Filip Majkić Koji je najbolji način da se doživi novi Windows? Tradicionalni korisnici PC računara će verovatno sumnjičavo zavrteti glavom, ali nove generacije će sasvim sigurno sa više entuzijazma prihvatiti koncept kontrole dodirom. No, da bi se nešto koristilo putem dodira, potrebno je imati odgovarajući ekran. Stoga je zapravo diskutabilno koliko je uopšte smisleno isporučivati računare sa Windows 8 operativnim sistemom bez tog parčeta hardvera, koje je esencijalno za iskustvo kakvo Microsoft želi da donese.
Upravo tu “udara” S200, novi uređaj kompanije ASUS koji stiže u sklopu VivoBook linije. Vivo – oznaka uređaja koji stižu sa ekranima osetljivim na dodir (VivoBook – laptop sa ekranom osetljivim na dodir, VivoTab – tablet), čisto da razjasnimo o čemu se radi i pojasnimo nomenklaturu. S200 će, uz druge modele (S400 i tako dalje) biti nosilac nove generacije, a međusobno ćete ove modele razlikovati po tome što oznaka sugeriše dimenzije (200 – dvanaestica, 400 – četrnaestica i tako dalje). Dakle, danas na testu imamo 11,6-inčni (da budemo do kraja precizni) računar koji dolazi sa ekranom osetljivim na dodir i odaje utisak prave trinaestice, u pozitivnom smislu te reči.
Dizajn, izrada Iz kompanije ASUS najavljuju da će cena računara iznositi od 50 do 60 hiljada dinara, zavisno od konfiguracije. Zašto ovo ističemo na početku sekcije koja govori o dizajnu i izradi? Zbog toga što se dobija “full metal jacket”, kako u šali volimo da nazovemo laptop izrađen u potpunosti od metala. Dakle, aluminijum je logičan izbor u tom smislu, ali nije sasvim logično da u laptopovima sa ovakvom cenom dobijamo računare natprosečne izrade. Istina, srpske plate su vrlo male, ali koga to u svetu interesuje? I to ne samo da se dobije računar kvalitetne izrade, već i sa sasvim solidnim hardverom “ispod haube”, o čemu će nešto kasnije biti više reči.
VivoBook S200, dakle, odlikuje aluminijum kao primarni materijal korišćen u izradi. Koji god deo da opipate, naići ćete na čvrsto telo laptopa, bez uvijanja ili ugibanja, što je za pohvalu. Osim toga, u dizajnerskom smislu, u kompaniji su vodili računa da zadrže identifikaciju sa najnovijim serijama prenosnih računara, pa ćete tako S200 vrlo lako prepoznati kao “malog ASUSa”, što po spoljnim bojama (tamno siva koja se preliva u braonkastu, crnu ili ljubičastu, zavisno od osvetljenja), što po unutrašnjosti koja je kontinualne izrade sa sivom bojom naslona za dlanove i okvira, te crnom bojom tastera čiklet tastature. Jednostavno, kada S200 stavite uz, recimo, N56 modele ili nove K56 uređaje, na prvu se vidi sličnost.
Kada govorimo o unutrašnjosti, moramo da spomenemo i da su nasloni za dlanove prilično visoki, te da je tačped veoma širok i visok. To pomaže da S200 odaje utisak još većeg računara nego što to zaista jeste – postavili smo ga pored jedne trinaestice i interesantno je da na naslonima za dlanove ima više mesta kod S200. Takođe, veliki i dobar tačped sa odličnim povratnim informacijama doprinosi osećaju udobnosti u radu.
No, najviše izmena u radu i uopšte u interfejsu dobijamo zahvaljujući ekranu osetljivom na dodir. On je oivičen okvirima crne boje, i praktično je prevučen taktilnim slojem putem koga korisnici vrše interakciju prstima. ASUS se diči tehničkim podacima – latencija kod ovog ekrana iznosi 30 milisekundi, dok je Microsoftov standard 50 milisekundi. Slično važi i za prečnik aktuatora (koliku je dužinu ekrana potrebno pritisnuti da bi došlo do reakcije). Ona iznosi 5 milimetara, umesto 9 milimetara, koliko propisuje Microsoft za iskustvo u korišćenju Windowsa 8. To u praksi znači da komotno možete koristiti i “klasično” okruženje sa kontrolama na dodir, a ne samo nove, velike ikonice novopečenog interfejsa. ASUS ove novine naziva Smart Gesture tehnologijom, dičeći se svojom implementacijom koja ide korak dalje od standarda koje Microsoft propisuje.
Konektori Što se konektora i dodataka tiče, zatičemo sve što možemo priželjkivati na ovakvoj mašini, pa i više od toga. Kad smo kod ekrana, spomenimo HD web kameru smeštenu iznad njega. Na desnom boku računara se nalaze slot za SD kartice, audio konektor, USB 2.0 port i VGA izlaz, dok su levo smešteni još jedan USB 2.0 port, ali i jedan USB 3.0 port, te priključak za strujni ispravljač (malih dimenzija i iz jednog dela, pomenimo i to), LAN i HDMI konektori, te Kensington lock. Indikatori rada se nalaze na desnoj strani naslona za dlanove.
U ASUS S200 uređaju je implementiran hardver sličan onom koji srećemo kod ultrabuk računara. Za razliku od mejnstrim Ivy Bridge platforme, ovaj hardver se odlikuje umanjenom termalnom disipacijom, pa tako Intel Core i3-3217U, koga zatičemo u S200 laptopu, ima TDP deklarisan na svega 17W, što je upola manje od mejnstrim procesora. Procesor radi na 1,8 GHz, ima dva jezgra, podršku za Hyperthreading, te 3 MB keš memorije. Izrađuje se u 22-nanometarskoj izradi. Sve to funkcioniše u kombinaciji sa Intel HM76 čipsetom, koji je osnova ove platforme.
Kada je grafika u pitanju, S200 koristi Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. Kako je podržano do 3 simultana displeja povezana na nju, moći ćete da istovremeno iskoristite oba interfejsa, i VGA i HDMI, ukoliko tako želite. S200 ima 4 GB DDR3 memorije.
[modul]specifikacija=2706[/modul]
Kod skladišnog prostora nije bilo eksperimentisanja. Koristi se Hitachi hard disk, kapaciteta 500 GB – dakle, ništa od SSDa, niti SSD keširanja. Imajući u vidu cenu računara, sasvim razumljivo. Uostalom, neko će više ceniti obilje prostora koje standardni hard disk nudi. Optičkog uređaja nema, iz sasvim razumljivih razloga – prosto, 11,6-inčni računari nemaju dovoljno prostora za njihovo implementiranje, a diskutabilno je i koliko je tako nešto neophodno u današnje vreme.
Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o glosy ekranu dijagonale 11,6 inča. Već smo spomenuli da je osetljiv na dodir. Tu su i svi vidovi povezivanja koje zatičemo i na većim računarima – gigabitni LAN, WiFi Draft N, kao i Bluetooth 4.0. Računar je spreman i za WiDi, ukoliko imate prijemnik tj. podršku na strani televizora, odnosno displeja koji biste iskoristili za bežično uparivanje.
Masa računara iznosi 1,4 kilograma. To je izuzetno malo, i pogodno za prenošenje. Praktično, u rangu ultrabukova od 13 inča. Dimenzije su 303 x 200 x 21,7 milimetara, što je takođe za pohvalu, budući da su implementirani konektori pune veličine i nećete morati da koristite bilo kakve adaptere.
Uz računar smo dobili Windows 8 Pro verziju, ali je računar koji smo dobili zapravo sempl. Pretpostavljamo da će se u prodajnoj verziji naći Windows 8 u Home Premium varijanti. Osim toga, postoji više softverskih dodataka koje ASUS isporučuje uz OS. Među njima su i vrlo korisne stavke, kao što je Power 4 Gear softver za Power Management (koji je dobio redizajn), preko aplikacije za skladištenje u cloud, pa sve do Microsoft Office 2010 programskog paketa – doduše, u trial varijanti. Najzad, pogledajmo kakve su performanse ovog računara i kakve je utiske ostavio na nas…
Ovde možete pronaći rezultate koje ostvaruje ASUS S200 laptop. Ilustracije radi, uređaj smo uporedili sa modelom ZenBook UX32A ultrabuka, koji stiže u sličnoj hardverskoj konfiguraciji (i višestruko je skuplji). Sve možete videti u priloženoj tabeli…
ASUS S200
ASUS ZenBook UX32A
Battery Eater – Reader test
5:50
6:52
PC Mark 7
1803
1791
Cinebench 11.5 OpenGL
7,83 fps
8,6 fps
Cinebench 11.5 Rendering
1,71 pts
1,34 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
13,6 fps
21,6 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
6,7 fps 168 poena
9,1 fps 230 poena
Nuclear MC
7059
5411
wPrime 32M (sec)
30,315
39,066
HD Tune Transfer (MB/s)
72,6 – HDD
59,9 – HDD 42,8 – SSD
Utisci Izložićemo naše utiske nakon višednevnog druženja sa ovim laptopom. Odmah ćemo vam reći da su utisci generalno vrlo pozitivni. Onima koji žele više o Windowsu 8, i uopšte naše mišljenje o njemu kada se radi o upotrebi na PC računarima, mogu posetiti naš članak posvećen toj temi. Ovde se, ipak, radi o nešto drugačijim okolnostima, gde nije prisutna samo kontrola mišem i tastaturom, već i kontrola dodirom. Stoga utisci nisu identični i ne mogu to biti.
Razvrstaćemo dve strane medalje – opšti osećaj i samu osmišljenost interfejsa, koju tek sada zapravo možemo da u punoj meri iskusimo i procenimo. Uopšteno gledano, moramo reći da je doživljaj interakcije sa računarom pomoću prstiju isprva čudno, ali vremenom itekako prijatno osveženje. To posebno važi za ovako male računare, gde inače nije baš tako lako uočavati razne detalje, ili juriti pogledom kursor po ekranu. Zbilja je u mnogim situacijama praktičnije jednostavno kliknuti da se nešto zatvori, pokrene, aktivira neka opcija.
Osim toga, novi interfejs dolazi do izražaja u većoj meri. Ono što je problematično jeste što je Microsoft novi interfejs iskombinovao sa starim principima, pa tako moramo kliknuti više puta nego što bismo želeli da se obavi neka komanda ili operacija – to nije problematično mišem, gde se očas posla isklikće koliko treba puta, ali je pomalo zamorno kliktati prstom u nekoliko navrata, naročito ako se biraju opcije koje su zgusnute između drugih opcija. Takođe, brojne Windows aplikacije nisu prosto dizajnirane sa namerom da se koriste na ovaj način, te je sasvim sigurno da će biti potrebno posećivati Windows Store relativno često, kako biste preuzimali optimizovane verzije aplikacija koje koristite, ili pak njihove zamene pogodne za kontrolu dodirom.
Imali smo priliku da isprobamo i nekoliko igara predviđenih da se kontrolišu na ovaj način, i moramo priznati da nam se iskustvo dopada. Da, to su uglavnom jednostavne igre, ali neke su zaista izvedene odlično. Recimo, ponajviše su nam se dopali Shuriken Ninja i Guns 4 Hire, igra u kojoj vodite tim komandosa dodirujući ekran i na taj način izdajući komande (naravno, moguća je i standardna kontrola mišem, ali ipak je ovaj način “onaj pravi”).
Sve u svemu, utisci su generalno pozitivni. Interfejs poprima drugu dimenziju kada se kontroliše dodirom, i iako postoje određene nelogičnosti i trzavice (za koje krivimo Microsoft, a ne proizvođače računara, da se razumemo) to funkcioniše sasvim pristojno. Animacije su glatke i sve radi vrlo lepo, za šta, pak, sada valja uputiti pohvale na račun odgovornih – a to je ponovo Microsoft. Postoji i nusefekat na koji bismo skrenuli pažnju – nekako se korisnik više intimizira sa svojim laptopom na ovaj način, makar je to bio slučaj sa nama. Čačkajući nešto prstima i stalno dodirujući površinu ekrana, dobijamo utisak da, eto, baš mi kontrolišemo šta se tu dešava i jednostavno deluje da se više zbližavamo sa svojim uređajem, na način na koji se zbližavamo sa telefonima ili tabletima.
Poslednja stvar na koju bismo skrenuli pažnju jeste tačped. Imamo samo reči hvale za njega. Odličan, velikih dimenzija (posebno za računar od 11,6 inča), vrlo odzivan, prijatnog klika, prosto je bilo uživanje koristiti ga dok je S200 bio kod nas. Spomenimo i Sonic Master tehnologiju, te natprosečno kvalitetne zvučnike. Što se čiklet tastature tiče, na nju je potrebno određeno navikavanje, ne samo zbog dimenzija računara, već i zbog toga što je pojedinim tasterima skraćena visina, usled čega će verovatno dolaziti do većeg broja grešaka pri kuckanju dok ne prođe period navikavanja. Temperature
Temeperature koje možete videti su zaista izvanredne! Kada to kažemo, mislimo na izuzetno nizak stepen zagrevanja računara čak i u situacijama kada dosta intenzivno radi. Tome svakako doprinosi aluminijum koga nalazimo svuda po laptopu, a brojke su tim impresivnije ukoliko imamo u vidu da se radi o računaru koji je ipak malih dimenzija i gde bismo možda očekivali da je toplotu ipak teže disipirati, te da se ista “razliva” po celokupnoj unutrašnjosti. Srećom, korisnik je zaista dobro izolovan od toplote koja se generiše u unutrašnjosti.
Buka Idle – 42,2 dBA Load – 69,7 dBA Što se buke tiče, S200 je u zlatnoj sredini. Očekivano, kada se računar optereti, kuleri se “zalete” i počnu da proizvode viši nivo buke. No, bitno je da je kultura rada kulera na visokom nivou, to jest da se ne dešava da pište, krče, ili da pojačavaju rad iz naizgled neshvatljivih razloga.
Baterija Baterija je ugrađena u računar. To znači da joj se ne može pristupiti bez rasklapanja računara, za šta je opet potrebno obratiti se zvaničnom servisu. ASUS deklariše bateriju na 5 sati autonomije i nalazimo da je ozbiljno potcenio svoju litijum-polimersku komponentu. Naime, u režimu rada na bateriju i to sa ne preterano konzervativnim podešavanjima (osvetljenje ekrana na 60%, sve uključeno, bez gašenja komponenti računara) VivoBook S200 vrlo lagano izdržava gotovo čitav sat duže – 5 sati i 50 minuta, što je korektan rezultat.
ASUS S200 je vesnik neke nove generacije računara koji će nas uskoro preplaviti i koji će zauvek promeniti način na koji doživljavamo kompjutere. Da, mnogi od nas će se opirati, ali nema sumnje da će “svežiji” korisnici sa većom lakoćom i otvorenošću primati novine koje nam Microsoft donosi, te da će vreme jednostavno učiniti svoje. Ne, miš i tastatura neće otići, ali će se mnogo veći broj interkacija sa računarima u budućnosti odvijati prstima.
Što se samog S200 računara tiče, shvatamo da zapravo nemamo ozbiljnije zamerke. Da, voleli bismo da je ekran još bolji, da je grafika još jača, da su svi portovi USB 3.0 a ne mešani, da je…i tako dalje, znate već šta se sve može reći. Jednostavno, ASUS je ponudio odličnu kombinaciju performansi, prenosivosti, upotrebljivosti, raznovrsnosti, kvaliteta i dizajna. Očekujemo – i cene, ako je suditi prema najavama, o čemu smo već govorili.
Takav miks nije lako naći i stoga ćemo ASUS S200 nagraditi priznanjem koje apsolutno zaslužuje. U tekstu smo spomenuli da smo korišćenjem ovog računara čačkanjem prstima po njegovom ekranu stekli utisak zbližavanja i intimiziranja koji smo ranije imali kada je reč o, recimo, telefonima. Spremite se za slične doživljaje, jer će nas mnogi proizvođači namamiti na ovaj način. Iako znamo za jadac, nekim modelima ćemo to vrlo rado dozvoliti, a S200 je jedan od takvih računara…
Ocena: 92%
Prednosti: – Odličan all-round laptop – Intimizacija sa računarom zahvaljujući ekranu osetljivom na dodir – Pozitivniji doživljaj novog Windowsa – Fantastičan kvalitet izrade, dizajn – Tačped – (Uslovno) Očekivana povoljna cena Nedostaci: – Tasteri tastature nešto manje visine – (Uslovno) Windows 8…ipak nije za svakoga, premda tek sa ovakvom mašinom dobija punu poentu
Računar na test ustupio ASUS.