Asus Vivo Tab RT TF600

Asus Vivo Tab RT TF600

Asus se stvarno trudi da bude prvi u mnogim stvarima, pa tako i u predstavljanju tableta sa Windows RT operativnim sistemom. Model sa kojim se družimo danas nosi naziv Asus Vivo Tab RT, koji nam deluje poznato jer prati koncept Android Transformer modela. Poseduje ultra tanko kućište od aluminijuma, veoma je lagan i prati ga Dock tastatura, koja kada se prikači pravi od njega laptop. Hardver koji ovaj model poseduje je Tegra 3 čipset, tačnije Cortex A9 procesor

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Windows RT tableti su nam zakucali na vrata, tako da će onima koji su ih veoma dugo iščekivali biti lakše kada čuju da će se oni veoma uskoro naći u našim maloprodajama. Proizvođač koji će ih prvi ponuditi je Asus, od koga smo na test dobili njihov Vivo Tab RT model, o kojem ćemo govoriti u ovom tekstu. Prethodni Windows tableti nisu imali operativni sistem koji im je konkretno namenjen, a iako smo dobijali funkcionalnost koju smo imali na PC-u, opet je tu nešto nedostajalo. Da li Asus Vivo Tab RT napokon ispravlja te nedostatke, koji su bili prisutni kod Windows 7 tableta? Možemo reći donekle, pošto je Windows RT zapravo “lite” verzija Windows-a 8 – nešto na šta ćemo se osvrnuti kasnije u tekstu.

      Asus Vivo Tab RT nam dolazi sa poznatim dizajnom koji smo već videli kod Android Asus Transformer modela – paket je dosta sličan, samo je operativni sistem drugačiji. Hardver nam je takoreći poznat, jer se kod ovog tableta nalazi Tegra 3 čipset, konkretno četvorojezgarni Cortex A9 procesor na 1.3 GHz-a, i dvanestojezgarni ULP GeForce grafički čip. Ekran ovog tableta je dijagonale 10.1 inča, njegova rezolucija je ona koju srećemo kod laptopova, i iznosi 1366 x 768 piksela, dok je tip panela veoma svetli Super IPS Plus sa maksimalnim osvetljenjem od 600 cd/m2. On je takođe zaštićen i Corning Fit staklom otpornim na ogrebotine.
      Dock tastatura koja dolazi uz ovaj model u sebi ima dodatnu bateriju, tačped i USB port pune veličine, mada pre svega služi da znatno olakša unos teksta. Interno skladište našeg primerka iznosi 32 GB-a, ali takođe postoji i verzija sa 64 GB-a, dok je količina RAM memorije 2 GB-a. Na tabletu su prisutne dve kamere, zadnja rezolucije 8 megapiksela sa LED blicom, i prednja od 2 megapiksela. Asus Vivo Tab RT je opremljen stereo zvučnicima sa SonicMaster audio tehnologijom, kao i NFC čipom, sa kojim se srećemo veoma retko na tabletima. Više detalja o tabletu se nalazi u tabeli sa specifikacijama ispod.
        
       
       
      [modul]specifikacija=2882[/modul]
      Dizajn i konekcije Asus Vivo Tab RT nas najviše podseća na Asus Transformer Pad Infinity po svom dizajnu, ali naravno sa nekoliko manjih promena. Reč je o veoma laganom i tankom tabletu koji je većinom izrađen od aluminijuma. Kažemo većinom jer se na njegovoj zadnjoj strani nalazi plastična traka, koja je nešto šira u poređenju sa Infinity modelom. Sa prednje strane tableta nalazi se crn okvir oko ekrana na kome se nalazi prednja kamera, i ono što Android Transformer tableti nemaju, a to je Windows Home dugme osetljivo na dodir, koje je smešteno u sredini donje ivice. Dok su kod Transformer modela u dizajnu prisutni koncentrični krugovi sa zadnje strane, Asus Vivo Tab RT ima šaru brušenog aluminijuma – ne imitaciju nego pravu stvar.

      Kao što je to običaj, konekcije i dugmići su smešteni na bokovima tableta, kroz koje ćemo vas ukratko provesti. U gornjem delu leve bočne strane nalazi se microHDMI port koji je zaštićen plastičnom kapicom. Zatim ispod njega nalazi dugme kojim zaključavate rotaciju ekrana i microSD slot za kartice. Skroz u dnu donjeg levog boka nalazi se dugme pomoću kojeg se tablet otkačinje od Dock-a, koje je nekada bilo na samom dock-u kod Android tableta. Na donjoj bočnoj ivice nalaze sa udubljenja u koja idu nožice sa Docka, ali takođe i konektor sa kojim se spaja tastatura, ili USB kabl koji povezujete sa računarom. Sa desne bočne strane nalazi se dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka, a odmah iznad njega 3.5mm ulaz za slušalice. Sa desne strane na gornoj bočnoj ivici nalazi se mikrofon, dok se na suprotnoj strani nalazi dugme za uključivanje tablet i rupica za resetovanje.

      Sa zadnje strane tableta u crnom delu sa paralelnim štraftama, nalazi se kamera rezolucije 8 megapiksela i odmah pored nje LED blic. U sredini zadnje strane, smešten je srebrni Asus logo, dok se sa leve i desne strane blizu ivice nalaze sitne rupice iza kojih su smešteni zvučnici. Dock tastatura je slična kao kod Android Asus Transformer Infinity modela, mada sa nekoliko izmena. Na primer, nema više dugmeta za otkačinanje tableta koje je sad premešteno na sam tablet. Prethodno rešenje nam se više dopadalo, jer smo kod njega lakše vadili tablet iz dock-a. Na njemu se takođe nalazi tačped umerene veličine koji nudi multitač gestove, konektor za punjenje sa leve bočne strane i USB 2.0 sa desne bočne strane. Primetili smo da je ovoga puta izostavljen slot za SD kartice pune veličine, koji smo sretali na Transformer modelima sa Androidom.

      Kao što smo pomenuli nekoliko puta do sad, Asus Vivo Tab RT dolazi sa Windows RT verzijom operativnog sistema. Ovu verziju smo nazvali “lite” varijantom Windows-a 8, sa kojim je ona identična po korisničkom interfejsu, ali sa jednim ključnim nedostatakom. Ovaj operativni sistem je razvijen za tablete sa ARM arhitekturom procesora, baš kao što je Tegra 3 čipset kod ovog modela. Puna verzija Windows 8 je zapravo tradicionalna verzija koju koristimo za naše Desktop računare, koji imaju x86 i x64 arhitekture procesora, i nju ne možemo koristiti na tabletu sa ARM procesorom. Zato je nastao Windows RT, kod koji izgleda isto, ali se na njemu ne mogu pokretati klasični programi sa našeg računara, već samo takozvane Start (bivše Metro) aplikacije. Pošto je interfejs identičan, poslužićemo se tekstom koji smo pisali u našem pregledu Windows 8 verzije. Na samom početku dočekaće vas takozvani „Lock Screen“ koji ne predstavlja samo zanimljiv prikaz podizanja operativnog sistema. On se može konfigurisati tako da pored simpatične fotografije prikazuje i razne korisne informacije kao što su datum, vreme, prvi naredni događaj iz kalendara, stanje baterije, stanje mreže itd. Za poslovne korisnike i one koji su se već „srodili“ sa svojim pametnim telefonom, naročito može biti korisna informacija o broju nepročitanih mejlova.

      Za otključavanje Windowsa RT dovoljno je prstom prevući preko pomenute „zavese“ u smeru od dna ka vrhu ekrana tableta. Korisnicima pametnih telefona ova akcija je sigurno odavno „ušla u prste“, tako da će proces privikavanja trajati minimum vremena.

      Udarni novitet Windows 8 i RT verzija – zamena start menija novim sistemom zvanim Start ekran – verovatno je poznat svima. Ikonice su zamenjene pločicama, a tu je i celokupna infrastruktura koja podržava novi tip aplikacija koji se može izvršavati u ovakvom interfejsu (ono što je Microsoft nekada zvao Metro, pa se predomislio). Većini korisnika biće zanimljivo da ih na početnom ekranu dočekuje dosta aplikacija koje smo navikli da viđamo na ekranima pametnih telefona. Tako već na prvom koraku dolazimo u susret sa „pločima“ za vremensku prognozu, cloud servis Sky Drive, fotografije, program za slušanje muzike i još mnogo drugih. Ključna stvar prikaza aplikacija u „pločicama“ je to što su sve one zaista žive, pa će se vremenska prognoza redovno osvežavati, na pločici za instant mesindžer videćete da je neko započeo konverzaciju sa vama, i slično, bez potrebe za ručnim otvaranjem svakog od ovih programa radi provere stanja. Kada je reč o personalizaciji Start ekrana, korisnici imaju mogućnost izbora jedne od 25 šema različitih boja. Takođe, tu je i ponuda od dvadeset različitih ekranskih tema koje se značajno razlikuju, što definitivno predstavlja širi izbor od prvobitno ponuđenih šest u prethodnoj preview verziji.

