ASUS Zenbook

ASUS Zenbook

Ultrabook inicijativa je darivala svoje prve plodove, a srpsko tržište je među prvima koji u ponudi nude računare iz ove kategorije. ASUS je, očekivano, među liderima na ovom polju, a kompanija nudi nekoliko modela. Radi se o 11-inčnim i 13-inčnim laptopovima, koje ćemo danas (po jedan iz svake grupe dimenzija) "propustiti kroz šake" i ustanoviti šta kupci dobijaju za uložen novac. Traži se dosta, dosta se i dobija. Pred nama je prva generacija ultrabook računara, a imali smo priliku da isprobamo dva ASUS modela, Zenbook uređaje oznaka UX21 i UX31, dijagonala 11,6 i 13,3 inča

    Sadržaj

      Filip Majkić Šta je u stvari Ultrabook? Mi smo se sa tim pojmom po prvi put susreli na prezentaciji održanoj pre sada već skoro godinu dana, kada su nam partneri kompanije Intel najavili nove koncepte, koji bi trebali da rezultuju drugačijim prenosnim računarima. Naime, rečeno nam je tada, radilo se na tankim i lakim računarima koji će uopšte gledano izmeniti dotadašnje gledište na notebook računare, njihovu prenosivost, te dizajn i eleganciju. Kao i uvek, imali smo zdravu dozu skepse prema takvim najavama. Međutim, kada smo videli najave za prve modele ultrabook računara, shvatili smo da se ne radi o šali.  

       
      Ultrabook je u stvari tanak i lagan notebook, najprostije rečeno. Ako se malo udubimo u koncept, shvatamo nekoliko važnih premisa i posledica. Prva je da u principu ovo jesu najtanji i najelegantniji računari do sada. Da, može se reći da je Apple začetnik ovakvog pravca sa svojim MacBook Air modelom, ali ne treba misliti da su oni izmislili koncept – oni su samo kompanija koja je bila u stanju da “proda” taj koncept krajnjem kupcu imajući u vidu ogromnu cenu takvih prenosnih računara, u kombinaciji sa relativnom nezainteresovanošću Apple kupca šta je “ispod haube”. Tu dolazimo do drugog faktora, a to je razvoj tehnologije i mogućnost njenog upakivanja. Naime, po prvi put imamo situaciju da je moguće “relativno punokrvne” čipove upakovati u ovakvu formu i time dobiti uređaje koji ne zaostaju po performansama za mainstream rešenjima, kao što je to bio raniji slučaj, što je i ograničavalo mogućnost prodaje i zainteresovanost širih slojeva kupaca, te stoga takvi računari nikada nisu bili glavna ponuda, već “egzotika” namenjena malom broju potencijalnih kupaca. Danas, međutim, prolazimo kapiju ka eri u kojoj ćemo ovakve računare sve češće viđati u ponudi, ponudi koje će oni biti sve veći deo. Spremni smo da ustvrdimo da će čak u dogledno vreme ultrabook računari zadominirati tržištem. Promene u sferi laptopova, promene shvatanja korisnika, napredak čipova i tehnologija, objedinjavanje procesora i grafike i tako dalje, sve to doprinosi ovakvom trendu i doprinosiće mu još više u budućnosti.  

      Dizajn, izrada No, vratimo se mi na modele sa testa. “Savršeni balans elegancije i energije”, slogan je pod kojim ASUS reklamira svoje najnovije kreacije. Poređenje sa MacBook Air računarima je neminovno, kako u stilskom smislu, tako i u smislu specifikacija i svega što čini jedan moderan računar. Ovo su ultra-elegantni, tanki, slobodni smo reći prefinjeni i sofisticirani prenosni računari. Ivica tankih poput žileta, tako reći, ovi uređaji potpuno impresioniraju svojim eksterijerom. Dizajneri koji rade za ASUS su već više puta demonstrirali da im senzualnost nije slabija strana, ali ovaj put su u potpunosti prevazišli sve barijere ispred kojih su se nekada zaustavljali. Tanko, lako, elegantno, moderno, šik – sve u jednom izdanju. Bez obzira da li se radi o 11,6-inčnom ili 13,3-inčnom modelu, princip je potpuno isti.  

       
      Računari su izrađeni od metala, pri čemu je elegancija uživo i na slikama prosto neuporediva. Poklopac sive boje sa ASUS logom ima efekat presijavajući efekat “elipse”, poleđina je potpuno ravna i bez ikakvih izbočina bilo tu, bilo sa strana (na donjoj površini se nalaze i četiri gumirane nožice za prijanjanje), nema nikakvih “štrčanja” niti odstupanja od sjajnih linija. Zaista je teško pronaći adekvatne reči da se opiše užitak gledanja, a kamoli korišćenja ovakve mašine.  

       
      Svi konektori ovog računar su smešteni na bokovima, i to na zadnjem delu koji je i najdeblji, što je i razumljivo. Sa svake strane je smešten po jedan USB (levo USB 2.0, desno USB 3.0) port, odnosno po jedan micro HDMI i mini VGA port, te audio konektor. Na 13-inčnom modelu zatičemo i čitač kartica. U pakovanju se nalaze mini VGA-to-VGA adapter, te USB-to-LAN adapter, pošto iz razumljivih razloga (debljina) oni nisu mogli biti implementirani direktno na notebookove. Takođe, isporučuju se i stilizovane futrole za nošenje, a među dodacima je i krpica za brisanje LCD ekrana.  

       
       Otvaranjem tankog ekrana (koji nema nikakvih pričvršćivača, a nisu mu ni potrebni) pristupa se narednom delu sage o eleganciji i lepoti. Metalne površine sive boje, veliki tačped, čiste linije i površine, čiklet tastatura sa tasterima plitkog hoda – sve deluje fenomenalno usklađeno i objedinjeno u elegantnu celinu. Tastatura nema pozadinsko osvetljenje, koje je po našem mišljenju ionako više kič nego korisna stvar. Tastature imaju naša slova, a jedino se razlikuju po veličini tastera, imajući u vidu da su tasteri na većem računaru većih dimenzija i samim tim još udobniji za kuckanje.
       

      Konačno, ispod ekrana, u njegovom ležištu, nalaze se Ice Power zvučnici koje je dizajnirao Bang & Olufsen i koji zaista zvuče sasvim dobro.  U potpunom skladu se vrhunskom spoljašnošću, sa zadovoljstvom možemo konstatovati da je Zenbook fantastična celina u stilskom smislu. Hardver  Ne treba da čudi što se u ovakvim ultra-tankim računarima koristi poseban hardver. Hardver računara sa našeg testa je gotovo potpuno identičan u oba modela i razlike bukvalno ne postoje kada su čipovi u pitanju, ali će u modelima u prodaji postojati određena diferencijacija – umesto Core i7 procesora manji ultrabook će u jednoj verziji koristiti Core i5, na primer. No, u ovim Zenbook semplovima u oba slučaja zatičemo Intel Core i7-2677M CPU, 32-nanometarski procesor maksimalne disipacije od 17 W. On radi na 1,8 GHz, ima dva fizička jezgra sa podrškom za Hyperthreading (dakle, četiri threada), te 4 MB keš memorije. U Turbo režimu ide čak do 2,9 GHz! Grafika je integrisana u CPU, odnosno radi se o Intel HD 3000 grafici koja radi na baznom taktu od 350 MHz, ali joj se radni takt isto tako može dramatično podići na 1,2 GHz. Oba računara imaju istu količinu memorije – 4 GB, a radi se o DDR3-1333 memoriji.  

      Skladišni prostor opet “izlazi na isto” kod oba modela – koristi se SSD kapaciteta 128 GB. U prodaji će se naći više opcija – svaka od njih će biti SSD, pa će tako korisnicima na raspolaganju biti SSD od 128 i 256 GB, dok će u 11,6-inčnom modelu pored pomenutih u najpristupačnijoj verziji biti dostupan i SSD od 64 GB. Slično važi i za memoriju, pošto će najpristupačniji model biti dostupan u varijantama sa 2 GB i 4 GB memorije, ali specifikacije modela sa testa su takve kakve vidite u tabeli. Specifikacije:
       

       
      ASUS Zenbook UX21
      ASUS Zenbook UX31

       
       
       

      Ekran

      11,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      13,3“, 1600 x 900, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i7-2677M, 1,8 GHz

      Intel Core i7-2677M, 1,8 GHz

      Grafika

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU)

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      4 GB DDR3

      SSD

      128 GB

      128 GB

      Optički uređaj

      Bežične konekcije

      WiFi Draft N, Bluetooth 4.0

      WiFi Draft N, Bluetooth 4.0

      Konektori

      1x USB2.0, 1x USB3.0, 1x audio/mic, 1x microHDMI, 1xminiVGA, web kamera 0,3 mpx

      1x USB2.0, 1x USB3.0, 1x audio/mic kombo, 1x microHDMI, 1xminiVGA, SD Card Reader, web kamera 0,3 mpx

      Dodatno
      Bang & Olufsen Ice Power zvučnici, adapteri USB-to-LAN i miniVGA-to-VGA, futrola za nošenje
      Bang & Olufsen Ice Power zvučnici, adapteri USB-to-LAN i miniVGA-to-VGA, futrola za nošenje

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      1,1 kg

      1,3 kg

      Dimenzije

      299 x 196 x 3 ~17 mm

      325 x 223 x 3 ~17 mm

      Cena

      995 – 1255 evra, zavisno od konfiguracije

      965 evra

      Garancija

      2 godine

      2 godine

       
      Ekrani su takođe posebna priča. Manji model ima “stantardnu” HD rezoluciju od 1366 x 768 piksela, dok se trinaestica može podičiti ekranom rezolucije 1600 x 900 piksela, što ovaj računar dodatno izdvaja u moru sličnih rešenja. Naravno, tu su LED pozadinska osvetljenja kao standard.  Optičkih uređaja, naravno, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth 4.0. Da biste dobili LAN, morate povezati adapter u jedan od USB portova.

      Za zvuk se staraju već pomenuti Bang & Olufsen zvučnici. Uz računar se isporučuje Windows 7 u 64-bitnom izdanju, s tim što smo mi na testu imali modele sa Home Premium varijantom, dok će po svemu sudeći ASUS isporučivati računare sa Professional varijantom operativnog sistema. Ovo jasno ukazuje da ASUS ne vidi samo krajnje kupce kao potencijalne mušterije, već takođe i firme i “ozbiljnu klijentelu”. Uz računar se isporučuju softverski dodaci, o kojima će više reči biti na narednoj stranici. Evo i rezultata koje laptopovi ostvaruju u bitnim testovima. Imajući u vidu da su im konfiguracije praktično identične, za nas je bilo malo iznenađenje što veći model ostvaruje prednost u gotovo svim testovima, sa izuzetkom grafike (OpenGL testa u Cinebench-u, odnosno Resident Evil 5 testa), koja pak preteže na stranu manjeg modela, zajedno sa PC Mark 7 testom, što nam je opet pomalo čudno. Oba laptopa su testirana u High Performance modovima. Razlike su nevelike, često i zanemarljive, ali konstantno prisutne, bez obzira da li se radi o testovima koji mere procesorsku snagu, ili brzinu diska.
       

      Testovi
      ASUS Zenbook UX21
      ASUS Zenbook UX31

       
       
       

      PC Mark 7

      3642

      3158

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      9,14 fps

      8,26 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      2,16 pts

      2,23 pts

      NucleaRUS 2.0

      8929

      9591

      Fritz Chess Benchmark
      4567
      4602

      Resident Evil 5 (1280×720, high)

      25,5 fps

      22,4 fps

      wPrime (32M)

      21,281 s

      19,767 s

      HDTune HDD average transfer

      194,3 MB/s

      214,6 MB/s

      Battery Eater 2.70 Pro Classic
      2h 35min
      4h 25min

      Battery Eater 2.70 Pro Reader test

      4h 30min

      6h 15min

      Ekran, ulazni uređaji Već smo spomenuli osnovne karakteristike ekrana. LED osvetljenje, 1366 x 768 piksela na manjem, odnosno 1600 x 900 piksela na većem modelu. No, ekrani imaju i svoju drugu stranu – slabe vertikalne uglove. Kod notebook računara to i ne mora biti naročito bitno, jer će svako naći idealan položaj, ali je primetno menjanje boja i osvetljenja ekrana u zavisnosti i od vrlo malih pomeranja glave, odnosno položaja iz koga se gleda notebook. Time rečeno, ostale karakteristike su veoma dobre – kontrast, a pogotovo osvetljenje, su jače strane, kao i ukupan utisak o živahnosti prikaza koji se stiče, recimo, prilikom igranja igara kao što su Resident Evil ili Heroes of Newerth.  

      Tastature su veoma dobre, s tim što je 13,3-inčni model nešto za šta svako može sesti i odmah početi sa udobnim korišćenjem, dok će se na 11,6-inčni ipak malo navikavati dobar deo korisnika, imajući u vidu manje dimenzije. Inače, tasteri imaju plitak hod. Koliko su pogodne za duže i intenzivnije kucanje, moramo ostaviti korisnicima da procene. Ne zaboravimo da dodamo da tastatura nema pozadinsko osvetljenje, da neko ne pomisli da je to osobina iste. Tačped je velike površinei može i ceo funkcionisati kao “klik”. Ono što nam se posebno dopalo, a indirektno je vezano za tačped, možete pročitati u narednom pasusu. Softver Za nas koji se intenzivno družimo sa novotarijama i tehnologijama, usvajanje novih načina rukovanja nije nikakav problem, ali za obične korisnike jeste i toga smo savršeno svesni, iako nam “nije uvek na umu”. ASUS je pokazao da je svestan toga još jednom, isporučivši na ovim računarima ASUS Tutor, aplikaciju koja korisnike podučava “tajnama” koje i nisu neke naročite tajne, ali je zaista korisno znati ih. Primera radi, animacijama dočarava multitač gesture pokrete na tačpedu! Korisnik će biti u prilici da na jednom mestu dobije egzaktne, potpune informacije vezane za tačped i jednom zauvek “utvrdi gradivo” vezano za ovu oblast.
       

      Tu je i dalje solidan broj vrlo korisnih i interesantnih ASUS aplikacija od kojih se nama (možemo već reći, po tradiciji) ponajviše dopada PowerGear 4 softver za power management, koji na jednom mestu nudi sva bitna podešavanja: isključivanje hard diska, skaliranje procesorske frekvencije, prebacivanje u hibernaciju i slično, uz četiri preseta od najsnažnijeg do najštedljivijeg režima. PowerGear 4 je podrazumevano postavljen kao gedžet na desktop pa mu je pristup izuzetno lak, a tu je i preinstaliran vidžet koji korisniku pruža najbitnije informacije o bateriji, preostalom vremenu u određenom režimu rada i slično. Takođe, spomenimo i Instant-On funkciju, koja laptop sa stand-by režima dovodi u stanje potpune upotrebljivosti za svega dve sekunde! Termalne karakteristike, baterija Termalne karakteristike i kultura rada su, rekli bismom na očekivanom nivou kada se radi o ovakvom uređaju. Pre svega, skrećemo pažnju da se upravo ispod zvučnika nalaze deo otvora za ventilaciju, potpuno skriveni dok se čovek dobro ne zagleda, koji se pojavljuju tek kada se zvučnik zarotira samim otvaranjem ekrana. Rešenje je možda pomalo nekonvencionalno, ali je u praksi sasvim funkcionalno, posebno pošto se gro toplog vazduha izbacuje preko glavnog seta otvora za hlađenje, koji se nalaze na donjoj strani računara pri zadnjem delu. Laptopovi se upravo u tom delu najviše zagrevaju  – dakle, traka ispod ekrana, a iznad tastature. Ostatak računara se praktično uopšte ne zagreva.

      Kada govorimo o kulturi rada, ona je očekivana. Imamo Core i7 procesore i u High Performance modu računari će se više zagrevati, i trebaće više vremena da se ohlade, kuleri će se ubrzavati, i sve to će biti izraženije na 11,6-inčnom modelu, iz sasvim razumljivih razloga. Najbitnije je da su u uslovima normalne eksploatacije – mašine bukvalno nečujne.
       

      Kombinacija 32-nanometarskog procesora, odličnog Power 4 Gear softvera kojim se podešavaju svi bitni parametri rada i 35W, odnosno 50W baterije omogućava sasvim solidnu autonomiju računara. Na Reader testu u Battery Eater Pro aplikaciji smo zabeležili 4 i po sata za manji, odnosno 6 sati i 15 minuta za veći model. Toliko treba i očekivati u praksi u “tipičnoj eksploataciji”, ali će vreme varirati u zavisnosti od opterećenja računara. Zaključak Pre nego što krenemo u formiranje konačnih utisaka, neminovno je da se osvrnemo na celokupnu situaciju i poređenje sa MacBook Air-om, kao svojevrsnim uzorom za sve računare ove kategorije. Postojaće dva gledišta iz dva žestoko suprotstavljena tabora. Na jednoj strani će biti Apple fanovi, na drugoj svi ostali, i odnosiće se ne samo na ASUS modele koje smo ovom prilikom predstavili, već i na sve druge ultrabook računare koji će doći.

      ASUS nudi više od MacBook Air modela kada je hardver u pitanju. Za iste pare dobićete bolju konfiguraciju, za manje para istu, uvek će imati ili za dlaku brži CPU, ili nešto veći SSD i tako dalje. Međutim, postoji i druga strana te medalje. Prosto rečeno, ovakvi računari koštaju poprilično. Oni ulaze u domen gde razlika u novcu ne znači previše, posebno ne za tako male (u očima korisnika koji su ciljna grupa) razlike. Šta u stvari hoćemo da kažemo? Air i ultrabook računari u suštini i nisu konkurenti kada govorimo o onima koji znaju šta žele i zašto to žele. Ne samo zbog razlike u softverskoj platformi, već pre svega u doživljaju korisnika. Ne verujemo da će ljudi koji žele Air uzeti neki ultrabook umesto njega. Isto tako, ne verujemo da će korisnici koji budu kupovali ultrabook računare biti oni koji bi se, da se oni nisu pojavili, opredelili za nešto iz Apple ponude. Prosto, to su dva odvojena sveta i treba ih tako posmatrati. Istina, nikada bliže u dizajnerskom smislu, sa toliko malo razlika, ali i dalje dva odvojena sveta. Niti će neko ko želi Windows da obraća pažnju na nešto što nudi Air, niti će neko ko želi Mac OS X uopšte razmatrati ultrabook umesto toga. Sa druge strane, vidimo jednu sasvim solidnu grupu potencijalnih korisnika – uspešnih, dobro situiranih osoba, koje su želele “svetski” notebook, a do sada nisu imali tako dobar izbor kakav je Apple nudio, iako bi možda preferirali Windows, iz mnogo razloga. Takve osobe će sada imati izbor i nagađamo da će “pretegnuti” ka Windows računaru, bez obzira da li zbog poslovnih potreba, želje, ili nečeg trećeg. Ono što je najbitnije jeste da ASUS Zenbook modeli nude zaista puno u svakom smislu upravo takvim korisnicima.

      O samim Zenbook računarima imamo samo reči hvale. Istina je da će koštati dosta, ali je isto tako i istina da će korisnicima pružiti kombinaciju performansi, stila, dizajna i prenosivosti kakvu do sada,iskreni da budemo, nisu mogli da imaju na Windows mašinama. Ovo su vesnici budućnosti, baš kao što su najavljivali ljudi iz Intela (kao što smo rekli u uvodu teksta) i treba očekivati da će u dogledno vreme sve više ovakvi računari postajati mainstream, što će biti i uslov da budu prihvaćene od širih grupa korisnika. Sa naše strane ostaje nam da čestitamo kompaniji ASUS koja je još jednom pokazala visok nivo zrelosti, sposobnosti i volje da predvodi tržište mobilnih računara, što je odlika najvećih. Računarima ide zasluženo priznanje, a našim čitaocima želja da ako već sada nisu u najskorije vreme budu u prilici da priušte sebi ovakve lepotane.
      Ocena: 93%
      Prednosti: – Fenomenalan dizajn i kvalitet izrade – Performanse za ovakvo tanko pakovanje – Odličan zvuk – Ukupan utisak koji računar ostavlja u radu kombinacijom elegancije, performansi i prenosivosti – Ekran visoke rezolucije na 13,3-inčnom modelu Nedostaci: – (Uslovno) Visoka cena (imajte na umu da kvalitet treba platiti) – (Uslovno) Plitke tastatere tastature ćete ili obožavati (ako ne kucate puno) ili ih nećete podnositi (ako kucate puno) – Vertikalni uglovi ekrana ASUS Zenbook računare moguće je kupiti u Gigatronu i Tehnomaniji  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi