ASUS N76

ASUS N76

Pred nama je još jedan predstavnik nove N6 serije. Nakon nedavno testiranog N56 predstavnika – dakle, 15,6-inčnog modela – sada je pred nama N76, što znači da se radi o modelu većih dimenzija i uopšte gabarita. Koliko on može i šta nam donosi? Jedno je sigurno, ko god razmatra desktop replacement kao primarnu stavku prilikom kupovine laptopa, obavezno treba da notira N76, elegentni multimedijalni računar više srednje klase koji će savršeno poslužiti u tu svrhu...

    Sadržaj

      Filip Majkić Baš kao i N56 modeli, i N76 se može podičiti mnoštvom odličnih karakteristika. Kao i uvek, postojaće više modela i varijacija na temu. Ipak, većih varijacija neće biti i za njih će biti zajedničko nekoliko stavki koje N76 izdvajaju od prethodnika, ali i od konkurencije na tržištu laptopova uopšte. Pri tome mislimo na brojne osobine, a ne samo na nivo performansi koje ovi računari ostvaruju.

      Nabrojaćemo sada na brzaka nekoliko stvari koje izdvajaju N76, kako biste stekli jasniji uvid u specifičnosti ovih računara. Kućište u potpunosti izrađeno od aluminijuma, specifičan dizajn sa brojnim rupičastim površinama, tastatura sa pozadinskim osvetljenjem, mat ekran visoke rezolucije, odlični zvučnici, dobra autonomija, kompletan set USB 3.0 konektora (svi USB priključci su USB 3.0 tipa), sve su to odlike N76 serije. I dalje je aktuelna saradnja sa kompanijom Bang & Olufsen, što rezultuje odličnim setom zvučnika sa pomalo neuobičajenim pristupom isporuke eksternog sabvufera. Dodajte tu još nekoliko specifičnih Asus softverskih rešenja, među kojima se naročito ističe Instant ON tehnologija zahvaljujući kojoj se notebook vraća iz standby režima za svega dve sekunde. Malo li je…?  

       
      Dizajn, konektori Primerak smo dobili u varijanti sempla lokalne kancelarije, ali je takav sadržao neke dodatne stavke koje su prisutne i u prodaji. Tu pre svega mislimo na eksterni subwoofer. Da, i N76 laptopovi stižu sa eksternim subwooferom koga možete – ali i ne morate – priključiti na laptop kako biste dobili još dublji, izraženiji, samim tim i kvalitetniji zvuk, bolji bas i tako dalje. I bez prisustva subwoofera, N76 daje odličan zvuk za laptopove, zahvaljujući saradnji sa kompanijom Bang & Olufsen, odnosno implementaciji Ice Power zvučnika. Subwoofer se priključuje na poseban konektor i neće vam zauzimati neki od standardnih portova na računaru, poput USB-a, te nemajte briga u tom smislu. Na subwoofer gledamo kao na bonus, čije korišćenje možemo toplo da preporučimo, osim ukoliko ne prenosite laptop, a i bez njega zvuk je fantastičan za laptop kriterijume.
       

      Sam računar je u potpunosti izrađen od aluminijuma, sa kombinacijom čiste metalik sive (nasloni za dlanove, okviri) i crne boje (okvir oko ekrana, tastatura) u unutrašnjosti i specifične boje poklopca, koja kao da luta između braon, tamno sive i plavičaste, u zavisnosti od ugla iz koga gledate računar, odnosno od osvetljenja. Ponovićemo isto ono što smo konstatovali i prilikom testa N56 računara. Na dodir – izvanredan. Izrada – vrhunska! Dizajn – sjajan. Zaista imamo samo reči hvale za model koji smo dobili na testu. Laptop nije tanak, niti ima ambicije ka tome. Ovo je velika, ozbiljna sedamnaestica, sa snažnim hardverom, koja kombinuje mejnstrim tip šasije sa hardverom izrazito sklonim ka visokim performansama i multimediji.

      Unutrašnjost takođe deluje izuzetno, naročito prostor oko tastature izrađen od fino obrađenog aluminijuma, sa estetskim detaljima kao što su rupičasti delovi u maniru koncentričnih krugova u kojima su zapravo smešteni zvučnici u gornjim ćoškovima iznad tastature. Sama tastatura je čiklet tipa i nudi pozadinsko osvetljenje i veoma solidno kucanje. Tačped je velikih dimenzija, izrađen “iz jednog komada” i, što je veoma dobro, po proporcijama identičan ekranu kako bi pokreti rezultovali još vernijim kontrolama.

      ASUS se hvali i držačima ekrana, koji su izrađeni od legure cinka, kako bi im se produžila upotrebljivost i ojačala stabilnost držanja ekrana. Prema navodima kompanije, ovo rezultuje poboljšanjem pouzdanosti ovih delova laptopa, koje često zanemaruje, za čitavih 150 odsto u odnosu na mejnstrim laptopove. Takva stavka može biti veoma važna kod laptopa koji ima ekran od 17 inča, tim pre što nema nikakvih mehanizama za zaključavanje ekrana kada je on zatvoren. Najzad – logo na poklopcu laptopa svetli u radu, što je vizuelni detalj koji se mnogima dopada.

      Bočni delovi laptopa su mesta na kojima je “sva akcija”. Na desnoj strani zatičemo dva USB 3.0 porta, audio konektore, DVD pisač, Kensington lock i konektor za subwoofer. Spreda se nalazi samo čitač memorijskih kartica. Levo su VGA i HDMI izlazi, LAN konektor, još dva USB 3.0 porta, konektor za struju, kao i otvori za hlađenje. Pređimo sada lagano na stavke koje zatičemo „ispod haube“…  Generalno gledano, N76 serija će biti dostupna sa identičnim, ili makar izuzetno sličnim hardverom kao onim viđenim u N56 seriji. Dakle, korsinici koji biraju između ovih modela trebaju da znaju da u suštini bitnijih razlika nema, izuzev razlike u dimenzijama računara.

      Šta odlikuje N76? Pre svega, to je Ivy Bridge u mobilnom izdanju. Dosta smo govorili o ovim procesorima, kao i o platformi za laptopove u testu N56 modela. ASUS N76koristi Intel Core i7 3610QM procesor, koji donosi više zanimljivih karakteristika, ne računajući izvanredne performanse. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,3 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Turbo frekvencija zavisi od broja aktivnih jezgara, te iznosi 3300 MHz ako je opterećeno samo jedno jezgro, 3200 MHz ako su opterećena dva jezgra, te 3100 MHz ako su opterećena tri ili četiri jezgra.

      CPU je, baš kao i svi Ivy Bridge procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od 45 W. Koristi integrisano Intel HD 4000 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 650 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1100 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa. N76 sa našeg testa nudi impresivnu količinu sistemske memorije, čak 8 GB, što je više nego dovoljno na duge staze.
       

       

      ASUS N76

      LCD

      17.3″, 1600 x 900, mat

      Procesor

      Intel Core i7 3610QM, 2,1 GHz

      Čipset

      Intel HM76

      Grafika

      Intel HD 4000 (integrisana u CPU) Nvidia GeForce GT 630M

      RAM

      8 GB DDR3 1600 MHz

      Hard disk

      2 x 750 GB, 2.5-inčni, 7200 RPM, SATA interfejs

      Optički uređaj

      DVD RW

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 4.0

      Dodatno

                  4xUSB 3.0, VGA, HDMI, Kensington lock, 4-u-1 čitač memorijskih kartica, konektor za sabvufer, HD web kamera 2 mpx, audio konektori, Bang & Olufsen Ice Power zvučnici

      Operativni sistem

                  Windows 7 Professional SP1 64-bit

      Masa

      3,4 kg

      Dimenzije

      415 x 280 x 33 mm

      Cena

      120,000 dinara

      Garancija

      24 meseca

       
      Grafika na koju se oslanja N56VM je GeForce GT 630M. Neka vas ne zbuni oznaka šeste generacije; u suštini, to je rebrandiran čip niže srednje klase prethodne generacije, te nije direktan predstavnik Kepler generacije, već rebrandirani Fermi. To nije uopšte tako loše, budući da su performanse sasvim solidne i dovoljne za potrebe ovakvog računara, i ne vidimo šta bi se to moglo kreirati da drastično bolje zadovoljava potrebe, a da se ne ode u gejming vode i ozbiljnije uveća cena laptopa. Sa druge strane, dostupna je i opcija sa GeForce 650M mobilnom grafikom, baziranom na Kepler čipovima, koja je sasvim korektna i za igranje.

      Ekran računara koga smo imali na testu je imao rezoluciju od 1600 x 900 piksela. U pojedinim N76 modelima su dostupni i Full HD (1920 x 1080) ekrani. Zajednička karakteristika im je da su bez ikakvih glossy nanosa. Još jedna stavka po kojoj se N76 izdvaja od konfekcije jeste storidž segment. Naime, model na našem testu je došao sa dva diska, ukupnog kapaciteta od 1,5 TB. Osim pozamašnog kapaciteta pojedinačnog diska od 750 GB, karakteriše ga brzina od 7200 obrtaja u minutu, tako da imamo i prostran i relativno brz sistem za skladištenje podataka.

      Ostatak hardvera čine DVD RW drajv, kao i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Želimo da istaknemo da se ASUS odlučio na, po nama izvanredan potez, time što je doneo stratešku odluku da svi USB portovi na ovom računaru budu USB 3.0, od čega jedan port podržava USB Charger+ tehnologiju. Zahvaljujući tome se USB uređaji (plejeri, smartfoni…) ne samo mogu puniti dok je laptop ugašen, već se mogu puniti daleko, daleko brže. Spomenimo i HD web kameru koja snima u 30 fps, zahvaljujući čemu će video confrencing ili komunikacija sa prijateljima doživeti dodatni kvalitet. Operativni sistem je Windows 7 Home Premium. Da pogledamo kakve su performanse ovog računara…   

       

      ASUS N76

      Battery Eater – Reader test

      5:05

      3DMark 11 Performance (720p)

      P1289

      PC Mark 7

      2663

      Cinebench 11.5 OpenGL

      28,74 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      5,46 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      64,1 fps

      Sniper Elite (1366 x 768, High)

      7,6 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      18,4 fps 465 poena

      Nuclear MC

      21336

      Fritz Chess Benchmark

      9931

      wPrime 32M (sec)

      13,881

      HD Tune Transfer (MB/s)

      88,2

       
      Utisci Windows 7 koji se isporučuje uz ovaj laptop prosto leti, zahvaljujući odličnom, snažnom hardveru koji melje sve pred sobom! U tom smislu, sve pohvale. ASUS isporučuje više aplikacija, kao što je ASUS WebStorage koji omogućava korisnicima deljenje sadržaja i instantnu sinhronizaciju, kao i nekoliko aplikacija za rad sa fotografijama, kao što su ASUS Photo Designer ili ASUS Photo Manager. Takođe, tu je i MaxxAudio 3, odlična alatka za kalibraciju i fino podešavanje audio podsistema, što vam takođe može biti veoma korisno, budući da su zvučnici računara odlični i zaista ima smisla posvetiti se malo i tom segmentu.

      Ekran, baterija Postojaće više ekrana kao opcija. Pored 1600 x 900 verzije, tu će biti u 1920 x 1080 varijanta za one koji budu želeli Full HD. U svim situacijama radi se o mat ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem. Krajnji rezultat je odličan, slika je svetla i dobra, uglovi gledanja veoma solidni! Sveukupno, kvalitetom ekrana se laptop može itekako podičiti.

      Menadžment potrošnje je na vrlo visokom nivou, standardno za ASUS, zahvaljujući pratećim aplikacijama, prevashodno Power4Gear softveru. Kombinacija 22-nanometarskog procesora, dva grafička čipa visokog stepena skaliranja potrošnje i snažna šestoćelijska baterija od 5200 mAh / 56 Wh omogućili su autonomiju od oko 5 sati u našem slučaju. Možete očekivati značajno variranje trajanja baterije, u zavisnosti od toga šta radite, koliko opterećujete računar, koja je grafika aktivna i kakvo je osvetljenje ekrana.
       
      Tastatura, tačped Tastatura je osvajač iF Design priznanja, i moramo reći da razumemo zbog čega. Osećaj u kucanju je odličan! Reč je o čiklet tastaturi sa numeričkim delom sa dubinom kucanja od 1,8 milimetara, odnosno razmakom između centralnih delova tastera od 19,05 milimetara, čime je maksimalno ispoštovana ergonomija i redukovana mogućnost grešaka u kucanju. Takođe, ASUS se diči i povećanjem broja tačaka kojima se tasatatura pričvršćuje za podlogu na skoro 100.

      Takođe, estetika je veoma važan faktor kod ove tastature. Najpre, ona deluje veoma lepo, i kompletno područje gde je tastatura smeštena deluje izuzetno, naročito sa meširanim površinama. Međutim, tu nije kraj, jer tastatura podržava pozadinsko osvetljenje. Prema trenutnim informacijama, ono će biti opciono na novim N56 laptopovima i zavisiće od konkretne verzije.

      Kada je tačped u pitanju, imamo situaciju se radi o multitaču, sa raspoznavanjem do tri dodira simultano, izuzetno prijatnom na dodir, i uniformnog dizajna. Njegove proporcije su identične kao proporcije ekrana, čime se kontrola dodatno čini još prirodnijom. Takođe, njegove dimenzije su poveće, i omogućiće veoma udobno iskustvo u radu.
      Zagrevanje
      Load

      Idle

      Dakle, podaci su vrlo egzaktni i mereni temperaturnim senzorima. Lako se uočava koji delovi laptopa imaju najvećih problema pod stresom. Konkretno, ovde imamo situaciju da se greje centralni i levi deo računara prema sredini. Sasvim u skladu sa očekivanjima, budući da se tačno na tom levom boku nalaze otvori za hlađenje laptopa. Buka Load – 47,8 dBA Idle – 38,4 dbA Slično važi i za buku, čije vam nivoe eksplicitno dajemo. U praksi, računar se gotovo ne čuje, a kada se jače optereti, kuleri ubrzaju svoj rad. Takođe, nema nikakvih piskutavih zvukova, krckanja i nečeg sličnog što bi eventualno dalo povoda da se naslute eventualni problemi.
       ASUS N76, baš kao i “manji brat” N56, predstavlja novu generaciju multimedijalnih računara više srednje klase tajvanskog proizvođača i kao takav postavlja visoke kriterijume pred sebe. Uvek je lepo videti koliko je pažnje posvećeno detaljima i izradi, uz obilato korišćenje kvalitetnih materijala, prelepe unutrašnjosti, sa detaljima kao što su rupičasti koncentrični krugovi oko zvučnika, odličnim tačpedom i tastaturom.

      Ipak, može se reći da je ono pravo tek ispod haube. Tu zatičemo Ivy Bridge čipove, novu generaciju Intelovog hardvera za mobilne računare. Na sve to, N76 se u svakoj varijanti može pohvaliti i odličnim zvukom koji daleko prevazilazi laptop scenu. Pri svemu tome, ima odličan ekran. Da, možda bismo bili još zadovoljniji da se radi o Full HD ekranu, ali i ovo je zaista veoma dobro, posebno budući da se išlo na kvalitet, sa mat ekranom visoke osvetljenosti.

      Generalno gledano, ma koji model baziran na N76 platformi da korisnik uzme, dobiće odličan kvalitet, i jedan novi uopšteni pristup. On znači da nema više toliko raznolikosti unutar jedne serije (u pozitivnom smislu), te da se ide na visok kvalitet i “notu elegancije” čak i u modelima koji nisu baš sinonim za dizajnerske oglede, kao što je to slučaj sa 17-inčnim laptopovima.
       

       
      Uz sve to, korisnici će moći da biraju između mnoštva različitih modela. Biće tu za svakoga ponešto, sa 6 ili 8 GB memorije, sa jednim ili dva hard diska kapaciteta do 1 TB u singl odnosno 1,5 TB u dual varijanti, sa GT 630M ili GT 650M grafikama, biće pristupačnijih varijanti bez Windows operativnih sistema čija je cena petocifrena u dinarima, modela sa Full HD ekranima za od 118 hiljada dinara…Svako će moći da pronađe opciju koja mu odgovara. U svakom slučaju, ASUS ide u pozitivnom smeru.
      Ocena: 91%
      Prednosti: – Odličan all-round laptop – Performanse – Razne bonus tehnologije i osobine koje dižu vrednost paketa kao celine (USB Charger+, HD kamera, brz hard disk…) – Zvuk – Odlična tastatura, dobar tačped – Dizajn i kvalitet izrade Nedostaci: – Zbog masivnosti, nije tako lak za prenošenje, što je i očekivano – (Uslovno) Eh, taj Full HD ekran bi baš dobrodošao na ovoj dijagonali… Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi