Filip Majkić
ASUS S56 je vrlo poseban računar, a opet, i nije baš toliko poseban. Zašto uopšte diskutujemo toliko o toj stvari, zar nije dovoljno da korisnici dobijaju još tanje i još elegantnije računare nego ranije, bez obzira da li se radi o ultrabuku ili ne? To nije baš sasvim jednostavno. Naime, korisnici dobijaju hardver koji je ipak sporiji od mejnstrim hardvera koji se može naći u klasičnom računaru kada govorimo o čisto procesorskoj snazi. Ono gde ovakav računar ima prednost jeste kombinacija hard diska i SSD-a za keširanje. Sa druge strane, da li je to dovoljno da opravda razliku u ceni? Sve to zavisi od gledišta krajnjeg korisnika.
Da stvar bude još zamršenija, pobrinuo se i ASUS – sasvim sigurno, iz najboljih namera, želeći da baš svakom korisniku ponudi dobar izbor. No, praksa je sledeća – postoji i mejnstrim model K56C, koji nije naslednik K55, već specijalan uređaj koji deli istovetnu šasiju sa ultrabukom sa našeg testa. No, taj računar se ne kategoriše kao ultrabuk, budući da nema SSD za keširanje, ali sa druge strane, nudi veoma slične ukupne performanse, te dosta nižu cenu, za gotovo dvadesetak hiljada dinara od modela koji se kod nas našao na testu. Šta stoga korisnik da izabere? Ponovo ćemo vas podsetiti na naše dileme izražene u testu HP Envy 6 laptopa, i na stavove da će se u narednom periodu drastično brisati razlika između ultrabukova i laptopova, baš zahvaljujući ovakvim računarima.
Sve izrečeno ne znači da konkretnom uređaju tražimo manu, već više predstavlja neko naše razmišljanje na širu temu ultrabukova i uopšte shvatanja i doživljavanja te klase računara. Prosto, da li se 15,6-inčni računari uklapaj u doživljaj ultra-tankih i prenosivih ultrabukova i da li ste spremni da za iste izdvojite veće sume novca u odnosu na mejsntrim modele? To je odgovor koji mora da da svaki pojedinačni korisnik za sebe. Dizajn, izrada ASUS se drži svojih visokih standarda u pogledu kvaliteta izrade i S56 sa testa je odličan pokazatelj zašto je baš ovo kompanija sa najvećim rastom prodaje u svetu laptopova. U pakovanju smo dobili samo najosnovnije stvari, budući da se radilo o semplu – dakle, baterija od 3700 mAh, te strujni ispravljač.
Izgled laptopa i kvalitet izrade su, i to kažemo u najpozitivnijem smislu, nešto sa čime smo očekivali da ćemo se susresti. Aluminijum, aluminijum, aluminijum. I spolja i iznutra, ASUS je obilato upotrebljavao ovaj materijal. Poklopac se ističe sada već specifičnom bojom koja jeste crna, ali pod određenim intenzitetom svetlosti može delovati i kao tamno braon ili tamno siva boja, ili čak i njihoa mešavina – kažemo specifičnom bojom, budući da je ASUS računari podosta koriste u poslednje vreme i nekako je već asociramo sa njihovim proizvodima, budući da se izdvajaju u tom smislu od većine drugih modela. Poklopac je takav da odaje utisak da je izrađen od drveta zahvaljujući vizuelnom utisku horizontalnih linija, premda je pod prstima savršeno ravan.
I na S56 modelu zatičemo standardne konektore, budući da je laptop dovoljno prostran (da ne kažemo, debeo) da može da ih podrži. Napred se nalaze indikatori rada i SD čitač kartica. Levo su strujni priključak, otvori za hlađenje, LAN port, USB 3.0 port, te VGA i HDMI izlazi, dok se desno nalaze dva USB 2.0 porta, audio konektor, kao i stavka koju nismo očekivali – optički uređaj, odnosno DVD pisač. Moramo priznati da je zaista uspeh implementirati optiku u računar čija debljina iznosi svega 21 milimetar. Sa donje strane se može pristupiti bateriji, što je neuobičajeno za ultrabukove, ali ne i za 15,6-inčne računare, tj. laptopove ovih dimenzija.
