njegova silueta i karakteristike su nepromašivi, a odaje ga i natpis proizvođača sa serijskim brojem na donjoj strani miša. O ovom laserskom mišu osetljivosti 2000 dpi bismo mogli da pričamo naširoko, ali je jednostavnije da vas uputimo na odgovarajuću stranu uporednog prikaza gaming miševa koji je rađen na našem sajtu, a gde možete dobiti detaljnije informacije o ovom, inače izvanrednom uređaju. Za kraj pomenimo da se uz laptop dobija igra Alone in the Dark.
Izrada laptopa je na veoma visokom nivou, što se i očekuje. Dominira aluminijum, od koga su izrađene gotovo sve površine. Sam laptop je masivan, ali iznenađuje koliko u stvari ne deluje kao takav dok ga ne uzmete u šake ili pogledate u specifikacije koje govore o njegovim dimenzijama i težini. Dizajnerski je urađen tako da se što više “istanjuje”, sa zakrivljenim ivicama i linijama, pa čak i sa vratancima koja zatvaraju pristup portovima, a koja doprinose uniformnosti njegovih linija, odnosno izgleda. Notebook nas, gledano odozgo u zatvorenom stanju, najviše podseća na haubu nekog sportskog automobila. Poklopac je crne boje, sa glossy finišom. Dve bočne linije, simbol kompanije ASUS, Republic of Gamers logo i horizontalna linija ispod njega svetle plavom bojom kada je računar upaljen. Na prednjoj strani zatičemo samo mehanizam za otvaranje poklopca laptopa, kao i zvučnike. Levo se nalaze Blu-ray combo drajv (sa interesantnom, nesimetričnom diodicom), te čitač memorijskih kartica. Otvaranjem poklopca na crvenom delu oba boka se pristupa dodatnim portovima. Sa leve strane nakon otvaranja zatičemo dva USB 2.0 i Firewire port, a sa desne još dva USB 2.0 porta i audio priključke, uključujući i optički S/PDIF. Vratanca nisu baš savršeno uglačana i obojena sa unutrašnje strane, ali to pripisujemo semplu. Na desnoj strani se još nalaze ExpressCard slot i prekidač za Wireless. Konektori na zadnjem delu mašine nisu sakriveni. Pored priključka za strujni adapter, tu su još i otvor za hlađenje, VGA, HDMI i eSATA, kao i LAN konektor i Kensington lock.
Unutrašnjošću dominira dopadljiv kontrast između crvenih i crnih površina. Nasloni za dlanove su crne boje, sa reljefnom podlogom, vrlo prijatni na dodir. Pomalo je šteta što je prisutno toliko raznovrsnih nalepnica. U sredini se nalazi touchpad, sa “integrisanim” tasterima, koji sasvim korektno obavlja posao. Njegove unutrašnje bočne ivice takođe svetle plavim pozadinskim osvetljenjem kada je notebook uključen. Bočno i neposredno iznad i ispod tastature se nalaze jarko crvene plastične površine. Desno od tastature se nalaze indikatori rada. Sama tastatura je izvanredna. ASUS nas je već navikao na to, i ni ovog puta ne razočarava. Tasteri su izuzetno prijatni za kuckanje, nema ugibanja, prisutan je numerički deo, tu su i naša slova i veliko Enter. Iznad tastature se nalaze dodatni tasteri za aktiviranje specijalnih funkcija, pozivanje ExpressGate operativnig sistema, power management softvera i slično (Touchpad Lock,Internet access, Power4Gear eXtreme, Express Gate, Direct Console Hotkey), taster za paljenje računara, te OLED ekran. Na ovom OLED panelu se prikazuje RoG logo, ali i sistemske informacije poput opterećenja procesora, zauzeća memorije, trenutnog stanja baterije itd. U ćoškovima su još dva zvučnika. Ekran je oivičen crnim glossy površinama, a iznad njega je smeštena web kamera, rezolucije 2 megapiksela. Odgovarajuća tehnologija implementirana od strane kompanije ASUS omogućava korisniku da koristi web kameru za raspoznavanje i otključavanje notebook računara, što se podešava iz odgovarajuće aplikacije.
Utisci
Kada startujete mašinu, aktivira se animirani Republic of Gamers logo, praćen odgovarajućim zvučnim efektom. Ništa specijalno, ali svakako doprinosi osećaju različitosti koji je prisutan kod ovakvog računara. Ponovo ćemo se kratko zadržati na ExpressGate softveru. Radi se o mini-operativnom sistemu, koji se pokreće pritiskom na odgovarajući taster i startuje veoma brzo, postajući spreman za rad u roku od svega par sekundi. Po njegovom pokretanju, na donjem delu ekrana se prikazuje traka sa koje su dostupne i aplikacije i podešavanja – nešto nalik na Dock u Mac OS X operativnim sistemima kompanije Apple. Dostupni su internet pretraživač (povezivanje sa internetom podržano i preko WiFi i preko LAN konekcije), muzički plejer, foto viewer, ali i Skype za četovanje, odnosno instantnu komunikaciju. Tu je i bazični fajl menadžer. Moguće je pristupiti i online igrama. Dostupna su i podešavanja raznih parametara, uglavnom rudimentarnih opcija. Kada se završi sa radom, mogu se odabrati opcije za gašenje računara, ili pak za nastavak ulaska u “veliki” OS Korisnici koji žele da zadovolje neku od navedenih potreba tako ne moraju da pokreću kompletan operativni sistem, koji je i veći potrošač. Pride, ova opcija je izuzetno korisna u slučaju kada iskrsne neki problem sa Windows operativnim sistemom, a neophodno je pristupiti nekim fajlovima, potražiti savet na internetu i slično, pa i tu mogućnost treba imati u vidu.
Brzi četvorojezgarni procesor možete dodatno da overklokujete. Core 2 Quad QX9300 radi na 2,53 GHz, ali se može overklokovati preko Direct Console softvera, zahvaljujući čemu možete podići njegov radni takt na 2,66 ili 2,8 GHz. Hard diskovi su podeljeni na po dve particije (ukupno četiri), podjednakih veličina. Operativni sistem je 32-bitni Windows Vista Ultimate. Windows Experience Index je deklarisan na 5.5, odnosno po segmentima 5.9 za procesor, 5.9 za RAM memoriju, 5.9 za grafiku, 5.6 za gaming grafiku i 5.5 za hard disk. Maksimalna ocena kojom se može oceniti neki podsegment iznosi 5.9. Treba li uopšte pominjati da računar radi veoma brzo, da se “rado odaziva”, te da nema tog opterećenja sa kojim neće vrlo lako izaći na kraj? Brz procesor, puno brzog RAM-a, puno prostora na hard disku…Jedina stvar koja ne briljira, iako je i dalje na sasvim solidnom nivou, jeste grafika. Jednostavno, 9700M GT ne može da isporuči dovoljne performanse u nativnoj rezoluciji, pa je neophodno po tom pitanju (ili kada se radi o nivou detalja) napraviti određeni kompromis ako želite da igrate najzahtevnije naslove.
Ekran je odličan. Koristi sistem sa dve lampe, zahvaljujući čemu je dodatno naglašena osvetljenost, jasnoća prikaza, a izostaju i problemi od kojih pati veći broj notebook-ova u vidu neravnomerno osvetljenih uglova i tako dalje. Boje su sasvim zadovoljavajuće, odziv je dobar i nema nikakvih bitnijih zamerki na njega. Rezolucija od 1920 x 1200 je visoka i, kao što smo primetili na samom početku teksta, može veoma pogodovati profesionalcima koji žele da maksimizuju radne površine. Zvučnici su odlični i daleko se ističu jasnoćom u odnosu na veliki broj standardnih rešenja za tržište notebook računara, pa čak i u odnosu na gaming ili multimedijalnu klasu noteobok rešenja (subjektivan utisak). Tastaturu smo već dovoljno nahvalili – jednostavno je izvanredna za svakodnevan rad.
Kultura rada je na izuzetno visokom nivou. Istina, kada se sve zahukta, ne možete očkivati potpunu nečujnost, ali ventilator ovog računara sasvim dobro obavlja posao. Nećete ga nimalo čuti u nezahtevnim režimima rada, sve dok se ne učita neka igra ili mašina maksimalno optereti na neki drugi način, kada pojača rad, ali nikada preko neke mere koju bismo okarakterisali neprijatnom ili nekim sličnim negativnim epitetom – naprotiv, uglavnom se radi o blagom huku. Toplota nije problem, pošto se vrlo efikasno disipira preko površina sa kojima korisnik nema dodir, posebno pozadi. Jedina površina koja će biti mlaka na dodir jeste centralni deo tastature prema desnoj strani, što je upravo u ravni sa izduvnikom kroz koji se izbacuje toplota – do ovoga dolazi samo usled dužeg opterećenja.
Za video snimak u višoj rezoluciji, kliknite na sam prozor koji će vas odvesti na Bench-ovu YouTube stranicu.
ASUS G71V stiže sa osmoćelijskom Li-Ion baterijom, kapaciteta 5200 mAh. Kao što možete naslutiti i sami, kod gaming računara autonomija je stavka o kojoj se manje vodi računa nego kod drugih klasa prenosnih uređaja, tako da se ni ne očekuje neki dugotrajan rezultat. U našem slučaju, sa nezahtevnim radom (web browsing, kuckanje), sa uključenom WiFi konekcijom, ostvarili smo oko 2 sata i 25 minuta autonomije, što je sasvim u redu za napravu ove klase i sa ovakvim komponentama koje “srču na sve strane”. Ukoliko želite da izvučete više, možete se pozabaviti Power4Gear softverom koji se isporučuje uz računar, koji predstavlja ASUSovo rešenje koje se stara o power management-u. Uz pomoć ovog programa možete napraviti finija podešavanja i tako dobiti nešto dužu autonomiju kroz dodatno zatamnjivanje ekrana, isključivanje pojedinih komponenti i tako dalje.
Rezultati testova
Napomenimo samo da smo testiranja vršili na podrazumevanom taktu od 2,53 GHz, a ne na overklokovanim vrednostima.
ASUS G71V
PCMark 05
Score
5487
CPU
5071
Memory
4037
HDD
6887
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
3245/6194
NuclearMC
9242
3Dmark06
3Dmark score
5773
CPU score
2440
wPrime v 1.63
32M (speed test)
23.869 sec
1024M (stability test)
763.043 sec
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
29980/23238
Multimedia
206706/95331
Memory Bandwidth
5344/5286
Multicore Efficiency
9827 MB/s, 57 ns
HDDDrive Index
54 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
58.0 MB/s
Access Time
18.2 ms
Burst Rate
79.9 MB/s
CPU Usage
4.0%
Crysis: Warhead
Prosečan fps (1024 x 768)
28,3
Rezime
ASUS G71V je jednostavno veoma dobar laptop, sa jasno izraženim prednostima. Već vam je jasno da je prisustvo četvorojezgarnog mobilnog procesora stavka koja praktično utiče da na našem tržištu nema konkurenciju u slučaju da je korisniku tako nešto neophodno. Ono što je donekle zamaskirano agresivnom i nametljivom pojavom notebook-a koji svojim dizajnom na svakom mestu akcentuje igranje kao svoju prevashodnu namenu jeste da se radi o potencijalno vrlo zanimljivoj mašini za nekog profesionalca koji se bavi animacijom ili CAD-om, ili pak o izuzetnoj opciji za korisnike kojima je potreban desktop replacement sa izraženim multimedijalnim sposobnostima. Ne kaže se džabe da druge kategorije nude ponešto, a gaming kategorija praktično sve. G71V je izuzetan proizvod koji je poseduje pregršt pozitivnih osobina i praktično nema manu, tako da zasluženo dobija priznanje. Pored svega što nabrojimo kao prednosti i mane bilo kog računara, ono što se retko kada uspe istaći u moru “sitnijih” stvari jeste ukupan utisak koji neki računar ostavi. To je ono “nešto” koje dobijete kada napravite otklon od svih stavki o brzini procesora, materijalu izrade, količini memorije, hard diska, ekrana, autonomije, i sagledate uređaj kao celinu, a ne samo kao prosti zbir njegovih komponenti. Upravo tu ASUS G71V briljira. Istina, to treba i platiti, ali ako želite najbolje, to ćete teško (bolje reći – nikako) naći u niskim cenovnim okvirima. Ovo je istovremeno još jedna potvrda da je ASUS stekao vrlo uvažen status u najširim krugovima, i reputaciju koja je kroz upornost i istrajnost tajvanske kompanije dostigla neki novi nivo u (pod)svesti krajnjih korisnika. Sa naše strane sve čestitke!
Performanse
21
CPU
10
Grafika
6
Hard disk
5
Autonomija
7
LCD panel
7
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
21
Dizajn
11
Tastatura, touchpad
5
Konekcije
5
Dodatni hardver i oprema
3
Softver
3
Garancija
2
UKUPNO POENA:
69
Prednosti:
– Vrhunske performanse
– Odlična izrada
– ExpressGate kao dodatna mogućnost
– Vrlo dobar ekran, odlična tastatura, zvučnici
– HDMI, eSATA
– Posvećenost detaljima i dizajn, kao i ukupan utisak koji uređaj ostavlja
Nedostaci:
– Šteta što grafički čip nije još snažniji
– Bez bitnijih nedostataka
Notebook na test ustupio ComTrade Shop.