Filip Majkić
Nedugo nakon što smo imali priliku da se družimo sa ekstravagantnim i vrlo posebnim NX90J notebook računarom, te nakon njega sa još jednim multimedijalnim modelom visoke klase oznake N73Jn, iz Asusa stiže i 15,6-inčni model N53Jg. Po svom konceptu, dizajnu i izgledu, on je daleko približniji modelu N73, te predstavlja “umanjenu verziju” istog u određenom smislu. I dalje ga karakteriše vrhunski dizajn, kao i prisustvo audio sistema koji potpisuje Bang & Olufsen. Asus se zaista puno potrudio oko najnovije serije luksuznih multimedijalnih računara N serije, te tako treća generacija istih zaista ima čime da se podiči. U hardverskom smislu, računar se bazira na Intel Calpella platofrmi i Fermi grafici, a kvalitet izrade je na vrhunskom nivou u svakom pogledu.
Aduta ne manjka kada se radi o N73 i N53 modelima kompanije Asus. Za početak, tu je novi Wave dizajn. Valovite linije koje karakterišu računar se spuštaju od vrha poklopca, pa sve do ispod naslona za dlanove, čineći naizgled uniformnu, kontinualnu celinu elegantnog oblika. Tu je i već spomenuto audio rešenje visokog kvaliteta zvuka, koje potpisuje čuveni Bang & Olufsen. Implementirane su tehnologije koje omogućavaju da se izvuče što je moguće više kada govorimo o performansama, kroz overklokovanje procesora i brojne režime rada koji optimizuju trajanje baterije, ali i druge parametre sistema (na primer, osvetljenje i prikaz ekrana) i time pomažu korisniku da prilagodi notebook svojim potrebama. Sonic Focus tehnologija pomaže “pročišćavanju zvuka” kroz adaptivni sistem, doprinoseći kako kvalitetu zvuka u svakodnevnoj upotrebi, tako i jasnoći prenosa glasa tokom VoIP komunikacija i slično. Tu su i brzi USB 3.0 port, do deset puta brža od svog prethodnika u idealnim slučajevima, kao i kao i Bluetooth verzije 2.1.
Računar je izrađen od brušenog aluminijuma, u skladu sa visokim standardima kompanije za multimedijalne računare visoke kategorije. Raspored portova je takav da su dva USB konektora smeštena na desnoj ivici pri prednjoj strani, zajedno sa audio priključcima (što je možda malo nesrećan izbor ako imate nameru da koristite miša), dok se naspram njih na levoj strani nalaze USB 3.0 port, eSATA/USB combo port, te HDMI izlaz. Ono što je na desnoj strani optički drajv, na levoj su veliki otvori za ventilaciju. Na pomalo neuobičajenom mestu, makar kada govorimo o novijim generacijama mobilnih računara, pozadi prema levoj strani, nalazi se VGA izlaz. Unutrašnjost je urađena stilu istovetnom spoljašnjosti, sa velikim naslonima za dlanove (ponovo, brušeni aluminijum), prostranom tastaturom sa numeričkim delom, velikim i odličnim tačpedom, dok se iznad tastature na levoj strani nalaze multimedijalni tasteri sa belim pozadinskim osvetljenjem, a sa desne indikatori rada i taster za paljenje. Iznad tastature, a ispod ekrana sa crnim okvirom, pažnju privlače veliki zvučnici (ili bolje rečeno zvučnik imajući u vidu da su povezaniu u kontinualnu celinu) metalik sive boje, specijalno dizajnirani od strane kompanije Bang & Olufsen.
Hardver, specifikacija
Hardver računara se bazira na Intel Calpella mobilnoj platformi. Osnovu čini HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, N73JN koristi Intel Core i5 460M, a očekuje se da će biti dostupno još nekoliko varijanti procesora u samoj prodaji. Radni takt iznosi 2,53 GHz, a radi se o dvojezgarnom procesoru sa 3 MB keš memorije. Kako je podržan Hyper-threading, fizička jezgra nude mogućnost simultanog obavljanja četiri thread-a. Radni takt u Turbo režimu po specifikacijama može ići do maksimalnih 2,8 GHz. Ono što nas buni je što u praksi CPU ide sve do 3,06 GHz u Turbo modu. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 35 W. U odnosu na Core i5 540M, model 460M ne podržava AES, VT-d i Trusted Execution instrukcije.
Jedan grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip), i njegov radni takt se šeta od 500 do 667 MHz. Drugi grafički čip je diskretni Nvidia GeForce GT 415M model, koji koristi 1 GB sopstvene memorije. Kako računar podržava Optimus tehnologiju, moguće je „šetati“ između ovih grafičkih čipova u letu, u zavisnosti od potreba i zahtevnosti. Nvidia grafički čip je deo Fermi generacije mobilnih rešenja, koja se polako pojavljuju na tržištu. U konkretnom slučaju, radi se o čipu niže klase, dovoljnom za multimediju i nezahtevno igranje igara ranije generacije. Računar koristi 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije.
Specifikacija:
Asus N53Jg
Ekran
15,6″ VesaLike, 1366 x 768, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Core i5 460M, 2,53 GHz
Čipset
Intel HM55
Grafika
Intel HD, Nvidia GeForce GT 415M
Sistemska memorija
4 GB DDR3
Hard disk
640 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
DVD RW
LAN, Bežične konekcije
Gigabit LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1
Konektori
1 x USB 3.0, 1 x eSATA/USB combo port, 2 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, 5-u-1 čitač kartica (SD, MMC, MS, MS-Pro, MS-Duo), web kamera 0,3 mpx
Operativni sistem
Windows 7 Ultimate x64
Masa
2,71 kilogram
Dimenzije
391 x 266 x 39 milimetara
Cena
880 evra
Garancija
2 godine
Ekran ima dijagonalu od 15,6 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1366 x 768 piksela, i on ima LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, odnosno radi se o glossy ekranu. Hard disk ima kapacitet od 640 GB, a reč je o standardnom 2,5-inčnom disku sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 RPM. Diskovi od 500 GB i 320 GB dolaze u verzijama sa 5400 RPM ili u nešto bržoj varijanti od 7200 RPM. Optički uređaj je DVD RW; opciono će korisnici moći da biraju između DVD pisača, Blu-ray combo drajva i Blu-ray pisača.
Asus N53Jg ima dva “obična” USB 2.0 porta, jedan combo eSATA/USB 2.0 port, kao i jedan USB 3.0 port (mnogo brži transfer), Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 3.0. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, preko koga je moguće direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Za razliku od N73JN većeg modela, nema ExpressCard slota. Čitač kartica je 5-u-1 tipa i podržava SD, MMC, MS, MS-Pro, MS-Duo, web kamera ima 0,3 mpx, a tu su i audio priključci sa 5.1 izlazom. Model sa našeg testa je došao sa Windows 7 Ultimate operativnim sistemom u 64-bitnom izdanju, ali ostaje da se vidi da li će finalna verzija stići sa Ultimate ili Home Premium verzijom Windows 7 operativnog sistema.
Rezultati testova
Kao što možete zaključiti iz rezultata, N53Jg nije klasična igračka mašina. Praktično sve drugo može doći u obzir, tako da predstavlja odličnu i vrlo upotrebljivu napravu za sve kojima korišćenje računara ne podrazumeva igranje u savremenim 3D naslovima. Sve ostalo zadovoljava sasvim korektno, ako ne i odlično, zahvaljujući snažnoj hardverskoj platformi. Testirali smo računar na podrazumevanim radnim taktovima, koje je moguće dodatno uvećati primenom Asus tehnologija koje smo pominjali u uvodu teksta.
Asus N53Jg
PC Mark Vantage – Score
5549
PC Mark Vantage – Memory
3234
PC Mark Vantage – Gaming
3150
PC Mark Vantage – Productivity
4742
PC Mark Vantage – HDD
3416
Cinebench 10- OpenGL
4273
Cinebench 10 – CPU rendering
7600
NucleaRUS
11201
Resident Evil 5 (1366 x 768, High)
26,1 fps
Street Fighter IV (1366 x 768, High) – Score
7383
Street Fighter IV (1366 x 768, High) – FPS
41,39 fps
wPrime (32M)
15,632 sec
HDTune HDD average transfer
67,8 MB/s
Autonomija
3h 25min
Utisci
Na opisivanje utisaka u radu ne treba trošiti suviše reči. Moderna hardverska platforma, operativni sistem nove generacije, bez ikakvih iznenađenja – sve skupa rezultuje odličnom brzinom rada. Sve vrste nezahtevnih primena se izvršavaju besprekorno, OS je vrlo živahan i odzivan, sve radi “kao podmazano” zahvaljujući veoma dobroj hardverskoj podlozi. Asus N53Jg je vrlo snažan računar,te ćete veoma teško naći potrebu koju on ne može da podmiri, van igranja najzahtevnijih 3D naslova današnjice. Naročito bismo se osvrnuli na specifičnu udobnost u radu koju omogućava prenosnik veće dijagonale, što u praksi rezultuje time da se računar mirne duše može preporučiti kao odličan desktop replacement. Što se rada tiče, spomenuli smo Optimus tehnologiju koja “šeta” između integrisane i diskretne grafike, a svakako treba izdvojiti i Power4Gear koji služi za power management, kao i Super Hybrid Engine, tehnologiju koja automatski vrši podešavanja parametara rada centralnog procesora i drugih čipova, čime omogućava uštedu u trajanju baterije ili bolje performanse. Naravno, može se isključiti ukoliko korisnik zazire od ovakvih rešenja. Ipak, upravljanje brojnim opcijama jednostavnim pritiskom na dugme uvek dobro dođe kao opcija.
Ekran je solidnih karakteristika, sa solidnom reprodukcijom boja, dobrim uglovima gledanja, živahnog prikaza. Ipak, rekli bismo da je ekran nešto slabijih karakteristika od onog na N73Jn modelu, i to ne samo zbog rezolucije. Imamo utisak da je ekran u N53Jg još više refleksivan. Rezolucija ne izdvaja računar od ostalih modela multimedijalnih računara, koji uglavnom takođe imaju 1366 x 768 tačaka na ekranu, što je šteta jer se po svemu ostalom N53Jg itekako izdvaja. Tastatura je odlična! Već smo spomenuli da se radi o svojevrsnoj mešavini – barem je takav naš utisak – savremene čiklet i klasične tastature. Tasteri su široki, vrlo prijatni za kucanje. Numerički deo tastature je tu, a jedino nam je žao što nema velikog Enter tastera. Tačped je velikih dimenzija, prijatan na dodir, sa multitač podrškom i konceptom jednog tastera, koji je zajednički za sve Asus računare više klase. Zvuk je odličan za jedan laptop. Zvučnici su prilično glasni, a zvuk se može značajno pojačati bez da dođe do prevelike distorzije (premda je to dosta subjektivno), dok Sonic Focus tehnologija pomaže kada je u pitanju audio podsistem.
Asus N73JN se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 4400 mAh. Kao što možete videti iz tabele rezultata, ostvaruje se autonomija od oko tri i po sata. Nije bombastična cifra, ali je više nego pristojna. Vodite računa da će autonomija zavisiti od načina na koji ćete koristiti računar dok radi na bateriju, da li ćete unositi dodatne, posebne parametre rada, zatamnjivati ekran, isključivati WiFi i slično. Kultura rada je savršena i nemamo ni najmanjih primedbi. Mašina je nečujna, a pri tome je korisnik zahvaljujući obilnom korišćenju aluminijuma prilikom izrade odlično izolovan od toplote koju emituju čipovi. Garancija na laptop iznosi 2 godine. Detaljne informacije o garanciji i garantnoj politici kompanije Asus možete pronaći na ovoj stranici.
Rezime
Nema potrebe previše mudrovati, već nam ostaje da konstatujemo da je Asus ponovo odradio vrhunski posao. N53Jg je vrhunski dizajniran multimedijalan računar, odličnih performansi, koji će savršeno služiti kao desktop replacement, ali se istovremeno uklopiti u dizajnerski koncept vašeg doma. Bang & Olufsen i Asus su uradili odličan posao po tom pitanju i zaista jedva čekamo da vidimo kakve će još plodove izroditi ova saradnja. Na performanse ne treba trošiti reči. Jasno je da Asus ispunjava dato obećanje da će mogućnosti, karakteristike i dizajn multimedijalnih laptopova više klase postepeno “spuštati” u ostale kategorije, na našu radost i radost budućih kupaca i vlasnika.
Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. Asus N53Jg je odličan računar, snažan, kvalitetan, lep i elegantan, jednom rečju pravi primer dobrog multimedijalnog računara.
Ocena: 90%
Prednosti:
– Vrhunski dizajn
– Kvalitet izrade
– Veoma dobre performanse
– Odlična kultura rada
– Audio podsegment iznad klase
Nedostaci:
– Voleli bismo ekran veće rezolucije koji bi dodatno pomogao da se računar istakne
– Bez ozbiljnijih nedostataka
Notebok na test ustupio Asus.