Filip Majkić
ASUS M51V
U poslednje vreme je najveći problem na notebook tržištu kako se izdvojiti od konkurencije, iz mase sličnih proizvoda, kako obezbediti prepoznatljivost i visok stepen brand awareness-a. Tajvanski ASUS je na ovu problematiku odgovorio onako kako je možda jedino i moguće – omogućavanjem određenih karakteristika na globalnom nivou, koje bi važile za sve računare pod njegovim brendom, uz dalju diferencijaciju mogućnosti unutar posebnih kategorija. Najbitnija stvar na globalnom polju, na koju i sam ASUS baca akcenat, jeste ExpressGate. Radi se o mini-operativnom sistemu, ugrađenom u odgovarajući čip, koji se startuje brzo, sa namenskim aplikacijama za ispunjavanje bazičnih, nezahtevnih potreba. U praksi, to je mini-operativni sistem, baziran na Linuxu, koji se poziva posebnim tasterom na notebook-u, sa nekoliko aplikacija koji omogućavaju korisnicima da surfuju webom, slušaju muziku ili pregledaju fotografije, a bez startovanja “velikog” operativnog sistema. ExpressGate će biti implementiran ne samo u nove modele notebook računara, već i na ASUS matičnim pločama. Da li je to dovoljno samo po sebi da usmeri korisnike prema proizvodima tajvanske kompanije? Može biti, ali takav dodatak ne može izvući proizvod kome nešto fali. Srećom, konkretan model se pokazao dovoljno atraktivnim i kvalitetnim, a simpatičan bonus u vidu pomenute mogućnosti svakako neće škoditi.
ASUS M51V je tipičan multimedijalni računar, baziran na Centrino 2 platformi, odnosno mobilnoj platformi kompanije Intel poslednje generacije. Tu su solidan dvojezgarni 45-nanometarski procesor, diskretna grafika niže klase, multimedijalni tasteri, web kamerica naprednijih mogućnosti, kao što su skeniranje korišćenjem web kamere radi logovanja (što ASUS naziva SmartLogon tehnologijom) i softver koji podržava multiwindow conferencing i tako dalje. Računar pride raspolaže sa dosta RAM memorije i prostranim hard diskom. Tu su i neka iznenađenja (pozitivna, naravno) u vidu HDMI, ali i eSATA konektora, ili ekrana nešto više rezolucije u odnosu na konvencionalna rešenja u klasi multimedijalnih notebook-ova.
Hardver, specifikacija
Ovaj računar se bazira na Intel PM45 Express northbridge i ICH9M southbridge čipsetovima. Mozak naprave jeste dvojezgarni Core 2 Duo P8400 mobilni procesor. On radi na 2.26 GHz, ima 3 MB L2 keš memorije, radi na FSB-u od 1066 MHz i troši 25 W po TDP specifikaciji. Kako se radi o 45-nanometarskom procesoru, već se može naslutiti da sve to rezultuje veoma niskim stepenom potrošnje i zagrevanja računara. ASUS je M51V model na testu opremio sa 4 GB RAM memorije (DDR2 800, oba slota zauzeta), što je više nego dovoljno za ispunjavanje i najzahtevnijih prohteva koje je moguće zadovoljiti na uređaju kakav je jedan notebook. Ono što je bitno naglasiti jeste da je operativni sistem 32-bitan, tako da će korisnicima biti dostupno samo 3 GB memorije, koliko je ovakav OS u stanju da adresira. Za grafiku je zadužen AMD Radeon HD 3470 čip, sa 256 MB sopstvene memorije, a koji je u stanju da pozajmi do 1 GB sistemske memorije za svoje potrebe u slučaju da konfiguracija raspolaže sa manje od 4 GB, a čak 2 GB kada sistem raspolaže sa 4 i više gigabajta memorije. Uprkos ovim brojkama, treba “ostati na zemlji”, jer se radi o tipičnom low-end rešenju, koje nudi akceleraciju video sadržaja i još neke prednosti koje low-end modeli diskretnih karti imaju nad integrisanim rešenjima, ali ne mnogo više od toga…
Specifikacija:
ASUS M51V
LCD
15.4″
Wide LCD
Da
Procesor
Intel Core 2 Duo P8400
Brzina procesora
2.26 GHz
Grafika
ATI Mobility Radeon HD 3470
Sistemska memorija
4 GB DDR2
Hard disk
WDC WD3200BEVT-22ZCT0 (320 GB, 5400 RPM)
Optički uređaj
TSSTcorp CDDVDW TS-L633A
LAN
GigabitLAN
Wireless LAN
Intel Wireless WiFi Link 5100, Bluetooth
Konekcije
4 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI, eSATA, Firewire, ExpressCard, LAN konektor
Maksimalna rezolucija
1440 x 900
Operativni sistem
Windows Vista Home Premium, ExpressGate
Softver
CyberLink DVD Suite, ExpressGate, Norton Internet Security Trial, Adobe Reader 8
Težina
2.95 kg
Dimenzije
36.5 x 26.9 x 2.8 – 4.0 cm
Cena
844 evra (sa PDV-om)
Garancija
2 godine
ASUS M51V poseduje 15.4” ekran rezolucije 1440 x 900 piksela, u koji je implemetirana ASUS Splendid video tehnologija, zahvaljujući čemu korisnik može brzo da menja profile, koji će menjati prikaz slike na ekranu. Hard disk potpisuje Western Digital, a on raspolaže kapacitetom od 320 GB i veoma dobrim performansama. Sasvim sigurno spada u najbrže mobilne diskove koje smo probali, a kultura rada je na visokom nivou. DVD pisač, WiFi (sa podrškom za N standard), pa čak i Bluetooth (2.1 + EDR) su praktično nezaobilazni u ovoj kategoriji laptopova, a takav je slučaj i ovde. Podržana su četiri USB 2.0 konektora, FireWire, ali i eSATA, zahvaljujući čemu je moguće priključiti brze diskove ili eksterne optičke uređaje. Čitač memorijskih kartica je 8-in-1 tipa, a prema specifikacijama proizvođača u stanju je da čita SD,MMC,MS,MS-Pro kartice, kao i mini SD w/, MS-Duo i MS-Pro Duo pomoću adaptera. Računar stiže sa Windows Vista Home Premium Service Pack 1 operativnim sistemom, kao i sa pomenutim ExpressGate mini-OS-om.
Pakovanje, dizajn, konektori
ASUS M51V stiže u pakovanju na koje smo navikli kada je ASUS u pitanju. Kompanija uz ovaj računar poklanja torbu, kao i USB optičkog miša, rasterećujući u tom smislu korisnike od brige i/ili dodatnih troškova. U kartonskom pakovanju, pored pomenutih, stižu još i baterija, strujni adapter, traka za vezivanje kablova, te uputstvo za korišćenje računara, ali i kratko uputstvo za korišćenje ExpressGate-a, odnosno njegovih aplikacija, te diskovi sa drajverima, propratnim programima, kao i RecoveryDVD za reinstalaciju originalnog operativnog sistema. Tu je i krpica za brisanje LCD ekrana. Uređaj prati linije Infusion dizajna, kako ASUS naziva računare ovakvog izgleda.
Notebook je izrađen od plastike solidnog kvaliteta, crne boje visokog sjaja, sa srebrnastom “lajsnom” koja se prostire po njegovim bokovima. ASUS nastavlja sa tradicijom istanjivanja ivica gde god je to moguće, čime blago smanjuje težinu, ali i doprinosi utisku da je laptop tanji nego što to zaista jeste, zahvaljujući odsustvu suvišnih delova. Gornja površina je blago teksturisana, a sličan motiv kvadratića se sreće na naslonu za dlanove, koji je sive boje. Na poklopcu se nalazi simbol kompanije ASUS, zajedno sa poleđinom web kamere, koja se takođe može tretirati kao estetski element. Na prednjoj strani srećemo prekidač za WiFi, otvaranje poklopca, priključke za slušalice i mikrofon, kao i na jedan USB port i čitač memorijskih kartica u desnom uglu. Leva strana je, sa izuzetkom Kensington lock-a, u potpunosti rezervisana za DVD pisač. Desno su smešteni ExpressCard slot, po jedan USB, FireWire i eSATA port, kao i HDMI, VGA, LAN i modemski konektori. Pozadi su smešteni ventilacioni otvori, kao i još dva USB porta.
Nasloni za dlanove su prošarani raznim nalepnicama, od one koja govori o tome koji je hardver “smešten” unutar kućišta, preko nalepnica o ASUSovim i “ASUSovim” tehnologijama (Splendid Video, HighRes Webcam, Infusion Styling), do Intel Centrino 2, Vista i Radeon Graphics nalepnica, koje garantuju da računar ispunjava određene standarde i sertifikate. Touchpad je solidnog kvaliteta. Između njegovih tastera je smešten skener otisaka prstiju, a ispod njega su mali, diskretni indikatori rada notebook-a. Iznad ovog dela je smeštena tastatura. ASUS ni ovoga puta nije omanuo u domenu u kome je tradicionalno jak, a to je kvalitet tastature. Osećaj kucanja je veoma dobar, a raduje nas što su na njoj ispisana naša slova, ali i što je Fn dugme smešteno desno od levog Ctrl tastera. ASUS je umeo da obrne ova dva tastera, što je korisnicima znalo da pričinjava probleme i zahtevalo određeno vreme da bi se prilagodili. Treba reći da tastatura pokriva kompletnu površinu od leve do desne ivice, te da je prisutan i numerički deo – doduše, nešto “nabacaniji” nego što bi bio da je na većem računaru, ali ne radi se ni o čemu strašnom. Korisnici kojima je ovaj deo neophodan jer su na njega navikli, bez obzira da li zbog poslovnih potreba ili ličnih prohteva, će pozdraviti implementiranje numeričkog dela na 15.4” notebook. Iznad tastature se nalaze Altec Lansing zvučnici solidnog (ali ne oduševljavajućeg, čak ni ako posmatramo izolovano ovaj segment) kvaliteta. U gornjem desnom uglu su multimedijalni tasteri, odnosno tasteri za startovanje računara i ExpressGate sistema. Ekran je oivičen crnim “glossy” površinama, a iznad njega je smeštena web kamerica sa podrškom za swivel, rezolucije 1.3 megapiksela. Odgovarajuća tehnologija implementirana od strane kompanije ASUS omogućava korisniku da koristi web kameru za raspoznavanje i otključavanje notebook računara, što se podešava iz odgovarajuće aplikacije.
Utisci
Najpre ćemo se pozabaviti ExpressGate softverom. Kao što smo već pomenuli u uvodu, radi se o mini-operativnom sistemu, koji se pokreće pritiskom na odgovarajući taster i pokreće veoma brzo, postajući spreman za rad u roku od svega par sekundi. Po njegovom pokretanju, na donjem delu ekrana se prikazuje traka sa koje su dostupne i aplikacije i podešavanja – nešto nalik na Dock u Mac OS X operativnim sistemima kompanije Apple. Dostupni su internet pretraživač (povezivanje sa internetom podržano i preko WiFi i preko LAN konekcije), muzički plejer, foto viewer, ali i Skype za četovanje, odnosno instantnu komunikaciju. Tu je i bazični fajl menadžer. Moguće je pristupiti i online igrama. Dostupna su i podešavanja raznih parametara, uglavnom rudimentarnih opcija. Kada se završi sa radom, mogu se odabrati opcije za gašenje računara, ili pak za nastavak ulaska u “veliki” OS Korisnici koji žele da zadovolje neku od navedenih potreba tako ne moraju da pokreću kompletan operativni sistem, koji je i veći potrošač. Pride, ova opcija je izuzetno korisna u slučaju kada iskrsne neki problem sa Windows operativnim sistemom, a neophodno je pristupiti nekim fajlovima, potražiti savet na internetu i slično. Istina, u takve “probleme” će pre upasti vlasnici matičnih ploča usmerenih prema entuzijastima, koji će da overklokuju svoje mašine, ali i tu mogućnost treba imati u vidu.
Operativni sistem je 32-bitni Windows Vista Home Premium, koji dolazi sa implementiranim Service Pack 1. On neće biti u stanju da vidi svih 4 GB memorije, već samo 3 GB, kao što smo već pomenuli. Windows Experience Index je deklarisan na 3.5, odnosno po segmentima 5.2 za procesor, 5.9 za RAM memoriju, 3.5 za grafiku, 3.9 za gaming grafiku i 5.4 za hard disk. Maksimalna ocena kojom se može oceniti neki podsegment iznosi 5.9. U suštini, računar radi odlično u svakodnevnim aplikacijama i raspolaže sa dovoljno snage da izađe na kraj sa gotovo bilo kojim izazovom koji se pred njega može staviti. Novi procesori, u kombinaciji sa dosta RAM memorije i jednim od najbržih diskova u klasi se staraju za prijatan ugođaj tokom rada.
Slično se ne može reći i za ekran. Istina, on će možda pogodovati korisnicima koji preferiraju visoku rezoluciju, ali njegov osnovni problem je u kvalitetu prikaza. Naime, uglovi gledanja su veoma loši, a prikaz boja dosta nerealan, čak i u okvirima notebook računara. Uniformnost prikaza je slaba, pozadinsko osvetljenje osetno probija po uglovima, a tu treba dodati i glossy odsjaj koji je na prilično visokom nivou. Stvar se može donekle popraviti upotrebom Splendid softvera i aktiviranjem odgovarajućih profila, ali deformisanje prikaza po stranama je vidljivo čak i pri držanju glave u idealnom položaju, a da ne govorimo o pomeranju za koji centimatar u stranu, ili ne daj Bože gore ili dole. Ekran jeste živahan, ali je cena za to prilično visoka. Ako je ekran problematičan, kultura rada je stavka u kojoj ovaj notebook naprosto briljira. Ovo je jedan od veoma retkih slučajeva da uređaj ostaje hladan čak i prilikom testiranja – zaista hladan, čak ni mlak, makar kada se radi o površinama gde korisnik ima dodir sa računarom. Jedina tačka koja se može okarakterisati kao mlaka (osim dela oko ventilacionih izlaza i sličnih segmenata, ali koji su smešteni pozadi ili na bokovima, gde korisnik nema direktnog kontakta sa uređajem) se nalazi između tastera M i N i touchpada i bukvalno nije šira od širine jednog prsta. Svaka čast što se ovoga tiče! Mašina radi praktično bešumno, nema nikakvih krckanja i čudnih zvukova, a buka je prilično dobro usmerena “od korisnika”, tako da će se i pojačanje rada ventilatora jedva osetiti. Tastatura i touchpad su veoma prijatni za rad, naročito tastatura koja je već tradicionalno udarna tačka ASUS notebook računara. Tasteri su tvrdi, pružaju dobar povratni odziv, prijatni za kucanje, a treba pomenuti i da tastatura poseduje i implementiran numerički deo, što je takođe za pohvalu. Touchpad bismo okarakterisali kao sasvim korektan, bez neke izraženije mane.
ASUS M51V stiže sa 6-cell Li-Ion baterijom, kapaciteta 4800 mAh, odnosno 53 Wh. U praksi, ona omogućava nešto preko 3 sata autonomije. U vreme kada pojedini modeli prebacuju i po pet sati, ovo nije rezultat koji pomera iz stolice, ali je svakako sasvim solidan i okarakterisali bismo ga kao “dovoljan”, osim za korisnike koji imaju posebnih prohteva po pitanju autonomije računara. Rezultat je ostvaren sa zatamnjivanjem ekrana na polovinu maksimalne vrednosti, odnosno uz nezahtevan rad u “svakodnevnim” aplikacijama (čitati – bazanje internetom). Uz računar se isporučuje Power4Gear softver koji predstavlja ASUSovo rešenje koje se stara o power management-u.
Rezultati testova
ASUS M51V
PCMark 05
Score
5048
CPU
5728
Memory
4940
HDD
5011
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
2329/4597
NuclearMC
7834
3Dmark06
3Dmark score
1680
CPU score
2036
wPrime v 1.63
32M (speed test)
39.458 sec
1024M (stability test)
1089.22 sec
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
21104/16532
Multimedia
145736/67724
Memory Bandwidth
5459/5438
Multicore Efficiency
6784 MB/s, 41 ns
HDDDrive Index
49 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
53.1 MB/s
Access Time
16.8 ms
Burst Rate
83.4 MB/s
CPU Usage
9.0%
PCMark 2002
Battery test (40%)
79 min 43 sec
Rezime
ASUS M51V svakako poseduje svoje jasne prednosti, ali i par gotovo podjednako izraženih mana. Cela ideja sa ExpressGate operativnim sistemom nam se dopada i predstavlja sasvim upotrebljiv bonus čije će prednosti nekima koristiti, a neke i gotovo spasiti iz neke problematične situacije. Ekran je slabijeg kvaliteta i to je prava šteta, imajući u vidu da se kompletna platforma pokazala vrlo upotrebljivim i solidnim rešenjem. Centrino 2 platforma, u kombinaciji sa diskretnom AMD grafikom se pokazala veoma dobro i ostavila povoljan utisak, dodatno pojačan odličnom kulturom rada, mirnoćom i održavanjem niske temperature, kao i činjenicom da je u ovaj laptop ugrađeno više komponenti koje predstavljaju vrh ponude u seriji (na primer, hard disk maksimalnog kapaciteta i sl.) Takođe, tu je i tastatura koja je tradicionalno jaka tačka ASUSa, koja je pride “obogaćena” numeričkim delom. Ostali elementi u principu zadovoljavaju, ali bez nekog jasnijeg povoda za oduševljavanje. Na korisnicima je da odluče da li je ovaj računar prava stvar za njih, imajući u vidu šta se dobija, odnosno prednosti i mane računara.
Performanse
13
CPU
6
Grafika
3
Hard disk
4
Autonomija
10
LCD panel
3
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
19
Dizajn
10
Tastatura, touchpad
4
Konekcije
5
Dodatni hardver i oprema
2
Softver
2
Garancija
2
UKUPNO POENA:
56
Prednosti:
– Odlična kultura rada
– ExpressGate kao dodatna mogućnost
– Vrlo dobra tastatura
– HDMI, eSATA
Nedostaci:
– Problematičan ekran
Notebook na test ustupio ASUS.