Unutrašnjost je potpuno metalik siva, kada govorimo o naslonu za dlanove, velikom tačpedu i površinama oko i iznad tastature. Tasteri su crne boje, kao i veliki zvučnik smešten ispod ekrana. Crne boje je i okvir oko ekrana, koji je pak mat, bez ikakvog glossy nanosa. Uopšte, sve površine su mat, bez ikakvog glossy nanosa bilo gde, tako da sve deluje izuzetno elegantno, a bez kiča, i računar se lako održava i teško prlja. Sve u svemu, ASUS S56 ocenjujemo vrlo privlačnim, kako spolja, tako i iznutra.
U ASUS S56 laptopu je implementiran hardver koji i inače srećemo u ultrabuk računarima. Dakle, ne treba očekivati raskošnu snagu mejnstrim Ivy Bridge platforme, ali su Chief River računari (platforma kojoj pripada i ASUS S56) uređaji vrlo solidnih performansi, koje će biti sasvim dovoljne za korisnike koji nemaju zahtevnijih potreba, pa možda i više od toga, budući da se S56 isporučuje sa diskretnom grafikom, SSD keširanjem i tako dalje. Kao i kod svega drugog, kontroverza je da li ćete računar doživljavati ultrabukom, ili ultra-tankom varijantom mejnstrim računara i od toga će zavisiti vaša percepcija računara. No, krenimo redom.
Konkretno, laptop ima Intel HM76 čipset kao osnovu, te Intel Core i5-3317U mobilni procesor. Reč je o 22-nanometarskom procesoru sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On radi na 1,7 GHz i pride podržava Turbo tehnologiju, kada mu se brzina povećava na 2,6 GHz. Stoga ne čudi što u performansama sa lakoćom ostavlja iza sebe starije ultrabuk modele, odnosno ultrabukove koji koriste drugih proizvođača Potrošnja mu je deklarisana na 17 W.
Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. No, ovde dolazimo do začkoljice – Envy 6 raspolaže i diskretnom grafikom, koja korisnicima omogućava da se ponekad i sasvim udobno poigraju. Reč je o GeForce GT 635M grafici kompanije Nvidia. Međutim, ovde se javlja stavka za koju nije kriv ASUS, već je odgovorna Nvidia. O čemu se zapravo radi? Ovo je rebrandirani GT 555M, koji postoji u (barem) četiri verzije, sa različitim varijantama po pitanju tipa korišćene memorije, radnih taktova i broja šejder procesora. Nažalost, u ovom računaru se nalazi najsporija varijanta, sa 96 šejder procesora (naspram 144 u drugim modelima), te 2 GB 128-bitne GDDR3 memorije. Da je upotrebljena brža varijanta, performanse bi, dakako, bile još bolje, samim tim i utisak.
[modul]specifikacija=2155[/modul]
ASUS S56 koristi 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, zatičemo sistem identičan onom koji smo zatekli i u HP Envy 6 modelu, kao i ASUS Zenbook UX32 računaru. Koristi se tehnologija SSD keširanja u kombinaciji sa hard diskom. To u praksi znači da je u računaru hard disk kapaciteta 500 GB, a da se za keširanje koristi mSATA SSD. Na taj način bi u teoriji računar trebalo da ponudi korisniku više upotrebnog prostora, u kombinaciji sa zadržavanjem prednosti malog vremena pristupa karakteristične za SSD-ove, a sve skupa po povoljnijoj ceni nego da se implementira samo jedan SSD većeg kapaciteta. S56 koristi Hitachi hard disk od 500 GB, dok se za keširanje koristi SSD model i100 kompanije SanDisk, kapaciteta 24 GB. Za razliku od Envy 6 modela, gde je postojao SSD od svega 6 GB, možemo reći da je kapacitet od 24 GB sasvim dovoljan za keširanje najkorišćenijih fajlova računara i da korisnik sa te strane može biti bez brige.
Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o mat ekranu dijagonale 15,6 inča, dakle bez refleksivnog sloja. Ipak, mišljenja smo da za razliku od modela niže dijagonale (13 ili 14 inča) u ovoj kategoriji ekran rezolucije 1366 x 768 piksela jeste jedva dovoljan, posebno ukoliko imamo u vidu višu cenu uređaja, reputaciju ultrabukova koji bi ipak trebali doneti natprosečni ugođaj i tako dalje. Optički uređaj je prisutan, što se možda i očekuje od 15,6-inčnog laptopa, ali njega, recimo, kod takođe 15,6-inčnog ultrabuka HP Envy 6 nije bilo. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth, te WiDi podrška.
Ovde bismo se osvrnuli na masu računara od 2,3 kilograma. To je maltene u rangu mejnstrim računara od 15,6 inča, a postojanje uporedivog K56C koji je sa istovetnom šasijom, samo sa nešto drugačijim hardverom ponovo sugeriše totalno brisanje granica između ultrabukova i mejnstrim računara. Tanke ivice nam govore da računar jeste ultrabuk, ali gabariti nam govore da prosto ne donosi isto iskustvo kao većina računara koje smatramo ultrabukovima.
Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium u 64-bitnom izdanju. Bateriji se može pristupiti, i to je lepa prednost u odnosu na HP Envy 6. No, imamo blagi nesklad između baterije koju smo mi dobili na testu i baterije koja će biti prisutna u radnjama. Koliko vidimo, modeli u prodaji imaju četvoroćelijsku bateriju od 2950 mAh, a model sa našeg testa, koji je sempl dobijen direktno od ASUS-a, takođe četvoroćelijsku bateriju, ali sa kapacitetom od 3700 mAh, pa tu informaciju treba imati u vidu.Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo ASUS S56 sa modelima sličnog koncepta, HP Envy 6, koga smo nedavno imali na testu i koga smatramo direktnijim konkurentom, kao i 13-inčnim Zenbook UX32A, koji je takođe izradio ASUS. Neke dileme ostaju, kao što je abnormalna prednost Envy 6 u PC Mark 7 testu, koju nismo umeli da sasvim razjasnimo ni u testu dotičnog uređaja. Što se većine testova tiče, uglavnom se stvari kreću unutar očekivanih parametara…
ASUS S56
ASUS ZenBook UX32A
HP Envy 6
Battery Eater – Reader test
4:48
6:52
7:45
PC Mark 7
1903
1791
3920
Cinebench 11.5 OpenGL
28,19 fps
8,6 fps
13,48 fps
Cinebench 11.5 Rendering
1,78 pts
1,34 pts
2,41 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
56,1 fps
21,6 fps
61,7 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
23,1 fps 583 poena
9,1 fps 230 poena
27,0 fps 681 poena
Nuclear MC
10209
5411
9999
wPrime 32M (sec)
28,784
39,066
21,918
HD Tune Transfer (MB/s)
65,9 – HDD 283,2 – SSD
59,9 – HDD 42,8 – SSD
89,6 – HDD 227,4 – SSD
HD Tune Access Time (ms)
19,0 – HDD 0,3 – SSD
23,6 – HDD 2,1 – SSD
17,8 – HDD 0,1 – SSD
Utisci Kao što se može očekivati, a što rezultati testiranja i potvrđuju, utisci o radu u Windows okruženju su veoma pozitivni. Zahvaljujući solidno prostranom, kao i veoma brzom SSD-u koji kešira najkorišćenije fajlove, Windows deluje izuzetno odzivno, i generalno gledano više je nego dovoljno udoban za korišćenje u svim verzijama ne naročito zahtevnih aplikacija, odnosno da odgovori na potrebe mejnstrim korisnika. Korišćenje raznih aplikacija, kuckanje mejlova, rad u Office okruženjima i tako dalje, tu se i nema naročito previše pričati u odnosu na ranija iskustva.
Kao i uvek, ASUS oprema svoje računare podrškom za razne tehnologije i sa određenim upravljačkim programima, koji su izuzetno korisni i veoma dobri, a pri tome ne opterećuju sistem. Tu je Super Hybrid Engine II, zahvaljujući kome se radi izuzetno brz povratak iz stand-by režima rada, te tako za svega dve sekunde možete nastaviti sa radom koji ste ranije započeli pre prebacivanja u stand-by režim. Takođe, uvek treba pomenuti odličan Power4Gear softver, koji vam omogućava da vršite detaljna podešavanja i najsitnijih aspekata potrošnje, kako biste optimizovali bateriju, ne samo putem različitih profila, već i podešavanjem “sitnih” parametara rada.
Ekran na S56 računaru ima svoje dobre i svoje loše strane. Pozitivno je što se radi o mat ekranu, bez ikakve refleksije. Sa druge strane, ovaj ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem ima rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Po našem mišljenju, reč je o rezoluciji koja je mala za 15,6-inčne računare, naročito kada se cena približava šestocifrenoj (izraženo u dinarima), te u premium proizvodima, kakvi bi svi ultrabukovi još uvek trebali biti. Takođe, lako se primećuje grid piksela. Može biti da se radi o slabijem primerku koji je isporučen kao sempl, ali prosto, na ovolikoj dijagonali 1366 x 768 ne može da previše zadovolji.
Tastatura je odlična. Radi se o čiklet tastaturi sa izdvojenim numeričkim delom i najprostije rečeno veoma smo zadovoljni njenim ponašanjem u realnom radu. Tačped je veliki, ali imamo manjih zamerki na njega, u smislu da je klik tastera tvrđi nego što bismo voleli, a takođe će se dešavati da ako napravite vrlo lagan pokret na površini tačpeda kojim biste inače želeli da zadate komandu poput levog klika miš, tačped to ne registruje. Spomenimo i odlične zvučnike, uz prisustvo Sonic Master Lite tehnologije. Konačno, tu je i web kamera, koja može da snima u 720p rezoluciji. Temperature i buka Load
Idle
Buka Idle – 40,4 dBA Load – 59,8 dBA Temeperature koje možete videti su prosto izvanredne! Kada to kažemo, mislimo na izuzetno nizak stepen zagrevanja računara čak i u situacijama kada dosta radi. Tome svakako doprinose aluminijumske površine koja su prisutne svuda na laptopu, pa je stoga korisnik dosta izolovan od toplote. Samo na jednom mestu u full loadu temperatura prelazi 40 stepeni, i to jedva. Sve u svemu, otkad egzaktno merimo temperature, ovo je najbolji rezultat. Kada je buka u pitanju, S56 stoji relativno solidno. Rezultati koje smo izmerili ga ne svrstavaju u rang bučnih laptopova, uz konstataciju da se kuleri čuju kada se računar ozbiljnije optereti budući da pojačaju svoj rad, baš kao i kod svih drugih računara. Baterija Baterija koja se isporučuje uz naš sempl je 4-ćelijska, od 44 Wh, odnosno 3700 mAh. Ona ostvaruje autonomiju od nešto ispod pet sati – preciznije, 4 sata i 48 minuta. No, već smo spomenuli u tekstu, koliko smo mogli da vidimo, prodajna verzija kod modela koji su već dostupni u šopovima ima kapacitet od 2950 mAh, tako da treba očekivati da će i autonomija biti nešto manja kod modela koji su u radnji.
Misli koje su nas ophrvavale i dileme koje su postojale prilikom opisivanja HP Envy 6 laptopa su ostale i sada, da ne kažemo da su pojačane prisustvom veoma sličnog ASUS K56C laptopa, koji stiže u istovetnom kućištu, nema SSD za keširanje, ali ima standardne procesore, nije ultrabuk, a jeftiniji je i za više desetina hiljada dinara. Ovo je uređaj koji se nalazi negde između mejnstrim računara i ultrabukova i polako briše granice između njih. Dosta toga zavisi od vašeg gledišta na celokupnu problematiku vezanu za ultrabukove – da li očekujete premium iskustvo, dodatne mogućnosti, i tako dalje, ili želite “nešto nalik na ultrabuk”, da bude tanje i lakše od prosečnog računara, i to vam je dovoljno.
Ono što je nesporno jeste da je ASUS S56 oko 35% tanji i 10% lakši od mejnstrim 15,6-inčnih računara. Dakle, to niko ne spori. Želite li tanji i lakši računar? Ovo je svakako moguć izbor. Da li je to dovoljno tanje, a posebno da li je dovoljno lakše da vam donese nešto što bismo najlakše opisali kao “ultrabuk iskustvo”? Cenimo da nije, ali i to donekle zavisi od vas, vaših kriterijuma i prohteva. Uostalom, ovaj računar ima ambicije da vam donese i nešto više od ultrabukova, na primer, na polju grafike, gde stiže sa diskretnom grafikom.
Dakle, kao što vidite, ono što je nekom ultrabuku prednost, mejnstrim modelu može biti mana, ili obrnuto. Neke prednosti ne deluju toliko impresivno, a neke mane ne deluju toliko strašno, dok se neke druge stavke nenadano pretvaraju u prednosti ili mane, dok kompromisi dobijaju drugačije značenje. Da li je 15,6-inčne računare uopšte trebalo kategorisati kao ultrabukove? Naše mišljenje je da nije, i to je naša zajednička kritika za sve kompanije koje, kako vidimo, polako izbacuju računare ovog tipa, želeći da podignu prosečnu cenu prodatog uređaja. Hoće li u tome uspeti, videćemo.
Opet, te kompanije žele da polako brišu razlike između laptopova i ultrabukova kako bi se u budućnosti svi uređaji pomakli ka tanjim i lakšim kućištima. No, da li treba plaćati solidno veću količinu novca za računar koji u ovom stadijumu prelaska ima zaduženje da briše granice, ali i dalje nije “ni tamo ni ovamo” ? To zavisi od ugla gledanja korisnika. Korisnici sigurno neće dobiti loše uređaje, naprotiv. ASUS S56 ima dosta toga čime se može podičiti – odličan kvalitet izrade, divan dizajn, solidnu hardversku platformu, diskretnu grafiku. Još jednom vas pozivamo da ocenu uslovno shvatite. Korisnici koji mogu da progutaju mane računara, odnosno koji se na te stvari neće previše obazirati, S56 bi sigurno ocenili sa 90% i više. Oni koji to pak ne bi mogli, ocenili bi ga možda i sa nižom ocenom. Ponavljamo, da li je ovo tanka i lepa petnaestica, ili glomazni ultrabuk? Od vas zavisi…
Ocena: 83%
Prednosti: – Sjajan kvalitet izrade – Odličan dizajn (subjektivno) – Veoma dobar zvuk – Diskretna grafika – Viši stepen prenosivosti, ako poredimo sa mejnstrim modelima Nedostaci: – Prosto, ne donosi ono iskustvo na koje smo navikli kod ultrabukova – 15,6″ sa malom rezolucijom ekrana – (Uslovno) GT 635M u računaru najsporiji mogući od nekoliko varijanti tog čipa – (Uslovno) Praktično isti računar dobijate sa K56C modelom, koji je primetno jeftiniji
Računar na test ustupio ASUS.