Filip Majkić
ASUS U53J Bamboo
Kompanija Asus je i ranije koristila omiljeno prehrambeno sredstvo simpatičnih pandi kako bi kreirala šik i elegantne modele notebook računara, kakvih zasigurno nije bilo na svakom koraku. Ovaj put se ide korak dalje, i bambus se primenjuje na, rekli bismo, većoj skali. Umesto specijalnih edicija ograničenog broja, sada postoje čitave serije računara raznih dijagonala za čiju će se izradu, između ostalog, koristiti bambusovo drvo. U to ime, lansirana je U serija sa sufiksom Bamboo Collection. U nju spadaju modeli kao što su U33Jt, U83Jc i U53F/U53Jc, sa 13.3-inčnim, 14-inčnim i 15,6-inčnim displejima. Ovi laptopovi se baziraju na Intel Arrandale procesorima i, prema tvrdnjama proizvođača, stižu sa poklopcima i naslonima za dlanove izrađenim od bambusovog drveta, koji nude “prijatan i topao oseća u kontrastu sa beživotnim metalom, koji se sreće na konvencionalnim laptopovima.” Ipak, ono što je zanimljivo jeste da se u finalnoj fazi bambus koji se koristi u izradi Bamboo Collection notebook računara kombinuje sa aluminijumom. Kako to izgleda u praksi? U praksi, Asus ima ubojito oružje na koje konkurencija u principu i nema pravi odgovor, posebno ako imamo u vidu specifičnosti samih računara kada govorimo o spoljašnjosti i dizajnu. Kada se na to doda i korišćenje najnovijih tehnologija, u vidu Nvidia Optimus rešenja, ili pak USB 3.0 konektora (U53J ima dva ovakva konektora), stvari postaju jasnije i nema nikakvih sumnji da Asus nije sve pretpostavio dizajnerskim rešenjima.
Hardver, specifikacija
ASUS U53J se oslanja na Intel Arrandale platformu, odnosno kombinaciju čipova najvećeg proizvođača čipova na svetu poslednje generacije. Osnova sistema je u Intel HM55 čipsetu. Procesor je Core i7 620M. Zapetljana situacija sa Core ix mobilnim procesorima je svakako prisutna, i ne tako jasna kao u desktop segmentu kada govorimo o Core i7 modelima. Dok su na stonim računarima Core i7 modeli bez izuzetka (barem) četvorojezgarni, dotle u mobilnom sektoru postoje i dvojezgarni Core i7 procesori. Model oznake 620M je baš takav – dvojezgaran procesor, koji zahvaljujući podršci za multi-threading može da obrađuje do 4 thread-a istovremeno. Procesor radi na 2,66 GHz i ima 4 MB Smart Cache memorije. Podržava Turbo tehnologiju podizanja radnog takta u slučaju da aplikacija ne prepoznaje više jezgara, te ne koristi pune potencijale procesora. Tada se frekvencija podiže do 3,33 GHz. CPU se izrađuje u 32-nanometarskom proizvodnom procesu, zahvaljujući čemu je izuzetno mali trošadžija. Potrošnja je deklarisana na svega 35 W. Računar koristi 4 GB DDR3 memorije.
Grafički podsegment zaslužuje da mu se posveti nešto više pažnje. Naime, Asus U53J koristi Nvidia Optimus tehnologiju, koja omogućava korisnicima da biraju da li žele diskretnu ili integrisanu grafiku. U ovom slučaju, kada govorimo o “integrisanoj grafici”, mislimo na grafički čip koji je integrisan u samom procesoru, dok kao diskretno rešenje imamo GeForce GT 310M, čip niže klase sa 1 GB sopstvene memorije, koji predstavlja člana GT 300M serije mobilnih čipova. Ono što je bitno naglasiti jeste da se korišćenje GPU-a menja “u letu”, bez potrebe za ikakvim ponovnim pokretanjem sistema ili bilo čime što narušava kontinuitet rada računara.
Specifikacija:
Asus U53J
LCD
15,6″, 1366 x 768
Procesor
Intel Core i7 620M, 2,66 GHz
Čipset
Intel HM55
Grafika
Intel GMA 3150, Nvidia GeForce GT 310M
Sistemska memorija
4 GB DDR3
Hard disk
Hitachi, 500 GB, (7200 RPM, 8 MB keš, SATA)
Optički uređaj
Blu-ray Combo
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije, portovi
2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, LAN konektor, 5-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx
Operativni sistem
Windows 7 Ultimate
Masa
2,6 kg
Dimenzije
386×259×34 mm
Okvirna cena
1150 evra
Garancija
2 godine
Ovaj 15,6-inčni računar nudi HD ekran, rezolucije 1366 x 768 piksela, sa odnosom stranica 16:9 i LED pozadinskim osvetljenjem. Disk stiže iz kompanije Hitachi, a radi se o modelu koji nudi kapacitet od 500 GB, stiže u 2,5-inčnom formatu, vrti se na 7200 obrtaja u minutu što znači da pruža natprosečne performanse, koristi SATA interfejs i ima 8 MB bafera. Optički drajv je Blu-ray Combo, što znači da čita Blu-ray diskove, ali i da snima starije medije kao što su DVD i CD mediji. Tu su i Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR i podrška za WiFi Draft N standard, te HD audio. Sliku na eksterni displej možete izbaciti preko VGA ili HDMI izlaza. Prisutna su i tri USB konektora. Jako je bitno istaći da je jedan od njih 2.0 tipa, dok su dva konektora USB 3.0. Asus je jedan od predvodnika usvajanja novog standarda za periferije, koji u teoriji donosi deset puta veći protok u odnosu na USB 2.0. Nažalost, nismo pri sebi imali nikakav USB 3.0 uređaj da proverimo u praksi kakva je implementacija, ali biće prilike. Čitač memorijskih kartica je 5-u-1 tipa (SD, MMC, MS, MS-Pro, XD formati), a web kamera ima rezoluciju od 2 megapiksela. Operativni sistem je Windows 7 Ultimate, i to u 64-bitnom izdanju, što je u konkretnom slučaju važno da bi se iskoristila maksimalna količina memorije (32-bitni sistemi vide do 3 GB RAM-a). Treba reći da je diskutabilno da li će se finalna verzija isporučivati baš sa Ultimate verzijom, ili pak sa nekom Home Premium varijantom, koja nam deluje logičnije zbog značajne uštede na licenci, ali i realno male razlike u osobinama, koje po našem mišljenju nisu vredne trocifrene razlike u ceni između dva ista notebook-a samo zato da bi se imala “ultimativna” verzija poslednjeg OS-a.
Pakovanje, dizajn
Kao što smo već spomenuli, uređaj koji je stigao na testiranje je sempl. U njegovom pakovanju se nalaze samo strujni adapter i baterija, a očekujemo da će se samo pakovanje razlikovati u finalnoj verziji, ne samo po izgledu, već i po sadržaju. Asus će verovatno dodatno naglasiti ekskluzivnost samih uređaja, a još verovatnije ubaciti u pakovanje još neke zanimljivosti. Kao što smo spomenuli, računar je izrađen od kombinacije bambusovog drveta i aluminijuma. Donji deo je, po običaju, izrađen od krute plastike. Poklopac je tamno braon boje, sa velikim simbolom kompanije Asus, te slabo kontrastnim šarama koje su karakteristične za predmete od drveta. Kontrast prave ivice, koje su izrađene od metala, te koje su presijavajuće “metalize sive” boje. Efekat je vrlo efikasan, jer ne samo što laptop deluje drugačije, već je zaista u praksi i na dodir drugačiji, te doprinosi osećaju posebnosti. Nagađamo da će biti veoma popularan kod onih koji žele mašinu koja će delovati drugačije od mainstream-a.
Na prednjoj strani se nalaze indikatori rada, a nažalost ne i nekakav pričvršćivač poklopca, što uvek volimo i želimo da vidimo na laptopovima pozamašnijih gabarita, u kakve ubrajamo u 15,6-inčne mašine. Pozadi se ne nalaze nikakvi konektori, već je tu smeštena baterija. Levo su priključak za strujni adapter, otvori za hlađenje, prekidač za WiFi, čitač memorijskih kartica, HDMI izlaz, kao i audio konektori, te dva USB 3.0 priključka. Možete ih lako prepoznati po plavim vršcima koji vire iz njih. Desno su smešteni Blu-ray drajv, jedan USB 2.0 konektor, VGA izlaz, kao i LAN konektor.
Pristupamo unutrašnjosti otvaranjem poklopca. Nasloni za dlanove, tačped i njegov taster su takođe izrađeni od bambusa. Treba spomenuti da tačped ima jedan veliki taster, koji se ponaša kao levo ili desno dugme miša u zavisnosti od toga gde ga pritisnete. Na “bambusovinu” se nadovezuju aluminijumske površine u unutrašnjosti (za koje nagađamo da se prostiru i ispod naslona za dlanove koji su od bambusovog drveta), između kojih se nalaze tasteri čiklet tastature. Ovakav pristup doprinosi poboljšanju toplotne izolacije i korisniku ne prenosi toplotu iz unutrašnjosti računara. Iznad elegantne tastature se nalaze zvučnici, te dva tastera – desno je taster za paljenje, a levo taster za direktan prelazak između različitih modova rada. Oko ekrana se nalazi crni okvir, ispod je simbol kompanije Asus, a iznad njega web kamera sa mikrofonom.
Rezultati testova
ASUS U53J
PCMark 05
Score
5932
Memory
3493
Gaming
3260
Productivity
5055
HDD
4308
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
1537/7433
NuclearMC
11532
3Dmark06
3Dmark score
3522
CPU score
3032
wPrime v 1.63
32M (speed test)
16,937 sec
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
81,1 MB/s
Access Time
16,8 ms
CPU Usage
8,7%
Utisci
Mašina je testirana pod operativnim sistemom sa kojim se isporučuje, a to je 64-bitno izdanje Windows 7 Ultimate OS-a, najnovije kreacije kompanije Microsoft. Međutim, njegovo prisustvo treba shvatiti uslovno, jer se radi o semplu, a diskutabilno je da li će se finalna verzija isporučivati sa Ultimate ili možda Home Premium verzijom OS-a. Windows Experience Index sada daje sledeće vrednosti (maksimalna ocena u bilo kojoj kategoriji je 7,9): 6,8 za CPU, 5,9 za memoriju, 4,3 za 2D i 4,9 za 3D biznis grafiku, te 5,9 za hard disk. Ukupna ocena je jednaka najnižoj, tako da u konkretnom slučaju iznosi 4,3. Windows 7 je kreiran sa znatno nižom zahtevnošću u odnosu na neka ranija Windows izdanja, i na ovoj mašini radi odlično. Tome doprinosi i velika količina memorije, a moramo reći i brz (za ovu klasu) hard disk kompanije Hitachi. Što bi se reklo, “sve leti”. Bićete u mogućnosti da pogledate i Full HD sadržaj bez problema, sistem je veoma odzivan i jednostavno gledano, Windows 7 Home Premium je prava stvar za ovu “mašinicu”. Od dodatnog softvera bismo istakli Power4Gear Hybrid Engine, koji optimizuje potrošnju u zavisnosti od načina korišćenja računara, te ga toplo preporučujemo potencijalnim korisnicima kao vrhunsku Power Management alatku. Omogućena su četiri radna moda, pomoću kojih se može birati koji će režim biti aktivan, odnosno da li će raditi diskretna ili integrisana grafika.
Ekran je relativno solidan i teško da ćete naći bolje rešenje u ovoj klasi. Nažalost, odgovarajuća doza refleksije čini svoje, pa ćete se tako “ogledati” u svom laptopu. Radi se o postupku koji današnji proizvođači primenjuju bez izuzetka. Same performanse ekrana su sasvim solidne. Osvetljenje je ravnomerno, kontrast na nivou onoga što viđamo u notebook panelima, boje su takođe sasvim dobre za notebook ekran. Radna rezolucija je 1366 x 768 tačaka, te ćete moći da uživate u video sadržajima visoke definicije. Ekran podržava tehnologiju LED pozadinskog osvetljenja.
Tastatura je izvanredna, a i generalno osećaj u radu je zaista vrhunski. Ne samo što su tasteri i odziv odlični, već i samo kretanje ruke po drvetu umesto po metalu ili plastici doprinosi određenom užitku (govorimo, naravno, o naslonima za dlanove). To će posebno ceniti korisnici kojima se ruke znoje, pa stoga znaju da “zapnu” kada, recimo, malo jače prionu na naslone za dlanove od plastike. Tastatura ima numerički deo. Tačped je takođe uživanje koristiti. Istina, verovatno ćete morati malo da se naviknete na to da sama površina ne pruža taktilnu povratnu informaciju niti se razlikuje od naslona za dlanove po osećaju, već se samo tu i tamo oseti “ivica” tačpeda kada se dođe do blagog zakošenja. Sama površina je pozamašna. Nismo ljubitelji tačped tastera koji su povezani u jedan veliki uniformni taster, ali realno, implementacija istih je unapređena tokom godina koje su za nama i nema više slučajeva da zbog loše urađenog glomaznog tastera dolazi do zapinjanja, što je nekada bilo tako reći pravilo.
O kulturi rada vam ne možemo puno reći. Naime, sempl koji smo imali na testu je imao tu falinku da su mu ventilatori uvek radili na maksimalnom broju obrtaja. Ništa strašno, ni tragično, niti se radi o najznačajnijoj falinci na semplovima (šta smo sve doživljavali…), ali nas je onemogućilo da steknemo predstavu o tome kakva je mašina “u leru”, a zbog brzog rada kulera, i da steknemo određenu dozu predstave o zagrevanju. Ipak, za očekivati je da će finalni proizvod biti na nivou na koji nas je Asus navikao, te da ovih problema jednostavno neće biti, a da će nivo zagrevanja ostati minimalan. “Hladan kao špricer” je najbolji opis ovog računara, zahvaljujući bambusovom drvetu, ali i podebljeg aluminijumskog sloja koji služi kao izolator, u čemu se Asus već izveštio i o čemu smo ranije pisali. Računar se isporučuje sa litijum-jonskom baterijom od 5600 mAh (84 Wh), koja omogućava oko 4 sata i 15 minuta autonomije.
Rezime
Naši utisci po praktično svim pitanjima su izuzetno pozitivni. Udarne stavke računara su upravo to – najjači aduti, često toliko specifični da ni nemaju pravu konkurenciju na tržištu. Osećaj elegancije je izuzetan, dizajn vrhunski, a doživljaj u korišćenju de facto neponovljiv. Asus je napravio otklon od ranijeg pristupa da u potpunosti ide na totalno luksuzan uređaj, koji je usled toga koštao neuporedivo više od, uslovno rečeno, standardnog modela. Ovaj put smo svedoci da se ide na specifičan miks, koji pruža dosta, zadržavajući cenu na standardnom nivou. Kada spominjemo cenu, dužni smo da damo još nekoliko informacija, ponavljajući da smo na testu imali “samo” sempl. Računar će biti dostupan u više verzija, koje će se razlikovati isključivo po procesoru koji se ugrađuje. Očekuje se da će cena modela sa našeg testa biti oko 1150 evra, dok bi najpristupačnija verzija sa Core i3 procesorom eventualno i diskom manjeg kapaciteta, trebala da košta nekih 200-250 evra manje.
ASUS je ponovo dokazao da napreduje krupnim koracima u segmentu notebook-ova. Nije da ovaj računar ispunjava sve, ili da se nema više šta poželeti – recimo, voleli bismo da je ekran nešto veće rezolucije, diskretni grafički čip ne spada u najsnažnije, a i kulturu rada nismo mogli da procenimo kako treba jer su kuleri na semplu stalno radili na maksimumu. Međutim, to su stvari koje se pretežno tiču filozofije pristupa, a traženje eksplicitnih mana bi stvarno bilo cepidlačenje jer se računar ponaša i deluje savršeno. Dakle, samo je pitanje da li vam se dopada stil, te da li bi vas hardver računara zadovoljio imajući u vidu vaše potrebe i zahteve od laptopa, i to je to. Drugih dilema nema, U53J Bamboo će biti sjajan proizvod, u to ne treba nimalo sumnjati.
Prednosti:
– Fenomenalna izrada
– Optimus tehnologija koja korisniku omogućava prilagođavanje performansi računara svojim potrebama
– Zagrevanje na nuli
– USB 3.0
– Ako vam na vrata ikada bude pokucala siromašna i gladna panda, imaćete je čime nahraniti
Nedostaci:
– Voleli bismo da je grafički čip nešto snažniji
– (Uslovno) Kuleri rade na maksimalnom broju obrtaja, ali je za očekivati da će to biti sređeno u finalnom proizvodu
– Bez eksplicitnih nedostataka
Računar na test ustupio ASUS.