ASUS K53TA, AMD Sabine platforma

ASUS K53TA, AMD Sabine platforma

Već smo se u nekoliko navrata susretali sa ASUS K53 linijom prenosnih računara. Radi se o liniji mejnstrim modela namenjenih najširoj publici, u 15,6-inčnom formatu - drugim rečima, nečemu što svako od nas razmatra da kupi. Istovremeno, ASUS je drastično podigao kvalitet svojih uređaja u odnosu na K52 liniju i uložio dosta truda u notebook segment. K53 serija je dostupna u mnoštvu različitih konfiguracija. Specifičnost modela sa sufiksom TA jeste što će dolaziti sa novom AMD Sabine mobilnom platformom, čije ćemo mogućnosti ispitati i koju ćemo upoznati tokom ovog prikaza

    Sadržaj

      Filip Majkić ASUS K53 modeli su još u startu nametnuli specifičan spoj osobina, uzdignuvši se iznad dotadašnjih modela serije K, koju su činili mejnstrim modeli srednje klase. U suštini, ASUS je drastično podigao nivo kvaliteta izrade i opreme, i poprilično se približio dotadašnjoj N seriji multimedijalnih laptopova. Možemo ponoviti ono što ste pročitali u prethodnim tekstovima o ovim uređajima – K53 modeli u proseku 15% tanji od prethodne serije K52, a kako hardverske karakteristike zbog ovoga nisu trpele, ovaj potez ASUS-ovih inženjera predstavlja korak u pravom smeru. Konkretan model na testu se može pohvaliti novom AMD platformom za mobilne računare – Sabine. Ne iznenađuje da koncept računara biva izrađen tako da uređaj može da primi više hardverskih platformi. Pogledajmo sa čime K53 treba da se nosi u TA verziji. AMD Sabine Fusion koncept koji AMD forsira sa grafikom integrisanom u procesor do sada neviđene snage je nešto što verovatno ne treba naročito predstavljati, imajući u vidu da smo o tome u tolikoj meri pričali na Benchmark sajtu, kao i na forumu. Koncept je vrlo interesantan, donosi korisnicima veoma dobre performanse u visokointegrisanim rešenjima i usput predstavlja veliki korak napred za AMD. Znajući koliki udeo danas mobilne platforme imaju na tržištu PC računara, kao i procenjujući karakteristike i potencijal tehnologije, jasno je bilo da će mobilno polje biti polje odlučujućeg okršaja između velikih rivala. AMD ima lepu prednost u vidu kvalitetne integrisane grafike, za razliku od Intelovog rešenja koje se i dalje ne može okarakterisati kao nešto što nudi išta više od najbazičnijeg.  

       
      Stoga, AMD Sabine stiže sa veoma velikim ambicijama. Hardverska platforma se sastoji od dvojezgarnih i četvorojezgarnih procesora kodne oznake Llano, zajedno sa Radeon HD 6000 grafikom ugrađenom u procesor, čija snaga zavisi od konkretnog modela. Ugrađena grafika (kodna oznaka Sumo) može imati do 400 šejder procesora, a podržani su DirectX 11 i Universal Video Decoder 3. Ne treba smetnuti sa uma ni mogućnost Hybrid Crossfire režima rada, gde se kombinuje snaga diskretne i integrisane grafike, pod uslovom da se na računaru nalazi i diskretna grafika, što je slučaj kakav zatičemo na K53TA laptopu. Naravno, ovakvu mašinu prati i A60M ili A70M čipset (Hudson-M2, Hudson-M3). Čipovi se izrađuju u 32-nanometarskom proizvodnom procesu, i troše 35 W ili 45 W, zavisno od verzije. Prisutna je i podrška za DDR3-1600 memoriju. Teoretske mogućnosti čipseta ne želimo da spominjemo preterano i da vas gušimo podacima, jer ih nikada nećete moći dobiti na notebook računaru (na primer, 16 USB ili 6 SATA portova). Suštinski, radi se o mejnstrim platformi koja će, makar u teoriji, sasvim zadovoljiti potrebe većine korisnika. Ono što je problematično na mobilnom polju je što se plaća čitava mašina, a ne samo njen deo, pa je dosta nezahvalnije prognozirati šta je za krajnjeg kupca bolje i isplativije, te dosta zavisi od njegovog gledišta, konkretnog modela, ali i ponekada tako čudne cenovne politike na domaćem tržištu. Može AMD sasvim lepo da pogodi neki tržišni okvir u kome bi pružao najviše, ali onda neko dampuje cene konkurentskih laptopova i – šta da se radi. Ili, proizvođač odluči da zaradi više na AMD laptopovima ostvarujući uštedu na pristupačnijim komponentama, a cene konkurentskih laptopova ostavi identičnim, ili makar jako sličnim (neko je rekao HP?) Kupac plaća kompletnu mašinu, i zato je dosta nezahvalnije procenjivati potencijalnu prođu. Stoga kažemo da ona u teoriji nudi sasvim dosta, svakako najviše od svega što je AMD do sada imao da ponudi u mobilnom segmentu, ali kako će se pokazati AMD Sabine u tržišnoj utakmici, naročito u Srbiji gde najbolje prolazi samo najjeftinije, čak ne ni najbolji odnos cene i performansi već najjeftinije u apsolutnom smislu, ostaje nam da vidimo. Jedno je sigurno – AMD ima lepe startne pozicije. Dizajn  

       
      Glatke „glossy“ površine na ovom laptopu su minimalne, već zatičemo reljefne površine prijatne na dodir. Reljefna tekstura na poklopcu je upravo takva, dok je ASUS logo napravljen od metala i doprinosi otmenijem izgledu računara. Sama konstrukcija je izuzetno čvrsta i nema ni govora o savijanju tastature pod prstima tokom redovnog rada. Sviđa nam se i minimalizam u vezi sa čiklet tastaturom – iznad nje je samo taster za uključivanje (belog pozadinskog osvetljenja) i to je sve. Nigde nema hrpe dodatnih tastera, na šta su nas razni proizvođači navikli, pa nam sada deluje čudno što ih nema, a istovremeno nam je veoma drago kako estetski izgleda kompletna celina.  

       
      Vrlo atraktivno rešenje predstavljaju Altec Lansing zvučnici smešteni tako da zauzimaju ceo red iznad tastature, što izgleda jako elegantno i diskretno, bez uticaja na kvalitet zvuka. Čiklet tastatura inače poseduje i numerički deo sa nešto užim tasterima, a sam raspored tastera je uobičajen i logičan, tako da je privikavanje ekspresno ukoliko ste već koristili neki prenosni računar. Na testu smo imali model braon boje, i za razliku od nekih drugih modela K53 linije, model TA će biti dostupan isključivo u toj boji. 

      U poslednje vreme navikli smo da tačpedi neprijatno iznenađuju, ali to ovde nije slučaj. Istina, ne radi se o tačpedu vrhunskog kvaliteta, ali makar površina za pomeranje prsta nije iritantna, taping umesto klika se registruje bez specijalnog napora, a tasteri, iako nisu nečujni, nisu ni previše glasni. Sveukupno, ovaj tačpet sa multi-touch funkcionalnošću spada u kategoriju između zadovoljavajućeg i dobrog, što će obradovati one koji su često u pokretu i ne mogu baš u svakoj prilici da koriste miš. Takođe, ispod tačpeda postavljeni su vizuelni indikatori rada hard diska, wireless modula, baterije i sličnog, što nam se čini kao pravo i diskretno mesto za ovakvu signalizaciju. Inače, tačped je nekih 20% veći od onog na K52 modelima, što može biti od značaja korisnicima sa većim šakama i prstima.

      Ekran, konektori Kada se pogledaju specifikacije modela sa testa, manje prijatno iznenađenje može biti ekran koji nije tako visoke rezolucije. Ipak, 1336×768 tačaka zadovoljiće svakodnevne potrebe (o igrama i da ne govorimo), a jedini problem može predstavljati rad u dizajnerskim i CAD alatima, ogromnim Excel tabelama i sličnim primenama gde važi pravilo „što više piksela na ekranu, to bolje“. Ekran je glossy tipa što ne smeta previše, dok je pozadinsko osvetljenje izvedeno u vidu LED dioda i ekranu daje prirodne boje. Ruku na srce, podrazumevano podešeno osvetljenje i kontrast nisu tako sjajni, ali ASUS uz računar isporučuje Splendid alatku za sve korekcije u vezi sa prikazom, tako da se jednostavno može birati između različitih podešavanja (igranje, filmovi, rad, čitanje itd) pa problemi sa osvetljenjem i kontrastom u potpunosti nestaju.
       

       
      Broj priključaka sasvim je očekivan za računar ove kategorije i karakteristika. Na levoj strani se, pored D-Sub, LAN i već obaveznog HDMI konektora, nalaze i dva USB priključka, od kojih je jedan USB 3.0, dok se na drugoj strani nalazi još jedan USB  2.0priključak, taman za povezivanje miša. Na desnoj strani je smešten i optički uređaj. Vodite računa o tome u trenucima dok koristite miša, ukoliko ste dešnjak. Dosta toga o hardveru smo rekli u uvodnom delu. AMD Sabine platforma čini osnovu ovog računara, sa svim onim o čemu smo govorili. Konkretno, APU koji se koristi u ovom računaru je AMD A6-3400M, četvorojezgarni procesor koji radi na taktu od 1,4 GHz i ima integrisanu Radeon HD 6520G grafiku. Procesor je u stanju da u Turbo režimu uveća svoj radni takt na 2,3 GHz, a njegov TDP je deklarisan na 35 W, za šta se može zahvaliti relativno niskom radnom taktu. Ima 4 MB L2 keš memorije. Srce sistema čini AMD A70M čipset. 

      Konkretno, naročito pozdravljamo implementiranje Turbo tehnologije – u slučaju potrebe, procesor se interno automatski overklokuje, pa njegova frekvencija u takvim slučajevima skače i na celih 2,3 GHz, što će im omogućiti nezanemarljiv dobitak u brzini.  

       

      Naredna stavka jeste grafika. ASUS K53TA stiže sa jednim grafičkim čipom integrisanim u procesor (o čemu smo već govorili), ali i sa diskretnom grafikom u vidu Radeon HD 6650M čipa sa 1 GB sopstvene GDDR3 memorije i 480 unificiranih šejdera. U Hybrid Crossfire režimu, makar u teoriji, sinergija ova dva rešenja može doprineti još boljim performansama, ali treba imati na umu da će za puno korišćenje takvih mogućnosti biti neophodni dobro “ispeglani” drajveri. U svakom slučaju, opcija je tu.
       

      ASUS K53TA

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      AMD A6-3400M 1,4 GHz, 4 MB keš memorije

      Grafika

      Radeon HD 6520M (integrisana) Radeon HD 6650M (diskretna) Podržan Hybrid CrossFire režim rada

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      WD 750 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      Gigabit LAN, Atheros 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0

      Konektori

      2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI 1.4, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,6 kg (sa šestoćelijskom baterijom)

      Dimenzije

      378 x 253 x 28-35 mm

      Cena

      550 evra

      Garancija

      2 godine

       
      RAM memorije ima u, rekli bismo, standardnoj količini – 4 GB. Radi se, dabome, o DDR3-1333 memoriji. Ekran je relativno standardan i ne odskače naročito od konkurencije – niti oduševljava, niti razočarava, sa 1366 x 768 rezolucijom i LED pozadinskim osvetljenjem, te relativno standardnim performansama. Treba svakako spomenuti prisutan HDMI izlaz, što daje mogućnost izbacivanja slike i zvuk na eksterni displej korišćenjem samo jednog kabla.

      Ostatak internog hardvera ne odskače od konkurencije u ovom cenovnom rangu, pa je tu disk na 5400 obrtaja – istina, sa natprosečnim kapacitetom od 750 GB, klasični DVD uređaj i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless modul i Bluetooth 3.0. Za zvuk se brinu pomenuti Altec Lansing zvučnici, bolji od „bezimenih“ zvučnih podsistema na većini ostalih laptopova, koji će korektno pokriti potrebe povremenog gledanja filmova i igranja video igara. Zvučni sistem ima i adekvatnu softversku ispomoć, pa se uz laptop dobija program zvani Sonic Focus Studio pomoću koga se mogu pojačavati frekvencije glasa ili bas u pesmama i filmovima, kao i stvoriti osećaj surround zvuka. Ako laptop koristite u okruženju sa drugim osobama, tu je i opcija za normalizaciju, odnosno „adaptivni volumen“ koja funkcioniše na globalnom nivou pa se neće desiti da nehotice naglo aktivirate aplikaciju koja će biti mnogo glasnija od ostalih i tako narušiti radnu atmosferu.
       

        

      ASUS K53TA

      PC Mark Vantage – Score

      4113

      PC Mark Vantage – Memory

      2842

      PC Mark Vantage – Gaming

      4044

      PC Mark Vantage – Productivity

      3862

      PC Mark Vantage – HDD

      2742

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      20,60 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      1,79 pts

      NucleaRUS 2.0

      6750

      Resident Evil 5 (1360×768, high)

      43,8 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1366×768, high)

      19,5 fps

      wPrime (32M)

      15,08 s

      HDTune HDD average transfer

      59,2 MB/s

      Autonomija

      4h 25min

       
      Baterija, termalne karakteristike  Menadžment potrošnje struje je na vrlo visokom nivou. Kombinacija 32-nanometarskog procesora, dva grafička čipa visokog stepena skaliranja potrošnje i snažna šestoćelijska baterija omogućili su vrlo zanimljiv splet karakteristika, o čemu ćemo više govoriti u narednom pasusu. Za sada se zadržimo na autonomiji. Računar ostvaruje oko 4 i po sata autonomije, i to u kombinovanom režimu primene, što je sasvim dobar rezultat, čak i odličan za AMD imamo li u vidu značajan pomak u odnosu na prethodnu generaciju. Osim hardverskih komponenti, odličnoj autonomiji doprinosi i prateći softver PowerGear 4 koji na jednom mestu nudi sva bitna podešavanja: isključivanje hard diska, skaliranje procesorske frekvencije, prebacivanje u hibernaciju i slično, uz četiri preseta od najsnažnijeg do najštedljivijeg režima. PowerGear 4 je podrazumevano postavljen kao gedžet na desktop pa mu je pristup izuzetno lak, a u najštedljivijem režimu ide se dotle da se isključuje Aero grafička tema.
       

       
      No, upozoravamo vas na sledeću stvar – ovo je verovatno laptop sa jednom od najvećih razlika u temperaturi između štedljivog režima i režima maksimalnog napora. Međutim, kada se laptop “zalaufa” i koriste obe grafike, K53TA ume da se solidno zagreje, naročito na donjoj strani gde je plastika. Površina laptopa koja je pod dlanovima neće biti pošteđena. Nasuprot tome, u nezahtevnim uslovima rada, da ne kažemo “u normalnom Windowsu”, bez intenzivnijih opterećenja, laptop je hladan i nečujan. Imajući u vidu napred rečeno, preporučujemo da koristite PowerGear 4 (tj. Power4Gear aplikaciju, koju možete videti na slici iznad) kako biste optimizovali ponašanje laptopa. Buka je i u najjačem režimu rada sasvim podnošljiva, a laptop je nečujan u nezahtevnom režimu rada i sa te strane nemamo zamerki.

      Prirodan izbor operativnog sistema je 64-bitni Windows 7. U slučaju računara na testu, to je Home Premium izdanje. ASUS uz laptop daje i dosta sopstvenog softvera manje ili veće upotrebljivosti: tu su Game Park Console, LifeFrame, Smart Logon Manager, Vibe Fun Center, AI Recovery Burner, kao i pomenuti Splendid Utility za korekciju boja i osvetljenja, i spomenuti Sonic Focus za podešavanje reprodukcije zvuka.

      Zaključak Generalno, sa testa nosimo sasvim pozitivne utiske. K53 platforma je već isprobana i proverena varijanta namenjena najširim krugovima publike, a AMD može biti radostan zbog onoga što je napravio sa Sabine platformom. Performanse su sasvim solidne, a naročito njihov balans, koji omogućava najviše snage upravo tamo gde je i kad je najpotrebnije. Očekivana cena od 550 evra je sasvim korektna, jer se za nju dobija puno. Veliki pomak za AMD u svakom slučaju, koji ponovo ima konkurentan proizvod. Oni koji redovnije prate Benchmark će se verovatno prisetiti da na poslednjim uporednim testovima pristupačnih laptopova modela sa AMD hardverom praktično nije ni bilo, a kako nema nikakvog razloga da ga proizvođači ignorišu, očekujemo ga u još većem obimu u narednim mesecima. ASUS je, možemo slobodno reći po običaju, među prvima koji će pogurati inicijativu i K53TA predstavlja veoma dobar mejnstrim računar koji nema ambicija da se bori za titulu, ali je svakako pouzdan takmac iz sredine tabele. Pa još ako mu još dođete na domaći teren, a to je grafika i sve vezano za nju…
       
      Ocena: 82%
      Prednosti: – Pomak za AMD kada je u pitanju hardverska platforma – Grafički čip(ovi) za udobnije igranje i gledanje filmova – Čiklet tastatura, upotrebljiv tačped – Dobra konstrukcija Nedostaci: – Računar se poprilično zagreje kada radi punom snagom – I dalje određeni zaostatak u sintetičkim testovima, što može uticati na mišljenje šire publike

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test