      U sklopu personalizacije nalazi se i mogućnost izbora aplikacija koje će biti na početnom ekranu, kao i izbor tačnog mesta na kome će stajati njihove „pločice“. Sama aktivnost je veoma jednostavna – dovoljno je da na željenoj pločici zadržite prst, odnosno kliknete desnim tasterom miša, nakon čega birate opciju „Pin to Start“. Pločica je pokretna i lako je možete prevući na željeno mesto.

      Što se tiče aplikacija koje se ne nalaze na Start ekranu, do njih je moguće doći putem menija koji se pojavljuje kada prst pozicionirate u gornji desni ugao ekrana, nakon čega birate opciju Search, sličnu pretrazi start menija iz Windowsa 7. Ono sto je nekada predstavljalo sam Start meni, sada se pretvorilo u „Apps screen“ koji je, ruku na srce, daleko pregledniji u odnosu na ono iz Windowsa 7. Međutim, na ovom mestu se ne nalazi sve što je instalirano.

      Ovde možete naći pločice novih ili najčešće korišćenih aplikacija (ili onih za koje je Microsoft mislio da tu treba da se nađu), a za ostale stvari neophodno je sa dna ekrana izabrati opciju „All apps“ ili jednostavno otkucati ime tražene stavke u polju za pretragu. Prilikom instalacije novih aplikacija ili programa pisanih sa Windowsom 8 na umu, njihove pločice se same pojavljuju na „Apps screenu“.

      Ono što je zbunjivalo korisnike preview izdanja jeste potpuna nepoznanica kako izaći iz aktivne aplikacije u bivšem Metro interfejsu. Adekvatno rešenje ponuđeno je još u verziji Release Preview – pozicionirate prst u vrh ekrana Metro aplikacije i prevučete ga na dno. Aplikacija je ipak samo suspendovana u RAM, što jeste korisno kada se radi o prenosnim uređajima, jer RAM memorija ionako troši struju svo vreme pošto je zbog principa njenog funkcionisanja, a pristup hard disku radi ponovnog čitanja često korišćene aplikacije više „košta“ kada je u pitanju trajanje baterije. Asus je u okviru Vivo Tab modela uključio i svoje aplikacije, kao što su Amazon Kindle, SuperNote, MyDictionary, MyLibrary, Asus@Vibe Fun Center i Guide – tutorial koji provodi nove korisnike kroz korišćenje Windows RT verzije.  
      Desktop režim Kao što smo pomenuli, logovanjem na Windows 8 RT podrazumevano dobijate Start ekran. Za prelazak na klasičan desktop mod namenjen radu sa tastaturom i mišom treba da kliknete na pločicu upravo pod tim nazivom („Desktop“) ili da pozicionirate kursorsku strelicu, odnosno prst u donji levi ugao ekrana i kliknete na iskačuću sliku desktopa. Tada će vas dočekati nešto na šta ste već u potpunosti navikli – klasičan interfejs iz Windowsa 7.  Ono o čemu se dosta polemisalo je kompletno izbacivanje Start dugmeta starog već skoro dve decenije, što i te kako ume da zbuni nove korisnike prilikom pokušaja pokretanja instaliranih aplikacija. Ipak, problema suštinski nema jer je u desktop modu takođe prisutan iskačući meni do kojeg dolazite klikom u gornji desni ugao i odabirom opcije „Search“, što je funkcionalno isto kao otvaranje Start menija i kucanje teksta u polje za pretragu, što znamo sa Windowsa. Vraćanje sa desktopa na Start ekran vrši se, klikom na Home dugme smešteno na prednjoj strani tableta.

      Glavna izmena najavljivana za finalnu verziju Winodows-a 8 i RT-a, a koju možemo potvrditi, jeste potpuno uklanjanje Aero interfejsa, što je povuklo korišćenje manje boja i više jasnijih oblika. Čitav interfejs je mnogo bliži Metro izdanju nego onome što znamo još od izlaska Windows Viste. Ono što je značajno je da izbacivanje Aero interfejsa nije donelo samo promene na vizuelnom planu – redizajniran je ceo podsistem za iscrtavanje grafičkog interfejsa, pa se više ne koristi Direct3D nego stara, dobra 2D akceleracija. Ovim potezom Microsoft je smanjio potrošnju i dobio na dužini trajanja baterije, ali i ujednačio čitav minimalistički pristup kada je dizajn u pitanju.

      Treba napomenuti da u sklopu Windows RT verzije, korisnici Asus Vivo Tab RT modela dobijaju i Microsoft Office 2013 paket, tako da mogu lako da rade u Word-u, Excel-u, PowerPoint-u i ostalim programima koji u njega spadaju, baš kao na svom Desktop računaru.

      Prva stvar koju smo primetili kada smo uzeli Asus Vivo Tab RT tablet u ruke je bila njegova dosta mala težina i mala debljina, tako da je bio prijatan za držanje. Ono što nas je pomalo začudilo spada u domen kvaliteta izrade, koji je bio savršen u prethodnim Transformer modelima, a koji nam ne deluje toliko dobro na ovom modelu. Iako je tablet izrađen većim delom od aluminijuma i stakla, smatramo da je nešto širom plastičnom trakom na zadnjoj strani žrtvovana njegova čvrstina. Držanjem u standardnom landscape režimu iskusili smo krckanje duž leve i desne crne trake oko ekrana, kao i blago uvijanje tableta. Jednostavno nije čvrst kao prethodni Transformer modeli, što ne bi trebalo toliko da utiče na vašu odluku, ali smatramo da je ovo moralo biti istaknuto.

      Ono što nam se najviše dopalo kod Asus Vivo Tab RT modela je njegov ekran. Super IPS Plus panel nudi veoma visok nivo osvetljenja, prilično živahne boje koje pogotovo dolaze do izražaja, uzevši u obzir šareni interfejs Windows RT operativnog sistema. Uglovi gledanja na IPS panelu su po običaju jako dobri, što ne možemo reći za 99% laptopova sa TN Film matricom. Ovde nećete imati nikakvih problema sa pozicioniranjem Vivo Tab RT modela, kada je lepo ušuškan u svoju Dock tastaturu, jer će kvalitet slike biti dobar iz svakog ugla. Horizontalna rezolucija koja je prisutna na ovom tabletu je blago viša od one na koju smo navikli na Android modelima. Umesto 1280 x 800 modelima, ovde imamo 1366 x 768 piksela, koju češće srećemo na laptopovima, a iako nije toliko dobra kao 1920 x 1200 rezolucija na Asus Infnity Android tabletu, ipak pruža relativno oštar prikaz.

      Performanse koje pruža Tegra 3 četvorojezgarni procesor su bile fenomenalne u našim testoima Android tableta, dok je situacija bila nešto drugačija kod ovog modela. To nam jasno govori da je krivac za niže performanse ipak softver, tačnije Windows RT. Kretanje levo desno na početnom ekranu je bilo prilično glatko ali situacija se dosta menja u drugim delovima interfejsa. Recimo otvaranje određenih Start aplikacija je trajalo ponekad više nego što treba, sa pojavljivanjem kružića koji predstavlja loading indikator. Ne samo to, već je i prelazak iz jedne otvorene aplikacije u drugu, povlačenjem prsta iz levog dela ekrana neretko bio sa usporenom animacijom.

      Nismo imali neku konstantnost performansi kod ovog modela, jer je u određenim delovima interfejsa bio gladak, dok je u drugim seckao. Opet napominjemo da ovde ne možemo da krivimo Asus, jer su oni odradili dobar posao sa hardverom koji se nalazi u ovom modelu, ali ako baš moramo da upiremo prst ko je krivac, uperili bi smo ka Microsoftu i njihovom Windows RT operativnom sistemu. Sa druge strane, performanse koje smo imali u Internet Explorer-u su opet bile dosta dobre. Dakle, brzina surfovanja na Windows RT-u je zapravo super, stranice su otvarane jako brzo, zumiranje na njima je radilo veoma dobro, baš kao i skrolovanje na stranicama koje je bilo dosta glatko. Po nama najveća glupost koju je Microsoft mogao da uradi sa ovim sistemom je omogućavanje Flash-a samo na određenim i priznatim stranicama. Dakle, stranica mora da bude na CV (Compatibility View) listi kako bi se prikazivao Flash sadržaj, tako da su u ovom trenutku samo poznatiji sajtovi podržani. Benchmark sajt recimo nije jedan od njih i kod nas se ne prikazuje Flash.


      Brojem aplikacija u Windows Store-u takođe nismo oduševljeni, barem u poređenju sa iOS i Android platformama, koje ih imaju mnogo više. Naravno, ovo je razumljivo jer je Windows RT je još mlada platforma i broj aplikacija će svakako rasti vremenom, ali nam nedostaju sve one popularne aplikacije koje smo imali na Androidu. Zvuk koji je dolazio sa stereo zvučnika sa zadnje strane tableta je bio veoma pristojan iako nije bio preterano glasan, ali bio je čist i imao je solidan bas, zahvaljujući SonicMaster audio tehnologiji. Baterija je trajala i trajala na ovom modelu, i pružila nam je preko tri dana umerenog korišćenja, nešto o čemu samo možemo da sanjamo na klasičnom laptopu. Nismo vršli video loop testove, ali po nekim informacijama saznajemo da sam tablet može da izvuče preko 10 sati reprodukcije filmova, verovatno i preko 16 sati sa Dock tastaturom, što nam deluje kao impresivna cifra.Asus Vivo Tab RT nas je uveo u Windows RT vode i možemo reći da su nam utici bili pomešani. Tablet sam po sebi poseduje dosta dobar hardver, ali smatramo da je njegov operativni sistem priča koja nije potpuno završena. Pošto sa sigurnošću možemo da tvrdimo da je Tegra 3 odlična na Android tabletima, a performanse koje pruža na ovom tabletu nisu toliko savršene, ne ostaje nam ništa drugo nego da uperimo prst u Microsoft i Windows RT kao krivce. Jednostavno, u ovom trenutku platforma je na svojim početcima i smatramo da još treba da se radi na njoj. Bilo bi lepo kada bi ovde mogli da pokrećemo prave Windows programe, ali RT ograničava upotrebu samo na Start aplikacije, kojih u ovom trenutku ima samo oko 5000. To će se svakako promeniti vremenom, ali sada nam nedostaju popularne aplikacije na koje smo navikli na Androidu.

      Treba takođe pomenuti da je utisak držanja ovog tableta u rukama dobar, zbog njegove male težine i debljine i aluminijuma od kojeg je napravljen, ali smatramo da je njegova ukupna čvrstina kompromitovana dodavanjem plastične trake na zadnjoj strani, zbog koje tablet krcka i uvija se. Super IPS ekran kod ovog modela pruža odličan kvalitet slike, sa njegovom visokom svetlinom i živahnim bojama, i veoma dobrim uglovima gledanja. Rezolucija od 1366 x 768 piksela nije ultra visoka, ali će zadovoljiti potrebe većine korisnika. Performanse tableta su u nekim poljima dobre, dok u drugim ima malo seckanja, za šta opet krivimo Microsoft. Dock tastatura je odlična stvar ako od tableta želite da napravite laptop, a njena dodatna baterija je samo još jedan razlog zašto je dobro imati je uz ovaj model. Trajanjem baterije smo bili oduševljeni, i smatramo da nema laptopa koji mu može parirati.

      Osobe koje su navikle na rad u Windows okruženju mogu biti privučene ovim modelom, jer iako nemamo punu funkcionalost Windows programa, ipak postoji Desktop režim i preinstalirani Office paket, što će učiniti da rad na Asus Vivo Tab RT tableta bude ugodan kao na PC-u. Da li kupiti tablet sada ili čekati malo da ova platforma sazri i broj aplikacija postane veći ostaje isključivo na vama, ali ako ne možete da sačekate, Asus Vivo Tab RT može biti veoma solidan izbor. Prednosti – Lagan i tanak tablet – Aluminijumsko kućište – Odličan Super IPS ekran – MicroHDMI izlaz – MicroSD slot – Odlično trajanje baterije – Dobar kvalitet zvuka Mane – Kvalitet izrade tableta nije savršen kao što smo navikli kod Asus-a – Utisci o Windows RT performansama su “pomešani” – Broj postojećih aplikacija je mali – Selektivna podrška za Flash na sajtovima Cena: 65.000 RSD WiFi only, 75.000 RSD 3G verzija Uređaj na test ustupio Asus.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi