ASUS K52f

ASUS K52f

All-round notebook računari su često najproblematičniji za koncipiranje. Šta ubaciti, kako izbalansirati, čime obogatiti, čega se odreći...pa još ako je cilj plasirati takav računar u mainstream kategoriju relativno pristupačnih računara, dobije se jednačina sa toliko nepoznatih, a procena krajnjeg proizvoda može zavisiti od toliko njih. Nakon brojnih ekskluzivnih, skupih modela koji su "gostovali" na našem test stolu,

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

      ASUS K52F

      Sve što smo spomenuli u uvodu su određeni faktori od kojih zavisi uspeh finalnog proizvoda. Taj proizvod se mora takmičiti u kategoriji koja je pretrpana najrazličitijom ponudom. Valja se nekako izdvojiti, istaći, ponuditi više, a opet da to bude opravdano sa aspekta finansija i koncepta samog računara. K52 serija je upravo načinjena tako da omogući mainstream korisniku all-round korišćenje računara. Što bi se reklo (na stranom jeziku, naravno), best bang for the bucks. Imajući u vidu nemale ambicije tajvanskog giganta, uspeh u ovoj kategoriji je imperativ. I zašto da ne kažemo već sada, K52 serija postoji već dosta dugo. Spremni smo da ustvrdimo da je upravo ona dobrim delom “kriva” za odličnu prođu Asus brenda na tržištu, jer K52 računari nude zaista mnogo.

       

      Pogledajmo samo model sa našeg testa. Postoji dosta varijanti Asus K52 notebook računara, jer se ovom familijom pokriva izuzetno širok spektar tržišta. Model na našem testu stiže sa sufiksom F, odnosno njegova puna oznaka je K52F. Kada budete čitali specifikaciju, uzmite je sa određenom rezervom, makar kada se radi o radnom taktu procesora. Kažemo “rezervom” ne zato što je naša specifikacija netačna, već zato što pod istim imenom notebook-a možete naći još nekoliko modela sa različitim procesorima, pa i nekim drugim komponentama, ali otom potom. Vratimo se konkretnom modelu sa testa. Šta ga to čini tako posebnim?

      Pre svega, dizajn. Kada ugledate K52F, to prosto ne deluje kao računar koji je plasiran negde između Value i Mainstream kategorija. Ivice koje se istanjuju, crna glossy površina, interesantne šare po poklopcu (na kome se nalazi i veliki logo kompanije Asus), ali i naslonima za dlanove. Potom uzimate notebook u ruke i zaključujete da je on neobično lagan za jednu 15,6-inčnu napravu. Pa otvorite notebook, nakon čega vam se ukazuju multi-tač tačped, a za njim i savremena čiklet tastatura, uključujući tu i numerički deo. Finale stiže u vidu zvučnika sa Altec Lansing potpisom. U tom trenutku shvatate da se ne radi o prostom modelu odrađenom tek da se ima nešto u ponudi, da se ne radi o računaru koji je isti ili sličan brojnim drugim modelima, već da se radi o pažljivo i brižljivo dizajniranom proizvodu, koji najozbiljnije cilja na široki krug potencijalnih korisnika.

      Hardver, specifikacija

      Hardver računara je baziran na Intel Calpella platformi. Osnovu čini HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, K52F koristi Intel Core i3 350M, mada je, kao što smo već spomenuli, dostupno još nekoliko modela sa drugim procesorima. Radni takt iznosi 2,26 GHz, a radi se o dvojezgarnom procesoru sa 3 MB keš memorije. Kako je podržan Hyper-threading, fizička jezgra nude mogućnost simultanog obavljanja četiri thread-a. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 35 W. Grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip), i njegov radni takt se šeta od 500 do 667 MHz. Dovoljno za sve sem igranja. Računar koristi 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije.
       

      Specifikacija:
       

       

      Asus K52F

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3 350M, 2,26 GHz

      Grafika

      Intel Graphics Media Accelerator HD

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Optički uređaj

      DVDRW

      LAN

      Gigabit LAN

      Wireless LAN

      Wireless 802.11 bgn, Bluetooth

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, 3-u-1 čitač kartica, audio izlaz, web kamera

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      2,6 kg

      Dimenzije

      380 x 255 x 34,5 mm

      Cena

      592 evra

      Garancija

      1 godina

      Ekran ima dijagonalu od 15,6 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1366 x 768 piksela, a on podržava LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, te se morate pomiriti sa tim da se radi o glossy ekranu, i to sa znatnim odsjajem. Hard disk ima kapacitet od 500 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Od optičkih uređaja zatičemo klasičan DVD pisač. Asus K52F ima tri USB 2.0 porta, podržava Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 2.1. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, te je moguće preko njega direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Nema ExpressCard slota niti eventualno još neko naprednog konektora (eSATA, na primer), a čitač kartica je 3-u-1 tipa.

      Tu su i web kamera i audio priključci. Jedan deo „tajne“ povoljne cene računara je u njegovom operativnom sistemu – on nema operativni sistem. Kao i uvek u ovakvim prilikama, za koji god OS da se opredelite, savetujemo vam instaliranje 64-bitne verzije kako biste mogli da iskoristiti punu količinu memorije. Windows 7 se nameće kao logično rešenje, ali izbor i opredeljenje ostavljamo vama.

      Rezultati testova

      Kao što možete zaključiti iz rezultata, K52F nije igračka mašina. Gotovo sve drugo dolazi u obzir, tako da predstavlja sasvim solidnu napravu za sve kojima korišćenje računara ne podrazumeva igranje u savremenim 3D naslovima. Sve ostalo zadovoljava sasvim korektno, ako ne i odlično, zahvaljujući aktuelnoj Intel Calpella hardverskoj platformi.

      Asus K52F

      PCMark Vantage

      Score

      4050

      Memory

      2882

      Gaming

      926

      Productivity

      4221

      HDD

      3272

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      722/5922

      NuclearMC

      7480

      WPrime

      32M

      26,245 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      3h 25min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      62,2 MB/s

      Utisci

      Kao što smo već spomenuli, notebook stiže bez operativnog sistema. Ponovimo, za koji god OS da se opredelite, savetujemo vam instaliranje 64-bitne verzije kako biste mogli da iskoristiti punu količinu memorije. Windows 7 se nameće kao logično rešenje, ali izbor i opredeljenje ostavljamo vama. Mi smo testiranja vršili na 64-bitnoj verziji Windows Ultimate operativnog sistema, i nismo naleteli na bilo kakva iznenađenja. Sve vrste nezahtevnih primena se izvršavaju besprekorno, praktično sve sem igranja zahtevnih igara nove generacije možete obaviti sa ovim notebook-om, zahvaljujući solidnoj hardverskoj snazi i živahnom radu. Kada razmotrite koji vam vid primene treba, da li je to mašina za svakodnevni rad, poslovni notebook, (gotovo) multimedijalni notebook, sprava za eksploataciju do maksimuma ili veoma retko, teško da možete pogrešiti sa ovim računarom, i tu je upravo njegova najveća snaga i njegov najveći adut.

      Ipak, K52F nije bez mana, što je i logično jer se ipak radi o napravi koja je tek nešto skuplja od “po’tisuće evara”, a ne laptopu visoke klase četvorocifrene cene. Nakon što prođe prvi utisak, neke mane ipak isplivavaju na videlo. O ekranu smo već govorili, njegova najveća mana je što se radi o izrazito glossy tipu ekrana. Van toga, sasvim je solidan, dobrih performansi i natprosečnih uglova gledanja, osvetljenja i kontrasta. Međutim, ako se kontrast postiže zahvaljujući efektu ogledala, odmah se pozitivno brka sa negativnim. Tastatura je u principu veoma dobra, ali i ona ima sitnu manu. Već smo spomenuli da se radi o čiklet tastaturi. To znači da svaki taster “izvire” iz uniformne podloge, zasebno za sebe. Sami tasteri su dobrog oblika, solidnog osećaja u kucanju, tu je numerički deo, prisutna su naša slova, kao i veliko Enter. Međutim, cela konstrukcija tastature je takva da se blago ugiba prilikom kucanja. Ugibanje jeste vrlo blago, ali je uočljivo. Tačped je veoma dobar i nemamo nikakvih primedbi, ali ćemo spomenuti da ima samo jedan taster, koji se u zavisnosti od područja pritiska ponaša kao levi ili desni taster miša.

      Asus K52F se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 4400 mAh. Kao što možete videti iz tabele rezultata, ostvaruje se autonomija od gotovo tri i po sata, što nije nikakav rekord, niti ikakvo podbacivanje. Jednostavno, korektan rezultat. Kultura rada je na visokom nivou, premda ovaj računar, ruku na srce, nema šta ni da greje, pošto ima štedljive čipove nove generacije, čak bez diskretne grafike. Za kraj smo ostavili pohvalu na račun zvučnika, koji su po svemu iznad onoga što inače imamo priliku da čujemo u ovoj cenovnoj klasi. Generalno, utisak nam je da Asus u poslednje vreme veoma puno pažnje pridaje audio segmentu svojih notebook računara i za to ih moramo pohvaliti, posebno pošto se radi o toliko dugo zanemarivanom aspektu uređaja koji predstavlja kompletno računarsko rešenje, pa je teže i daleko komplikovanije širiti ga i nadograđivati.

      Rezime

      Asus K52F je računar koji nam se, iskreno rečeno, dopada kao celina, pre svega zbog toga šta nudi. Dobra hardverska platforma, dopadljiv dizajn, natproseča kvalitet izrade, sitnice koje život znače, a koje nismo uvek dobijali u ovoj kategoriji uređaja. Svi ti elementi zajedno tvore jedan solidan utisak o ukupnom kvalitetu naprave. Kao i svi računari ove kategorije (oštriji kritizeri bi rekli i bilo koji računar bilo koje kategorije), K52F nije bez mana. Međutim, one su nedovoljne da bi učinile generalnu sliku o uređaju drugačijom od vrlo pozitivne, te se tako sa Asus K52F računarom može dobiti prilično sveobuhvatna mašina. Bilo bi dobro da je garancija duža, ali šta je tu je. Naravno, na vama, kao krajnjim korisnicima, je da izvagate sopstvene ponude i mogućnosti. No, K52F je jedan od onih prenosnih računara za koje se može konstatovati da se sa njima ne može pogrešiti, jer pruža mnogo više nego što košta. Što je za mnoge početak i kraj svake priče.
       

      Prednosti:

      – Dizajn, kvalitet izrade za ovu cenovnu klasu
      – Solidne performanse
      – Dobar odnos cene i mogućnosti
      – Pojedini detalji (videti tekst)

      Nedostaci:

      – Tastatura se delimično i vrlo blago ugiba, što je dovoljno da nam pomuti inače dobar utisak o njoj
      – Samo 12 meseci garancije
      – (Uslovno) Bez operativnog sistema

      Notebook na test ustupio DirectLink.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi