Filip Majkić
ASUS G73J
Godinu dana i nešto malo više nakon dolaska “Nehalem” procesorske arhitekture na desktop platformu, ista je modifikovana i za mobilno tržište i lansirana na istom. Radi se o više procesora koji se baziraju na trenutno najbržoj procesorskoj arhitekturi, a u startu se pojavilo nekoliko modela sa njima. To je omogućilo kreiranje izuzetno brzih notebook-ova, koji se apsolutno nemaju čega libiti i u obračunu sa desktopovima, kojima staju na crtu podignutog garda i bez imalo respekta, svesni svojih kvaliteta i aduta. Sada je, međutim, vreme za maksimalno “guranje” te tehnologije, pa ćemo u narednom periodu videti veliki broj laptopova baziranih na PM55 Express čipsetu, koji čini osnovu novih sistema. Na vrhu liste mobilnih procesora nalaze se Core i7 modeli, a jedan od takvih se nalazi i u notebook-u koji vam ovom prilikom predstavljamo.
Međutim, nije to sve što čini hardversku platformu G73J računara impresivnom. Sa Core i7 procesorima u laptopovima smo se susreli i ranije, ali sada imamo svetsku premijeru još jednog bitnog čipa, podjednako važnog za kategoriju gejming računara, ako ne i važnijeg – radi se o ATI Mobility Radeon HD 5870 grafičkom čipu, najsnažnijem grafičkom čipu današnjice za mobilni računar, koji pride donosi i podršku za nove tehnologije kao što je DirectX 11. Jednostavno, najsnažnija grafika koja je dostupna tržištu. Dodajte tome brze 7200 rpm diskove, 8 GB “pamćenja”, te ekstravagantan i robustan dizajn praćen brojnim unapređenjima, “potpunu visoku definiciju” ekrana, “ultimativnu” verziju poslednjih “prozora”, pa ćete svejedno imati pred sobom samo deo onoga što G73J nudi. Postojaće i slabije verzije sa manje memorije, slabijim procesorima i grafičkim čipovima, sporijim hard diskovima, ali vi, naši dragi čitaoci, dobro znate ko smo i da nam ipak tu jezivu žudnju ipak i dalje izazivaju hardverski najsnažniji računari. U skladu sa našom reputacijom, imamo tu čast i priliku da prvi u Srbiji ekskluzivno predstavimo najsnažniji notebook koji postoji u ovom trenutku! Upoznajmo se sa ASUS G73J notebook računarom.
Pakovanje, dizajn
Pakovanje kao pakovanje, kartonsko, stilizovano, lepo dizajnirano. Ono što nam je problem jeste što znamo šta je unutra, pa se jedva suzdržavamo da ga načisto ne iskidamo kako bismo što pre došli do mašine. Kako je laptop deo G serije, odnosno Republic of Gamers familije proizvoda, to je na pakovanju jasno naznačeno. Moramo reći da se laptop koji je bio kod nas još uvek vodi kao sempl, što znači da ne bi trebalo da bude iznenađenja ako se sadržaj pakovanja bude menjao (čitati, dopunio nečim). Naš model je došao sa pregršt strujnih kablova (za evropske i ostale sisteme), te ogromnim adapterom koji je verovatno najmasivniji (ili makar jedan od dva ili tri najmasivnija) koji smo do sada imali prilike da vidimo. Ništa čudno, predatora treba nahraniti. Ko to ne želi, na raspolaganju su mu krhki biljojedi kada bira svog kućnog ljubimca…
ASUS je dizajn koncept bazirao na čuvenom američkom avionu F-117A, poznatom po svojom nadimku “Stealth”, odnosno “Nevidljivi” (Buđanovci šalju svoj pozdrav!). Inspirisan savremenom tehnologijom, potrebom za tišinom i razornom moći, novi G73J predstavlja pridošlicu u Republic of Gamers seriju proizvoda, namenjenu igračima, overklokerima i entuzijastima. Nismo “overklokerima” rekli po navici, već i zbog konkretnog proizvoda, ali o tome u daljem tekstu. Računar je jednostavno – prelep! ASUS je poslušao komentare zajednice, koja je dala svoje sugestije, te uklonio sve glossy površine sa inicijalne verzije, ostavivši tako vrhunski spoj tvrde, ojačane plastike, gumiranih površina i materijala za koje vam, iskreni da budemo, nismo ni u stanju potvrditi o čemu se tačno radi. Ono što znamo je da je sve spojeno vrhunski, kako u smislu toga kako deluje kao celina, tako i u smislu da su sami spojevi napravljeni besprekorno.
Notebook-om dominiraju crna i (vrlo) tamno siva boja. Na gornjem delu se nalazi ASUS simbol, zajedno sa utisnutim RoG logotipom. Ovaj put – nema nikakvih šljaštećih LED-ova, možda upravo da bi se održao Stealth imidž, što autor može samo da pozdravi. Svuda su prisutne zakošene površine kako se ide prema ivicama. Zadnji deo je prilično “podebljan”. Za to postoje vrlo adekvatni razlozi, a najkraće ih je opisati pod zajedničkom stavkom – adekvatno hlađenje! Nemojmo zaboraviti da notebook raspolaže najbržim procesorom, najbržim grafičkim čipom, sa dva diska koji se vrte na 7200 obrtaja u minutu, što sve generiše pozamašnu količinu toplote. Stoga je ASUS u zadnjem delu implementirao dva velika kulera, koji izbacuju vazduh iza, preko jasno uočljivih otvora, koji deluju poput usisnika motora. O efikasnosti hlađenja ćemo naknadno, ali moramo reći već sada da je posao sa te strane sjajno obavljen! Napred su smešteni diskretni indikatori rada, a ako bismo već morali da tim prokletim mikroskopom nađemo neku primedbu, to bi moglo biti odsustvo mehanizma za pričvršćivanje poklopca, imajući u vidu pozamašne dimenzije računara i masu ekrana. Sa leve strane su smešteni, redom: LAN konekor, USB port, DVD pisač, još jedan USB port, kao i audio priključci. Naspram njih, sa desne strane su priključak za strujni adapter, VGA i HDMI izlazi, još dva USB porta, kao i čitač memorijskih kartica. Interesantno je primetiti da su svi oni smešteni u “drugoj polovini” bočne strane, naslonjenu na zadnji deo. Razlog zašto je veći deo prazan? Naravno, tu treba da se nalazi miš, sprava koju će igrači intenzivno koristiti, te tu ne treba ništa zagušivati dodatnim konektorima. Stoga upućujemo dodatne pohvale za ASUS, koji je mislio i na tu “sitnicu”.
U unutrašnjosti zatičemo jednostavno predivan prizor! Velike površine naslona za dlanove, koji se uspinju kako se ide prema zadnjem delu, takođe zakošene površine koje dodatno pomažu ergonomiji i naslanjanju na dlanove, čiklet tastatura zajedno sa sve numeričkim delom, veliki tačped (sa multitač podrškom, dabome) i zvučnici iznad tastature, koji su svi dizajnerski perfektno usklađeni. Čisto, pregledno, savršeno! U gornjem desnom uglu se nalazi taster za paljenje, a u gornjem levom još nekoliko tastera, koji služe za isključivanje ono malo “svetala” na laptopu, ali i za – overklokovanje! I to, u ovom slučaju, ne samo centralnog procesora, ali o tome nešto kasnije. Ekran je oivičen frejmom tamno sive/crne boje. Ispod njega je ASUS simbol, a iznad njega web kamera sa mikrofonom.
Hardver, specifikacija
Kao što smo već spomenuli hardversku osnovu računara čini kombinacija PM55 Express čipseta i Intel Core i7 720QM procesora. Čipset je dizajniran tako da omogući slične funkcije koje omogućava desktop pandan P55, sa kojim se pojavio gotovo paralelno. Sa procesorom smo se već sreli, ali to ne menja naše ushićenje, imajući u vidu da se radi o najbržem procesoru koji je dizajniran za potrebe mobilnog tržišta. Pođimo od osnovnih informacija. Core i7 720QM radi na 1,6 GHz. Ako vam se ovo čini kao malo, varate se, iz nekoliko razloga. Prvo i osnovno, performanse ne moraju zavisiti od radnog takta. Drugo, Nehalem procesori (arhitektura na kojoj se baziraju svi modeli koji nose oznaku Core iX, bez obzira da li su namenjeni desktop ili laptop tržištu) podržavaju Turbo Boost tehnologiju. Radi se o, najprostije rečeno, automatskom povećavanju radnog takta u slučajevima kada ne postoji potreba za simultanim obrađivanjem više aplikacija, već je jedno jezgro dovoljno da obavi sav posao. Tada se ostala jezgra isključe i poveća radna frekvenca onog koje je aktivno. U konkretnom slučaju, na ovaj način se maksimalno može doći do 2,8 GHz! Procesor je četvorojezgaran, ali podržava Hyper-Threading, tako da može obrađivati do osam thread-ova simultano. Ima 6 MB Smart Cache memorije, 774 miliona tranzistora, izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu, a njegova termalna disipacija je deklarisana na 45 W, što je poprilično za mobilno tržište. Stoga je u startu jasno da je i po tom kriterijumu namenjen prevashodno masivnijim računarima, sa dobrim hlađenjem, gde postoji potreba za visokim nivoom performansi. U budućnost će se svakako nastaviti forsiranje multijezgarnog pristupa na svim poljima, i tu nema nikakve sumnje. Možda tromo, možda sporo, možda ne toliko efikasno – ali sav softver nezadrživo ide u pomenutom pravcu.
ASUS je G73J opremio sa čak 8 GB DDR3 memorije! Kao što i sami znate, ukoliko se želi iskoristiti maksimalna količina memorije, potreban je 64-bitni operativni sistem. U konkretnom slučaju, i to je “sređeno”, pa tako računar pokreće Windows 7 Ultimate u 64-bitnom izdanju. Grafička karta je posebna poslastica. Radi se o prvom i – koliko je nama poznatom – za sada jedinom računaru koji raspolaže ATI Mobility Radeon HD 5870 grafičkom kartom! Iako ova karta nije ista onoj na desktop platformi po karakteristikama, radi se o najbržoj karti za mobilno tržište, tek izašlom modelu čiji se konkurent ni ne nazire ni na srednje i duže staze. Karta koristi čak 1 GB sopstvene GDDR5 memorije! Ova karta visoke klase donosi DirectX 11 i Shader Model 5.0 podršku notebook računarima, a po performansama je više nego dovoljna da se “uhvati u koštac” sa najzahtevnijim igrama današnjice i u Full HD rezoluciji! Raspolaže sa 800 unificiranih šejdera, 128-bitnim memorijskim interfejsom, kao i radnim taktovima jezgra i memorije od 700 MHz i 4000 MHz. Sam čim se izrađuje u 40-nanometarskoj tehnologiji, a troši za laptopove teško zamislivih 60 W! Toliko ne troše ni mnogi laptopovi u celini. Jedva čekamo da vidimo kako će se karta pokazati u praksi, odnosno da li će pregrevanje i buka biti problem. Već sada je jasno da će od toga zavisiti da li ćemo laptop smatrati najboljim na svetu, ili samo zanimljivim demonstratorom tehnološke nadmoći, koji nije preterano pogodan za korisnike, zar ne? Strpite se još malo…
Specifikacija:
ASUS G73J
LCD
17,3″, 1920 x 1080
Procesor
Intel Core i7 720QM, 1,60 GHz
Grafika
ATI Mobility Radeon HD 5870, 1 GB
Sistemska memorija
8 GB DDR3
Hard disk
640 GB kao 2 x 320 GB (Hitachi, 7200 RPM, 16 MB keš, SATA)
Optički uređaj
HL-DT-ST DVDRAM (LG DVD pisač, 8x)
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije, portovi, razno
4 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, 8-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium, ExpressGate
Masa
3,4 kg
Dimenzije
415 x 320 x 19-22 mm
Cena
1450 evra
Garancija
2 godine (1 godina garancije na bateriju)
Ekran ovog računara je 17,3-inčni, sa odnosom stranica 16:9. Radi se o ColorShine glossy ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem, kao i radnom rezolucijom od 1920 x 1080 piksela, što će reći da je Full HD podržan! Diskovi omogućavaju pregršt prostora za skladištenje podataka. Diskovi kao množina, pošto G73J ima dva hard diska, kapaciteta po 320 GB, što ukupno daje 640 GB prostora. Radi se o 2,5-inčnim diskovima, koji kriju lepo iznenađenje. Naime, vrte se na 7200 obrtaja u minutu, što znači da raspolažu performansama u klasi desktop diskova! Izradio ih je Hitachi. Pored SATA interfejsa, raspolažu i sa (za notebook segmenat) nestandardnih 16 MB bafera! Optički drajv je “običan” DVD pisač, koji stiže iz kompanije LG. Tu su i Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR i podrška za WiFi Draft N standard (Intel WiFi Link 5300), te HD audio. Sliku na eksterni displej možete izbaciti preko VGA ili HDMI izlaza. Računar ima četiri USB 2.0 konektora, a ne može se baš pohvaliti prisustvom podrške za malo “ekstravagantnije” priključke kao što su eSATA ili FireWire, ali to opraštamo. Čitač memorijskih kartica je 8-u-1 tipa, a web kamera ima rezoluciju od 2 megapiksela. Uz sve navedeno, ASUS se postarao da njegov gejming notebook podržava EAX 4.0 i CMSS 3D surround standarde. Malo upozorenje oko mase – ne bismo se smeli kladiti da je podatak tačan…možda za laptop bez baterije, ali ovako “naoko” verujemo da je masa ipak nešto veća od deklarisanih 3,4 kilograma.
Rezultati testova
Šta reći, a ne biti raspamećen? Testiranja su vrlo jasna – nema bržeg notebook-a od ovog koji je u našim rukama trenutno, i pitanje je koliko će još vremena proteći dok ga bude bilo. Rezultati testiranja su dobijeni na podrazumevanim taktovima, bez overklokovanja. U slučaju da želite još performansi, možete da aktivirate Twin Turbo opciju, koja dodatno overklokuje ne samo CPU, već i GPU! Evo i dobijenih rezultata:
ASUS G73J
PCMark 05
Score
7268
CPU
7493
Memory
8697
HDD
6224
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
6738/8313
NuclearMC
11704
3Dmark06
Score
11896
3Dmark Vantage
GPU score
7444
CPU score
10645
wPrime v 1.63
32M (speed test)
19,251 sec
1024M (stability test)
610,428 sec
Super PI
1M
14 sec
32M
13 min 22 sec
Autonomija
Trajanje baterije
2h 10min
Far Cry (1920×1080, DX10, Highest)
Fps
42,81 sec
Unigine (1920×1080, DX11, High)
Fps
18,9
Score
476
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
77,3 MB/s
Access Time
16,5 ms
Burst Rate
109,8 MB/s
CPU Usage
4,2%
Utisci
Mašinu smo testirali pod 64-bitnim Windows 7 Ultimate operativnim sistemom, sa kojim se i isporučuje. Redizajnirani (u odnosu na Vistu) Windows Experience Index daje sledeće vrednosti: 7,0 za CPU, 7,3 za memoriju, po 7,2 za 2D i 3D biznis grafiku i 5,9 za hard disk. Ukupna ocena je jednaka najnižoj, tako da u konkretnom slučaju iznosi 5,9. Windows 7 na ovoj konfiguraciji jednostavno leti, sve operacije možete izvršiti brzo i lako, možete se i poigrati bez problema, i generalno, kao što se i očekivalo, sistem je vrlo odzivan. ASUS uz ovaj notebook poklanja mnoštvo aplikacija, koje ukoliko tako želite možete deinstalirati, ali koje ne opterećuju sistem nimalo, imajući u vidu da se radi o korisnom softveru poput rešenja za bekap, PDF čitača i slično.
Ekran je veoma solidan, ne samo po rezoluciji. Iako se radi o glossy ekranu, koji autor ovih redova i brojni PC entuzijasti ne vole previše, ipak moramo reći da i pored određenog nivoa refleksije postoji mnogo dobrih stvari. Ovaj Full HD ekran ima odlične performanse, solidan ugao gledanja, dobru reprodukciju boja i kontrast, svetao je – dakle, sve što treba. Pomenimo još jednom da raspolaže LED pozadinskim osvetljenjem. Kvalitet zvuka je takođe odličan i jedan od boljih koje smo čuli na laptopovima.
Tastatura je – izvanredna. Meki i prijatni tasteri srednjeg hoda su pravo uživanje što se kucanja tiče. Imaju pozadinsko osvetljenje bele boje koje se pali u uslovima slabijeg ambijentalnog osvetljenja (što se, inače, može isključiti pritiskom na odgovarajući taster u gornjem levom uglu). Dizajn celog notebook-a, sa izrazito debljim zadnjim delom je u unutrašnjost doprineo da tastatura bude zakošena pod uglom od oko pet stepeni, što dodatno doprinosi udobnosti korišćenja. Kucanje je pravo zadovoljstvo! Tačped ima veliku površinu, i podržava multitač tehnologiju. Ono što mu zameramo jeste što je taster (nema dva tastera, već jedinstveni taster koji se u zavisnosti od mesta pritiska ponaša kao levo ili desno dugme miša) prilično tvrd i treba veća aktivaciona sila nego što bismo želeli.
Kultura rada je potencijalno najbolnija tema ovog laptopa. Istovremeno, to je i područje gde je laptop najviše zablistao, a kada naprava zablista tamo gde to od nje najmanje očekujete, znate da se radi o izuzetnom proizvodu. Jednostavno, ASUS inženjerima – svaka čast! Ovaj fenomenalno dizajniran proizvod kompletnu toplotu izbacuje pozadi kroz velike otvore pomoću velikih kulera, i dodirna površina u unutrašnjosti je potpuno hladna i usred “vrtenja” zahtevnih testova! Neki delovi tastature su mlaki u takvim uslovima, ali to je i normalno, jer tastatura ne može baš toliko da se izoluje kao ostatak računara. Ali ponavljamo, mlaki, i to jedva! Ne možemo ni dok ovo kucamo da se načudimo kako im je to uspelo, imajući u vidu šta se nalazi ispod haube, ali uspelo im je. Naravno, kuleri se “zalete” kada se računar optereti (na primer, zahtevnom igrom) i tada postoji jedan nivo buke, ali on nikada ne postaje piskav ili reskast, ne smeta, već se radi o prijatnom huku u najgorem slučaju. U uslovima nezahtevnog korišćenja – sve to nestaje! Ponavljamo – svaka čast!
ASUS isporučuje G73J sa osmoćelijskom Li-Ion baterijom. Kao što možete pretpostaviti, ne može se podičiti prevelikom autonomijom. Stvar možete donekle popraviti balansiranjem po Power4Gear softveru koji služi za power menadžment, zatamnjivanjem ekrana i slično, ali vam svi ti trikovi neće pomoći da se previše “odlepite” od dva sata autonomije. To i nije strašno, imajući u vidu da mašina nije ni zamišljena da radi na bateriju u tolikoj meri, niti da se nosi dok radi, odnosno za verovati je da će praktično uvek biti korišćena sa strujnim adapterom zbog svoje same prirode.
Rezime
Sve ovo što smo rekli ne bi imalo toliki uticaj da je cena ovakvog laptopa astronomska. Naravno, svaka cena može delovati nedostižno, ali mi ne možemo a da ne primetimo da su ovakvi laptopovi pre samo koju godinu koštali dobrano preko 2000 evra. Sada je ta cena skoro prepolovljena! Za 1450 evra možete kupiti laptop koji je jednostavno najjače što mobilno tržište može da ponudi u ovom trenutku! Jeste da je suma sama po sebi pozamašna, ali što se mišljenja autora ovih redova tiče, to je veoma dobar dil. Ne zaboravite, ovaj notebook se ne diči samo performansama, već i kvalitetom izrade, završnom obradom, dizajnom, kulturom rada! Da li je pomenuti iznos preveliki? Nikako, naprotiv, imajući u vidu šta se dobija zauzvrat.
ASUS G73J – BenchIT Editor's Choice
ASUS G73J je vrhunski laptop koji ne osvaja samo brutalnom snagom, već i inovativnošću i onim što je, u krajnju ruku, najbitnije – ukupnim utiskom o proizvodu, koji ostaje kada se “slegne” inicijalna fama. Postoji objektivan razlog zašto u poslednje vreme ima toliko ASUS uređaja u notebook sekciji – prvi istupaju sa novim tehnologijama, vrlo su aktivni i predusetljivi, žele da se pohvale novim i dobrim proizvodima. Na primer, ko je branio ostalima da već sada donesu Pine Trail netbook, dok nam ga je ASUS dostavio još pre gotovo mesec dana? Trudili smo se i da sve te priče ne budu istog tipa, već da vam predstavimo raznovrsne, pa i egzotične primerke koji su vrlo zanimljivi za specifične ciljne grupe. Želimo da znate da je ovaj uređaj kruna svega toga, i da smatramo da predstavlja šlag na torti ASUSovih napora u notebook segmentu.
Vaš urednik često prilikom nagrađivanja i razmatranja koji proizvod može da se okarakteriše dobrim na određenom polju mora puno faktora da uzima u obzir, da se potpuno isključi emocionalno, da se rukovodi hladnim brojkama i stavlja “u tuđu kožu” kako bi racionalno ocenio upotrebljivost. Ovaj put nije tako. Ovaj put se nagrada dodeljuje punim srcem, po sopstvenoj pobudi, bez velikih dilema i potreba da se na proizvod gleda tuđim očima, stavljajući se u poziciju ljudi iz odgovarajuće ciljne grupe. Sada se dodeljuje nagrada po “E, pa ja TO želim” principu. Ocena koju vidite ispod reprezentuje naše mišljenje o tome kako notebook ispunjava očekivanja ciljne grupe, odnosno gejming publike. U ovom trenutku, prosto rečeno, ne postoji ništa bolje. Editor’s Choice kao vrata, potpuno zasluženo! Bravo i triput ura za ASUS!
Prednosti:
– Fe-no-me-nal-ne performanse
– Odlična izrada
– Sjajan dizajn
– Kultura rada
– Odlična tastatura, zvučnici
– Najbrži procesor, najbrža grafička karta, najbrži diskovi, gomila RAM-a…
Nedostaci:
– Tvrdi tasteri tačpeda
– Pričvršćivač poklopca bi na ovakvom računaru bio poželjno rešenje
Notebook računar na test ustupio ASUS.