ASUS U44SG

ASUS U44SG

Kada se osvrnemo unatrag, možemo slobodno reći da je ASUS išao ispred vremena sa svojom U serijom prenosnih računara. Pred nama je novi predstavnik ove kategorije uređaja, model oznake U44SG. Karakterišu ga izuzetna prenosivost, tanak profil i odlične performanse namenjene širokom krugu potencijalnih korisnika. Na sve to treba dodati sasvim korektnu cenu za ovakav uređaj. Zaintrigirani ste? Pogledajmo o čemu se radi...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Sa ove vremenske distance, gotovo da možemo da zapazimo prve ultrabook korake u laptopovima kompanije ASUS koji su pripadali U seriji. Nju tajvanska kompanija deklariše pod kategorijom “Superiorna mobilnost”, imajući tu u vidu da računare karakteriše kombinacija veoma male debljine i malih dimenzija uopšte (imajući u vidu klasu uređaja) i odličnih performansi koje ne ostavljaju mesta kompromisu, već su u rangu snažnih notebook računara većih dimenzija. Ovakva kombinacija je uvek interesantna i zanimljiva i ne zavisi toliko od sirovih brojki, koliko od detalja, kvaliteta izrade, i uopšte ne tako definitne i određene kategorije “osećaj u ruci”.

      Naravno, postoje i egzaktne brojke kojima se ovakvi računari mere, baš kao i svi drugi. Ono što je možda najzanimljivije među svim tim brojkama jeste vrlo ambiciozno promovisanje trajanja baterije, koje prema deklaracijama iznosi i preko 10 časova. Impresivno, posebno imamo li u vidu da su računari U serije podjednako namenjeni mnogim klasama korisnika – i običnim i poslovnim korisnicima, i mejnstrim i multimedijalno-okrenutim korisnicima, i onima kojima treba mašina “da odrade posao” i onima kojima treba moderan i prestižan notebook. Pa kada na to još dodamo aluminijumsko-magnezijumsku izradu, ili detalje kao što su USB 3.0 ili mat ekran, dobijamo vrlo, vrlo zanimljivu napravu. Pogledajmo redom šta nam donosi ASUS U44SG.
       

       
      Dizajn, konektori
      Uređaj smo dobili u kompletnom pakovanju, koje se ističe i po tome što se na poklon dobija torba za nošenje. Svakako lep i pozitivan detalj, bez ikakve sumnje. Korisnici će na taj način imati još jednu opciju za nošenje 14-inčnog laptopa, za koga nije baš tako lako naći torbu po meri, budući da mnogi proizvođači jednostavno podrazumevaju da 14-inčni uređaj može da ide u torbu za 15,6-inčni, što u teoriji jeste tačno, ali gabariti su gabariti.

      Ono pravo kada je izrada u pitanju nastupa kada izvadite laptop iz kutije i uzmete da “u prste”, a pod prstima osetite nešto što bi anglosaksonci nazvali – izuzetnost. Naime, kućište U44SG laptopa je izrađeno od aluminijuma i magnezijuma, zahvaljujući kojima poseduje ne samo natprosečnu čvrstinu i elegantnu “figuru”, već i malu dozu fleksibilnosti koju će manje upućeni zameniti za ugibanje. Osim toga, aluminijumsko-magnezijumsko kućište donosi sa sobom vrlo malu masu i malu debljinu pošto je za visok nivo čvrstine dovoljno koristiti male količine legure, te na taj način dobijamo i tanak i lagan računar.

      U principu, U44SG je laptop koji bi se mirne duše mogao smatrati svojevrsnom pretečom ultrabookova, a u njegove karakteristike u tom smislu smo se mogli uveriti i u ranijim testovima U serije ASUS laptopova. Oni su se još u prethodnoj generaciji odrekli optičkog uređaja, i bili osnova takozvane “ultra-mobilne” kategorije tajvanske kompanije. Pogodnost u odnosu na ultrabook računare jeste što ovde zaista nema nikakvih posebnih kompromisa, i dobijate računar koji se ne odriče niti gabaritnije baterije, niti određenih funkcionalnosti kao što su LAN port ili full konektori naspram mikro varijanti. Osim toga, koristi diskretnu grafiku sa podrškom za Nvidia Optimus tehnologiju (“šetanje” između diskretne i integrisane grafike u zavisnosti od opterećenja), za razliku od ultrabookova koji se oslanjaju na Intelovu “integrušu”. U svakom slučaju, ASUS U44SG može da izađe na crtu bilo kakvom ultrabook modelu.

      Uređaj je u potpunosti crne boje. Sve boje su mat, dakle bez i najmanjeg odsjaja ili “masnih” detalja, sa srebrnasto sivim simbolom kompanije ASUS na poklopcu. Dizajnerski, laptop je “čist”, bez suvišnih detalja, bez šljokica ili blještećih LE diodica. Donja strana je izrađena od kvalitetne plastike, a debljina uređaja iznosi svega 19 milimetara.

      Unutrašnjost takođe pleni na istom nivou kao i spoljašnjost. Jedino što odudara od mat crne boje su sivi tasteri tačpeda i tasteri za paljenje, te (naravno) bele oznake tastera na tastaturi. Naslon za dlanove je crne boje i izrađen od istog materijala kao i poklopac, a tastatura je smeštena u centralno udubljenje i čiklet je tipa. Nema numerički deo, što je i razumljivo, imajući u vidu dimenzije računara, ali zato ima naša slova. Ekran je takođe mat tipa i potpuno se uklapa sa svojim okvirom, odnosno okruženjem. Nikakvo blještavilo, nikakvi stakleni nanosi, ništa – sve pohvale.

      Na bokovima su uglavnom smešteni svi konektori. Sve što se nalazi na prednjoj i zadnjoj strani su prorezi za ventilaciju (napred), odnosno baterija (pozadi). Na levom boku su priključak za strujni ispravljač, VGA video izlaz, dva USB 2.0 porta i otvor za hlađenje. Desno se, pak, nalaze LAN konektor, HDMI izlaz, te jedan USB 3.0 konektor, uz čitač memorijskih kartica. Pogledajmo i šta se nalazi “sa druge strane haube”…
       
       Kada je hardver u pitanju, U44SG koristi Sandy Bridge mobilne čipove, za koje je do sada sasvim jasno da nisu nimalo slabiji od Ivy Bridge varijanti u suštinskom smislu. Osnova svega je Intel HM65 čipset. U konkretnom slučaju, notebook se oslanja na Intel Core i5-2410M procesor. On radi na 2,3 GHz (što se u Turbo režimu diže i do 2,9 GHz), ima 3 MB keš memorije, izrađuje se u 32-nanometarskoj proizvodnji i ima termalnu envelopu od 35 W. Reč je o dvojezgarnom procesoru sa podrškom za Hyper-Threading.

      Procesor dolazi sa integrisanom Intel HD 3000 grafikom, koja radi na 650 do 1200 MHz, u zavisnosti od opterećenja i potreba. Sa druge strane, tu je i low end diskretna grafika u vidu Nvidia GeForce GT 610M, koji je zapravo rebrandirani GT 520M i bazira se na istom GF119 jezgru. Ima 8 teksturnih jedinica, 64-bitni memorijski interfejs i 48 unificiranih šejdera. Radni takt jezgra je 672 – 900 MHz, memorije 900 MHz, a koristi se sopstvena DDR3 memorija. Dakle, ne treba očekivati čuda, ali za multimedijalne svrhe – savršeno dovoljno. Ne treba zaboraviti spomenuti da je podržana Nvidia Optimus tehnologija, koja koristi diskretnu grafiku kada je opterećenje veće, a integrisanu kada je opterećenje manje, čime se postiže optimalni odnos opterećenja, disipacije i trajanja baterije, a prelaz se vrši naizgled bez ikakvog uočljivog procesa. Specifikacija:
       

       

      ASUS U44SG

      LCD

      14″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      Intel Core i5 2410M, 2,3 GHz

      Čipset

      Intel HM65

      Grafika

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU) Nvidia GeForce GT 610M

      RAM

      6 GB DDR3 1333 MHz

      Hard disk

      500 GB, 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs

      Optički uređaj

      Bez optičkog uređaja

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0+HS

      Dodatno

                  1xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, VGA, HDMI, Kensington lock, 5-u-1 čitač memorijskih kartica, web kamera 2 mpx, audio konektori, fingerprint senzor, Altec Lansing zvučnici

      Operativni sistem

                  Bez operativnog sistema

      Masa

      1,66 kg

      Dimenzije

      328 x 238 x 19 mm

      Cena

      Oko 80,000 dinara

      Garancija

      24 meseca

       
       
      Kada govorimo o sistemskoj memoriji, U44SG koristi 6 GB DDR3-1333 memorije. Disk ima kapacitet od 500 GB, i reč je o klasičnom 2,5-inčnom hard disku kakav zatičemo u velikoj većini notebook računara. Inače, disk dolazi iz kompanije Seagate. Optičkog drajva, kao što smo u više navrata naglasili, i kao što smo stavili i u tabeli – nema. Još u U3X generaciji je taj detalj izbačen zarad istanjivanja i olakšavanja uređaja.


      Ekran računara je mat tipa. Iako se radi o ekranu relativno standardne rezolucije (1366 x 768 piksela), ima veoma dobre karakteristike kada govorimo o osvetljenosti i prikazu boja. Ostatak hardvera čine sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 3.0, te dodatni konektori i portovi, čiji spisak možete videti u priloženoj tabeli. Dva USB 2.0 i jedan noviji USB 3.0 port, čitač kartica (SD/ MS/ MS Pro/ xD/ MMC), web kamera od 2 megapiksela. Računar raspolaže i Altec Lansing zvučnicima, sasvim zadovoljavajućeg kvaliteta za jedan notebook, naročito ovih dimenzija. Sve to što smo rekli je, podsećamo, zapakovano u mašinu čija je masa ispod 1,7 kilograma.

       Računar se isporučuje bez operativnog sistema. U pakovanju se, osim ispravljača i garancije, nalazi i disk sa svim potrebnim drajverima, ali i brojnim dodatnim aplikacijama, od kojih su neke vrlo zanimljive i korisne. Naravno, sve su opcione i  ne morate ih instalirati ako to ne želite. ASUS preporučuje, a i mi se slažemo, Windows 7 operativni sistem, koji smo i mi instalirali kako bismo sproveli testiranja. Njihove rezultate možete videti u priloženoj tabeli.
       

       

      ASUS U44SG

      Battery Eater – Classic test

      4:10

      Battery Eater – Reader test

      9:16

      3DMark 11 Performance (720p)

      P633

      PC Mark 7

      1896

      Cinebench 11.5 OpenGL

      15,45 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      2,56 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      32,8 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      9,1 fps 230 poena

      Nuclear MC

      10550

      wPrime 32M (sec)

      25,561

      HD Tune Transfer (MB/s)

      64,8

       
       
      Utisci Izložićemo naše utiske nakon višednevnog druženja sa ovim laptopom. Razdvojićemo utiske u pojedine delove. Generalni utisak u radu u Windows okruženju je izuzetno pozitivan i tu nema ni najmanjih primedbi.

      Ekran ASUS U44SG može da se podiči odličnim ekranom sa LED pozadinskim osvetljenjem. Iako je naizgled prosečne rezolucije (1366 x 768 piksela), na 14-inčnom laptopu to i nije toliko problematično kao na većim varijantama. Sa druge strane, kvalitet boja i osvetljenje su odlični! Već smo rekli u više navrata da je ekran mat, dakle bez ikakve refleksije i sličnog. Prosto, ekranom smo izuzetno zadovoljni, kada se sve sabere.

      Baterija Laptop sa testa dolazi sa osmoćelijskom baterijom kapaciteta 5600 mAh, tj. 83Wh. Menadžment potrošnje je na visokom nivou zahvaljujući ASUS Power4Gear softveru, koji korisniku omogućava da koristi više režima rada i podesi veliki broj sitnica kada je potrošnja u pitanju. No, to po strani, mi smo bez naročitog truda da izvučemo maksimum (potpuno funkcionalan računar, bez gašenja komponenti, WiFi čipseta, zatamnjivanje ekrana nikako ispod 65%) ostvarili čitavih 9 sati i 15 minuta autonomije! Fantastičan rezultat, bez ikakve sumnje, i aplauz sa naše strane.

      Tastatura, tačped Tastatura je veoma dobra, i pruža odličan osećaj u kucanju. Reč je o čiklet tastaturi bez numeričkog dela, koja pride raspolaže i našim slovima. Taktilni osećaj je veoma dobar i tastatura ukupno gledano zadovoljava visoke kriterijume. Sa tačpedom je situacija nešto drugačija, ne toliko u smislu da mu nešto fali, već više zbog toga što ne oduševljava naročito, iako su mu performanse sasvim korektne. Možda zbog dimenzija, možda zbog relativno tvrdih tastera, tačped je korektan, ali ne i više od toga, iako uredno podržava multitač tehnologije. Između tastera tačpeda je smešten senzor otisaka prstiju. Zanimljivo je da ga možete koristiti za razne stvari pored klasične autentifikacije, zahvaljujući Authentec TrustSuite aplikaciji koja omogućava podešavanja kojima možete pretvoriti fingerprint senzor u novi vid kontrolnog uređaja za pojedine aplikacije, multimediju i tome slično.

      Zagrevanje, buka Sa bukom nema nikakvih problema. Kuler će blago pojačati rad prilikom značajnijeg opterećivanja laptopa i zvuk koji će proizvoditi neće biti piskav, niti će smetati u bilo kom drugom smislu. Takođe, iz laptopa ne dolaze čudni zvuci koji bi mogli da indiciraju bilo kakav problem u izradi. Kada je emisija toplote u pitanju, tu se donekle plaća danak maloj debljini laptopa, naročito u predelu tastature, koja je ispod ravni naslona za dlanove. Kada opteretite laptop, deo ispod tastature postaje mlak. Ne radi se o značajnom povišenju temperature, ali je povišenje primetno. Naravno, kada laptop ne koristite u tom smislu da upotrebljavate aplikacije koje su veoma zahtevne, temperatura je niska, te je laptop u “normalnom radu” i nečujan i hladan.
       Sveukupno, ASUS U44SG nas je oduševio. Ne možemo reći da nas je oduševio nekom pojedinačnom karakteristikom (doduše, baterijom smo bili ekstremno zadovoljni), koliko zbirom svih pozitivnih detalja i uklopljenošću istih u veoma funkcionalnu i veoma dopadljivu celinu. Da sve bude lepše, ta celina i nije toliko skupa koliko se to možda moglo činiti na prvi pogled.
       

       
      ASUSova kreacija je jednostavno izuzetno dobro skockano pakovanje. Pogledajmo samo ciljne grupe koje može zadovoljiti. Korisnici kojima ne treba preterano zahtevna mašina? Da. Korisnici kojima treba snažniji računar? Da. Poslovni korisnici? Da. Kućni korisnici? Da. Multimedijalni korisnici? Da. Korisnici koji često putuju? Da. Korisnici koji žele lak i tanak laptop sa dugotrajnom baterijom? Da. Korisnici koji žele estetski dopadljiv laptop? Da. Mejnstrim korisnici? Svakako. Sve u svemu, ASUS je uspeo da ponudi izuzetan miks stila, kvaliteta, snage i mogućnosti, koji veoma dobro pogađa ogroman broj korisnika. U44SG ne pokušava da bude ono što nije. Niti ima ambiciju da bude MacBook umesto MacBooka, niti prihvata da bude povučen u okvire koji su tipični za prevashodnu tržišnu ponudu, sa permanentnim uštedama zarad što niže cene prema krajnjem korisniku, niti želi da bude ultrabook, već pokazuje da nije potrebno biti ultrabook da bi se isporučilo ono što se obećava za tu klasu računara. Upravo ga zbog toga još više cenimo.

      Laptop svakako ima i svoje pozitivne i svoje negativne strane. Iako je odličnog kvaliteta, ekran je mogao biti veće rezolucije, a sa druge strane, voleli bismo kada bi se još manje grejao. Međutim, raspolaže odlično balansiranim hardverom, dovoljno snažnim da se uhvati u koštac sa bilo kakvim izazovom, izuzetne je izrade, a i estetski je svakako vrlo dopadljiv, ali i poseban, što takođe treba naglasiti. Na sve to, komotno pruža autonomiju koja je duža od dnevnog radnog vremena. Imajući sve navedeno u vidu, ASUS U44SG od nas dobija Highly Recommended priznanje, budući da se zaista radi o računaru koji je lako preporučiti praktično svakome.
      Ocena: 96%
       
      Prednosti: – Odličan all-round laptop – Fenomenalna izrada – Mat dizajn, bez blještavih delova – Tastatura, zvuk – Fantastična autonomija – Sjajno skockana celina Nedostaci: – Nešto primetnije zagrevanje ispod tastature kada se laptop više optereti – Ekran je mogao biti veće rezolucije Računar na test ustupio DirectLink.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi