ASUS M60J

ASUS M60J

ASUS je jedna od onih kompanija koja se ne libi da “napadnu” performansama, umesto agresivnim spuštanjem cena računara sa relativno slabijim komponentama. Hoće li tržište umeti da prepozna ovaj kvalitet? U rukama nam je prvi laptop sa Intel Core i7 procesorom namenjenim mobilnom tržištu...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      ASUS M60J

      Kada je pre oko godinu dana stigao na desktop platformu, Nehalem se pokazao kao rešenje kome nema premca kada se radi o performansama. Potpuno očekivano, nakon godinu dana, Intel je rešio da prebaci svog dominirajućeg desktop aduta i u mobilni segment. Kako se na mobilnom tržištu kao primarni postavljaju neki drugi zahtevi, moralo je dosta biti učinjeno po pitanju termalne disipacije, te odnosa potrošnje i performansi. Ipak, kakav bi bio Intel kada bi po tom pitanju podbacio? Kreirana je nova mobilna platforma, oslonjena na PM55 Express čipset, koji čini osnovu novih sistema. Potrošnja je “iskontrolisana” kroz optimizacije raznih vrsta, ali pre svega, kroz spuštanje radnog takta na 1,6 GHz. Ali, nemojte se zavarati, jer em će vam na raspolaganju biti Turbo Boost koji omogućava procesoru da radi na čitavih 2,8 GHz, em ovaj procesor donosi, pokazuju naši testovi, izuzetne performanse koje mu pomažu da bude primetno bolji i od ranijeg šampiona po tom pitanju, Core 2 Quad modela za mobilno tržište (koga smo takođe imali priliku da upoznamo u sklopu jednog ASUS računara).
      Ono što svakako treba istaći jeste orijentacija notebook računara koji se našao na prikazu. M60J pripada M seriji, multimedijalno orijentisanoj familiji laptopova koja teži da objedini stil, performanse i vizualni užitak kako kada se radi o dizajnu uređaja, tako i u smislu užitka u samom korišćenju. Upoznaćemo se detaljno sa M60J modelom, koji jasno daje na znanje kakve ambicije ima u smislu pozicioniranja u sklopu svoje klase. Radi se o notebook računaru koji puca na sam vrh multimedijalne klase laptopova, i koji je vrlo upotrebljiv i za razne druge svrhe, a ovako naizgled, cenimo da se može vrlo efikasno koristiti u vidu mobilne radne stanice zahvaljujući izuzetnom procesoru. Upoznajmo se sa Asusovim adutom, po tradiciji, najpre kroz pregled hardvera…

      Hardver, specifikacija

      Kao što smo već spomenuli hardversku osnovu računara čini kombinacija svežeg PM55 Express čipseta i Intel Core i7 720QM procesora. Čipset je dizajniran tako da omogući slične funkcije koje omogućava desktop pandan P55, sa kojim se pojavio gotovo paralelno (desetak dana razlike ne čine nikakav suštinski pomeraj). Naravno, nije kompatibilan sa procesorima koji nisu mobilni Core i7, usled specifičnosti arhitekture i potrebe za prilagođavanje rešenjima kao što je integrisan dvokanalni DDR3 memorijski kontroler u samom procesoru. A procesor je prava ekskluziva, Core i7 specijalno dizajniran za potrebe mobilnog tržišta. Pođimo od osnovnih inforamcija. Core i7 720QM radi na 1,6 GHz. Ako vam se ovo čini kao malo, varate se, iz nekoliko razloga. Prvo i osnovno, performanse ne moraju zavisiti od radnog takta kada se gleda odnos između dve generacije, a ova lekcija je naučena poodavno. Drugo, Nehalem procesori (arhitektura na kojoj se baziraju svi modeli koji nose oznaku Core iX, bez obzira da li su namenjeni desktop ili laptop tržištu) podržavaju Turbo Boost tehnologiju. Radi se o, najprostije rečeno, automatskom povećavanju radnog takta u slučajevima kada ne postoji potreba za simultanim obrađivanjem više aplikacija, već je jedno jezgro dovoljno da obavi sav posao. Tada se ostala jezgra isključe i poveća radna frekvenca onog koje je aktivno. U konkretnom slučaju, na ovaj način se maksimalno može doći do 2,8 GHz! Procesor je četvorojezgaran, ali podržava Hyper-Threading, tako da može obrađivati do osam thread-ova simultano. Ima 6 MB Smart Cache memorije, 774 miliona tranzistora, izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu, a njegova termalna disipacija je deklarisana na 45 W, što je poprilično za mobilno tržište. Stoga je u startu jasno da je i po tom kriterijumu namenjen prevashodno masivnijim računarima, sa dobrim hlađenjem, gde postoji potreba za visokim nivoom performansi. Ponovićemo ono što smo rekli i kada smo testirali laptop sa Core 2 Quad QX9300 procesorom – budućnost će svakako forsirati multijezgarni pristup na svim poljima, tako da i to treba imati na umu kada se opredeljujete. Možda tromo, možda sporo, možda ne toliko efikasno – ali sav softver nezadrživo ide u pomenutom pravcu.

      Asus je M60J opremio sa 4 GB DDR3-1333 RAM memorije u 2 x 2 GB rasporedu. Ukoliko se želi iskoristiti maksimalna količina memorije, potreban je 64-bitni operativni sistem. Za grafiku je zaduženo diskretno rešenje u vidu Nvidia GeForce GT 240M. Radi se o de facto dorađenom GeForce 9700M, a u pitanju je DirectX 10.1 grafički adapter koji se bazira na GT216 jezgru. Raspolaže sa 48 šejder procesora i izrađuje se u 40-nanometarskom proizvodnom procesu. GeForce GT240M, pored DX 10.1, podržava Shader Model 4.1, CUDA, DirectX Compute, OpenCL, PhysX tehnologije. Radni takt jezgra je deklarisan na 550 MHz, šejdera na 1210 MHz, a memorije na 800 MHz (GDDR3 memorija je u pitanju). U konkretnom slučaju, grafički adapter raspolaže sa 1 GB sopstvene memorije. Koristi se 128-bitan memorijski interfejs, a maksimalna disipacija je deklarisana na 23 W.

      Specifikacija:
       

       

      Asus M60J

      LCD

      16″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core i7 720QM, 1,60 GHz

      Grafika

      Nvidia GeForce GT 240M, 1 GB

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3-1333

      Hard disk

      1 TB kao 2 x 500 GB (Seagate, 5400 RPM, 8 MB keš, SATA)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM (LG DVD pisač, 8x)

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, DisplayPort izlaz, eSATA, FireWire, ExpressCard, LAN konektor, 4-u-1 čitač kartica, audio konektori (uz S/PDIF), skener otisaka prstiju

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium, ExpressGate

      Težina

      3,3 kg

      Dimenzije

      375 x 265 x 40.6 mm

      Cena

      100,000 dinara

      Garancija

      2 godine (1 godina garancije na bateriju)

      Ekran ovog računara je 16-inčni, sa odnosom stranica 16:9. Njegova maksimalna rezolucija je 1366 x 768 piksela, a podržava LED pozadinsko osvetljenje. Diskovi omogućavaju pregršt prostora za skladištenje podataka. Da, diskovi kao množina, pošto M60J ima dva hard diska, kapaciteta po 500 GB, što ukupno daje 1 TB prostora. Radi se o 2,5-inčnim diskovima koji se vrte na 5400 obrtaja u minutu, imaju SATA interfejs i 8 MB keša. Drajv je “običan” DVD pisač, koji stiže iz kompanije LG. Tu su i Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR i podrška za WiFi Draft N standard (Intel WiFi Link 5300), te HD audio. Sliku na eksterni displej možete izbaciti preko VGA, HDMI ili (zanimljivo, nenavedenog na zvaničnom sajtu) DisplayPort izlaza. Kao što možete videti, podržani su praktično svi aktuelni standardi. Prisutna su i četiri USB 2.0 konektora, FireWire, ali i eSATA, na koji je moguće priključiti brze diskove. Čitač memorijskih kartica je 4-u-1 tipa, a web kamera ima rezoluciju od 2 megapiksela. Zvučnike potpisuje Altec Lansing, a radi se o stereo zvučnicima sa Dolby Sound Room sertitikatom. Operativni sistem je…pa, u principu, u ovom trenutku računar raspolaže Windows Vista operativnim sistemom. Međutim, dok bude počela prodaja, preći će se na Windows 7 operativni sistem, tako da će korisnici ovaj računar dobijati sa Microsoft operativnim sistemom poslednje generacije. Jedino ne znamo da li će se raditi o 32-bitnoj ili 64-bitnoj verziji. Treba spomenuti i ExpressGate mini-OS, o kome smo već govorili u ranijim prikazima Asus notebook računara.

      Pakovanje, dizajn

      Uređaj stiže u pakovanju od krutog kartona, sa ručkicom za nošenje. U pakovanju ćete zateći notebook računar, strujni adapter, bateriju, ali i dva uputstva za korišćenje. Jedno se odnosi na ExpressGate OS, i ono će vas ukratko provesti kroz svet Linux instant-on okruženja i njegovih mogućnosti. Drugo je uputstvo za korišćenje notebook računara, i moramo pohvaliti što je pisano na srpskom jeziku. Pomenimo i utility CD-ove sa potencijalno korisnim aplikacijama. Konačno, tu je i krpica za brisanje LCD ekrana, ali koja će vam poslužiti i za brisanje poklopca notebook računara, za koju nagađamo da ćete je često koristiti, a uskoro ćete shvatiti i zašto.

      U startu se vidi da je Asus puno pažnje poklonio kvalitetu izrade. Računar je izrađen od brušenog aluminijuma visokog kvaliteta, sa glossy površinama i završnom obradom. Spremite se za uklanjanje otisaka prstiju, i generalno svakog traga prljavštine. Notebook je prevashodno sive boje, sa crnim detaljima i donjim delom. Asus ne pati previše od želje za dizajnom po svaku cenu nauštrb kvaliteta ili funkcionalnosti, što je pristup koji pozdravljamo za ovakvu kategoriju uređaja. Iako se ivice istanjuju i ostavljaju utisak manje debljine laptopa, masivna unutrašnjost je neophodna za održavanje kulture rada na visokom nivou kada se radi o ovakvom računaru sa procesorom velike disipacije.
      Na poklopcui se nalazi simbol kompanije Asus, čije ivice svetle belim pozadinskim osvetljenjem kada je računar uključen. Strane se spuštaju kako se prilazi prema ivicama. Pričvršćivač poklopca ne postoji, a bio bi poželjan imajući u vidu masu istog. Na prednjoj strani se nalaze indikatori rada, prekidač za WiFi i čitač kartica. Na donjoj strani su nožice za pričvršćivanje laptopa za podlogu, otvori za hlađenje, kao i velika površina za pristupanje unutrašnjosti. Tu je, pri zadnjem delu, smeštena i baterija. Pozadi zatičemo Kensington Lock, LAN, priključak za strujni adapter i DisplayPort izlaz, dok se desno nalaze optički drajv, audio konektori i dva USB 2.0 porta. Konačno, levo zatičemo VGA izlaz, velike otvore za hlađenje, FireWire, eSATA, HDMI i još dva USB 2.0 konektora.

      Unutrašnjost laptopa je još elegantnija od spoljašnjosti. Na samim bokovima se nalaze nabori, a prelazak iz sive boje naslona za dlanovu u crnu boju koja je na delu ispod i oko ekrana je urađen veoma dopadljivo. Touchpad ima tastere metalik sive boje, između kojih je smešten skener otisaka prstiju, a površina za kretanje prstom je crne boje. Desno i levo su nalepnice koje ilustruju mogućnosti i specifikacije računara. Tastatura ima i numerički deo, kao i naša slova i veliki Enter taster. Iznad nje se nalaze zvučnici, kao i One-touch multimedijalni centar. Naime, ovde se nalaze multimedijalne kontrole koje su osetljive na dodir, a odavde možete podešavati jačinu zvuka, ići sa trake na traku, a tu je i par internet kontrola. Kada aktivirate neku od ovih kontrola, aktivira se plavo pozadinsko osvetljenje, koje vremenom nestaje. Ekran koristi u poslednje vreme popularan metod prekrivanja kompletne površine (zajedno sa crnim okvirom) velikim staklom. Iznad ekrana se nalazi web kamera od 2 megapiksela sa mikrofonom.
       

      Rezultati testova

      Testiranja su pokazala da je M60J primetno brži od dosadašnjeg brzinskog šampiona na testovima opšteg tipa, a vama savetujemo da posetite naš prikaz Asus G71 notebook računara i uporedite dobijene rezultate – videćete da je novajlija nadmašio respektabilnog G71 iz Republic of Gamers serije po svim parametrima.

      Asus M60J

      PCMark 05

      Score

      6805

      CPU

      7222

      Memory

      8164

      HDD

      5096

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      3622/8414

      NuclearMC

      12403

      3Dmark06

      3Dmark score

      7346

      CPU score

      3059

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      17,875 sec

      1024M (stability test)

      569,807 sec

      Super PI

      1M

      15 sec

      32M

      13 min 41 sec

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      62,3 MB/s

      Access Time

      18,9 ms

      Burst Rate

      48,9 MB/s

      CPU Usage

      3,0%

      Utisci

      Pozabavimo se najpre ExpressGate softverom. Radi se o mini-operativnom sistemu baziranom na Linuxu, koji se pokreće pritiskom na odgovarajući taster i startuje veoma brzo, postajući spreman za rad u roku od svega par sekundi. Po njegovom pokretanju, na donjem delu ekrana se prikazuje traka sa koje su dostupne i aplikacije i podešavanja – nešto nalik na Dock u Mac OS X operativnim sistemima kompanije Apple, u kombinaciji sa kružnim menijem. Dostupni su internet pretraživač (povezivanje sa internetom podržano i preko WiFi i preko LAN konekcije), muzički plejer, foto viewer, ali i Skype za četovanje, odnosno instantnu komunikaciju. Tu je i bazični fajl menadžer. Moguće je pristupiti i online igrama. Dostupna su i podešavanja raznih parametara, uglavnom rudimentarnih opcija. Kada se završi sa radom, mogu se odabrati opcije za gašenje računara, ili pak za nastavak ulaska u “veliki” OS Korisnici koji žele da zadovolje neku od navedenih potreba tako ne moraju da pokreću kompletan operativni sistem, koji je i veći potrošač. Pride, ova opcija je izuzetno korisna u slučaju kada iskrsne neki problem sa Windows operativnim sistemom, a neophodno je pristupiti nekim fajlovima, potražiti savet na internetu i slično, pa i tu mogućnost treba imati u vidu.

      Mašinu smo testirali pod 32-bitnim Windows 7 Ultimate operativnim sistemom. Redizajnirani (u odnosu na Vistu) Windows Experience Index sada daje nešto drugačije vrednosti. Maksimalna ocena u bilo kojoj kategoriji je 7,9. Asus M60J je dobio sledeće ocene: 7,1 za CPU, 7,4 za memoriju, po 6,4 za 2D i 3D biznis grafiku i 5,8 za hard disk. Ukupna ocena je jednaka najnižoj, tako da u konkretnom slučaju iznosi 5,8. Moramo priznati da smo ostali pomalo začuđeni sistemom, jer zaista ne možemo da zamislimo šta još treba GeForce GT 240M grafičkom čipu da bi dobio ocenu veću od 6,4 za 2D. Windows 7 na ovoj konfiguraciji jednostavno leti, sve operacije možete izvršiti brzo i lako, možete se i poigrati bez problema, sistem je vrlo odzivan, a – više vam ne možemo otkrivati jer je još uvek NDA za novi OS Microsoft-a.
      Ekran je, po našem mišljenju, najslabija tačka ovog laptopa. Naime, imamo primedbu na mnoštvo refleksije, tj. što je izuzetno glossy. Nismo ljubitelji ovog pristupa, ali vrlo smo voljni da tolerišemo umereni pristup. Međutim, ovde je refleksija izuzetno intenzivno izražena. Druga stvar je u rezoluciji – zaista je šteta što ekran ne nudi makar nešto veću rezoluciju, ograničavajući se na 1366 x 768 tačaka. Tim pre što hardverske sposobnosti ovog računara zaista dopuštaju da se implementira veći ekran bez bojazni da bi visoka rezolucija uticala na upotrebljivost notebook-a za osnovnu potrebu, a to je uživanje u multimedijalnim sadržajima, pa i igrama. Inače, boje su veoma dobre, kao i kontrast, pa i uglovi gledanja – ali sve je “začinjeno” ogromnom dozom refleksije.

      Tastatura je veoma dobra, a ovaj put je Asus implementirao tanke tastere nešto dubljeg hoda, što nam se dopalo. Pored toga, na samim tasterima postoje blaga udubljenja za jagodice prstiju. Kucanje je veoma zadovoljavajuće, a isto se može reći i za upotrebu touchpada, premda su tasteri nešto krući nego što je uobičajeno – ali nam se ipravo takvi i dopadaju. One-touch multimedijalni centar izgleda vrhunski, ali nije podjednako upotrebljiv u svim domenima. Nije problem ako želite da nakratko pritisnete neki taster i aktivirate neku komandu, tu radi savršeno, ali kada, recimo, vučete po skali za zvuk, ispada kao da možete da dodelite samo neku od 3-4 predefinisane jačine zvuka, umesto da lako zadate nivo za koji smatrate da je adekvatan. Inače, sam kvalitet zvuka je odličan, jedan od najboljih koje smo imali priliku da čujemo na mobilnim računarima.

      Ono što nas je ponajviše fasciniralo jeste kultura rada, za šta pohvale idu i na račun dizajnera i na račun kvaliteta izrade. Naime, tokom intenzivnog testiranja nismo primetili da je ama baš nijedna površina ili deo sa kojima korisnik dolazi u kontakt (nasloni za dlanove, tastatura, touchpad) bila zagrejana. Jedva da se temperatura gorneg levog dela promenila u blago mlaku, i to samo na izuzetno maloj površini. Uz sve to, notebook je nečujan u radu, sem kada se duže vremena intenzivno opterećuje, kada se čuje jedva pojačan prijatan huk – čista desetka za ovo. Računar stiže sa šestoćelijskom Li-Ion baterijom, kapaciteta 4800 mAh, odnosno 53 Wh. Iako autonomija nije preterano bitna stavka kod ovakvog računara, Asus nije razočarao, pošto ćete sa malo zatamnjenim ekranom, uz uključenu WiFi konekciju moći da browse-ujete nešto preko dva sata, što je sasvim zadovoljavajuć rezultat, imajući u vidu da stiže sa jednim od najmoćnijih procesora (i jednim od najvećih trošadžija) današnjice dostupnim u mobilnom sektoru.

      Rezime

      Asus M60J je laptop koji se lako može preporučiti mnogima. Specifičnost hardvera je takva da on u principu i nema ozbiljnu konkurenciju ukoliko vam je potreban moćan laptop da ispuni vaše potrebe. M60J stiže sa najsnažnijim procesorom, i iako je multimedijalan laptop, možete ga koristiti i kao mobilnu radnu stanicu za obavljanje mnogih ozbiljnih i konkretnih poslova. Jedine zamerke imamo na ekran, videli ste u tekstu i kakve, dok sve ostalo možemo oceniti najvišom ocenom. Očekujemo da u dogledno vreme više proizvođača ponudi laptopove sa Intel Core i7 procesorima, ali ovaj put ih je Asus sve pretekao, makar kada se radi o našem, domaćem tržištu. Stoga Asusu odajemo zasluženo priznanje na ažurnosti, a za notebook konstatujemo da je “prva liga” i da u tajvanskoj kompaniji zaista mogu biti ponosni na svoj proizvod.

      Performanse

      21

      CPU

      10

      Grafika

      6

      Hard disk

      5

      Autonomija

      7

      LCD panel

      4

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      20

      Dizajn

      11

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      5

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      3

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      55

      – Vrhunske performanse
      – Odlična izrada
      – Kultura rada
      – Odlična tastatura, zvučnici
      – HDMI, eSATA

      Nedostaci:

      – Ekran previše glossy
      – Šteta što ekran nije veće rezolucije

      ASUS notebook na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi