ASUS N56VM, prvi Ivy Bridge notebook

ASUS N56VM, prvi Ivy Bridge notebook

Pred nama je prvi notebook koga imamo priliku da isprobamo, a da je baziran na novoj mobilnoj Ivy Bridge platformi. Koliko mogu da očekuju korisnici u smislu boljitka u performansama i šta im nova platforma donosi? Ispitujemo ne samo to, već i kakve nam je novine spremio ASUS i u kojim se pravcima kreće sa novom generacijom svojih notebookova, koja, pokazuje se na konkretnom primeru, ima itekako dosta toga da ponudi...

    Sadržaj

      Filip Majkić Naslednik veoma popularne N5X serije multimedijalnih notebook računara stiže pod oznakom N56V i može se podičiti mnoštvom odličnih karakteristika. Kao i ranije, serija će biti dostupna u više varijanti, ali konkretan model sa našeg testa ima više izuzetnih osobina po kojima se jasno izdvaja iz konfekcije, a pri tome ne mislimo samo na centralni procesor i prateće čipove, odnosno visok nivo performansi.

      Kućište u potpunosti izrađeno od aluminijuma, tastatura sa pozadinskim osvetljenjem, mat ekran visoke rezolucije, odlični zvučnici, dobra autonomija, kompletan set USB 3.0 konektora (svi USB priključci su USB 3.0 tipa), sve su to odlike ovog računara. I dalje je aktuelna saradnja sa kompanijom Bang & Olufsen, što rezultuje odličnim setom zvučnika sa pomalo neuobičajenim pristupom isporuke eksternog sabvufera, kao što smo imali priliku da vidimo u N55 modelu prethodne generacije. Takođe, tu je još nekoliko specifičnih Asus softverskih rešenja, među kojima se naročito ističe Instant ON tehnologija zahvaljujući kojoj se notebook vraća iz standby režima za svega dve sekunde. No, više o tome u nastavku, sada krenimo redom, uz jasnu napomenu da očekujemo mnogo…
       

       
      Dizajn, konektori Primerak smo dobili u varijanti sempla, bez neke naročite dodatne opreme, ali pretpostavljamo da će se u finalnim, maloprodajnim pakovanjima štošta naći, naročito uz skuplje varijante. Zanimljivo je da N56VM nudi novi pomeraj u dizajnerskom smislu, vraćajući se sa staze na koju je pomalo “odlutao” N55S, odnosno vraćajući se tamo gde su raniji N5X modeli bili, ili je makar takav naš utisak.

      Računar je, rekosmo već, u potpunosti izrađen od aluminijuma, sa kombinacijom čiste metalik sive (nasloni za dlanove, okviri) i crne boje (okvir oko ekrana, tastatura) u unutrašnjosti i specifične boje poklopca, koja kao da luta između braon, tamno sive i plavičaste, u zavisnosti od ugla iz koga gledate računar, odnosno od osvetljenja. Na dodir – izvanredan. Izrada – vrhunska! Dizajn – sjajan. Zaista imamo samo reči hvale za model koji smo dobili na testu. Zanimljivo je da nije naročito tanak, niti ima ambicije ka tome, što mu daje notu ozbiljnosti i pouzdanosti, posebno imajući u vidu snažan hardver koji je ugrađen u njega.

      Unutrašnjost takođe deluje izuzetno, naročito prostor oko tastature izrađen od fino obrađenog aluminijuma, sa estetskim detaljima kao što su rupičasti delovi u maniru koncentričnih krugova u kojima su zapravo smešteni zvučnici u gornjim ćoškovima iznad tastature. Sama tastatura je čiklet tipa i nudi pozadinsko osvetljenje i veoma solidno kucanje. Tačped je velikih dimenzija, izrađen “iz jednog komada” i, što je veoma dobro, po proporcijama identičan ekranu kako bi pokreti rezultovali još vernijim kontrolama. Dakle, pomak u svakom smislu u odnosu na N55S, kako u smislu materijala (sada se koristi aluminijum koristi umesto plastike i na onim delovima koji su bili od plastike kod prethnodnika), kako u smislu dizajna, tako i u smislu tehnologije, kao što ćemo uskoro videti. ASUS se hvali i držačima ekrana, koji su izrađeni od legure cinka, kako bi im se produžila upotrebljivost i ojačala stabilnost držanja ekrana. Prema navodima kompanije, ovo rezultuje poboljšanjem pouzdanosti ovih delova laptopa, koje često zanemaruje, za čitavih 150 odsto u odnosu na mejnstrim laptopove. Najzad – logo na poklopcu laptopa svetli u radu, što je vizuelni detalj koji se mnogima dopada.

      Bočni delovi laptopa su mesta na kojima je “sva akcija”. Na desnoj strani zatičemo dva USB 3.0 porta, audio konektore, DVD pisač, Kensington lock i konektor za struju. Spreda se nalazi samo čitač memorijskih kartica. Levo su VGA i HDMI izlazi, LAN konektor, još dva USB 3.0 porta, priključak za sabvufer, kao i otvori za hlađenje.

      Treba istaći i dodatak u vidu sabvufera. Naime, radi se o eksternom sabvuferu, kakav smo imali priliku da vidimo i kod prethodnog modela. Mišljenje nismo promenili. Prosto, na njega gledamo kao na pogodan dodatak. Malo je komplikovano nositi ga, ali N56VM daje izuzetan zvuk i bez njega, a kamoli sa njim! Sigurno jedan od najboljih “milozvučnika” današnjice u sferi laptopova, a ukoliko korisnik tako želi, može ga dodatno oplemeniti sabvuferom. Stoga na vufer gledamo kao na bonus, čije korišćenje možemo toplo da preporučimo, osim ukoliko ne prenosite laptop, a i bez njega zvuk je fantastičan za laptop kriterijume. Pređimo sada na novine koje zatičemo „ispod haube“…

       Dakle, Ivy Bridge u mobilnom izdanju. Iako se ovaj tekst u principu ne bavi tehnološkim novotarijama (za to je bolje da pogledate test Ivy Bridge procesora na Benchmark sajtu), ne možemo a da se ne osvrnemo na novu generaciju Intel procesora. Interesantno je da u principu možda i više možemo da očekujemo na mobilnom polju, nego na desktop polju, sa svakom novom generacijom procesora i čipova. To ne čudi, budući da je fokus u kompletnoj industriji stalno na unapređenju performansi po vatu potrošnje, umesto na čistim performansama, što pak rezultuje time da su razlike između laptop i desktop procesora nikad manje, a napredak je više nego evidentan.

      ASUS N56VM koristi Intel Core i7 3610QM procesor, koji donosi više zanimljivih karakteristika, ne računajući izvanredne performanse. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,3 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Turbo frekvencija zavisi od broja aktivnih jezgara, te iznosi 3300 MHz ako je opterećeno samo jedno jezgro, 3200 MHz ako su opterećena dva jezgra, te 3100 MHz ako su opterećena tri ili četiri jezgra.

      CPU je, baš kao i svi Ivy Bridge procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od 45 W. Koristi integrisano Intel HD 4000 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 650 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1100 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa. Specifikacija
       

       

      ASUS N56VM

      LCD

      15.6″, 1920 x 1080, mat

      Procesor

      Intel Core i7 3610QM, 2,1 GHz

      Čipset

      Intel HM76

      Grafika

      Intel HD 4000 (integrisana u CPU) Nvidia GeForce GT 630M

      RAM

      6 GB DDR3 1600 MHz

      Hard disk

      750 GB, 2.5-inčni, 7200 RPM, SATA interfejs

      Optički uređaj

      DVD RW

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 4.0

      Dodatno

                  4xUSB 3.0, VGA, HDMI, Kensington lock, čitač memorijskih kartica (SDHC/SD/MS/MS DUO/MS PRO), konektor za sabvufer, HD web kamera, audio konektori, Bang & Olufsen Ice Power zvučnici

      Operativni sistem

                  Windows 7 Professional SP1 64-bit

      Masa

      2,7 kg

      Dimenzije

      380 x 255 x 32,4 mm

      Cena

      990 evra

      Garancija

      24 meseca

       
      Grafika na koju se oslanja N56VM je GeForce GT 630M. Neka vas ne zbuni oznaka šeste generacije; u suštini, to je rebrandiran čip niže srednje klase prethodne generacije, te nije direktan predstavnik Kepler generacije, već rebrandirani Fermi. To nije uopšte tako loše, budući da su performanse sasvim solidne i dovoljne za potrebe ovakvog računara, i ne vidimo šta bi se to moglo kreirati da drastično bolje zadovoljava potrebe, a da se ne ode u gejming vode i ozbiljnije uveća cena laptopa.

      Ekran računara koga smo imali na testu je bio odlični Full HD (1920 x 1080), bez ikakvih glossy nanosa. Više utisaka o ekranu ćemo izneti u završnim redovima. Imajte u vidu da će biti na raspolaganju više opcija, uključujući i Full HD i HD Ready (1366 x 768), zavisno od konkretnog modela i cenovne klase.

      Još jedna stavka po kojoj se N56VM izdvaja od konfekcije (ali ne i od prethnodnika, modela N55S) jeste hard disk. Osim pozamašnog kapaciteta od 750 GB, karakteriše ga brzina od 7200 obrtaja u minutu, baš kao i kod prethodnika. Ostatak hardvera čine klasični DVD uređaj i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Želimo da istaknemo da se ASUS odlučio na, po nama izvanredan potez, time što je doneo stratešku odluku da svi USB portovi na ovom računaru budu USB 3.0, od čega jedan port podržava USB Charger+ tehnologiju. Zahvaljujući tome se USB uređaji (plejeri, smartfoni…) ne samo mogu puniti dok je laptop ugašen, već se mogu puniti daleko, daleko brže. Spomenimo i HD web kameru koja snima u 30 fps, zahvaljujući čemu će video confrencing ili komunikacija sa prijateljima doživeti dodatni kvalitet. Na našem N56VM semplu je došao Windows 7 u Professional izdanju. Tu je i više ASUSovih softverskih dodataka, o čemu ćemo više pisati u poglavlju o utiscima. No, da pogledamo kakve su performanse ovog računara…
       Ovde možete pronaći rezultate koje ostvaruje ASUS N56VM laptop. Ispod tabele smo dali uporedne rezultate sa odgovarajućim modelom N55S (čije egzaktne specifikacije možete pronaći ovde) prethodne generacije, koji je otprilike direktan pandan uređaju koji sad imamo na testu.
       

       

      ASUS N56VM

      Battery Eater – Classic test

      2:15

      Battery Eater – Reader test

      3:55

      3DMark 11 Extreme (1080p)

      X390

      3DMark 11 Performance (720p)

      P1323

      PC Mark 7

      2711

      PCMark Vantage – score

      8708

      PCMark Vantage – memories

      5413

      PCMark Vantage – gaming

      7578

      PCMark Vantage – productivity

      6320

      PCMark Vantage – HDD

      4252

      Cinebench 11.5 OpenGL

      28,76 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      5,46 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      65,4 fps

      Resident Evil 5 (High, 1920 x 1080, no AA, no AF)

      38,3 fps

      Unigine  (High, 1920 x 1080, no AA, no AF)

      12,5 fps 315 poena

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      18,4 fps 464 poena

      Nuclear MC

      22552

      wPrime 32M (sec)

      14,164

      HD Tune Transfer (MB/s)

      91,5

       












       Izložićemo naše utiske nakon višednevnog druženja sa ovim laptopom. Pretpotavljate, izrazito su pozitivni.

      Ekran Postojaće više ekrana kao opcija na N56 seriji, a konkretan model nudi fantastičan ekran rezolucije 1920 x 1080 piksela, i za laptop uslove natprosečne osvetljenosti od 300 cd/m2. Takođe, radi se o mat ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem. Krajnji rezultat je jednostavno odličan! Uglovi gledanja su deklarisani na 150 stepeni horizontalno i 120 stepeni vertikalno. Pre nego što pomislite da se radi o slabim vrednostima, da kažemo da smo najzad zadovoljni što je ovom prilikom proizvođač rešio da otvoreno i objektivno iznese realne brojke. Često srećemo situaciju da se obećavaju kule i gradovi, a krajnji proizvod bude laptop ekran sumnjivog kvaliteta. Ovde nije tako, već baš obrnuto. ASUS je dao vrlo realne brojke, dok se krajnjim rezultatom, odnosno kvalitetom ekrana, može itekako podičiti.

      Baterija Menadžment potrošnje je na vrlo visokom nivou, standardno za ASUS, zahvaljujući pratećim aplikacijama. Kombinacija 22-nanometarskog procesora, dva grafička čipa visokog stepena skaliranja potrošnje i snažna šestoćelijska baterija od 5200 mAh / 56 Wh omogućili su vrlo zanimljiv splet karakteristika. I ovde, baš kao i kod N55S, možete očekivati značajno variranje trajanja baterije, u zavisnosti od toga šta radite, koliko opterećujete računar, koja je grafika aktivna i kakvo je osvetljenje ekrana. Sa druge strane, moramo reći da smo očekivali više kada je autonomija u pitanju, premda nagađamo da je to do bagovitog sempla na testu. Iz identične baterije je, ispostavlja se, Sandy Bridge model izvlačio više. Naime, nismo uspeli da prebacimo četvrti sat sa standardnom procedurom (battery saving režim, zatamnjenost ekrana na 70%, bez isključivanja WiFi-ja), a prethodnik je davao više. Pretpostavljamo da je to prevashodno do sempla, pretprodukcijskog primerka koji smo imali na testu, ali tako se ispostavilo. Za očekivati je da će prodajna verzija otkloniti ovaj problem.

      Tastatura, tačped Tastatura je osvajač iF Design priznanja, i moramo reći da razumemo zbog čega. Osećaj u kucanju je odličan! Reč je o čiklet tastaturi sa numeričkim delom sa dubinom kucanja od 1,8 milimetara, odnosno razmakom između centralnih delova tastera od 19,05 milimetara, čime je maksimalno ispoštovana ergonomija i redukovana mogućnost grešaka u kucanju. Takođe, ASUS se diči i povećanjem broja tačaka kojima se tasatatura pričvršćuje za podlogu na skoro 100.

      Takođe, estetika je veoma važan faktor kod ove tastature. Najpre, ona deluje veoma lepo, i kompletno područje gde je tastatura smeštena deluje izuzetno, naročito sa meširanim površinama. Međutim, tu nije kraj, jer tastatura podržava pozadinsko osvetljenje. Prema trenutnim informacijama, ono će biti opciono na novim N56 laptopovima i zavisiće od konkretne verzije. Kada je tačped u pitanju, imamo situaciju se radi o multitaču, sa raspoznavanjem do tri dodira simultano, izuzetno prijatnom na dodir, i uniformnog dizajna. Njegove proporcije su identične kao proporcije ekrana, čime se kontrola dodatno čini još prirodnijom. Takođe, njegove dimenzije su poveće, i omogućiće veoma udobno iskustvo u radu. Zagrevanje, buka Nismo primetili ni najmanji problem. Uskoro ćete imati i egzaktna merenja buke i temperature, ali ovde zaista nismo primetili apsolutno nikakvih problema po tom pitanju. Nema nikakvih pregrevanja, niti preterane buke, iako laptop može blago da se zagreje ili pojača rad kulera prilikom znatnih opterećenja. U normalnom radu, nečujan je i hladan.

      Generalni utisak u radu Windows 7 koji se isporučuje uz ovaj laptop prosto leti, zahvaljujući odličnom, snažnom hardveru koji melje sve pred sobom! U tom smislu, sve pohvale. ASUS isporučuje više aplikacija, kao što je ASUS WebStorage koji omogućava korisnicima deljenje sadržaja i instantnu sinhronizaciju, kao i nekoliko aplikacija za rad sa fotografijama, kao što su ASUS Photo Designer ili ASUS Photo Manager. Takođe, tu je i MaxxAudio 3, odlična alatka za kalibraciju i fino podešavanje audio podsistema, što vam takođe može biti veoma korisno, budući da su zvučnici računara odlični i zaista ima smisla posvetiti se malo i tom segmentu.
       ASUS N56VM predstavlja novu generaciju multimedijalnih računara više srednje klase tajvanskog proizvođača i kao takav postavlja visoke kriterijume pred sebe. Sa zadovoljstvom možemo da konstatujemo da ih je konkretan model odlično ispunio. Zaista je lepo videti koliko je pažnje posvećeno detaljima i izradi, uz obilato korišćenje kvalitetnih materijala, prelepe unutrašnjosti, sa detaljima kao što su rupičasti koncentrični krugovi oko zvučnika, odličnim tačpedom i tastaturom.
       

       
      Poseban utisak na nas je ostavio izvanredan ekran. Mat ekran visoke rezolucije je prosto odličan i predstavlja svakako jedan od najlepših ekrana viđenih na bilo kom laptopu. Takođe, hardver ostavlja te tačpedom slične koncepcije, identičnih proporcija kao ekran. Sam ekran je odličnog kvaliteta, sa Full HD rezolucijom od 1920 x 1200 piksela i bez glossy nanosa, zahvaljujući čemu nas neće proganjati refleksija. Ipak, može se reći da je ono pravo tek ispod haube. Tu zatičemo Ivy Bridge čipove, novu generaciju Intelovog hardvera za mobilne računare. Na sve to, N56VM se može pohvaliti i odličnim zvukom koji daleko prevazilazi laptop scenu. Kada sve ovako saberemo, ostaje nam da se zapitamo šta nas sputava da dodelimo priznanje, tj. award. Iskreno, manji deo rezervi ostavljamo zbog cene, koja je poprilična (ipak, imajte u vidu da kvalitet treba platiti). Veći deo rezerve ide na konto toga što se radi o semplu, umesto o prodajnoj verziji, koja će možda biti fokusirana na nešto drugačiji miks osobina, imati nešto drugačiji hardver i tako dalje. Konkretno, u prodaji će se naći model N56VZ, koji će koštati svega tridesetak evra više, ali će doneti i značajno bolju GeForce GT 650M grafiku, koja će već biti Kepler generacija, a ne Fermi rebranding. Naravno, oni kojima grafičke performanse (čitati – performanse u igrama) i nisu toliko bitne, nemaju razloga da se ne odluče za N56VM.

      Sasvim je sigurno, međutim, da je N56V fantastična osnova i jedva čekamo da vidimo u prodaji modele bazirane na ovoj koncepciji. Još kada bi to značilo početak kraja ere glossy ekrana među laptopovima, niko ne bi bio srećniji od nas. Iako sumnjamo da će se dotle otići, N56V omogućava korisnicima da već sada obezbede sebi izvanredan uređaj, pod uslovom da su spremni da plate adekvatnu cenu. Jednom rečju, ASUS N56V je uređaj koga samo poželeti može najširi krug korisnika.
      Ocena: 92%
      Prednosti: – Odličan all-round laptop – Performanse – Odličan ekran – Razne bonus tehnologije i osobine koje dižu vrednost paketa kao celine (USB Charger+, HD kamera, brz hard disk…) – Sjajan zvuk – Odlična tastatura, dobar tačped – Izuzetan dizajn i kvalitet izrade Nedostaci: – Boljom kupovinom, osim ukoliko vas grafičke performanse ne zanimaju, nam se čini N56VZ, koji će za samo 30-ak evra više doneti značajno bržu GT 650M grafiku – (Uslovno) Autonomija ispod očekivanja, premda je to verovatno do sempla Računar na test ustupio ASUS.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi