Asus U36Jc

Asus U36Jc

Nakon serije trinaestica, Asus je rešio da zaokruži ponudu jednim vrlo zanimljivim modelom. Iz tajvanskog giganta stiže U36Jc notebook računar, koji je po mnogo čemu poseban. Ipak, u matičnoj kompaniji kao najbitniju izdvajaju informaciju da se radi o najtanjem računaru sa Intel Calpella platformom visokih performansi, odnosno procesorima "standardnog napona" u sebi. Kakav je zapravo najtanji računar koji stiže sa Core i3 i Core i5 procesorima kompanije Intel, ispitujemo za vas...Nakon što je Asus rešio da do kraja godine koja je već na izmaku izbaci veliki broj prenosnih računara nove generacije visoke klase, sa naglaskom na multimedijalne sposobnosti, bilo je samo pitanje trenutka kada će se pokriti kompletna gama

    Sadržaj

      Filip Majkić Da moćno i snažno ne mora istovremeno da izostavlja stilski dopadljivo i elegantno, najbolji primer jeste notebook računar koji vam ovom prilikom predstavljamo. Reč je o U36Jc laptopu, modelu koji ono što nude U30 i U35 računari “nadograđuje” novim nivoom kvaliteta izrade, ali i izuzetno malom debljinom. Kao što smo već spomenuli u uvou, radi se o najtanjem računaru sa procesorima poslednje generacije koji rade na standardnom naponu. Intel Calpella platforma i Nvidia Optimus su i dalje osnova hardvera računara. No, pogledajmo najpre šta uređaj donosi po pitanju dizajna i izrade.

      Kvalitet izrade je, najprostije rečeno, na vrhunskom nivou. Umesto aluminijumskih kućišta kod drugih srodnih Asus trinaestica, ovde se koristi nova iteracija, koja uz aluminijum koristi i magnezijum. Legure magnezijuma doprinose čvrstini uređaja, a istovremeno ih karakteriše izuzetno mala masa, te sa na taj način “ubijaju dve muve jednim udarcem”. Model na našem testu je metalik sive boje. Odlikuju ga čiste, ravne površine, kao i mat boja, a ne boja visokog sjaja, što je u našim očima još jedan plus. Debljina računara iznosi svega 19 milimetara i moramo reći da smo zapanjeni time. Obično proizvođači ističu debljinu na najtanjem delu (po pravilu, pri prednjoj strani računara), dok je računar sve deblji (nekada i duplo) kako se ide prema delu za koji se fiksira ekran. Kao što možete videti sa ove fotografije i drugih priloženih fotografija, U36Jc je zapanjujuće tanak praktično celom dužinom. Jednostavan i elegantan, ovaj računar ima izradu na najvišem nivou!

      Slično je i u unutrašnjosti, koja je takođe metalik-siva, uključujući tu i naslone za dlanove, uz kontrast sa crnom tastaturom. Na čiklet tastaturu nas je Asus navikao i već neko vreme ubira pohvale zbog toga, a tako je i ovog puta. Ekran je oivičen okvirom crne boje, a karakteriše ga glossy nanos. Tačped je integrisan u naslone za dlanove i radi se o multitač tačpedu sa jednim velikim tasterom koji se ponaša kao levo ili desno dugme miša, u zavisnosti od toga gde ga pritisnete. Ukupno gledano, Asus je dizajnom ovog računara uspeo da ponudi elegantan i dopadljiv uređaj koji vidimo kao napravu podjednako usmerenu prema raznim klasama korisnika. Primenjiv je i za kućnu i za poslovnu upotrebu, od strane korisnika kojima treba multimedija ili korisnika kojima treba laka, prenosna mašina za izvršavanje poslovnih obaveza. Sa te strane, naše čestitke, jer to nije nimalo lako uspeti. Hardver računara je baziran na Intel Calpella platformi, kao što smo već spomenuli u uvodu. Osnovu čini HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, U36Jc koristi Intel Core i3 380M, mada je dostupno još nekoliko varijanti, i to u vidu Core i3 i Core i5 procesora. Radni takt modela koji je bio ugrađen u testirani notebook iznosi 2,53 GHz. Reč je o dvojezgarnom procesoru sa 3 MB keš memorije, sa podrškom za Hyper-threading, te tako fizička jezgra nude mogućnost simultanog izvršavanja četiri thread-a. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 35 W. Grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip), i njegov radni takt se šeta od 500 do 667 MHz. To nije sve. Diskretna grafika je takođe prisutna, a po potrebi i želji korisnika može se “šetati” između njih, kako bi se maksimizovale performanse računara ili performanse baterije. Ugrađena grafika je Nvidia GeForce 310M, koja koristi 1 GB sopstvene memorije. Računar koristi 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije. Specifikacija: 

      Asus U36Jc

      Ekran
      13,3″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor
      Intel Core i3 380M, 2,53 GHz

      Čipset
      Intel HM55

      Grafika
      Intel HD, Nvidia GeForce GT 310M

      Sistemska memorija
      4 GB DDR3

      Hard disk
      500 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)

      Optički uređaj
      Nema

      LAN, Bežične konekcije
      Gigabit LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth

      Konektori
      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, 5-u-1 čitač kartica (SD, MMC, MS, MS-Pro, MS-Duo), web kamera

      Operativni sistem
      Windows 7 Ultimate

      Masa
      1.44 kg (baterija sa 4 ćelije) / 1.6 kg (baterija sa 8 ćelija)

      Dimenzije
      322 x 232 x 19 mm

      Cena
      850 evra

      Garancija
      2 godine

      Ekran ima dijagonalu od 13,3 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1366 x 768 piksela, i ima LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, a radi se o glossy ekranu – istina, ne toliko glossy koliko nas je Asus navikao na drugim U3X modelima. Hard disk ima kapacitet od 500 GB i stiže iz kompanije WD, a reč je o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj nema. Iako ovo utiče na određeni stepen funkcionalnosti, ipak moramo reći da je prosto ugradnja takvog uređaja bila nespojiva sa konceptom ultra-tankog računara. Onaj kome treba optički uređaj uvek može da se opredeli za U30Jc, model sličan ovom koji u principu i jeste deo porodice, ali ga karakterišu nešto veća debljina i ugrađen optički drajv.

      Asus U36Jc ima tri USB 2.0 porta, podržava Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, preko koga direktno možete izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Čitač kartica je 5-u-1 tipa i podržava SD,MMC,MS,MS-Pro,XD formate. Tu su i web kamera od 0,3 megapiksela i audio priključci. Naš sempl je stigao sa Windows 7 Ultimate operativnim sistemom, a prodajna verzija će biti dostupna sa bukvalno svim verzijama Windows 7 operativnog sistema.  

      Asus U36Jc

      PC Mark Vantage – Score
      4720

      PC Mark Vantage – Memory
      2870

      PC Mark Vantage – Gaming
      2638

      PC Mark Vantage – Productivity
      3512

      PC Mark Vantage – HDD
      3305

      Cinebench 10- OpenGL
      3953

      Cinebench 10 – CPU rendering
      6422

      NucleaRUS
      11423

      Resident Evil 5 (1280 x 720, High)
      22,2 fps

      wPrime (32M)
      18,914 sec

      HDTune HDD average transfer
      65,7 MB/s

      Autonomija
      7h

      Utisci Kao što možete zaključiti iz rezultata, U36Jc nije igračka mašina. Gotovo sve drugo dolazi u obzir, tako da predstavlja odličnu napravu za sve kojima korišćenje računara ne podrazumeva igranje u savremenim 3D naslovima. Sve ostalo zadovoljava odlično, prevashodno zahvaljujući Intel Calpella hardverskoj platformi. Po Windows Experience Index rejting sistemu, dobijaju se sledeće ocene: 3,8 ukupno, odnosno po kategorijama 6,7 za CPU, 5,5 za memoriju, 3,8 za 2D grafiku, 5,8 za 3D grafiku, te 5,9 za hard disk. U korišćenju nismo naleteli na bilo kakva iznenađenja, sve vrste operacija se izvršavaju besprekorno, a notebook služi za udobno korišćenje u svemu sem igranja zahtevnih igara nove generacije.

      Spomenuli smo Optimus tehnologiju koja “šeta” između integrisane i diskretne grafike, a treba izdvojiti i Power4Gear koji služi za power management, kao i Super Hybrid Engine, tehnologiju koja automatski vrši podešavanja parametara rada centralnog procesora i drugih čipova, čime omogućava uštedu u trajanju baterije ili bolje performanse. Naravno, može se isključiti ukoliko korisnik zazire od ovakvih rešenja. U principu, Asus na svojim računarima nudi ove stvari kao deo standardnog paketa i mi pozdravljamo ne samo deklarativno nuđenje, tj. prisustvo ovih aplikacija u instaliranom OS-u, već i njihovu upotrebnu vrednost, koja je zaista visoka. Ekran je veoma dobrih karakterisitka, o čemu smo već govorili, sa natprosečnim uglovima gledanja, kao i kontrastom i osvetljenjem. Tastatura je odlična. Radi se o čiklet tastaturi, pa svaki taster “izvire” iz uniformne podloge, zasebno. Sami tasteri su dobrog oblika, solidnog osećaja u kucanju, dok od numeričkog dela nema ništa usled malih dimenzija računara. Tačped je veoma dobar i nemamo nikakvih primedbi, a spomenućemo da podržava multitač tehnologiju.  

      Asus isporučuje računar sa dve vrste baterija – verzijom sa četiri ćelije i verzijom sa osam ćelija. Na testu se našao osmoćelijski model, koji je u stanju da isporuči autonomiju od oko 7 sati (što će zavisiti i od načina upotrebe, odnosno parametara rada i korišćenja raznih optimizacija u tom smislu). Kada je kultura rada u pitanju, možemo reći da je posao odrađen savršeno. Nema krckanja, nema problema sa preteranom emisijom toplote, korisnik je izolovan od iste zahvaljujući aluminijumu u naslonu za dlanove i uopšte kućištu računara, a nema ni čudne buke ili zujanja ventilatora. Tu i tamo će ventilator malo pojačati rad ukoliko se računar optereti nekom aplikacijom duže vremena, što je sasvim prirodno. Rezime Asus je sa U36Jc modelom napravio fantastičan posao. U grupi ultra-mobilnih notebook računara sa aspiracijom prema multimediji, ali i biznis korisnicima, ovaj model kruniše uspeh kompanije u segmentu. Radi se o univerzalnom računaru visokog kvaliteta, podjednako primenljivom u različitim aspektima primene. Stoga od nas zaslužuje sve preporuke. Svestrana mašina će pružiti komforan i udoban rad veoma širokoj grupi korisnika, performanse koje su više nego dobre, a nama ostaje da konstatujemo da je Asus ponovo odradio fantastičan posao, na čemu im iskreno čestitamo. Shodno navedenom, Asus U36Jc od Benchmark sajta dobija zasluženo priznanje.  

      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. Asus U36Jc je sjajan računar, verovatno najbolja trinaestica koju je Asus ikada kreirao, i generalno sjajan izbor za široku grupu korisnika.
      Ocena: 92%
      Prednosti: – Dizajn, kvalitet izrade – Odlične performanse – Tastatura, osećaj u radu – Najtanja trinaestica sa standardnim hardverom Nedostaci: – (Uslovno) Nema optički uređaj – (Uslovno) Voleli bismo da su “šarke” kojima je ekran vezan za podlogu računara nešto deblje Notebok na test ustupio Asus  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi