Nebojša Todorović ASUS je lepo podelio svoje prenosne računare po nameni time što je ispred svake serije smestio neki od prefiksa. Modeli sa oznakom “G” su jedini koji pripadaju Republic of Gamers seriji, a kutija ne krije ovu činjenicu. Unapređujući G7x modele kroz vreme, može se reći da je ASUS u određenoj meri sve više podizao klasu svojim računarima. Nekada su imali veliku prednost u odnosu na ostale laptopove ovog tipa, a to je cena. Danas je teško reći da su u velikoj meri povoljniji, ali je zato i kvalitet, kao i mogućnosti na sve višem nivou. Čim smo uzeli masivnu kutiju u ruke shvatili smo da G75V neće nikako biti lagan, bez obzira što se unutra trebalo naći mesta i za punjač.
U pakovanju se nije našlo mnogo toga i smatramo da ASUS mora da razdvoji bundle u zavisnosti od toga kakva je ciljna publika proizvoda. Kao što verovatno znate, Alienware u ovom domenu nikada ne izostavlja pregršt simpatičnih dodataka koji dodatno podižu vrednost u očima kupca. Uz G75V je zaista teško zamisliti da dobijete “samo” disk sa drajverima i uputstvo, dok je to sasvim normalno za neki od “K” ili “A” modela. Ipak, kako se radi o varijanti sa 3D monitorom jedan zanimljiv dodatak stiže, a radi se o drugoj generaciji NVIDIA-inih aktivnih 3D naočara.
Nakon što smo otpakovali računar, već na prvi pogled se vidi da ASUS nije mnogo “pobegao” od prošlogodišnjeg dizajna. Ovo nikako nemojte shvatiti kao kritiku, jer ono što je dobro smatramo da ne treba menjati. Uostalom, ovaj dizajn je veoma sličan “proverenim” Alienware proizvodima, uz razliku da malo ima malo manje “flashy” detalja. Iskreno, kako je potpisnik ovih redova korisnik Alienware računara, moramo priznati da nam se to u određenoj meri i dopada, jer daje G75-ici odličan balans između igračkog i “ozbiljnog” ukoliko je to ikako moguće.
Kompletna površina poklopca je presvučena nečim što bismo najradije nazvali gumom, ali smo utiska da je u pitanju veoma tanak sloj. Kako je ovo suštinski mat površina, prisutna je poveća otpornost na otiske prstiju što je odlična vest, jer smo “alergični” na piano finiš. Rog logo je gotovo nemoguće primetiti sa veće razdaljine što smatramo da je vreme i da se promeni. ASUS bi na ovom mestu komotno mogao da postavi neku metalnu varijantu, jer se trenutno rešenje gotovo uklapa u površinu poklopca.
Ista završna obrada karakteriše i odmorište za dlanove što ovaj notebook čini vrlo udobnim za duže korišćenje, a treba pomenuti da su ona velike površine i da se ne zagrevaju u većoj meri, jer je gotovo sav hardver koji se ozbiljnije greje smešten u dalje od ove površine. Osim toga, tu se nalazi i tačped koji je dovoljno veliki, sa hardverskim tasterima i jedan je od boljih sa kojim smo se susreli u poslednje vreme, pa ćete glatko raditi na njemu u momentima kada miš nije opcija, a dopada nam se što sa njim gotovo da nije bilo perioda privikavanja.
Tastatura je komforna, sa “island” tasterima između kojih je solidan razmak, a koju smo više puta do sada imali prilike da vidimo. Oko njih se nalazi materijal nalik na brušeni aluminijum što izgleda jako prijatno. Kucanje je veoma udobno i voleli bismo samo da su tasteri malo veći ili da je razmak malo manji, ali ovo shvatite potpuno subjektivno, jer varira u zavisnosti od navika korisnika. Zahvaljujući velikim dimenzijama prostora je bilo na pretek, pa ne čudi ni to što G75V poseduje i numerički deo.
Ono što je sigurno, jeste da će se tasteri sa pozadinskim osvetljenje bele boje svima dopasti. Možda ne konkretno boja, ali olakšanje koje ovaj “feature” omogućava pri radu u mraku je neprocenjiv. Što se bele boje tiče, ovo je definitivno najneutralniji izbor i verujemo da je u momentu kada se treba odlučiti na jedno rešenje, belo osvetljenje najbolji izbor. Takođe, ne smemo zaboraviti ni gotovo odsutno ugibanje tastature koje je bilo prisutno u većoj meri kod ranijih modela što će biti jako bitno cilljnoj grupi ASUS G75-ice.
Ekran dijagonale 17,3 inča sa rezolucijom od 1920×1080 daje prostora na pretek i udoban rad je zagarantovan. Ovo je ujedno, po našem mišljenju, i najbolja kombinacija. LED osvetljenje ekrana je fantastično i zaista je teško ne oduševiti se njim. Kako je u pitanju mat panel, čak i na otvorenom performanse ekrana ne opadaju drastično u odnosu na “glossy” varijante, a posledica toga su malo manje zasićene boje. Uglovi gledanja nisu nešto što nismo videli do sada, ali su i dalje iznad proseka. Problematičan je vertikalni ugao, koji pri malo većoj promeni ozbiljnije menja kontrast, ali ništa što nismo očekivali.
Sa osveženjem od 120Hz i odgovarajućom opremom, ovaj ekran je spreman za NVIDIA 3D Vision, pa ne iznenađuje snaga osvetljenja koja u mračnim prostorijama deluje zaslepljujuće. Kada sumiramo na kraju, ekran je odličan, možda ne vrhunski, ali i dalje daleko iznad onoga što ćete najčešće videti na prenosnim računarima. Dopada nam se i relativno tanak okvir oko ekrana, koji odaje utisak dobro iskorišćenog prostora, a jedino bolje rešenje je Alienware-ov “edge to edge” pleksiglas.
Kada govorimo o konektivnosti, svi konektori su smešteni na bočnim stranama. Ovo je učinjeno zbog toga što se napred G75V prilično “stanjuje”, dok su pozadi smešteni izduvni kanali za ventilatore, pa nema mnogo raspoloživog prostora, a verovatno ne bi ni bilo praktično učiniti tako nešto. Sa leve strane se nalaze dva USB 3.0 porta, optički uređaj koji je potpisao Lite-On, a u pitanju je BluRay rezač čiji je rad nešto bučniji nego što bismo očekivali. Osim pomenutih tu je i “8 u 1” čitač kartica, kao i dva 3,5mm audio konektora (Aux / Mic).
Desna ivica je bogatija, što je i logično, jer nema optike koja bi zauzela veći deo raspoloživog prostora. Prisutna su takođe dva USB 3.0 porta, ali i mini DisplayPort, HDMI, LAN, VGA i na kraju priključak za punjač. Kada se sve sabere, teško je reći da bilo šta može da vam zafali, jer su svi bitni ulazi i izlazi prisutni i to u dovoljnom broju.
Na zadnjoj stranici su kao što smo već pominjali dva izduvna kanala iz kojih dva ventilatora izbacuju vazduh. Rashladno rešenje je unapređeno u odnosu na prethodnu generaciju i imamo utisak da je rad ovog modela tiši bez obzira na unapređeni hardver. Koncept je zanimljiv, a svodi se na to da se hladan vazduh uvlaći spreda i izbacuje pozadi. Takođe, ventilatori su dobili fine filtere koje je relativno jednostavno izvaditi radi čišćenja. Na ovaj način se uklanja mogućnost stvaranja “tepiha” od prašine duž rebara rashladnog profila što je čest problem kod ovih uređaja.
Kvalitet zvučnog podsistema je najlakše opisati kao glasan. Kvalitet nije na nivou, recimo Bang & Olufsen potpisanog ozvučenja koje ima multimedijalna N serija, ali je poprilično dobar. Sa druge strane, zahvaljujući većoj glasnoći zvučnika u kombinaciji sa odvojenim niskotoncem koji je smešten na donjoj strani, u igrama ćete dobiti zvuk kakav je potreban da upotpuni doživljaj.
Za autonomiju je zadužena osmoćelijska Li-Ion baterija od 5200mah što je nešto manje od onoga što bismo voleli da vidimo. Ipak, pomislili smo da će zbog Optimus tehnologije ovaj “nedostatak” biti ublažen u određenoj meri. Nažalost, tri sata maksimalnog rada na bateriji kada su gotovo sve stavke minimizovane nije nešto što smo očekivali. Realan rad na bateriji uz smanjivanje performansi, ali uz osvetljenje ekrana na nekih 30-ak procenata će u praksi biti svedeno na dva sata. Razlog leži u činjenici da 3D Vision i Optimus navodno ne mogu da koegzistiraju na sistemu. Ovo znači da će diskretna grafika uvek raditi, a to je uzelo danak autonomiji.
Kada pričamo o specifikacijama, G75V koji se nama našao na testu poseduje Core i7 3720QM procesor sa IvyBridge jezgrom. Izrađen je 22nm litografiji i poseduje četiri jezgra sa nazivnim taktom od 2.6GHz. Uz TurboBoost tehnologiju mu se povećavaju frekvencije na 3.4, 3.5 ili 3.6 u zavisnosti od toga da li su opterećena tri, dva ili jedno jezgro, respektivno. Ovaj procesor je izuzetno brz i osim za igre može poslužiti za bilo koji drugi posao poput obrade video materijala ili slike bez ikakve bojazni da ćete biti uskraćeni u bilo kom smislu. U kombinaciji sa ukupno 16GB DDR3 memorije, G75V nije samo igračka, već i ozbiljan alat u zavisnosti od toga kako se koristi. Kao što smo već pominjali, iako i procesor poseduje svoju integrisanu grafiku, zbog izostanka Optimus tehnologije promena sa jedne na drugu nije moguća.
Grafička karta nosi oznaku GeForce GTX 670M, ali pre nego što se obradujete misleći da se radi o, kako se pokazalo, veoma uspešnom Kepleru, shvatićete da nema toliko razloga za slavlje. Naime, u pitanju je Fermi zasnovani model, jer kako NVIDIA tvrdi, u ovom segmentu nisu videli razlog da menjaju čip već samo oznaku. Upravo tako, radi se o “rebrand-u” postojećeg modela koji nosi oznaku GTX 570M. Razlika ipak postoji i radi se o mizernih 25MHz ubrzanja u odnosu na prethodnu generaciju, što je učinjeno samo da bi uopšte postojao razlog da se GTX 670M svrsta u novu generaciju. To znači da ovaj GPU i dalje ima relativno veliku potrošnju, a za one koji prate desktop hardver, ovo je u suštini GTX 560 (non-Ti) kome su spuštene frekvencije, ali i “sužena” memorijska magistrala na 192 bit-a. ASUS nije štedeo na video memoriji smestio je čak 3GB što definitivno ima smisla s obzirom na visoku rezoluciju i 3D mogućnosti monitora.
Za smeštanje podataka su zadužena dva uređaja. Sistemski SSD od 256GB je odlična vest za sve one koji vole veoma živahan rad sistema, jer čak i sa najboljim hardverom uparenim sa “običnim” hard diskom ćete teško ostvariti ovako ugodan rad. Naravno, “samo” 256GB prostora nije dovoljno, pogotovo kada su današnje igre u pitanju, koje umeju da zauzimaju i po preko 10GB prostora, pa se stoga ASUS odlučio da ubaci i jedan Seagate hard disk kapaciteta 750GB što će zaokružiti celu priču oko smeštanja podataka. Treba pomenuti da u slučaju da se odlučite na neku verziju sa dva hard diska, uvek imate mogućnost pravljenja RAID sistema što je pohvalno. Što se bežičnih konekcija tiče, maksimalno ste zbrinuti, jer je implementiran WiFi 802.11 b/g/n modul, kao i BlueTooth četvrte generacije. Takođe, ovaj model poseduje Web kameru, doduše ne preterano visokog kvaliteta, ali za prvu pomoć će dobro doći. Prati je i mikrofon, pa ne morate razmišljati o dodatnoj investiciji u ovom domenu.
Specifikacije:
ASUS G75V
Dijagonala ekrana [inča]
17.3
Rezolucija
1920×1080 [3D, 120Hz]
Procesor
Core i7 3720QM 2,6GHz [Turbo Boost do 3,6GHz]
Čipset
Intel HM77 Express Chipset
RAM
16GB DDR3 1600MHz [4x 4GB]
Grafička karta
GeForce GTX 670M 3 GB GDDR5 (Fermi GPU)
SSD
LiteOn LAT-256M3S 256 GB
HDD
Seagate Momentus 750 GB 7200rpm (ST9750420AS)
Optika
Optiarc BD-5750H
Konekcije
4x USB 3.0, HDMI 1.4, VGA, 2x 3.5mm audio, LAN, DisplayPort, čitač kartica
Bežične konekcije
WiFi 802.11 b/g/n, BlueTooth 4.0 + EDR
Ostalo
NVIDIA 3D Vision 2.0, WebCam, Subwoofer, osvetljena tastatura
Dimenzije [mm]
415 x 320 x 18.9 do 56.9
Masa [Kg]
4.4
Operativni sistem
Windows 7 64bit [Professional]
Garancija
2 godine
Rezultati
ASUS G75V
3DMark 11 [Performance preset]
Graphics score
2699
Physics score
8301
Combined Score
2644
Cinebench R11.5
OpenGL [fps]
48.13
CPU [pts]
6.72
AIDA64 Memory test
Read / Write / Copy [MB/s]
16231 / 18163 / 19562
Latency [ms]
50.1
7-Zip 9.20 Benchmark [Comp. / Decomp.] [KB/s]
18.310 / 215.341
Battery Eater Min/Max [min]
61 / 192
Rezultati – igre
1920×1080 0xAA 0xAF
Crysis Warhead (DX10, Gamer) [fps]
34.7
Crysis Warhead (DX10, Enthusiast) [fps]
26.8
Crysis 2 (DX11, Ultra, HD Textures) [fps]
40.9
Metro 2033 (DX11, high, tesselation) [fps]
42.1
Street Fighter IV (DX10, max) [fps]
116.7
Batman: Arkham Asylum (DX10, very high) [fps]
88
Resident Evil 5 (DX10, High) [fps]
62.9
AvP DX11 (DX11, max) [fps]
29.3
Nakon što smo proveli nedelju dana sa ASUS-ovim G75V, moramo priznati da smo izuzetno zadovoljni, pogotovo njegovim fizičkim karakteristikama. Iako je prilično masivan, on to opravdava velikim i kvalitetnim ekranom, kao i vrhunskim hardverom koji se nalazi unutra. Za igranje i rad je jednostavno izuzetan, a detalji poput osvetljene i kvalitetne tastature, prilično tihog rada i ugodnog tačpeda će vas iznova i iznova osvajati. I pored visoke rezolucije, većina aktuelnih igara radi glatko, a uz BluRay optički uređaj možete uživati i u fimovima na najbolji mogući način.
NVIDIA 3D Vision tehnologija je znatno unapređena u odnosu na raniju generaciju. Naočare su jednostavnije, lakše i manje zahtevaju privikavanje od korisnika. Kvalitetan ekran dodatno pomaže u ovom domenu, a imamo utisak da je povećana i optimizacija u igrama. Naravno, postoji jedno veliko “ali”. Jednostavno imamo utisak da je na notebook-u implementacija ove tehnologija urađena “na silu”.
Ekran nije dovoljno veliki da bi efekat bio dovoljno dobar, a hardver trpi previše i to se odražava na performanse. Performanse se bukvalno svode na manje od pola u odnosu na klasičan 2D prikaz i imamo utisak da hardver jednostavno nije, još uvek sprema. Čak se i ovakav vrhunski notebook muči da bi prikazao adekvatan frejmrejt, ali mu to ne uspeva onako kako bismo to očekivali. Naravno, postoji rešenje u vidu smanjene rezolucije, ali tada 3D efekat postaje manje izražen, a na malom monitoru to već nije onako kako izgleda na televizorima velike dijagonale.
Osim toga, smanjivanje detalja deluje kao priznavanje poraza, a smatramo da vlasnici skupe mašine poput ove to nikako neće želeti. Na sve to, uz 3D Vision gubite Optimus, a uvereni smo da bi u verziji ovog notebook-a bez 3D mogućnosti baterija trajala barem nekih 20-30 procenata više što smatramo da je prevelika cena za relativno malo upotrebljiv 3D prikaz. Na svu sreću, ASUS G75V postoji upravo u identičnoj varijanti bez 3D ekrana i sasvim smo sigurni da je on daleko bolje rešenje za sve one koji mogu da prežive bez ove tehnologije. Po manjoj ceni dobijate u krajnjoj liniji bolji proizvod i u skladu sa tim ćemo dati Editor’s Choice nagradu, ali shvatite kao preporuku verziju bez 3D ekrana ukoliko niste apsolutno sigurni da vam je baš ona potrebna. Prednosti: – Fantastičan hardver u svim aspektima (CPU, GPU, SSD…) – Ekran – Odlična izrada – Zvuk Mane: – Ne radi Optimus – 3D Vision (subjektivno mišljenje)